Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν φωτογραφίες που αποκαλύπτουν το design του OnePlus 6T


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, KAKADI είπε

Θα σιγουρευτεις και εσυ οταν κανεις μια εκτυπωση οσο η οθονη που κοιτας τωρα και συγκρινεις.. 

Ειδικα σε βραδυνες φωτο..

Ο αισθητηρας ειναι το A.. Δε μπορεις να μου μιλας για επεξεργασια αν δεν τον εχεις.. Γιατι χωρις αυτον δεν εχεις φως και πληροφορια..

Τι θα επεξεργαστεις στο τελος??

Επισης η επεξεργασια στις φωτογραφικες ποτε δεν γινεται στην καμερα..

Γινεται στο pc κατα κυριο λογο που εχει την επεξεργαστικη ισχυ για να διαχειριστει το αρνητικο φορμα της μηχανης (raw, DNG, NEF κλπ) σε 50-60-80 mb χωρητικοτητας ανα φωτογραφια και με dedicated προγραμματα που ειναι ρυθμισμενα για να κανουν ακριβως αυτο (photoshop, lightroom, capture one κ.α.).

Το μεγεθος του αρχειου ειναι και το μεγεθος της πληροφοριας...

Συμφωνω στο θεμα του ματιου και της τεχνικης αλλα δε τιθεται λογος γι αυτα.. Τωρα μιλαμε για το μεσο..

Την τεχνικη μπορεις να την εχεις ειτε με κινητο ειτε με dslr..

Εννοειται πως οταν θες κινητο παιρνεις κινητο. Και οταν θες καμερα παιρνεις καμερα.. 

Απλα μου φαινεται λιγο off να κοιτας τα specs της καμερας στο κινητο γιατι ειναι για πολυ απλη χρηση..

Αν θες να ασχολεισαι σοβαρα με τη φωτογραφια τουλαχιστον..

Πολύ καλή η θεωρία αλλά όπως φαίνεται δυστυχώς δεν το κατέχεις με 5α κινητά. Στα κινητά η επεξεργασία γίνεται την στιγμή που τραβάς την φωτογραφία. Εννοείται γίνεται και στις κάμερες (και αυτό δεν γνωρίζεις) αλλά σε πολύ βασικές λειτουργίες και με φτωχό αλγόριθμο.

Επισης Απάντηση θα ήθελα σε αυτό που σε ρώτησα. Αλλιώς χάνουμε τον χρόνο μας. Διάβασε ξανά το προηγούμενο μήνυμα μου. 

Επεξ/σία από inangelsheart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 ώρες πριν, NickTG είπε

Λάθος η διατύπωση μου. Εννοούσα το συνολικό κόστος και με τα dedicated UCB C ακουστικά. 

https://bgr.com/2018/10/01/oneplus-6t-release-date-close-headphone-jack-dongle-price-leaks/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yokki είπε

πάρε ενισχυτή με usb c ή bluetooth. έλεος πια. και εγώ κινητό με 3.5 πήρα αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ξεκολλήσει κανείς από αρχαίες τεχνολογίες. άμα μου προσφέρουν ακουστικά/ενισχυτή/whatever ίδια τιμή και απλώς έχουν usb c σύνδεση δεν με χαλάει η αλλαγή (το οποίο άμα δεις από εταιρίες που δεν είναι μαυραγορίτες γίνεται).

θα είναι σαν να είναι premium αλλά δεν θα είναι.

Γέροντας whatshisname. 2018.

ωραίοι είστε κάποιοι.. Πάρε ενισχυτή με usb (και τον παλιό πέτα τον), πάρε φλασάκια usb-typeC.. lol😂👌🤣

Όχι δεν θα πετάξω όλα μου τα πράγματα για να κάνω το χατήρι της apple.. Επίσης δεν ελέγχο τον εξοπλισμό των άλλων που συνδέω το κινητό μου..

Ασχολούμαι με χορευτικά και θα μεταφέρω την άποψή σου στα μαγαζιά που πάμε να πετάξουν τους ενισχυτές τους και να πάρουν με usb-C ή bt. βέβαια θα τους παρακαλέσω και για όσο λειτουργεί το αναλογικό στο usb-c να πάρουν απλά αντάπτορα να με εξυπηρετήσουν γιατί εγώ ξεχνώ τον δικό μου..  🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, panathatube said:

Λάθος η διατύπωση μου. Εννοούσα το συνολικό κόστος και με τα dedicated UCB C ακουστικά. 

https://bgr.com/2018/10/01/oneplus-6t-release-date-close-headphone-jack-dongle-price-leaks/

 

Είτε αντάπτορα θα πάρεις είτε τα USB C ακουστικά. 

Δεν έχει νόημα να πάρεις και τα 2.

Πάλι δεν φτάνουμε 30€ δηλαδή. 

