Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με μπλε WD


ziggy_stardust

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εκει που κάθομαι ωραια και καλά πατα play σε ενα τραγουδάκι κολλαει το σύμπαν, ρεσταρτ παω να ανοιξω explorer κολααει το σύμπαν.

εντελει όταν προσπαθουσε να ανοιξει οτιδηποτε σχετικο με περιοχομενο του δισκου που ηταν απλως για data κομπλαρε το συστημα.

οταν ανοιξε ο δισκος δεν εμφανίζεται πουθενά ( ούτε στο disc management )και το ιδιο και οταν τον δοκιμασα ως εξωτερικο με 2 διαφορετικα cases και σε 3 διαφρετικους υπολογιστες. ρεύμα τραβάει και γυριζει αλλα μέχρι εκεί.

ο δισκος 1.5 ετους και δυστυχώς δεν ηταν ολα μπακαπαρισμενα! 

καμια συμβουλή;

Επεξ/σία από ziggy_stardust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παίρνεις παντα backup απο δω και πέρα...

Πρεπει να βρεις ακριβως τον ιδιο δισκο με ιδιους σειριακους κτλ και να  βαλεις την καινουργια πλακετα στον παλιο μπας και γινει κατι αλλιως πας σε μια εταιρια ανακτησης και με ενα 300-1000 ευρω εισαι έτοιμος🤪

Αν στο bios τον βλεπεις,  τοτε δοκιμασε με κανα Linux live μπας και σωσεις τιποτα απο εκει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουτε bios!  πως γινεται να βρω ιδιους σειριακους; μια καθοδηγηση σε σχεση με αυτο;

εχω ενα καρο backup εχω αλλους 4-5 δισκους! 

απλως λόγω αποχης το τελευταιο διάστημα δεν ειχαν ειχα κανει φουλ μπακαπ ! 

πιο πολυ με τρωει το αρχειο καταλογου του lightroom με τις επεξεργασιες φωτωγραφιων μηνών. και καποιες πιο παλιες φωτογραφίες. 

σκορπια αλλα πραγματα κριμα που χαθηκαν μαλλον, αλλά χάθηκαν.

αυτα τα 300-1000 λεμε τωρα σου δινουν πληρως το υλικο σου; ή μια σαλατα που εσυ πρεπει να φέρεις στα ισα της;

και επισης η διακυμανση της τιμης που εγγυται; εχει διαβάθμισεις η βαρυτητα του προβληματος;;

Επεξ/σία από ziggy_stardust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δει παλιοτερα οτι παει και χρεωση ανα gb.... Αλλα σιγουρα δεν ξερω να σου πω...Ρωτα, βρες κανα σαιτ και παρε τηλ...

Αλλά το οτι ο δισκος ειναι 1.5 χρονων αυτο καλο ειναι γιατι μπορει πιο ευκολα να βρεις τον ίδιο..

Επειδη κι εγω τωρα πανω κατω χονδρικα στα λεω, δεν μου εχει τυχει και ποτε κατι παρομοιο αρα κατσε λιγο μηπως μπει και δει και κανας άλλος το θέμα σου που εχει πιο μεγαλη εμπειρια πανω σε αυτο.. Ψαξε το και λιγο μονος σου...

Πολυ λιγοτερα λεφτα θα ειναι αν βρεις δισκο που να κανει και σου αλλάξει πλακέτα καποιος γνώστης...

Ααααααα.... Και τελικα ειτε το καταφερεις ειτε οχι, στειλε τον για αντικατασταση αφου λογικα μεσα στην εγγυηση θα ειναι..

 

Επεξ/σία από ZELOMOTH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχα! οκ! 

και μια έξτρα ερωητηση που μου προεκυψε οσο ψαχνω τα μπακαπ μου και βλέπω οτι δεν είναι τοσο τραγικα τα χαμένα

Υπαρχει περιπτωση να φταίει κάπου το pc για ότι μπορει να συνεβει στο δίσκο; 

 

update που ειχα: 

ξαναβάζοντας τον πανω μετα απ όλο το βράδυ, τον διάβασε, ειδα το root tree αλλα με το που κλικαρα σε φάκελο πάλι βγήκε off

Επεξ/σία από ziggy_stardust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δε νομιζω ... Καθαρα θεμα δισκου ειναι....

Θα σου ελεγα να τον εβαζες σε καποιο μηχανημα ως δευτερο δισκο(δηλαδη τα windows να φορτωσουν απο τον αλλο δισκο)

Δεν ξερεις ισως με τα 1000  ζόρια κατι να σωσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

data δισκος είναι. τον δοκιμασα με 2 διαφορετικά κουτάκια σε 2 διαφορετικά λαπτοπ. 

πλέον το πηγα σε διαγνωστικό. θα γινει δωρεάν η διάγνωση και βλέπουμε για κόστος ανάκτησης αν γίνεται. 

σε πρώτη φαση είπαν πως μοιάζει μξχανικο το πρόβλημα και δεν θα πρέπει να δοκιμασω να του δώσω ρεύμα μπας και γινει μεγαλύτερη ζημια.

μπλέξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...