Προς το περιεχόμενο

FTTH Vodafone ή Cosmote;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Cyberdemon87 είπε

Άστα φίλε μου, ταμα θα πρέπει να κάνω σε λίγο για το επόμενο ραντεβού. 

Η κάθετη εγκατάσταση έχει ολοκληρωθεί εδώ και 3 εβδομάδες και ακόμη περιμένω έχοντας κάνει πολλές κλήσεις για να μάθω περίπου ποτέ θα κλειστει το επόμενο ραντεβού αλλά τίποτα... 

Μπορεις να μας πεις τι περιλαμβάνει η καθετη εγκατάσταση και πως γινεται, προδιαγραφές, καλωδια κλπ, ή κάποιος που ξέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ολοκληρώθηκε και η οριζόντια εγκατάσταση, μου συνδέσαν router και ONT εδώ και λίγες μέρες και απλώς δεν με ενεργοποιούν από την Vodafone. 

Τι να πει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπομονή και να τους ενοχλείς κάθε μέρα

Εχει πέσει πολύ δουλειά με την συγχώνευση, τα καλά στελέχη και μηχανικοί έχουν φύγει από την εταιρεία και όλα κινούνται με κάρβουνο... 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Cyberdemon87 είπε

Λοιπόν, ολοκληρώθηκε και η οριζόντια εγκατάσταση, μου συνδέσαν router και ONT εδώ και λίγες μέρες και απλώς δεν με ενεργοποιούν από την Vodafone. 

Τι να πει κανείς...

Παίζει καμία φώτο να δούμε πως έχουν κάνει τις εργασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Τελικα τι εγινε με το θεμα; Και εγω Βυρωνα μενω και ψαχνομαι τωρα τι παροχο να βαλω.. Βλεπω οτι υπαρχει καμπινα FTTH VODAFONE αλλα ειναι στα 300 μετρα απο το σπιτι μου. Φανταζομαι δεν μπορω να κανω αιτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Τελικα τι εγινε με το θεμα; Και εγω Βυρωνα μενω και ψαχνομαι τωρα τι παροχο να βαλω.. Βλεπω οτι υπαρχει καμπινα FTTH VODAFONE αλλα ειναι στα 300 μετρα απο το σπιτι μου. Φανταζομαι δεν μπορω να κανω αιτηση;

Μπορείς, βάλε τον ταχυδρομικό κώδικα σου εδώ https://sfbb.gr/ και αν έχεις κάλυψη μπορείς να ενεργοποιήσεις το κουπόνι με την έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει οτι υπαρχει καλυψη, αλλα πρεπει να γινει προσφορα και με παει μεσω taxisnet καπου για να κανω αιτηση. Και καλα για τι τιμες μιλαμε; Και δεν καταλαβα ειναι ανεξαρτητος παροχος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι εννοείς ανεξάρτητος; Στον Βύρωνα η vodafone φτιάχνει το δίκτυο οπτικών ινών μέχρι την πολυκατοικία και μετά μέσα τα βάζει ο πάροχος που θα κάνεις αίτηση. Αν είναι η vodafone τότε όλο το δίκτυο θα είναι δικό της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν ειναι vodafone ή κατι αλλο. Πως θα το μαθω; Οι τιμες πανω κατω τον μηνα ποσο ειναι και για τι ταχυτητες μιλαμε; Στο site δεν αναφερει λεπτομερειες. Και γιατι εχει πλεονεκτηματα κατι τετοιο; Κανω πρωτα αιτηση και μετα φτιαχνουν την καμπινα και ειναι πρσωπικη; Εχω μπερδευτει λιγο με ολες αυτες τις εννοιες και τις καμπινες και τα fiber.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα πακέτα fiber είναι VDSL, τα super fiber κλπ είναι με οπτική ίνα στο σπίτι. Αν θες να δεις τις τιμές πήγαινε στην σελίδα του sfbb.gr να δεις τις προσφορές των εταιριών. είναι 100/10 και 200/20, για 24/1 είναι με χαλκό και 50/5 δεν υπάρχει.

Όχι η καμπίνα δεν είναι προσωπική, απλά από εκεί τραβάνε την οπτική ίνα στο χώρο σου. Μπορείς να δεις εδώ μερικές διαθέσιμες. http://fttxgr.eu/map

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι.

 

1. Στην οικοδομή πέρασε η Cosmote FTTH και σε κάθε μπαλκόνι έβαλε από μικρό κουτί που γράφει cosmote. Στο διαμέρισμα δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα FTTH. Μπωρό να βάλω Vodafone FTTH και να πάρω από αυτό το κουτάκι? ή βάζει άλλο η vodafone.

 

2. Θέλω να κάνω θερμοπρόσοψη, όπότε πρέπει να μετακινηθεί το κουτάκι της cosmote. Πήρα στη κοσμοτε και δεν ξέρουν που πρέπει να ζητήσω τη μεταφορά. Που απευθύνομαι?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Επεξ/σία από michalispap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπορείς και ο τεχνικός θα φέρει τη ίνα στο διαμέρισμα από το υπάρχον κουτί.

2. Προφανώς απευθύνεσαι στις τεχνικές υπηρεσίες της Cosmote, στο αστικό κέντρο στην περιοχή σου. Όχι σε κατάστημα ή τηλεφωνική υποστήριξη, καθώς δεν έχουν ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...