Προς το περιεχόμενο

Εξώδικο για ένα ενοίκιο


camper13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, duende είπε

εχει ξεφυγει κατα πολυ η κατασταση με τα ενοικια και καθενας ζηταει ο,τι του λειπει, η νομιζει οτι θα εβγαζε με το airbnb.  οπως παει στο τελος οικογενειες ολοκληρες θα αναγκαζονται να μενουν με τα πεθερικα (οσοι ειναι τυχεροι και εχουν οι παπουδες σπιτι δικο τους)..η στοιβαγμενοι σε γκαρσονιερες και δυαρια

Sad but true....

Μενω στο Κουκακι και σε μικρο σχετικα δρομο... Δεν υπαρχει νοικαρης ουτε για δειγμα..

Μονο ιδιοκτητες και AirBnB.....

Απορω σε ποιες περιοχες νοικιαζουν πλεον...

Το μονο καλο στην υποθεση ειναι οτι βρισκεις πιο ευκολα πλεον να παρκαρεις...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Sad but true....

Μενω στο Κουκακι και σε μικρο σχετικα δρομο... Δεν υπαρχει νοικαρης ουτε για δειγμα..

Μονο ιδιοκτητες και AirBnB.....

Απορω σε ποιες περιοχες νοικιαζουν πλεον...

Το μονο καλο στην υποθεση ειναι οτι βρισκεις πιο ευκολα πλεον να παρκαρεις...

το προβλημα ξεκιναει απο τη στιγμη που κανεις δεν ελεγχεται και δε δηλωνει τιποτα. ειναι εντελως μαυρα τα χρηματα. επιπλεον, ολοι παρακαμπτουν το 90μερο οριο με πολλαπλα προφιλ για το ιδιο σπιτι, οποτε το νοικιαζουν ολο το χρονο, η το δινουν στο "μιλητο". οπως και να το κανουμε, στην εποχη που ζουμε, το να βγαζεις μαυρο χρημα τοσο ευκολα ειναι μεγαλος πειρασμος. απλα τη πληρωνουν ολοι οι αλλοι

 

on topic η συμπεριφορα της ιδιοκτητριας ειναι λιγακι..αλλοπροσαλλη. θελω να πω, αν εσυ ησουν εντελως τυπικος 18 μηνες και στη πρωτη καθυστερηση (που την ενημερωσες κιολας) σου πεταξε εξωδικο..η δεν τα "ειπατε" και τοσο καλα στο τηλεφωνο και της πεταξες καμια ατακα περιεργη, η ειναι τοσο ανασφαλης (εχει καει φυσαει και το γιαουρτι που λεμε), η εχει βαλει σκοπο να σου τα σπασει για να δωσει το σπιτι σε κανενα airbnb. αυτη, κατοπιν της καταθεσης του ενοικιου, πως δικαιολογησε το εξωδικο?

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

Μαλλον η σπιτονοικοκυρα ειτε εχει συγγενη δικηγορο και δεν την νοιαζουν τα εξωδικα κ το κοστος τους, ειτε ψαχνει να το νοικιασει αλλου, ειτε εχει καει με τον χυλο και φυσα και το γιαουρτι. για την περιπτωση σου ισχυει το εξης:

Τι γίνεται σε περίπτωση που ο ενοικιαστής οφείλει ενοίκια; Πότε πρέπει ο σπιτονοικοκύρης να του κάνει έξωση και πώς να τα διεκδικήσει;
Το πιο άμεσο μέσο που προτείνεται σε αυτή την περίπτωση είναι η διαταγή απόδοσης μισθίου στην οποία παράλληλα ο σπιτονοικοκύρης αιτείται και την απόδοση των καθυστερημένων ενοικίων. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται εξώδικο, ώστε ο ενοικιαστής να δώσει τα χρωστούμενα ενοίκια και κοινόχρηστα και λογαριασμούς κοινής ωφέλειας. Εάν ο ενοικιαστής δεν πληρώσει τα ως άνω, ο σπιτονοικοκύρης καταθέτει  αίτηση στο δικαστήριο (διαταγή πληρωμής )15 ημέρες μετά το εξώδικο. Εφόσον η διαταγή εκδοθεί, τότε ο ενοικιαστής οφείλει να παραδώσει το μίσθιο εντός είκοσι (20) ημερών στο σπιτονοικοκύρη, άλλως ακολουθεί η διαδικασία της βιαίας αποβολής.

 

αυτό είναι νομίζω, ο ιδιοκτήτης θέλει το σπίτι άμεσα και προσπαθεί να σε διώξει με τον νόμιμο τρόπο.

αν θέλεις να μείνεις κι άλλο πρέπει να βάλεις το νοίκι άμεσα γιατί υποψιάζομαι ότι θα την πάει μέχρι τέλους τη δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, duende είπε

το προβλημα ξεκιναει απο τη στιγμη που κανεις δεν ελεγχεται και δε δηλωνει τιποτα. ειναι εντελως μαυρα τα χρηματα. επιπλεον, ολοι παρακαμπτουν το 90μερο οριο με πολλαπλα προφιλ για το ιδιο σπιτι, οποτε το νοικιαζουν ολο το χρονο, η το δινουν στο "μιλητο". οπως και να το κανουμε, στην εποχη που ζουμε, το να βγαζεις μαυρο χρημα τοσο ευκολα ειναι μεγαλος πειρασμος. απλα τη πληρωνουν ολοι οι αλλοι

Επειδη το εψαξα λιγο τα δινουν σε εταιριες με εδρα Βουλγαρια ή Κυπρο με εικονικο ενοικιο πχ 200€ ενω εισπρατουν 1000+ και οι εταιριες αναλαμβανουν τα παντα...

