Προς το περιεχόμενο

Η LG 32UK550-B είναι μία από τις οικονομικότερες 4K HDR οθόνες της αγοράς


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, Retromaniac said:

Overclocking γίνεται μόνο στην συχνότητα. Δεν γίνεται να σχηματίσεις νέα pixel με overclocking. Που το είδες αυτό;

Λογικά εννοεί DSR (Nvidia)...

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Overclocking γίνεται μόνο στην συχνότητα. Δεν γίνεται να σχηματίσεις νέα pixel με overclocking. Που το είδες αυτό;

μισο ανεβαζω φωτο,δεν αλλαζω τα pixel απλα κατι αλλο γινεται που δε ν θυμαμαι να στο εξηγησω.To pinakaki σου λεει και τι οθονη εχω για να την googlareis αν δε πιστευεις

Στιγμιότυπο οθόνης (42).png

Επεξ/σία από ninas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το αντίστοιχο άρθρο στο anandtech βέβαια μιλάει για 178/178 γωνίες θέασης

https://www.anandtech.com/show/13408/lg-unveils-32uk550-31-inch-4k-hdr10-display

και προσωπικά δεν με χαλάει ένα αξιοπρεπές va σε σχέση με ένα ips, θα έλεγα ότι ίσως και να το προτιμήσω προκειμένου να μην έχω το bleeding

μου φαίνεται ενδιαφέρον το συγκεκριμένο (βέβαια κάρτα για 4Κ δεν έχω, αλλά σιγά σιγά πρέπει να γίνει η φάση) 

 Επεμβαίνω στο άρθρο για αυτό που ανέφερες με σχετική διόρθωση, έπρεπε να είχα ελέγξει και το Anandtech. Ευχαριστώ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, ninas είπε

Kαι γιατι να μην παρεις το Dell S2719DGF 27" freesync, 2560x1440, Χρόνος απόκρισης: 1ms, Αντίθεση: 1000:1, 144Hz, Gaming Monitor με 367 ευρω και να το κανεις overclocking στα 4K με τα ιδια HZ???

Προσωπικα εχω το Dell U2312hm 1080p 60 HZ και το χω κανει οverclock  στα 2k(2560x1440 kai 76 refresh rate)..

Ουτε monitor αλλαξα ουτε τιποτα ..Πρεπει να μαθει ο κοσμος να κανει overcloking στις οθονες…

40 λεπτά πριν, ninas είπε

μισο ανεβαζω φωτο,δεν αλλαζω τα pixel απλα κατι αλλο γινεται που δε ν θυμαμαι να στο εξηγησω.To pinakaki σου λεει και τι οθονη εχω για να την googlareis αν δε πιστευεις

Στιγμιότυπο οθόνης (42).png

Φίλε μου αυτό δεν είναι αύξηση ανάλυσης. Είναι render σε μεγαλύτερης ανάλυσης back buffer και downsampling μετά στην native. Dynamic full scene antialiasing δηλαδή. Καμία σχέση με μεγαλύτερη ανάλυση.

Τώρα τι σχέση έχουν όλα αυτά με το freesync που σου απαντούσα που χρησιμεύει, πραγματικά δεν ξέρω....

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Φίλε μου αυτό δεν είναι αύξηση ανάλυσης. Είναι render σε μεγαλύτερης ανάλυσης back buffer και downsampling μετά στην native. Dynamic full scene antialiasing δηλαδή. Καμία σχέση με μεγαλύτερη ανάλυση.

Τώρα τι σχέση έχουν όλα αυτά με το freesync που σου απαντούσα που χρησιμεύει, πραγματικά δεν ξέρω....

Κατι σαν Supersampling που κάνει και το Ps4 (render σε 4k και μετα εξοδο στα 1080p) ...ειπα και εγω κατι εχασα στις τεχνολογιες εικόνας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Φίλε μου αυτό δεν είναι αύξηση ανάλυσης. Είναι render σε μεγαλύτερης ανάλυσης back buffer και downsampling μετά στην native. Dynamic full scene antialiasing δηλαδή. Καμία σχέση με μεγαλύτερη ανάλυση.

Τώρα τι σχέση έχουν όλα αυτά με το freesync που σου απαντούσα που χρησιμεύει, πραγματικά δεν ξέρω....

Αφου παιζω σε μεγαλυτερη αναλυση...

Δε καταλαβαινω που ειναι το προβλημα

 

 

 

Επεξ/σία από ninas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ninas είπε

Αφου παιζω σε μεγαλυτερη αναλυση...

Δε καταλαβαινω που ειναι το προβλημα

Φιλε μου 1080p ειναι η αναλυση σου. Απλα οπως σου εξηγησε το παιδι γινεται επεξεργασια σε 2k εσωτερικα στην καρτα και μετα εξοδο σε 1080p...θεωρητικά εχεις μια καποια cleaner εκδοση της εικόνας αλλα καμια σχεση με 2K native ποσο μαλλον με 4K native. Με αυτη την λογική δεν θα ειχε νόημα να βγαινουν νεα πανελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ison είπε

Φιλε μου 1080p ειναι η αναλυση σου. Απλα οπως σου εξηγησε το παιδι γινεται επεξεργασια σε 2k εσωτερικα στην καρτα και μετα εξοδο σε 1080p...θεωρητικά εχεις μια καποια cleaner εκδοση της εικόνας αλλα καμια σχεση με 2K native ποσο μαλλον με 4K native. Με αυτη την λογική δεν θα ειχε νόημα να βγαινουν νεα πανελ.

Σε ευχαριστω για τον κατατοπισμο σου!!Παντως ολα φαινονται πιο ωραια ακομη κι αν δεν ειναι 2k native.

