Προς το περιεχόμενο

FTTH Vodafone ή Cosmote;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ ψάξιμο (και κάψιμο) κατάφερα να βεβαιωθώ πως στην διεύθυνση μου μπορώ να βάλω FTTH, περιοχή Βύρωνας.

Οι τιμές με την επιδότηση (sfbb) σε vodafone και cosmote είναι ίδιες.
Ποια από τις 2 θα προτείνατε και γιατί; Θα υπάρχει καμία διαφορά;

Σκέφτομαι μήπως αν πάω στην vodafone καθυστερήσουν παραπάνω και πάρει κάνα μήνα, ενώ στον οτε είναι γνωστό πως κινούνται πιο γρήγορα αφού οι γραμμές ως τώρα ήταν δικές τους στην ουσία, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και το ίδιο για τις οπτικές ίνες.

Επίσης η Vodafone φαίνεται σαν να έχει "αναλάβει" τον Βύρωνα.

Το κόστος ενεργοποίησης είναι 50 ευρώ και στις 2 εταιρίες, ενώ η Wind για κάποιο λόγο ζητάει 180 όπως δείχνει το sfbb.gr 🙄

 

Μήπως ήρθε ο καιρός να ανοιχτεί νέα ενότητα FTTH στο forum που να μπορούμε να συζητάμε μόνο για αυτό;


Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται πως για να το βγάζει έτοιμο στο sfbb θα έχουν γίνει τα σκαψιματα κλπ οπότε θα χρειαστεί μόνο να έρθει ο τεχνικός και να περάσει την απαιτούμενη συνδεσμολογια/κουτί από όσο κατάλαβα και μου είπανε. Δεν χρεωνομαι κάτι για αυτά.

Τώρα θα δείξει και στην πορεία. Για αυτό άνοιξα και το θέμα, μήπως μας πει κάποιος την εμπειρία του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα,  είμαι σε φάση μετακόμισης και το σπίτι που θα πάω είναι στον Βύρωνα που εκεί ο Δήμος από ότι έχω καταλάβει έχει ολοκληρώσει τα έργα για παροχή οπτικής ίνας. 

Μέσω του sfbb. gr μου βγάζει κανονικά διαθεσιμότητα στην διεύθυνση που θα πάω, αλλά 100% σίγουρος δεν μπορώ να είμαι για τίποτα ακόμη,  οπότε και εγώ περιμένω με το καλό να μπω στο σπίτι και ξεκινήσω τις διαδικασίες. 

Για αυτόν τον λόγο άνοιξα και το θέμα όπως είπα και πριν, μήπως κάποιος άλλος που ζει εκεί και έχει ftth σύνδεση μοιραστεί την εμπειρία του. 

Αν και εφόσον είναι όλα οκ,  θέλω να καταλήξω σε εταιρία, Vodafone  ή Cosmote όμως...; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά θα έρθει η οπτική ίνα στο σπίτι. Αυτό θα γίνει σε όποιες περιοχές ο πάροχος έχει προγραμματίσει παροχή υπηρεσίας FTTH. Μια από αυτές είναι ο Βύρωνας που την ανέλαβε ο Vodafone και ήδη προχωρούν οι πρώτες συνδέσεις.

Εκ του κανονισμού η Vodafone εκτός τους δικούς της πελάτες, υποχρεούται να δώσει στην χοντρική στους άλλους παρόχους. Είναι καθαρά θέμα πολιτικής αυτών να νοικιάσουν για να δώσουν υπηρεσία στους πελάτες τους. OTE και Wind ήδη έχουν βγάλει πακέτα, ενώ Nova και Cyta δεν προβλέπεται.

Οι τιμές σε βάθος 24μηνου, είναι σχεδόν παρόμοιες. Κάποιος είναι ακριβότερος στο αρχικό κόστος ενεργοποίησης και φθηνότερος στο πάγιο. Σε όποιον πάροχο κι αν πας, οι εργασίες αρχικά θα γίνουν από την Vodafone, αφού δικό της είναι το δίκτυο. Απλά μετά την ενεργοποίηση θα βγαίνεις προς τα έξω από το δίκτυο του παρόχου με τον οποίο θα κάνεις συμβόλαιο, οτι κι αν σημαινει αυτό από θέμα απόκρισης, διαθέσιμου bandwidth, διασύνδεσης με το εξωτερικό κλπ.

