Προς το περιεχόμενο

Πως γραφω μια υπευθυνη δηλωση;


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη δεν εχω γραψει ποτε, πως πρεπει να συνταξω μια τετοια δηλωση; υπαρχει καποιο φορματ που πρεπει να ακολουθησω η αρκει να ζητησω αυτο που θελω γραπτως αρκει να εχω τα απαραιτητα στοιχια γραμμενα; ποσο επισημη ειναι η υπευθυνη δηλωση;

Επισης, επειδη πρεπει να εχει γνησιο υπογραφης, ο συμβολαιογραφος η ο οποιοσδηποτε το υπογραψει/σφραγισει, το γραφει αυτος η το παω εγω ετοιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Hellaslover είπε

Επειδη δεν εχω γραψει ποτε, πως πρεπει να συνταξω μια τετοια δηλωση; υπαρχει καποιο φορματ που πρεπει να ακολουθησω η αρκει να ζητησω αυτο που θελω γραπτως αρκει να εχω τα απαραιτητα στοιχια γραμμενα; ποσο επισημη ειναι η υπευθυνη δηλωση;

Επισης, επειδη πρεπει να εχει γνησιο υπογραφης, ο συμβολαιογραφος η ο οποιοσδηποτε το υπογραψει/σφραγισει, το γραφει αυτος η το παω εγω ετοιμο;

Κάνε αριστερό  κλικ εδώ και θα σου κατέβει το έντυπο στον υπολογιστή.:P

https://www.eap.gr/images/stories/doc/odoip_yp_dilosi.doc

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Κάνε αριστερό  κλικ εδώ και θα σου κατέβει το έντυπο στον υπολογιστή.:P

https://www.eap.gr/images/stories/doc/odoip_yp_dilosi.doc

Αυτο το εντυπο ειχα βρει και γω και δεν ηξερα αν "κανει" για καθε περιπτωση. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hellaslover είπε

Επειδη δεν εχω γραψει ποτε, πως πρεπει να συνταξω μια τετοια δηλωση; υπαρχει καποιο φορματ που πρεπει να ακολουθησω η αρκει να ζητησω αυτο που θελω γραπτως αρκει να εχω τα απαραιτητα στοιχια γραμμενα; ποσο επισημη ειναι η υπευθυνη δηλωση;

Επισης, επειδη πρεπει να εχει γνησιο υπογραφης, ο συμβολαιογραφος η ο οποιοσδηποτε το υπογραψει/σφραγισει, το γραφει αυτος η το παω εγω ετοιμο;

Εξαρτάται τι είναι αυτό που θες να γράψεις, συνήθως το κλασικό έντυπο αρκεί, από κει και πέρα ανάλογα τι θες να γράψεις.. αλλά το πιο σημαντικό είναι να είναι κατανοητό όπως αναφέρθηκε παραπάνω και να καλύπτει όλα τα ενδεχόμενα που σε ενδιαφέρουν

 

Αν πρόκειται να πάει κάπου επίσημα και θελει το γνήσιο της υπογραφής πρέπει να είσαι παρόν να το θεωρήσουν, συνήθως πας σε κάνα ΚΕΠ τους δείχνεις τη ταυτότητα, υπογράφεις μπροστά τους και σου θεωρούν τη δήλωση

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Μια χαρη ρε φιλε,οταν το συμπληρωσεις μην γραψεις πχ Τακης αλλα Παναγιωτης 

Και η μαμα δεν ειναι ξερω γω η Νιτσα,ειναι Ιωαννα

Να γραψω Παναγιωτης και ας μη με λενε ετσι; 😛

 

Ξερω τα υπολοιπα δεν ειμαι τοσο μαλ...ς! Ευχαριστω.

 

Εξωτερικο ειμαι και θα το υπογραψω στη παρουσια του προξενου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και κατευθείαν στο αρχείο και να το εκτυπώσεις πριν το πας στην υπηρεσία που θέλεις. Το δέχονται κανονικά.

Υπάρχει και σε pdf!

ypeuthini_dilwsi.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, filipo68 είπε

Μπορείς και κατευθείαν στο αρχείο και να το εκτυπώσεις πριν το πας στην υπηρεσία που θέλεις. Το δέχονται κανονικά.

Υπάρχει και σε pdf!

ypeuthini_dilwsi.pdf

Εννοεις να το κανω type αντι να το γραψω με το χερι και στυλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε όλο το κείμενο που θέλεις στη φόρμα, μέσω πx πχ word ώστε αν κάτι δεν σου αρέσει να διορθωνεις χωρίς να ξανά γραφείς. Μονο η υπογραφή να είναι χειρόγραφη παρουσια προξένου η οτι άλλο εχοντας μαζι σου ταυτοτητα η διαβατηριο, κρατά σε στικακι το αρχείο της δήλωσης για μελλοντική χρηση, και σκαναρισε η φωτογράφισε το υπογεγραμμένο απο υπηρεσία εγγραφο.

Αν κάτι παει στραβά ισως το ξανά χρειαστείς και αν το προξενείο είναι μακρυά, θα γλυτώσει τρέξιμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια ευχαριστω.

Εκει που λεει ΠΡΟΣ μπορω να βαλω και το ονομα του αρμοδιου που θελω να το λαβει; το ατομο που μου ζητησε να στειλω τη δηλωση δηλαδη.

Πχ αντι για : Αστυνομικη διευθυνση Καλαματας ξερω γω μπορω να βαλω σε παρενθεση διπλα η να γραψω προσοχη: Διοικητης Χατζηνικολαου πχ; 

Και αν δεν εχω ελληνικη ταυτοτητα βαζω τον αριθμο της ξενης η το αφηνω κενο; μενω εξω απο πολυ μικρος.

Την οδο κτλ τα γραφω στα ελληνικα; πχ broadway blvd σε οδο βροντγουει ;

Επεξ/σία από Hellaslover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Hellaslover είπε

Ωραια ευχαριστω.

Εκει που λεει ΠΡΟΣ μπορω να βαλω και το ονομα του αρμοδιου που θελω να το λαβει; το ατομο που μου ζητησε να στειλω τη δηλωση δηλαδη.

Πχ αντι για : Αστυνομικη διευθυνση Καλαματας ξερω γω μπορω να βαλω σε παρενθεση διπλα η να γραψω προσοχη: Διοικητης Χατζηνικολαου πχ; 

Και αν δεν εχω ελληνικη ταυτοτητα βαζω τον αριθμο της ξενης η το αφηνω κενο; μενω εξω απο πολυ μικρος.

Την οδο κτλ τα γραφω στα ελληνικα; πχ broadway blvd σε οδο βροντγουει ;

Όχι δεν βάζουμε άτομο αλλά υπηρεσία.

Βαλε διαβατήριο. 

Την οδό στη γλώσσα της χώρας που είναι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...