Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ελαστικου


Αλεξανδρος A.92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, 

ειναι καιρος για αλλαγη ελαστικων. 

Ειμαι αναμεσα σε 4 αυτη την στιγμη τα οποια ειναι τα εξης:

BARUM 195/55/16 BRAVURIS 3HM 87V

BFGOODRICH 195/55/16 G-GRIP 87H

DUNLOP 205/55/16 BLURESPONSE 91V

GOODYEAR 205/55/16 EFFICIENTGRIP PERFORMANCE 91V

Οπως βλεπεται υπαρχει μια μικρη διαφορα στην διασταση καποια ειναι 195 και αλλα 205 στο πλατος. Αυτη τη στιγμη το αυτοκινητο (opel corsa 08' 1400cc) φοραει 195/55/16. Στο manual επιτρεπει και την 205 διασταση ο κατεσκευαστης. Και απο τι βλεπω γενικα γλιτωνεις και πολλα λεφτα λογω του οτι ειναι πιο "κοινη" διασταση!
Στην αρχη σκεφτομουν τα goodyear γιατι εχω διαβασει πολλα θετικα σχολια...Μετα τα dunlop. Μου ειπαν ομως οτι και τα Goodrich ειναι πολυ ποιοτικα και πολυ γνωστα στην Αμερικη.

Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι ουσιαστικα το καλο κρατημα στην βροχη. ΟΧι για τρεξιμο και τετοια...Για ασφαλεια και μονο!!! Το αυτοκινητο κινειται στην Αθηνα 99% περα απο ταξιδια. Καποιοι μου λενε ας πουμε παρε 205 να γλιτωνεις την ζαντα απο κανα πεζοδρομιο...Αλλα απο τι μου λενε θα εχεις λιγο μεγαλυτερη καταναλωση και λιγο μικροτερη επιταχυνση...Το 2ο δεν με ενδιαφερει και η διαφορα στην καταναλωση θα ειναι τοση που δεν θα κταλαβω καν...

Ακουω αποψεις,σχολια κτλπ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.tyres-pneus-online.co.uk/test/car-tyre/car.html για δες απο εδω   ..... εγω michelinakias ειμαι εχουν συνηθως πιο μαλακια γομα ....<δεν ειμαι ειδικος> αλλα το site ειναι οκ σου λεει αν κανουν πχ για  νερο χιονι κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dunlop και το Goodyear που έβαλες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο λάστιχο, και έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Φοράω τα Dunlop για 2η φορα σε 205/55 R16 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε στεγνο και σε βροχή, μόνο στο χιόνι δεν πήγαιναν μια οπότε πήρα χιονολάστιχα και ξεμπέρδεψα. Επίσης επειδή τα 205 είναι καλύτερη ενεργειακή κλάση λογικά δεν θα έχεις αύξηση στην κατανάλωση. Είναι εξαιρετικά λάστιχα οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου σε αυτήν την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δες και τα Bridgestone Turanza T005 , εγώ φοράω τα Τ001 , μετά απο 13000χλμ απολυτα ευχαριστημένος 

Ριξε και μια ματιά -> https://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&amp;t=35915 

Καπου τα ειχα βρει αλλα καποιοι λεγανε οτι ειναι τα καινουρια και οι πρωτες κριτικες δεν ηταν πολυ θετικες οπως με τα παλαιοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτά στα 55 ευρώ.

Δεν έχουν και το καλύτερο κράτημα αλλά είναι ανθεκτικά στο χρόνο.Εκείνο που μου τη σπάει αν μαγκώσουν ανάμεσα στο στενό εξωτερικό ειδικά αυλάκι πετραδάκι δεν το αμολάνε με τίποτε. Πρέπει να κατέβεις να το βγάλεις με το χέρι.:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ξερω καθολου ...Και αν μου λες οτι δεν ειναι καλο το κρατημα δεν με διευκολυνεις και ιδιαιτερα...Ουτε ειναι τοσο χαμηλη η τιμη τους για να τα σκεφτομαι σε σχεση με τα "επωνυμα"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Καλησπερα, 

ειναι καιρος για αλλαγη ελαστικων. 

