Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικη εγκατασταση σπιτιου


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, bill999r είπε

Κουζίνα 6αρι όπως είπε κ ο παραπάνω κ αποκλειστικά για κουζίνα. 

Για τον απορροφητήρα βγάλε μια πρίζα από την γραμμή των οριζόντων που θα τραβήξεις.

Τα υπόλοιπα νομίζω ότι είναι πολύ καλά οργανωμένα αν κ εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα πουθενά 1.5 καλώδιο.

Όχι ότι δεν αντέξει τα φορτία του φωτισμού αλλά για δική μου σίγουρια ,μιας κ το κόστος είναι πολύ μικρό.

Επίσης τράβηξε κ μια τηλεφωνική γραμμή για συναγερμό στο μέρος που θα φτιάξεις το κέντρο.

Δεν εινα καλυτερα να παρει απο την 6αρα? Ειναι ηδη μεγαλη για την κουζινα μονο. 1.5 για φωτισμο θεωρω οτι ειναι υπεραρκετο. Στο σπιτι που ειμαι σηκωνει και κλιματιστικο 18αρι μαζι μετα υπολοιπα, ποσο μαλλον μονο φωτα.. Αυτο για το συναεργμο με τηλεφωνικη γραμμη συμφωνω αν και μαλλον θα φερω UTP κατευθειαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, gbras είπε

Θεωρω οτι το 6αρι ειναι υπερβολικο μιας και τα ματια θα ειναι αεριου, αλλα αφου ειναι το στανταρ αυτο ισως να το κανω ετσι τελικα. Σε καθε δωματιο εχω 8 πριζες! στο σαλονι ακομα πιο πολλες, 2 ανα γωνια ας πουμε. Εννοω ολες αυτες θα παιρνουν απο μια παροχη στον πινακα. Επισης σε ολα τα δωματια σκοπευω να βαλω πριζες δικτυου. Τηλεφωνο μονο στο σαλονι κουζινα.

Εισαι κυριλε τοτε ανετα...κουζινα αν ειναο αεριο ισως παιξεις και 4αρι γιατι κι εγω το ιδιο επαθα. Τα ματια του αεριου εχουν πολυ ψιλο καλωδιο και τελικα κι ο φουρνος με πριζα κανονικη ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Με λιγα λόγια θα πεις στιν ηλεκτρολόγο πως γίνεται η δουλειά του.

Οκ είναι και αυτό μια άποψη

Οταν ο ηλεκτρολογος σου προτεινει να βαλεις 2.5 καλωδιο σε ΚΑΘΕ πριζα τραβηγμενη απο τον πινακα + ολα τα υπολοιπα και να φτανεις γυρω στις 40 - 50 ασφαλειες στο πινακα, ναι τοτε θα του πεις τι ακριβως θελεις ( οχι πως  να κανει την δουλεια του). Μιλαμε με τα δικα του για ενα σπιτι 75τμ η εγκατασταση εφτασε να κοστιζει γυρω στα 5000 ευρω ( μαζι με εγκατασταση δικτυου) . Ολα αυτα μου φανηκαν υπερβολικα πολλα.

Επεξ/σία από gbras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gbras είπε

Οταν ο ηλεκτρολογος σου προτεινει να βαλεις 2.5 καλωδιο σε ΚΑΘΕ πριζα τραβηγμενη απο τον πινακα + ολα τα υπολοιπα και να φτανεις γυρω στις 40 - 50 ασφαλειες στο πινακα, ναι τοτε θα του πεις τι ακριβως θελεις ( οχι πως  να κανει την δουλεια του). Μιλαμε με τα δικα του για ενα σπιτι 75τμ η εγκατασταση εφτασε να κοστιζει γυρω στα 5000 ευρω ( μαζι με εγκατασταση δικτυου) . Ολα αυτα μου φανηκαν υπερβολικα πολλα.