O φιλος απο πανω χρησιμοποιησε καποιους ορους που δεν ηξερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ison είπε

Κατι σαν Supersampling που κάνει και το Ps4 (render σε 4k και μετα εξοδο στα 1080p) ...ειπα και εγω κατι εχασα στις τεχνολογιες εικόνας …

Ναι είναι το ίδιο! (το κάνει το ps4 pro και xbox one x).

Απλά επιπλέον στο DSR ο internal buffer έχει δυναμική ανάλυση ανάλογα με το "βάρος" της σκηνής για να κρατάει σταθερό framerate.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VA πάνελ δεν είναι χειρότερο από το IPS όπως αφήνει να νοηθεί ο αρθρογράφος, αντίθετα κιόλας, τα VA panels έχουν αντίθεση από 1:4000 μέχρι 1:6000 όταν τα IPS μετά βίας αγγίζουν τα 1:1500. Υστερούν βέβαια σε γωνία θέασης, που μετά τις 30 μοίρες τα χρώματα είναι εντελώς ξεθωριασμένα... οποίος λοιπόν κοιτάζει την οθόνη του υπό γωνία επειδή έτσι του ήρθε, μην το πάρει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Architekt είπε

Το VA πάνελ δεν είναι χειρότερο από το IPS όπως αφήνει να νοηθεί ο αρθρογράφος, αντίθετα κιόλας, τα VA panels έχουν αντίθεση από 1:4000 μέχρι 1:6000 όταν τα IPS μετά βίας αγγίζουν τα 1:1500. Υστερούν βέβαια σε γωνία θέασης, που μετά τις 30 μοίρες τα χρώματα είναι εντελώς ξεθωριασμένα... οποίος λοιπόν κοιτάζει την οθόνη του υπό γωνία επειδή έτσι του ήρθε, μην το πάρει...

Ύστερουν και σε color gamut. Δεν είναι μόνο η γωνία θέασης. Δηλαδή αν το ips είναι πιο χάλια σε μαύρο, το va είναι χειρότερο σε χρώματα. Επίσης δεν χρειάζεται να είσαι υπό γωνία για να βλέπεις την οθόνη υπό γωνία. Αν είσαι στο κέντρο, τα άκρα είναι υπό γωνία. Και όσο πιο κοντά είσαι, και οσο μεγαλύτερο το μονιτορ, τόσο μεγαλύτερη αυτή η γωνία. Επίσης δεν χρειάζεται να πας σε στις 150 μοίρες για να δεις αλλοίωση. Αυτή εμφανίζεται σταδιακά υπό μικρότερη γωνία.

Οπότε η va δεν κάνει για color critical δουλειά, αλλά για βίντεο games το καλύτερο contrast της μπορεί τελικά να είναι μεγαλύτερο πλεονέκτημα από τα καλύτερα χρώματα της ips.

Μονο oled συνδυάζει και τα 2 αλλά δεν κάνει για monitor. Περιμένουμε microled για monitor.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Architekt είπε

Το VA πάνελ δεν είναι χειρότερο από το IPS όπως αφήνει να νοηθεί ο αρθρογράφος, αντίθετα κιόλας, τα VA panels έχουν αντίθεση από 1:4000 μέχρι 1:6000 όταν τα IPS μετά βίας αγγίζουν τα 1:1500. Υστερούν βέβαια σε γωνία θέασης, που μετά τις 30 μοίρες τα χρώματα είναι εντελώς ξεθωριασμένα... οποίος λοιπόν κοιτάζει την οθόνη του υπό γωνία επειδή έτσι του ήρθε, μην το πάρει...

Δεν κανει μονο το contrast την οθονη. Τα va ειναι εξαιρετικα αλλα δεν μπορουν να φτασουν την πιστοτητα και την ποιοτητα ενος καλου ips panel για αυτο και τα τελευταια χρησιμοποιουνται απο επαγγελματιες. Ενα μεγαλο αρνητικο εχει το ips και θελει ψαξιμο και αυτο ειναι το bleeding...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ninas said:

Kαι γιατι να μην παρεις το Dell S2719DGF 27" freesync, 2560x1440, Χρόνος απόκρισης: 1ms, Αντίθεση: 1000:1, 144Hz, Gaming Monitor με 367 ευρω και να το κανεις overclocking στα 4K με τα ιδια HZ???

Προσωπικα εχω το Dell U2312hm 1080p 60 HZ και το χω κανει οverclock  στα 2k(2560x1440 kai 76 refresh rate)..

Ουτε monitor αλλαξα ουτε τιποτα ..Πρεπει να μαθει ο κοσμος να κανει overcloking στις οθονες...

Ζουν αναμεσά μας..σε τεχνολογικο σάιτ..

 

Spoiler

Intel+ nvidia ,θα κάνω μια υπόθεση..

Στείλε π.μ. να σου πως θα υπερχρονίσειςτην καφετιέρα του γαλλικού να βγάζει εσπρέσσο.Ήμαρτον.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Δεν κανει μονο το contrast την οθονη. Τα va ειναι εξαιρετικα αλλα δεν μπορουν να φτασουν την πιστοτητα και την ποιοτητα ενος καλου ips panel για αυτο και τα τελευταια χρησιμοποιουνται απο επαγγελματιες. Ενα μεγαλο αρνητικο εχει το ips και θελει ψαξιμο και αυτο ειναι το bleeding...

Αυτό διορθώνεται μόνο με ακριβό τρόπο: full array local dimming. Και σε συνδυασμό με την nanocell (αντίστοιχο της quantom dot) τεχνολογία έχεις καλά αποτελέσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...