Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικη εγκατασταση σπιτιου


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πανω κατω για μια σοβαρη εγκατασταση εμπειρικα παντα απ οσα εχω φτιαξει στο σπιτι μου κι εχω δει κι αλλου δεν σε παιρνω στο λαιμο μου για ενα σπιτι 70-80τμ κυμαινεσαι απο 3000-4000€. Αυτα μιλαμε με περασμενα ολα απο πινακα καλωδιωση καναλια κουτια καλωδιωση συναγερμου και μεροκαματο 2 ατομων για δυο μερες. Στο θεμα μπαλωματος οπως εισαι εσυ δεν ξερω να σου πω γιατι εκει πιστευω θα το εκμεταλευτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, john_petrucci7 είπε

Πανω κατω για μια σοβαρη εγκατασταση εμπειρικα παντα απ οσα εχω φτιαξει στο σπιτι μου κι εχω δει κι αλλου δεν σε παιρνω στο λαιμο μου για ενα σπιτι 70-80τμ κυμαινεσαι απο 3000-4000€. Αυτα μιλαμε με περασμενα ολα απο πινακα καλωδιωση καναλια κουτια καλωδιωση συναγερμου και μεροκαματο 2 ατομων για δυο μερες. Στο θεμα μπαλωματος οπως εισαι εσυ δεν ξερω να σου πω γιατι εκει πιστευω θα το εκμεταλευτουν

Δεν παίζουν αυτά τα λεφτά. Έχουν ήδη δωθεί 3 φορές σε ηλεκτρολόγο λεφτά. Άκρη δε βγάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω παντα για εγκατασταση εκ νεου αυτες οι τιμες. Εσυ εχεις ηδη υλικο και καποια βαση. Πιο πολυ εμενα το μερεμετι με σοβατισματα και βαψιμο θα με απασχολουσε μετα και ΚΥΡΙΩΣ το φορτωμα των γραμμων με τετοια ρευματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, fylatos said:

Μια εικόνα για το κόστος της διόρθωσης πίνακα και για να περάσει κάποιος τις γραμμές; Γιατί όπως γράφεις ο καθένας μπορεί να ζητήσει το οτιδήποτε για οτιδήποτε και δεν έχω άλλο τρόπο να το ελέγξω;

Υπόψιν και στην οδοντιατρική και στην ιατρική μια χαρά μαλακίες κάνουν διάφοροι και τα συμμαζευουν άλλοι. Απλά το είπα για να σου δείξω ότι δε γίνεται να έχεις γνώση επί παντός επιστητού.

Όπως έγραψα θεωρώ ότι με 3 ασφάλειες λογικά θα είναι οκ το θέμα ίσως και αλλαγή της ασφάλειας κουζίνας με αυτό που λες.

αυτό που θα πληρώσεις είναι η εργασία και τα κάποια υλικά που σου λείπουν

από τη στιγμή που ξαναμπαίνεις σε διαδικασία να φτιάξεις σωστό τον πίνακα, πιστεύω ότι δικαιούσαι να θέλεις το καλύτερο δυνατό που θα είναι σωστό-νόμιμο-ασφαλές-οικονομικό-εργονομικό-πλήρες

το κόστος ενός καινούριου κουτιού πίνακα (που θεωρώ ότι μπορείς να το αποφύγεις) είναι μηδαμινό, αν και ως μια δική μου γενική τοποθέτηση προτιμότερο είναι στο έξοδο που κάνεις τώρα να προβλέπεις να έχεις περίσσεια χώρου είτε για τα υπάρχοντα στοιχεία είτε για μελλοντικές αναβαθμίσεις

κι όσο για το θέμα με τα ηλεκτρολογικά και τους κακούς επαγγελματίες της αγοράς είναι πως υπάρχει χώρος και περιθώριο ώστε να μη λογοδοτεί κανείς εύκολα και να μη τίθεται εκτός αγοράς για τις κακοτεχνίες του και αυτό διογκώνει το πρόβλημα, για αυτό και θέλει προσοχή

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Ενα που επεσε αμεσως στο ματι μου ειναι τι δουλεια εχει καλωδιο ουδετερου σε μπαρα γειωσεων.