Καταρχάς θα θες μισό δωμάτιο για πίνακα έτσι πες του χαιρετίσματα :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ένα ένα μας τα λες :)

8 πρίζες για ποιο λόγο ακριβώς ; 

2 εκατέρωθεν του κρεβατιού, 1 για A/C, μία για TV, άντε και άλλη μία να βρίσκεται

Σκέψου ότι όταν ακούει ο άλλος (ο ηλεκτρολόγος) 8 πρίζες, είναι απόλυτα λογικό να σκέφτεται να τις βάλει σε 2 γραμμές 

Για τα ασθενή (τηλέφωνα / data) πέρνα απλά από ένα utp σε κάθε δωμάτιο, και το κάνεις ότι θες μετά (είτε voice είτε data)

Στο σαλόνι βάλε παραπάνω (min 2 data + 1 voice)

Κάθε σημείο (data / voice) αν μπορείς χωριστό καλώδιο 

Εχω βαλει 2 διπλες εκατερωθεν του κρεβατιου, και αλλες δυο απεναντι παλι διπλες, 1 a/c και 1 TV. Δεν σημαινει οτι επειδη εχω πολλες πριζες θα εχω και μεγαλυτερη καταναλωση. Σημαινει οτι δνε θα χρειαζεται να βαζω πολυμπριζα η μπαλαντεζες οπως και αν φτιαξω το δωματιο. Θεωρω μια γραμμη 16Α το καλυπτει το δωματιο ( εκτος του κλιματιστικου που εχει δικη του)

Για τα ασθενη σκεφτομαι να περασω 3 δικτυα σε καθε δωματιο για τον ιδιο λογο. Βεβαια το σκεφτομαι γενικα αν αξιζει να βαλω δικτυο στο σπιτι

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καταρχάς θα θες μισό δωμάτιο για πίνακα έτσι πες του χαιρετίσματα :P :P

Αυτο σκεφτηκα και εγω και τρελαθηκα οταν μου τα ειπε και ξεκινησα να το σχεδιασω μαζι με ενα φιλο που ασχολειται με τετοιες εγκαταστασεις

Αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν φτανει η γραμμη για το πλυντηριο + πριζα στο μπανιο και η γραμμη της κουζινας που θα εχει το πλυντηριο πιατων + πριζες. Θα ηταν καλυτερα τα πλυντηρια να εχουν ξεχωριστες παροχες απο τον πινακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gbras είπε

Εχω βαλει 2 διπλες εκατερωθεν του κρεβατιου, και αλλες δυο απεναντι παλι διπλες, 1 a/c και 1 TV. Δεν σημαινει οτι επειδη εχω πολλες πριζες θα εχω και μεγαλυτερη καταναλωση. Σημαινει οτι δνε θα χρειαζεται να βαζω πολυμπριζα η μπαλαντεζες οπως και αν φτιαξω το δωματιο. Θεωρω μια γραμμη 16Α το καλυπτει το δωματιο ( εκτος του κλιματιστικου που εχει δικη του)

 

Ναι θα σε καλύψει, αν και δε βλέπω νόημα στις διπλές, θα δεις ότι τελικά θα καταλήξεις σε παραπάνω :P

Στο κρεβάτι έχω π.χ. πορτατίφ, φορτιστή tablet, και πολλές φορές μπαίνει laptop & φορτιστής κινητού 

Έρχομαι όμως και στη θέση του μάστορα, ακούει 8 πρίζες, πιθανόν να σκέφτεται θερμοπομπούς κλπ, οπότε σου λέει κάλιο γαϊδουρόδενε...

Εννοείται ότι θα βάλεις δίκτυο, δε χρειάζεται υπερβολές στα καλώδια, νομίζω ότι το κόστος του 6αριού UTP είναι αρκετά χαμηλό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο σωστός ηλεκτρολόγος θα κάνει τέλεια τη δουλειά του και δεν χρειάζεται υποδείξεις από κάποιο ερασιτέχνη.

Βάζω δορυφορικό πιάτο και χρειάζομαι να συνδέσω καλώδιο.Παίρνω τηλέφωνο  τον ηλεκτρολόγο τι μπορεί να γίνει να έχω και πιάτο και κεραία για τα τοπικά. Μου λέει άνοιξε το κουτί που έχω συνδέσει την κεραία για την τηλεόραση.Ανοίγω και βλέπω στο κουτί δύο καλώδια κεραίας μέσα.Τι να του πω μετά.