Ειμαι αναμεσα σε 4 αυτη την στιγμη τα οποια ειναι τα εξης:

BARUM 195/55/16 BRAVURIS 3HM 87V

BFGOODRICH 195/55/16 G-GRIP 87H

DUNLOP 205/55/16 BLURESPONSE 91V

GOODYEAR 205/55/16 EFFICIENTGRIP PERFORMANCE 91V

Οπως βλεπεται υπαρχει μια μικρη διαφορα στην διασταση καποια ειναι 195 και αλλα 205 στο πλατος. Αυτη τη στιγμη το αυτοκινητο (opel corsa 08' 1400cc) φοραει 195/55/16. Στο manual επιτρεπει και την 205 διασταση ο κατεσκευαστης. Και απο τι βλεπω γενικα γλιτωνεις και πολλα λεφτα λογω του οτι ειναι πιο "κοινη" διασταση!
Στην αρχη σκεφτομουν τα goodyear γιατι εχω διαβασει πολλα θετικα σχολια...Μετα τα dunlop. Μου ειπαν ομως οτι και τα Goodrich ειναι πολυ ποιοτικα και πολυ γνωστα στην Αμερικη.

Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι ουσιαστικα το καλο κρατημα στην βροχη. ΟΧι για τρεξιμο και τετοια...Για ασφαλεια και μονο!!! Το αυτοκινητο κινειται στην Αθηνα 99% περα απο ταξιδια. Καποιοι μου λενε ας πουμε παρε 205 να γλιτωνεις την ζαντα απο κανα πεζοδρομιο...Αλλα απο τι μου λενε θα εχεις λιγο μεγαλυτερη καταναλωση και λιγο μικροτερη επιταχυνση...Το 2ο δεν με ενδιαφερει και η διαφορα στην καταναλωση θα ειναι τοση που δεν θα κταλαβω καν...

Ακουω αποψεις,σχολια κτλπ...

Είναι σίγουρο αυτό στα bold? Τσέκαρε το ξανά, γιατί με μια σύντομη αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα για το μοντέλο σου κάποια επιτρεπόμενη διάσταση με 205. Σε άλλα αυτοκίνητα πάντως ως εναλλακτική του 195/55R16 δίνουν την 205/50R16.

Κατά τα άλλα εμένα προσωπικά με ικανοποίησαν στο βρεγμένο τα goodyear efficient grip performance σε διάσταση 195/60/15, καθώς και το 1 έτος εγγύηση που έχουν. Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεται κι ο πατέρας μου αυτή την περίοδο (για μεγαλύτερη διάσταση) και είναι μεταξύ Turanza T005 και Hankook Ventus V12 Evo2 K120 (αν δεν το έχεις δει). Για τα πρώτα βρίσκω καλές κριτικές (και μια δοκιμή του 2017), αλλά για τα άλλα αντιφατικά σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλέξανδρος τα Goodyear τα είχα στο παλιό μου μπεεμβε.Σε βρεγμένο οδόστρωμα ήταν πάρα πολύ καλό.Κάτι τις παραπάνω θόρυβο είχε αλλά όχι ενοχλητικό.Ήταν λάστιχα που θα τα ξανααγόραζα ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Continental premium contact. Τιποτε αλλο.

Λαστιχαρα αλλα μου έχουν πει ότι έχει μαλακώσει πολύ η γόμα και δεν βγάζουν χιλιόμετρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Λαστιχαρα αλλα μου έχουν πει ότι έχει μαλακώσει πολύ η γόμα και δεν βγάζουν χιλιόμετρα. 

Ανάλογος τι οδηγηση κάνεις. Μια φορά στο βρεγμένο είναι το καλύτερο λάστιχο που  έχω βαλει σε αμαξι μου. Δεν ξαναλλαζω μάρκα ελαστικών.  (μόνο Bridgestone έβαζα και μια φορά Michelin.), 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρώτα δίνουμε περίσσεια σημασία στα χιλιόμετρα που βγάζει ένα ελαστικό και στη τιμή του και τελευταία και κατά ιδωμένη την ασφάλεια που μας παρέχει με ξεπερνάει. 

Επιτέλους η μαλακιά γόμα είναι ιδανική για τη ποιότητα της ασφάλτου της πλειοψηφίας των ελληνικών δρόμων, ας βγάλει 20000χλμ, τουλάχιστο να έχω κράτημα και φρένα χωρίς να μόνιμα αναμμένα τα abs, esp, klsp, και όλα τα λαμπάκια του ταμπλό αναμμένα 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...