είναι η γείωση από τον απαγωγέα υπερτάσεων του ουδετέρου που προφανώς μπήκε μπλε γιατί αυτό το ρετάλι του περίσσεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nvel είπε

είναι η γείωση από τον απαγωγέα υπερτάσεων του ουδετέρου που προφανώς μπήκε μπλε γιατί αυτό το ρετάλι του περίσσεψε

Αυτο προσεξα οταν καταλαβα τι γινοταν αλλα ποσο...πρεπει να εισαι για να βαλεις λαθος χρωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gbras είπε

Η κουζίνα δεν πάει πακέτο με τον απορροφητήρα επειδή ?? Δεν καλύπτουν τα 25Α τις δύο αυτές συσκευές ;

 

Eπειδή απαγορεύεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Αυτο προσεξα οταν καταλαβα τι γινοταν αλλα ποσο...πρεπει να εισαι για να βαλεις λαθος χρωμα?

Πολύ.

Για το ιστορικό, το σπίτι ανακαινίστηκε πλήρως (λέμε υποτίθεται πλήρως) το 2009. Δόθηκαν 2.800€ στον ηλεκτρολόγο για εκ νέου πέρασμα καλωδίων, καινούργιες μπριζες καινούργια φωτιστικά κλπ. ΔΕΝ άλλαξε πίνακας (αμαρτίες γονέων, δεν ήταν δική μου απόφαση).

Έπειτα έδωσα εγώ 1χλ για τις μλκιες που βλέπετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aigeas είπε

Eπειδή απαγορεύεται. 

Ναι αφου ειναι κανονας αλλαξα την σχεδιαση ωστε ο απορροφητηρας να ειναι μαζι με τις πριζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gbras είπε

Ναι αφου ειναι κανονας αλλαξα την σχεδιαση ωστε ο απορροφητηρας να ειναι μαζι με τις πριζες.

Ωραία. Να λάβεις υπόψιν σου το εξής. Το επάγγελμά μας έχει μια σοβαρή δυσκολία: αν σου πω 3.000 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Αν σου πω 2.000 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Αν σου πω 200 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Αν σου πω 50 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Και είμαι υπερβολικός.
Το θέμα είναι ότι κανείς δεν προβληματίζεται να πα να δώσει τα 1.500 ευρώ στην apple για κινητό τηλέφωνο που η πραγματική του αξία είναι 200 ευρώ. Θα σου πει ''ότι πληρώνεις παίρνεις''.
Λοιπόν η άποψή μου είναι να το κάνεις σωστά αυτό που κάνεις. Όχι να το κάνεις φτηνά κατά τον τρόπο που πιστεύεις ότι είναι σωστός. Ο εργολάβος στην προκειμένη περίπτωση θέλει να είναι τυπικός. Και γω το ίδιο θα έκανα στη θέση του. Ισχύει δηλαδή κι εκεί το ''ότι πληρώνεις παίρνεις''. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Aigeas είπε

Ωραία. Να λάβεις υπόψιν σου το εξής. Το επάγγελμά μας έχει μια σοβαρή δυσκολία: αν σου πω 3.000 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Αν σου πω 2.000 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Αν σου πω 200 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Αν σου πω 50 ευρώ θα μου πεις ότι σε κλέβω. Και είμαι υπερβολικός.
Το θέμα είναι ότι κανείς δεν προβληματίζεται να πα να δώσει τα 1.500 ευρώ στην apple για κινητό τηλέφωνο που η πραγματική του αξία είναι 200 ευρώ. Θα σου πει ''ότι πληρώνεις παίρνεις''.
Λοιπόν η άποψή μου είναι να το κάνεις σωστά αυτό που κάνεις. Όχι να το κάνεις φτηνά κατά τον τρόπο που πιστεύεις ότι είναι σωστός. Ο εργολάβος στην προκειμένη περίπτωση θέλει να είναι τυπικός. Και γω το ίδιο θα έκανα στη θέση του. Ισχύει δηλαδή κι εκεί το ''ότι πληρώνεις παίρνεις''. 

Δεν είναι μόνο στο δικό σου επάγγελμα

 

Πίστεψέ με,όλοι οι ελ.επαγγελματιες τα ίδια θέματα έχουμε ;)

Εμένα μου ζηταγε πελάτισσα κόψε και κόψε από την τιμή,και μου έφερε στο τέλος υδρομασάζ να της περάσω στο μπάνιο  🤬😵🤯 

Από εκεί να καταλάβεις.....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gregdel είπε

επιτηρητή φάσης και ρελε γιατί εβαλες?

Γιατί όχι; Επιτηρητή όπως είπα τον είχαν προϋπόθεση κάποιες ηλεκτρικές συσκευές για την εγγύηση.

 

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...