Χωρίς να του έχω πει  κάτι εγώ είχε περάσει μέσα στις γραμμές του σπιτιού δύο καλώδια κεραίας για αυτό το σκοπό.Μου είπε να δω εκεί που φεύγει το ένα στο φωταγωγό για την κεραία όπου βρήκαμε το δεύτερο και σύνδεσε ο τεχνικός για το πιάτο.

Στον καλό ηλεκτρολόγο δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να του πούμε εμείς τι πρέπει να κάνει.Η ηλεκτρική εγκατάσταση δεν είναι όπως το βάψιμο.Παίρνω 5 λίτρα πλαστικό ένα ρολό ένα πινέλο και βάφω τους τέσσερις τοίχους το ίδιο χρώμα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Ο σωστός ηλεκτρολόγος θα κάνει τέλεια τη δουλειά του και δεν χρειάζεται υποδείξεις από κάποιο ερασιτέχνη.

Βάζω δορυφορικό πιάτο και χρειάζομαι να συνδέσω καλώδιο.Παίρνω τηλέφωνο  τον ηλεκτρολόγο τι μπορεί να γίνει να έχω και πιάτο και κεραία για τα τοπικά. Μου λέει άνοιξε το κουτί που έχω συνδέσει την κεραία για την τηλεόραση.Ανοίγω και βλέπω στο κουτί δύο καλώδια κεραίας μέσα.Τι να του πω μετά.

 Χωρίς να του έχω πει  κάτι εγώ είχε περάσει μέσα στις γραμμές του σπιτιού δύο καλώδια κεραίας για αυτό το σκοπό.Μου είπε να δω εκεί που φεύγει το ένα στο φωταγωγό για την κεραία όπου βρήκαμε το δεύτερο και σύνδεσε ο τεχνικός για το πιάτο.

 Στον καλό ηλεκτρολόγο δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να του πούμε εμείς τι πρέπει να κάνει.Η ηλεκτρική εγκατάσταση δεν είναι όπως το βάψιμο.Παίρνω 5 λίτρα πλαστικό ένα ρολό ένα πινέλο και βάφω τους τέσσερις τοίχους το ίδιο χρώμα.

Δεν είναι έτσι 

Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες, βάσει των οποίων πρέπει να γίνει ο σχεδιασμός 

Ο πελάτης πρέπει να ξέρει τι θέλει

Άλλη ηλεκτρολογική εγκατάσταση χρειάζεται η μάνα μου, άλλη εγώ, άλλη κάποιος που θέλει π.χ. να βάλει θερμοσυσσωρευτές στο σπίτι, άλλη αυτός που θέλει αντλία θερμότητος κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ο σωστός ηλεκτρολόγος θα κάνει τέλεια τη δουλειά του και δεν χρειάζεται υποδείξεις από κάποιο ερασιτέχνη.

Βάζω δορυφορικό πιάτο και χρειάζομαι να συνδέσω καλώδιο.Παίρνω τηλέφωνο τηλέφωνο τον ηλεκτρολόγο τι μπορεί να γίνει να έχω και πιάτο και κεραία για τα τοπικά. Μου λέει άνοιξε το κουτί που έχω συνδέσει την κεραία για την τηλεόραση.Ανοίγω και βλέπω στο κουτί δύο καλώδια κεραίας μέσα.Τι να του πω μετά.

Χωρίς να του έχω πει  κάτι εγώ είχε περάσει μέσα στις γραμμές του σπιτιού δύο καλώδια κεραίας για αυτό το σκοπό.Μου είπε να δω εκεί που φεύγει το ένα στο φωταγωγό για την κεραία όπου βρήκαμε το δεύτερο και σύνδεσε ο τεχνικός για το πιάτο.

Στον καλό ηλεκτρολόγο δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να του πούμε εμείς τι πρέπει να κάνει.Η ηλεκτρική εγκατάσταση δεν είναι όπως το βάψιμο.Παίρνω 5 λίτρα πλαστικό ένα ρολό ένα πινέλο και βάφω τους τέσσερις τοίχους το ίδιο χρώμα.