Ερχεται συνεργειο καθαρισμου στην γειτονια και μπαινει σε 10 σπιτια αλλαζει σεντονια πετσετες κτλ...

 

Ειμαστε λιγο off topic ...

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, giorgoskav είπε

ωχου ενταξη με πεισες εγω εμενα σε ακινητο σε εκεινη την περιοχη και ηταν υπερτιμημενο 80 τετρ 500 ευρω σε οροφο εν ετη 2010

Δεν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ με το να σε πείσω 

Με μια βόλτα από ΧΕ θα δεις μόνος σου πόσο νοικιάζονται τα σπίτια σήμερα στην Αργυρούπολη, και θα καταλάβεις ότι δυστυχώς με και ένα 500ρικο να διαθέτεις δε βρίσκεις τίποτα (της προκοπής εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

 

Όσο για το ενεργειακό πιστοποιητικό, εφόσον ισχύουν όσα έγραψε ο ts, προφανώς και υπάρχει. Αν δεν υπήρχε, απλά η ιδιοκτήτρια δεν θα μπορούσε να δηλώσει τη μίσθωση στο taxis.

τεχνικά μπορείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ, πρόστιμο αυτόματα πάντως δεν έχω δει για αυτό.. βασικά σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που στο επιβάλλει, δεν ξέρω αν είναι θέμα εφορίας και δε νομίζω. δεν είναι φορολογική παράβαση άλλωστε

 

επίσης από κάποια τ.μ. και κάτω δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις, συνεπώς ποτέ δεν θα γίνει υποχρεωτική η συμπλήρωσή του (θα μπορούσε βέβαια να ρυθμιστεί ανάλογα η εφαρμογή)

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ναι, το έχω γράψει στο αμέσως επόμενο post.

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

οκ, πρόστιμο αυτόματα πάντως δεν έχω δει για αυτό.. βασικά σχετικά με το συγκεκριμένο ζήτημα δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που στο επιβάλλει, δεν ξέρω αν είναι θέμα εφορίας και δε νομίζω. δεν είναι φορολογική παράβαση άλλωστε

επίσης από κάποια τ.μ. και κάτω δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις, συνεπώς ποτέ δεν θα γίνει υποχρεωτική η συμπλήρωσή του (θα μπορούσε βέβαια να ρυθμιστεί ανάλογα η εφαρμογή)

Παλιότερα (μέχρι και το 2015 αν θυμάμαι καλά) το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν χρειαζόταν για διαμερίσματα κάτω των 50τμ, τώρα όμως είναι υποχρεωτικό και για αυτά.

"Β. Σύμφωνα με το άρθρο 12 του Ν. 4122/2015, από 1.1.2016 είναι πλέον υποχρεωτική η έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού (ΠΕΑ) και για κτίσματα μικρότερα των 50 τ.μ., όταν αυτά ενοικιάζονται ή πωλούνται."

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/83258/ypoxreotiko-to-energeiako-pistopoiitiko-kai-gia-akinita-kato-ton-50-tm

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Παλιότερα (μέχρι και το 2015 αν θυμάμαι καλά) το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν χρειαζόταν για διαμερίσματα κάτω των 50τμ, τώρα όμως είναι υποχρεωτικό και για αυτά.

 https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/83258/ypoxreotiko-to-energeiako-pistopoiitiko-kai-gia-akinita-kato-ton-50-tm

Σωστός 

Πρέπει να είναι το σύνολο του κτίσματος κάτω από 50 τμ (για να μην απαιτείται)

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σωστά, τελοσπαντων τώρα δεν είναι και πολύ ακριβό να πάρεις ένα, θυμάμαι τον πρώτο καιρό που είχε σκάσει αυτό το φρούτο να βλέπω αποδείξεις μηχανικών 500αρικα

 

Τώρα δεν νομίζω ότι περνάνε τα 200 μην πω και 150, δηλαδή τζάμπα το ρίσκο..

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, camper13 είπε

 στειλει ένα εξώδικο για 500€ ειναι γελοίο ιδίως αν κοστίζει 80€.

Απορώ πως μερικοί ταυτίστηκαν και εξέφρασαν άποψη επι του θέματος,τη στιγμή που ο νηματοθέτης θεωρεί τα 500,γελοίο πόσο.

Πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει το γελοίο  πόσο σε καταθετικό λογαριασμό,αποταμίευσης.

Πόσο μάλλον οταν δεν μπορεί έστω να δανειστεί ένα τέτοιο γελοίο ποσό και το κίνητρο για να σκεφθεί να γράψει εδώ είναι ενα..εξώδικο που ο ιδιοκτήτης έκανε για να διασφαλίσει τα συμφέροντα του.

Γελοία συμφέροντα,γελοίοι ιδιοκτήτες γελοίος και όποιος άλλος νομίζει οτι μέχρι στιγμής έχει τη συνόλικη εικόνα της κατάστασης.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...