Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικη εγκατασταση σπιτιου


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεχιζοντας την ανακαινιση του σπιτιου ( βλ θεμα υψος πριζων) και αφου ο εργολαβος μου εδωσε ενα υπερβολικο νουμερο (κατ εμε) καλωδιωσεων για το ρευμα ( σχεδον καθε μπριζα και ασφαλεια 16Α ) αποφασισα να το φτιαξω μονος τις απαιτησεις και να του πω τι να βαλει που. Τα φωτα σας λοιπον insomniacs για τα ... φωτα μου :) Ειναι σωστο το παρακατω πλανο?

Κουζινα

1 παροχη 2.5mm 16Α για πριζες στην αριστερη πλευρα
1 παροχη 2.5mm 16A για πριζες στην δεξια πλευρα
1 παροχη  4mm  20Α για κουζινα/απορροφητηρα
1 παροχη 1.5mm 10A για φωτισμο/μπαλκονι/κουδουνι (μπαλκονι εχει ενα φως και μια πριζα)

Συνολικα

2x16A + 1x20A + 1x10A


Σαλονι

1 παροχη 2.5mm 16Α για ολο το σαλονι
1 παροχη 2.5mm 16Α για κλιματιστικο/ μπαλκονι
1 παροχη 1.5mm 10A για φωτισμο σαλονιου/ανεμιστηρα/μπαλκονι

Συνολικα

2x16A + 1x10A

Δωματιο μικρο

1 παροχη 2.5mm 16Α για ολο το δωματιο
1 παροχη 2.5mm 16A για το κλιματιστικο
1 παροχη 1.5mm 10A για το φωτισμο/ανεμιστηρα

Συνολικα

2x16A + 1x10A

Δωματιο μεγαλο

1 παροχη 2.5mm 16Α για ολο το δωματιο
1 παροχη 2.5mm 16A για το κλιματιστικο
1 παροχη 1.5mm 10A για το φωτισμο/ανεμιστηρα

Συνολικα

2x16A + 1x10A


Μπανιο

1 παροχη 2.5mm 16Α για το μπανιο
1 παροχη 1.5mm 10Α για το φωτισμο

Συνολικα

1χ16Α + 1x10A

1 γραμμη 4mm θερμοσιφωνα


Συνολο ολα 16 ασφαλειες στον πινακα

 

Σημειωσεις

 

Στα δωματια υπαρχουν περιπου 4 διπλες πριζες

Στο μπανιο υπαρχει πλυντηριο ρουχων και μια πριζα για πιθανες χρησεις

Στην κουζινα υπαρχει πλυντηριο πιατων

Στα μπαλκονια θα τοποθετηθει ηλεκτρικη τεντα.

Επεξ/σία από gbras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχας ξεκιναμε οχι με 4ρι καλωδιο για φουρνο αλλα με 6αρι βασικο αυτο. 4αρι βαζεις για θερμοσιφωνα. Για μενα στα δωματια βαλε αλλη μια πριζουλα θα φανει χρησιμο οπως και στο σαλονι κριμα ειναι μια πριζα θες να εχεις μια ανεση. Επισης δεν ξερω αν εχεις ηδη πακετο πριζακι τηλεφωνου/κεραιας??ακομα τα δωματια θα ελεγα να γινουν αλε ρετουρ αν σε παιρνει. Αν εγραφες γενικα τι παροχες υπαρχουν ηδη να ελεγα ενα πλανο αλλα μου φαίνονται γενικα καπως λιγα αυτα που θες σα να θες παντου πολυπριζα στο μελλον μου κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κουζίνα 6αρι όπως είπε κ ο παραπάνω κ αποκλειστικά για κουζίνα. 

Για τον απορροφητήρα βγάλε μια πρίζα από την γραμμή των οριζόντων που θα τραβήξεις.

Τα υπόλοιπα νομίζω ότι είναι πολύ καλά οργανωμένα αν κ εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα πουθενά 1.5 καλώδιο.

Όχι ότι δεν αντέξει τα φορτία του φωτισμού αλλά για δική μου σίγουρια ,μιας κ το κόστος είναι πολύ μικρό.

