Προς το περιεχόμενο

Udemy ή προγραμματιστής από ΙΕΚ?


lifelong

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε lifelong εγώ έχω να σου προτείνω το εξής...ξεκίνα και όπου σε βγάλει...σίγουρα άμα το πάρεις ζεστά θα καταλήξεις κάπου. Είχα παρακολουθήσει ένα συνέδριο πέρσι για προγραμματιστές και ήταν πολλοί που ρώταγαν αν μπορούν να ξεκινήσουν με προγραμματισμό με σκοπό την αλλαγή καριέρας.

Η απάντηση ήταν εντελώς καταφατική για το μόνο λόγο ότι δεν υπάρχουν developers στο κόσμο αρκετοί. θα σου θέσω μια αναλογία και να ξέρεις ότι ισχύει απόλυτα. Οι καλοί προγραμματιστές είναι αναλογικά 1 στους 1000. Οι περισσότεροι που λέμε ότι ξέρουμε προγραμματισμό, ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι ξέρουμε. Στο κλάδο αυτό κάθε μέρα πρέπει να μαθαίνεις καινούρια πράγματα. Το να προγραμματίζεις ένα συγκεκριμένο κομμάτι είναι απλά ρουτίνα. Σου ξεφεύγουν καθημερινά καμιά εκατοστή ημερησίως. Όσο αφορά το data science απορώ γιατί έχεις κολλήσει με τα μαθηματικά??? Όταν με το καλό το αποφασίσεις και τα καταφέρεις να δουλέψεις σε μια εταιρία θα δεις ότι έχουν διαφορετικά άτομα με μαθηματικό background και άλλους με προγραμματιστικό.

Επέλεξε σοφά και προχώρα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, όσο ψάχνεις μαθαίνεις λένε! Μιας και έχεις τελειώσει χρηματοοικονομικά υπάρχει και αυτή η κατεύθυνση το προγραμματισμό που ίσως δεν τη γνώριζες!

HFTP=High Frequency Trading Programming

Μήπως να φτιάξουμε ένα Θέμα για προγραμματισμό απόφοιτους οικονομικής κατεύθυνσης! Λέω εγώ τώρα!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις High Frequency Trading χρειάζεσαι υποδομές εκατομμυρίων. Δεν αρκεί απλά ένας αλγόριθμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι ένας δρόμος που μπορεί κάποιος να ακολουθήσει στο προγραμματισμό! Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους γίνεται η αναφορά σαν προοπτική! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...