Προς το περιεχόμενο

Εξώδικο για ένα ενοίκιο


camper13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, camper13 είπε

για να καταλάβω λιγο.

Σε περίπτωση που με πάει δικαστικά για το ένα ενοικιαστήριο, δικαστικα θα απαιτηθει να πληρώσω τους υπόλοιπους 14ς μήνες για να απαλλαγώ από τη μίσθηωση;

Δεν εχεις κλεισει τριετια, εχεις συμβολαιο τριετιας; Τελος. Μενεις. Αρχισε να μιλας και να της λες τι θελετε απο μενα, (αν και η ιστορια σου εχει πολλα ερωτηματικα) αλλιως βρες ενα δικηγορο.

ναι ετσι θα σου κανουν.το εξωδικο ειναι η αρχη, ελπιζω να μην δωσεις αφορμη για παραπανω

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δεν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ με το να σε πείσω 

Με μια βόλτα από ΧΕ θα δεις μόνος σου πόσο νοικιάζονται τα σπίτια σήμερα στην Αργυρούπολη, και θα καταλάβεις ότι δυστυχώς με και ένα 500ρικο να διαθέτεις δε βρίσκεις τίποτα (της προκοπής εννοώ)

ναι ενταξη  εγραψες την τελευταια κουβεντα οκ αχχχαχαχαχα 

εχω δει οτι ο καθενας ΖΗΤΑΕΙ οτι του κατεβει δεν παει να πει οτι ειναι και σωστο , οπου σε βρουν ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, giorgoskav said:

ναι ενταξη  εγραψες την τελευταια κουβεντα οκ αχχχαχαχαχα 

εχω δει οτι ο καθενας ΖΗΤΑΕΙ οτι του κατεβει δεν παει να πει οτι ειναι και σωστο , οπου σε βρουν ειναι 

Για ορισε μας το "σωστο" ενοικιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Δεν εχεις κλεισει τριετια, εχεις συμβολαιο τριετιας; Τελος. Μενεις. Αρχισε να μιλας και να της λες τι θελετε απο μενα, (αν και η ιστορια σου εχει πολλα ερωτηματικα) αλλιως βρες ενα δικηγορο.

ναι ετσι θα σου κανουν.

ναι πες τι ερωτηματικα εχεις να στα λύσω εγώ.

να σου πω εγώ τι βλέπω:

η τυπισα αργησε να πάρει το ενοίκιο 1ος μηνα  κατά 15 μέρες.

Έστειλε εξώδικο με ψευδές πληροφορίες και ολας.

οπως ειπα για τη δεη

για το οτι δεν την αφηνω να δει το σπιτι ενώ η ιδια ειναι κρητη και ποτέ δεν εχει ζητήσει 

κοινόχρηστα του μηνα 15€

εγώ αν ειχα νοικιαρι κυριο επι 18 μηνες δεν θα του σπαγα τις μπάλες για τέτοιες ασήμαντες καταστάσεις (εκτός της ΔΕΗΣ.)

Επεξ/σία από camper13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, camper13 είπε

ναι πες τι ερωτηματικα εχεις να στα λύσω εγώ.

Οτι σου ηρθε ενα ουρανοκατεβατο εξωδικο και τα εχεις κανει ολα σωστα. Σε πανε για εξωση αν το ξανακανεις

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σου ανέλυσα πάνω τη κατάσταση; 

εχεις να συμφέρεις καπου η θα κάνουμε γύρους;

αν θέλει να φυγω ας μου το πει στα ίσια και οχι να ριχνει εξώδικα.

Επεξ/σία από camper13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Bomber-21 said:

Κανένας νορμάλ άνθρωπος δε στέλνει εξώδικο για ένα ενοίκιο. Ή δεν είναι νορμάλ ή θέλει να σε διώξει.

Η απλως, εχουμε ακουσει μονο την μια πλευρα της υποθεσης και λειπουν κομματια του παζλ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, camper13 είπε

σου ανέλυσα πάνω τη κατάσταση; 

εχεις να συμφέρεις καπου η θα κάνουμε γύρους;

αν θέλει να φυγω ας μου το πει στα ίσια και οχι να ριχνει εξώδικα.

Μα μεσω δικαστηριου βγαζεις καποιον εξω. Τι στα ισια; Ειναι οικονομικο το θεμα καθαρα.πληρωνεις μενεις, δεν πληρωνεις φευγεις

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) Καταρχήν το ότι δεν πληρώθηκε μια δόση είναι 100% φταίξιμο του TS και ας το παίζει τρελίτσα (και με ειρωνικό τρόπο μάλιστα), προσπαθόντας επιπλέον να βγει και από πάνω (αποτυχημένα imho).
β) Το ύφος του TS είναι απαράδεκτο και προσωπικά κρατώ (τεράστια) πισινή για το αν η ιδιοκτήτρια είναι η "παλαβή" που ισχυρίζεται πως είναι :rolleyes:

Καλά ξεμπερδέματα.