Επίσης τράβηξε κ μια τηλεφωνική γραμμή για συναγερμό στο μέρος που θα φτιάξεις το κέντρο.

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το bill999r  1,5άρι καλώδιο το 2018.Το έβαζαν πολύ παλιά να γλυτώσουν 500-1000 δραχμές.

Βάλε 2,5άρια τουλάχιστον.Εσύ θα προσέξεις.Μπορεί η γυναίκα κάποιο παιδί που δεν ξέρει να ρίξει φορτίο παραπάνω από το επιτρεπόμενο σε κάποια γραμμή με 1,5άρι και να έχεις πρόβλημα. Ελάχιστο είναι το παραπάνω κόστος και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διατομή των αγωγών στις εηε είναι συνάρτηση του φορτίου του τύπου μόνωσης του τρόπου τοποθέτησης και της πτώσης τάσης και όχι της χρονιάς. Αν οι παραπάνω παράγοντες δίνουν διατομή 1.5 δεν έχει νόημα να ανεβεί η διατομή ιδιαίτερα σε κυκλώματα φωτισμού που τα φορτία έχουν μειωθεί λόγω αλλαγής τεχνολογίας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nvel είπε

Η διατομή των αγωγών στις εηε είναι συνάρτηση του φορτίου του τύπου μόνωσης του τρόπου τοποθέτησης και της πτώσης τάσης και όχι της χρονιάς. Αν οι παραπάνω παράγοντες δίνουν διατομή 1.5 δεν έχει νόημα να ανεβεί η διατομή ιδιαίτερα σε κυκλώματα φωτισμού που τα φορτία έχουν μειωθεί λόγω αλλαγής τεχνολογίας

Όντως, δε βλέπω λόγο και εγώ να πάει κάποιος σε μεγαλύτερα καλώδια / ασφάλειες 

Άσε που τα ξεχωρίζεις πιο εύκολα στον πίνακα 

Αν είσαι και μερακλής, μπορείς να βάλεις και χωριστά ρελέ στα κυκλώματα φωτισμού / ρευματοδοτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Με λιγα λόγια θα πεις στιν ηλεκτρολόγο πως γίνεται η δουλειά του.

Οκ είναι και αυτό μια άποψη

Καλά πει δεν πει, τα ίδια θα του ζητήσει ο ηλεκτρολόγος :P :P

Ήδη έχει βάλει αρκετές παροχές, πόσες παραπάνω να του είχε πει δηλαδή ο μάστορας ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καλά πει δεν πει, τα ίδια θα του ζητήσει ο ηλεκτρολόγος :P :P

Ήδη έχει βάλει αρκετές παροχές, πόσες παραπάνω να του είχε πει δηλαδή ο μάστορας ;  

Το είπα γιατί εκτός απο τις πρίζες υποδεικνύει και τη διατομή των καλωδίων χαχαααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Όντως, δε βλέπω λόγο και εγώ να πάει κάποιος σε μεγαλύτερα καλώδια / ασφάλειες 

Άσε που τα ξεχωρίζεις πιο εύκολα στον πίνακα 

Ο καλύτερος λόγος για τον ηλεκτρολόγο να βάλει διαφορετικά καλώδια.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

δεν έχει νόημα να ανεβεί η διατομή ιδιαίτερα σε κυκλώματα φωτισμού που τα φορτία έχουν μειωθεί λόγω αλλαγής τεχνολογίας

Αυτό είναι σωστό αλλά παράλληλα αν θέλει να υποστηρίξει λεντοταινιες, σποτ κ κρυφούς φωτισμούς το συνολικό φορτίο πάλι αυξάνεται....

Για μένα το κόστος είναι γελοίο για το 2.5αρι. 

Βέβαια περί ορέξεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, NikosKallithea said:

Με λιγα λόγια θα πεις στιν ηλεκτρολόγο πως γίνεται η δουλειά του.