Υπόψη ότι παίρνει περίπου 1 μήνα η τελική σύνδεση (ίσως και παραπάνω), αφού χρειάζονται εργασίες μετά από μελέτη κι εξαρτώνται από την κατάσταση σε κάθε οικοδομή. Πρώτα θα κάνει εργασίες η Vodafone φέρνοντας την οπτική ίνα σε κατανεμητή στον κοινόχρηστο χώρο και στην συνέχεια σε κουτί ανά όροφο. Κατόπιν ο πάροχός σου θα συνδέσει το δεύτερο με το διαμέρισμά σου. Προηγείται έλεγχος της οικοδομής και μελέτη όδευσης-τερματισμού της οπτικής ίνας. Οπωσδήποτε θα πρέπει να συνεννοηθείς πρώτα με τον διαχειριστή της οικοδομής για τις όποιες εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jkoukos είπε

Εκ του κανονισμού η Vodafone εκτός τους δικούς της πελάτες, υποχρεούται να δώσει στην χοντρική στους άλλους παρόχους. Είναι καθαρά θέμα πολιτικής αυτών να νοικιάσουν για να δώσουν υπηρεσία στους πελάτες τους. OTE και Wind ήδη έχουν βγάλει πακέτα, ενώ Nova και Cyta δεν προβλέπεται.

Ποιά Cyta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cyberdemon87 είπε

Νομίζω πως η Cyta εξαγοράστηκε από την Vodafone. 

Η Cyta μπορεί να εξαγοράστηκε αλλα παραμένει ακομα αυτόνομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν έχει γίνει πλήρη συγχώνευση. Προς το παρόν οι 2 εταιρείες παρέχουν χωριστές υπηρεσίες, έχουν τα δικά τους δίκτυα, εξοπλισμό. λογιστήρια, υπαλλήλους κλπ. Δεν γίνεται αμέσως η συγχώνευση και θέλει αρκετή προεργασία πριν την ολοκλήρωση. Το ίδιο έγινε και όταν η Vodafone εξαγόρασε και στην πορεία απορρόφησε την HOL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 2/10/2018 στις 3:05 ΠΜ, Cyberdemon87 είπε

Κοίτα,  είμαι σε φάση μετακόμισης και το σπίτι που θα πάω είναι στον Βύρωνα που εκεί ο Δήμος από ότι έχω καταλάβει έχει ολοκληρώσει τα έργα για παροχή οπτικής ίνας. 

Μέσω του sfbb. gr μου βγάζει κανονικά διαθεσιμότητα στην διεύθυνση που θα πάω, αλλά 100% σίγουρος δεν μπορώ να είμαι για τίποτα ακόμη,  οπότε και εγώ περιμένω με το καλό να μπω στο σπίτι και ξεκινήσω τις διαδικασίες. 

Για αυτόν τον λόγο άνοιξα και το θέμα όπως είπα και πριν, μήπως κάποιος άλλος που ζει εκεί και έχει ftth σύνδεση μοιραστεί την εμπειρία του. 

Αν και εφόσον είναι όλα οκ,  θέλω να καταλήξω σε εταιρία, Vodafone  ή Cosmote όμως...; 

Σε όλο τον Βύρωνα έχει γίνει κατασκευή δικτύου οπτικής ίνας. Εφόσον στο sfbb.gr έχει καταχωρηθεί το κτήριο, τότε μπορεί να γίνει η σύνδεση της ίνας. Εκτυπώνεις το κουπόνι και κάνεις την αίτηση στον πάροχο που θέλεις (εγώ επέλεξα Cosmote). Επειδή το δίκτυο κατασκευάστηκε από την Vodafone (με υπεργολάβο την Intrakat), η διαχείριση γίνεται από την ίδια. Αυτό σημαίνει ότι όταν κάποιος αιτηθεί σύνδεση (ανεξαρτήτως παρόχου) τεχνικός της Vodafone θα έρθει για την μελέτη & την κατασκευή της σύνδεσης του κτηρίου (με αναμονές σε κάθε όροφο / διαμέρισμα). Στη συνέχεια ο πάροχος που έχεις επιλέξει, θα προχωρήσει στη σύνδεση του Floor Box με το διαμέρισμα.

Να είσαι προετοιμασμένος ότι η διαδικασία θα διαρκέσει 2-3 μήνες, καθώς υπάρχει μεγάλη ζήτηση (ανεπίσημη πληροφόρηση που είχα χθες, αναφέρεται σε 7.500 αιτήσεις περίπου σε αναμονή).

Οπότε θα σου πρότεινα να καταλήξεις σε πάροχο και να κάνεις την αίτηση το συντομότερο, διότι θα περιμένεις πολύ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα φίλε μου, ταμα θα πρέπει να κάνω σε λίγο για το επόμενο ραντεβού. 

Η κάθετη εγκατάσταση έχει ολοκληρωθεί εδώ και 3 εβδομάδες και ακόμη περιμένω έχοντας κάνει πολλές κλήσεις για να μάθω περίπου ποτέ θα κλειστει το επόμενο ραντεβού αλλά τίποτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...