Εξηγησα παραπανω γιατι μπηκα σε αυτη την διαδικασια.Δεν εχω λεφτα για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο καλός ηλεκτρολόγος δε μετράει πρωτίστως από το αν προβλέπει τις ανάγκες γιατί οι ανάγκες είναι από ένα σημείο και μετά υποκειμενικό θέμα, ο καλός ηλεκτρολόγος είναι και τεχνικός σύμβουλος αλλά είναι πρώτα αυτός που δεν κάνει κακοτεχνίες και εφαρμόζει τους κανόνες της τέχνης του σεβόμενος τα λεφτά των πελατών του

τα πάντα είναι και θέμα κόστους και αναγκών του πελάτη και τέχνης του ηλεκτρολόγου , το να έχει λόγο-γνώση-επίβλεψη ο πελάτης είναι το πρωτεύον

λχ σιγά μη βάλει 12άρι μονοφασικό από τη ΔΕΗ αν δεν συμφωνήσει να πληρωθεί έξτρα ο ηλεκτρολόγος  και δεν το ζητήσει ο πελάτης

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, KoreanW είπε

ο καλός ηλεκτρολόγος δε μετράει πρωτίστως από το αν προβλέπει τις ανάγκες γιατί οι ανάγκες είναι από ένα σημείο και μετά υποκειμενικό θέμα, ο καλός ηλεκτρολόγος είναι και τεχνικός σύμβουλος αλλά είναι πρώτα αυτός που δεν κάνει κακοτεχνίες και εφαρμόζει τους κανόνες της τέχνης του σεβόμενος τα λεφτά των πελατών του

τα πάντα είναι και θέμα κόστους και αναγκών του πελάτη και τέχνης του ηλεκτρολόγου , το να έχει λόγο-γνώση-επίβλεψη ο πελάτης είναι το πρωτεύον

λχ σιγά μη βάλει 12άρι μονοφασικό από τη ΔΕΗ αν δεν συμφωνήσει να πληρωθεί έξτρα ο ηλεκτρολόγος  και δεν το ζητήσει ο πελάτης

τι 12ρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι εννοώ ότι εννοώ ότι αν η μονοφασική παροχή προβλέπεται για ισχύ έως 12KVA,

μην περιμένεις ότι κι από μόνος του ο ηλεκτρολόγος θα προβλέψει να βάλει ενισχυμένη μονοφασική παροχή με καλώδια, ρελέδες, διακόπτες, ασφάλειες για 12KVA για το ενδεχόμενο να τα χρειαστείς, το πιθανότερο είναι ότι θα σου βάλει για 8KVA

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbras είπε

Μιλαμε με τα δικα του για ενα σπιτι 75τμ η εγκατασταση εφτασε να κοστιζει γυρω στα 5000 ευρω (

Σοβαρά;;; 

Μήπως να έπαιρνες κ καμία άλλη προσφορά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KoreanW είπε

ναι εννοώ ότι εννοώ ότι αν η μονοφασική παροχή προβλέπεται για ισχύ έως 12KVA,

μην περιμένεις ότι κι από μόνος του ο ηλεκτρολόγος θα προβλέψει να βάλει ενισχυμένη μονοφασική παροχή με καλώδια, ρελέδες, διακόπτες, ασφάλειες για 12KVA για το ενδεχόμενο να τα χρειαστείς, το πιθανότερο είναι ότι θα σου βάλει για 8KVA

Εσυ ζητας τι παροχή θέλεις για το σπίτι και προκύπτει από τους καταναλωτές

είναι η "03" 8kVA και απαιτεί καλώδια  3x10
ειναι και η "05" 12kVA  και απαιτεί καλώδια 3x16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι έχει να κάνει με αυτό που ζητάς και από τον ηλεκτρολόγο και από τη ΔΕΗ το οποίο και είναι ανάλογο με τις ανάγκες σου όπως ακριβώς κάνει και ο ts

αλλά αν ο άλλος δεν έχει ιδέα ότι έχει περιθώριο πχ για περισσότερη ισχύ στο μονοφασικό, προφανώς και ως πελάτης δε θα τα ζητήσει,

ενώ κι αν αργότερα θα χρειαστεί επαύξηση ισχύος, θα πληρώσει πολλαπλάσια τη μη γνώση και τη μη πρόβλεψη

προφανώς και αυτό είναι το νόημά μου

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...