Οκ είναι και αυτό μια άποψη

καμιά φορά δεν είναι κακό ο πελάτης να έχει γνώση-επίβλεψη των βέλτιστων λύσεων και να πει στον ηλεκτρολόγο, ο ηλεκτρολόγος θα κρίνει τα ελάχιστα απαιτούμενα και την ασφάλεια αλλά δε θα υποδείξει τα θέλω στο ξένο σπίτι

γιατί κανείς δεν ξέρει αν θα πέσει σε σωστό επαγγελματία από αυτούς που υπάρχουν άφθονοι στην αγορά δυστυχώς

και επίσης ο πελάτης αν δεν πει τις παρατηρήσεις του, το σίγουρο είναι ότι ο ηλεκτρολόγος θα κάνει επίσης τα δικά του στο σπίτι του άλλου

.

πχ έχω πετύχει κακό ηλεκτρολόγο που στη γραμμή του πλυντηρίου έχει βάλει πρίζες της κουζίνας και κάθε τρεις και λίγο ρίχνουν ασφάλεια...

έχω πετύχει και ηλεκτρολόγο που έσκαψε γραμμές στον τοίχο χωρίς να τις βάλει σε κανάλια αλλά έθαψε τα καλώδια μες στο τσιμέντο

επίσης ηλεκτρολόγο που έβγαλε στον τοίχο γραμμή τηλεφώνου με ό,τι πιο ψιλό υπάρχει σε εύκαμπτο τηλεφωνικό καλώδιο

ή ηλεκτρολόγο που έβγαλε σε μπάνιο πρίζα εξωτερική (χωρίς εντοιχισμένο κουτί) και χρησιμοποίησε σ' αυτήν πρίζα χωρίς καπάκι

ο ηλεκτρολόγος πληρώνεται και φεύγει, ο πελάτης τα λάθη τα ζει κάθε μέρα στο σπίτι του

 

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Καταρχας ξεκιναμε οχι με 4ρι καλωδιο για φουρνο αλλα με 6αρι βασικο αυτο. 4αρι βαζεις για θερμοσιφωνα. Για μενα στα δωματια βαλε αλλη μια πριζουλα θα φανει χρησιμο οπως και στο σαλονι κριμα ειναι μια πριζα θες να εχεις μια ανεση. Επισης δεν ξερω αν εχεις ηδη πακετο πριζακι τηλεφωνου/κεραιας??ακομα τα δωματια θα ελεγα να γινουν αλε ρετουρ αν σε παιρνει. Αν εγραφες γενικα τι παροχες υπαρχουν ηδη να ελεγα ενα πλανο αλλα μου φαίνονται γενικα καπως λιγα αυτα που θες σα να θες παντου πολυπριζα στο μελλον μου κανει

Θεωρω οτι το 6αρι ειναι υπερβολικο μιας και τα ματια θα ειναι αεριου, αλλα αφου ειναι το στανταρ αυτο ισως να το κανω ετσι τελικα. Σε καθε δωματιο εχω 8 πριζες! στο σαλονι ακομα πιο πολλες, 2 ανα γωνια ας πουμε. Εννοω ολες αυτες θα παιρνουν απο μια παροχη στον πινακα. Επισης σε ολα τα δωματια σκοπευω να βαλω πριζες δικτυου. Τηλεφωνο μονο στο σαλονι κουζινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gbras είπε

Σε καθε δωματιο εχω 8 πριζες!

Ένα ένα μας τα λες :)

8 πρίζες για ποιο λόγο ακριβώς ; 

2 εκατέρωθεν του κρεβατιού, 1 για A/C, μία για TV, άντε και άλλη μία να βρίσκεται

Σκέψου ότι όταν ακούει ο άλλος (ο ηλεκτρολόγος) 8 πρίζες, είναι απόλυτα λογικό να σκέφτεται να τις βάλει σε 2 γραμμές 

Για τα ασθενή (τηλέφωνα / data) πέρνα απλά από ένα utp σε κάθε δωμάτιο, και το κάνεις ότι θες μετά (είτε voice είτε data)

Στο σαλόνι βάλε παραπάνω (min 2 data + 1 voice)

Κάθε σημείο (data / voice) αν μπορείς χωριστό καλώδιο 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...