Προς το περιεχόμενο

Απόφαση ομεδ ταχυφαγεια


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλα ναι δεν λέει παραμύθια στάνταρ, απλά μου κανει εντύπωση ότι είπε ότι δεν ανήκουμε στο συγκεκριμένο κλάδο. Αν δεν ισχύει για εμάς που είμαστε μεγάλη εταιρία, για που ισχυογια τα μαγαζακια της γειτονιάς που δουλεύουν όλοι χωρίς ένσημα κτλ, δεν θα το εφαρμόσει κανένας.

2 πραγματα μου ερχονται στο μυαλο, ή δεν ειστε δηλωμενοι ως διανομεις αλλα ως (ας πουμε) σερβιτοροι ή η επιχειρηση δεν ειναι ταχυφαγειο, ειναι δηλωμενη (ας πουμε) ως εστιατοριο.

Την συμβαση σου την ειδες; γραφει οτι εισαι διανομεας; Επισης στην συμβαση σου επανω γραφει το ΚΑΔ της επιχειρησης, με αυτο θα ελεγξεις αν ανηκει σε αυτες που επηρεαζονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, tsioulak είπε

Σε συμβουλευω να παρεις την συμβαση σου παραμασχαλα καθως και μια αποδειξη απο το μαγαζι (για να βρουν το ΚΑΔ) και να πας μια βολτα απο την επιθεωρηση εργασιας να ρωτησεις.

Tην ποιαν? Το 99,99999% των ντιλιβεράδων εργάζονται μαυρα ως γνωστών :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Tην ποιαν? Το 99,99999% των ντιλιβεράδων εργάζονται μαυρα ως γνωστών :P :P 

Τελειως μαυρα δεν νομιζω, το προστιμο ειναι 10500, θεωρω πολυ πιο πιθανο να τους εχουν δηλωμενους για μια μερα την εβδομαδα (ισως ακομα και 4 ωρες την εβδομαδα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σύμβαση διανομεας είμαι δηλωμένος, επίσης η επιχείρηση αν δεν κάνω λάθος είναι δηλωμένη ως εκμετάλλευση εστιατορίων, αλλά τη σημασία έχει αυτό; Μόνο ταχυφαγεια αφορά; Και τα ταχυφαγεια τι είναι, δεν είναι εστιατόρια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, 26ska είπε

Στη σύμβαση διανομεας είμαι δηλωμένος, επίσης η επιχείρηση αν δεν κάνω λάθος είναι δηλωμένη ως εκμετάλλευση εστιατορίων, αλλά τη σημασία έχει αυτό; Μόνο ταχυφαγεια αφορά; Και τα ταχυφαγεια τι είναι, δεν είναι εστιατόρια; 

Κατσε να τελειωσουν οι εφεσεις (νομιζω οτι τελειωσαν τωρα τον Σεπτεμβριο αλλα δεν ειμαι σιγουρος), κατσε γινει η οποια νομοθετικη ρυθμιση χρειαζεται ετσι ωστε να δουμε ποιες επιχειρησεις ακριβως (τα ΚΑΔ τους δηλαδη) θα ανηκουν σε αυτη. Παντως, ναι, μπορει να μπουνε στο ειδικο καθεστως μονο τα σουβλατζιδικα, οι πιτσαριες και τα μπουγατσατζιδικα και οχι τα εστιατορια (αν και προσωπικα δεν το νομιζω).

Παντως αν τελικα γινουν νομοι (ή υπουργικη αποφαση ή προεδρικο διαταγμα) οι αποφασεις του ΟΜΕΔ, μιλαμε ουσιαστικα για μικρη επαναφορα των δικαιωματων με την μορφη μιας (περιπου) συλλογικης συμβασης, δεν μιλαμε μονο για αυξηση μισθου, μιλαμε για επαναφορα προυπηρεσιας, 100% επιδομα γαμου, επιδομα ιδιαιτερων συνθηκων και αλλα, και αυτα αφοραν μονο τους διανομεις, αλλα για τους σερβιτορους (π.χ. να μην κραταει το αφεντικο το φιλοδωρημα), αλλα για τους μαγειρες, αλλα για τους εργαζομενους σε τουριστικες επιχειρησεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Προς ενημέρωση ή απόδειξη γράφει εκμετάλλευση εστιατορίων. 

99,9% συμπεριλαμβανεται. Οπως ειπα το θεμα ειναι πρωτον αν τελειωσαν οι εφεσεις (νομιζω πως τελειωσαν αλλα δεν ειμαι και σιγουρος) ή οχι, δευτερον αν αποδεχθει ο ΣΕΠΟΑ (και αλλοι οπως ΠΟΕΕ αλλα εσενα δεν σε ενδοιαφερουν αυτοι) το αποτελεσμα της διαιτησιας του ΟΜΕΔ, επειδη αν δεν το δεχθουν τοτε θα πρεπει ειτε να γινει νομος (ή υπουργικη αποφαση ή προεδρικο διαταγμα) η αποφαση του ΟΜΕΔ ειτε να παει δικαστικα η υποθεση ετσι ωστε να επικυρωθει απο δικαστηριο.

Γενικα να ξερεις δεν θα το δεχθουν ευκολα, θα κοψει αισθητο μερος του κερδους των μαγαζιων εστιασης και τουρισμου (εδω λεει να παιρνουν ανθυγιεινα οι μαγειρες), ουσιαστικα λεει να γινουν (μετριες, οχι κατι τρομερο) συλλογικες κλαδικες συμβασεις σε κλαδους που εχουν μαθει τοσα χρονια να κανουν οτι γουσταρουν, και μαλιστα με αναδρομικη ισχυη. Δεν θα κατεβει καθολου ευκολα κατω.

Το καλο ειναι οτι η κυβερνηση ψαχνει δικαιολογια για να δωσει παροχες (πλησιαζουν και εκλογες), οποτε υπαρχει πιθανοτητα να παρει την αποφαση του ΟΜΕΔ και να πει στους εργοδοτες "κοιτα, αποφαση διαιτησιας ενος ιδιωτη αναμεσα σε ιδιωτες ειναι, οποτε εγω σεβομαι τον διαλογο που εγινε και το κανω νομο" και μετα να βγει στα καναλια και να πει "εμεις ανεβασαμε τον κατωτατο μισθο και επαναφεραμε καποια απο τα χαμενα δικαιωματα σε εναν πολυ μεγαλο κλαδο με δεκαδες χιλιαδες εργαζομενους στην Ελλαδα, ηταν δικαιο και το καναμε πραξη".

ΥΓ. Ο ΟΜΕΔ δεν ειναι κανα δικαστηριο, ενας οργανισμος ιδιωτικου δικαιου που κανει τον μεσαζοντα αναμεσα σε εργοδοτες και εργαζομενους ειναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...