Επίσης μπορείς με λιγότερα από 20€ να πάρεις αντίστοιχα bluetooth ακουστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, inangelsheart είπε

Πολύ καλή η θεωρία αλλά όπως φαίνεται δυστυχώς δεν το κατέχεις με 5α κινητά. Στα κινητά η επεξεργασία γίνεται την στιγμή που τραβάς την φωτογραφία. Εννοείται γίνεται και στις κάμερες (και αυτό δεν γνωρίζεις) αλλά σε πολύ βασικές λειτουργίες και με φτωχό αλγόριθμο.

Επισης Απάντηση θα ήθελα σε αυτό που σε ρώτησα. Αλλιώς χάνουμε τον χρόνο μας. Διάβασε ξανά το προηγούμενο μήνυμα μου. 

Δεν κανω debate εδω.. και κακως εδω που τα λεμε που ασχολουμαι.

Γτ ξεκινησα κατι σαν συμβουλη και φαινεται να πηγαινει εκει που δε θελω το θεμα..

Με τη φωτογραφια ασχολουμαι χρονια.

Εχουν περασει ουκ ολιγες συσκευες φωτογραφικες ή μη απ τα χερια μου και ειμαι σε θεση να γνωριζω πολυ καλα γτ μιλαω συνηθως..

θες να συγκρινεις την επεξεργασια που κανει o Kirin 980 της Huawei, ο Bionic της Apple ή ο Exynos της Samsung με τον Ι9 της intel και τα 32gb ram???

Γτ εγω στο pc επεξεργαζομαι...

Δεν καθομαι να επεξεργαστω στην καμερα μην εχοντας τα σωστα εργαλεια ή την ανεση να το κανω..

Ειναι τελειως κουφο να κανω κατι τετοιο..

Αυτο ειναι και το νοημα του RAW.

"Παω στο σκοτεινο θαλαμο (PC πλεον) με το αρνητικο μου (RAW) να παραμετροποιησω το αποτελεσμα που θελω.. οπως το θελω..

Εκει που θα βλεπω το παραμικρο λαθος, στιγμα, θορυβο.. Η' για να δημιουργησω συμφωνα με τη δικη μου φαντασια αυτο που θελω αφου εχω τη βαση..

Γτ η βαση μονο βγαινει απ την καμερα και σε μεγαλη πληροφορια κατα προτιμηση (εδω κολλανε τα πολλα mb)...

Οι επιλογες μετα ειναι απειρες στην επεξεργασια και στη φαντασια (αν εχεις ασχοληθει σοβαρα με photoshop, καταλαβαινεις τι λεω).

Αν ειναι ποτε δυνατον να αφησω την επεξεργασια στον επεξεργαστη του κινητου μου.. Στο αυτοματο??? 

ξερει καλυτερα αυτο απο μενα τι ηθελα να κανω ε?

Και μονο που επιμενεις με αυτο το υφος, γτ θα μπορουσες να το χειριστεις πολυ καλυτερα ιδιαιτερα με την τελευταια σου απαντηση, δειχνεις οτι δεν εχεις βασικες γνωσεις..

Οχι στα κινητα.. Φωτογραφιας , εκθεσης, διαφραγματος ,κλειστρου, ISO και πως το μεγεθος του αισθητηρα αισθητηρα και η ποιοτητα τα επηρεαζει ολα αυτα..

Οταν βγαζεις ενα κινητο που οι φωτογραφικοι αισθητηρες του κοστιζουν μερικες δεκαδες ευρω τι ποιοτητα περιμενεις ακριβως??

Βγες χωρις φως εξω το βραδυ, στησε το κινητο σου, τραβα τον ουρανο, , επεξεργασου οπου θες, εκτυπωσε το την αλλη μερα σε Α3 χαρτι και πες μου τι βλεπεις..

Με οτι λογισμικο ή εφαρμογη. Κουμπωσε τα ολα πανω, πειραματισου και καλη τυχη..

Μονος σου θα παρεις την απαντηση..

Μην απαντησεις καν σε εμενα.

Εγω δεν ξερω.

 

 

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NickTG είπε

Είτε αντάπτορα θα πάρεις είτε τα USB C ακουστικά. 

Δεν έχει νόημα να πάρεις και τα 2.

Πάλι δεν φτάνουμε 30€ δηλαδή. 

Επίσης μπορείς με λιγότερα από 20€ να πάρεις αντίστοιχα bluetooth ακουστικά. 

Σύμφωνα με τη λίστα που βρήκα εγώ ο αντάπτορας κοστίζει 9 ευρώ περίπου. Αν κοστίζει τόσα, και πολύ περισσότερο αν κοστίζει σαφώς λιγότερο, θεωρώ απαράδεκτο ότι οι Κινέζοι μιμούνται πρακτικές της Apple. Και όχι δεν με ενδιαφέρουν τα Bluetooth ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...