Επεξ/σία από l337
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι νομιζω πασιφανες οτι το απληρωτο ενοικιο των 15 ημερων ειναι η αφορμη για το εξωδικο (που μαλλον περιμενε απεγνωσμενα η ιδιοκτητρια για να το στειλει τοσο γρηγορα) και δεν εχει ουδεμια σχεση με την/τις αιτια/ες.

Οσο πασιφανες ειναι οτι το νοημα του παροντος τοπικ ειναι να μαζευτουμε μερικοι νοματαιοι κατ'επιθυμιαν του ts να πουμε για την κακη ιδιοκτητρια. Το οποιο δεν ειναι κακο, απλως καταδεικνυει οτι υπαρχουν διαφορες μεταξυ των 2 πλευρων που αποκλειεται να περιοριζονται στο οτι ενας "καλος ενοικιαστης" καθυστερησε 1 ενοικιο μετα απο 18 μηνες.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, camper13 είπε

η τυπισα αργησε να πάρει το ενοίκιο 1ος μηνα  κατά 15 μέρες.

camper13συγνωμη αλλα καμια φορα οι λεξεις βαρανε διαφορετικα καμπαναkiα στο μυαλο του καθενος που διαβαζει το θεμα.

ντιν! σαν να ακουω το παλιο μου αφεντικο.

ωπα φιλε μου. δεν αργησε να παρει τα χρηματα. ΕΣΥ αργησες να πληρωσεις.

κατανοητο και ανθρωπινο. Ιδιως οταν εισαι 18 μηνες συνεπης οπως ανεφερες.

Μη ξεχνας οτι στην Ελλαδα του 2018 το πρωτο "θα καθυστερησω λιγακι"

φερνει μεγαλυτερη αναστατωση και απο το "αλλαχ ακμπαρ" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 camper13 έχω μάθει στην ζωή μου να κάνω φοβερή αυτοκριτική, να μπαίνω στη θέση του άλλου να καταλάβω πως σκέφτεται, να ηρεμώ και να κάνω υπομονή και πάνω από όλα να προσπαθώ ξανά και ξανά να συνεννοηθώ / βγάλω άκρη - λύσω την οποιαδήποτε παρεξήγηση. Ακόμα και με τους μ***ες όταν γίνεσαι ευθύς και τους ρωτάς στα ίσα να εξηγηθούν ή τι έχεις κάνει και τους έχεις ενοχλήσει, πάντοτε ήταν απολογητικοί κιόλας. ΄Ισως γιατί δεν περίμεναν τέτοια απλή αντιμετώπιση; ίσως διότι έβλεπαν έναν άνθρωπο να θέλει να μιλήσει μαζί τους; να νιώσουν ότι πάει με τα νερά τους ; δεν ξέρω και δεν με νοιάζει και πολύ να σου πω την αλήθεια. Ξέρω ότι τουλάχιστον εγώ, από την πλευρά μου ότι είχα να κάνω, το έκανα, προσπάθησα πως το λένε.

Ένας φίλος παραπάνω πολύ ορθά έγραψε να κάνεις εντολή στη τράπεζα αυτόματης μεταφοράς χρημάτων, αυτό σε βοηθά να έχεις καλύτερο έλεγχο των οικονομικών σου αφενός και αφετέρου να της δείξεις ότι όντως πότε πληρώνεσαι και ότι δεν τρως τα λεφτά αλλού. Από εκεί και πέρα υπάρχει η περίπτωση να μην τα βρείτε ή να χαλιέσαι / στεναχωριέσαι καθημερινά και σιγά σιγά θα αρχίζει να σε τρώει χωρίς να το καταλάβεις. 10 φορές να αλλάξεις σπίτι, να ανανεωθείς, να μετακομίσεις πιο κοντά στη δουλειά σου ή σε φίλους ή σε καλύτερη περιοχή, να έχεις την ηρεμία σου πάνω από όλα παρά μια προβληματική κατάσταση.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πάντα η αλήθεια είναι πάρα πολύ απλή και συνήθως κάπου στη μέση. Μπορεί να είναι άλλα πράγματα που έχουν συμβεί και δεν τα θυμάσαι ή δε τα συνδέεις με το συγκεκριμένο συμβάν. π.χ έκανες πάρτυ και ενοχλούσες τους γείτονες που αυτοί με την σειρά τους τα μετέφεραν σε αυτή, έχεις σκύλο/γάτα ; έχει αυτή παιδί που θέλει ξαφνικά το σπίτι Η θέλει να το νοικιάσει σε άλλον  η whatever σίγουρα ένας άνθρωπος δεν ξυπνά ένα πρωί , ανοίγει τα μάτια και σκέφτεται "θα κάνω εξώδικο στον camper13 διότι άργησε να μου βάλει το ενοίκιο".  

Αν παχύνει το πράγμα, και πας δικαστικά άφησε την να πει πότε ήρθε και δεν την άφησες να μπει στο σπίτι και ζήτα αποδεικτικά.
Αν έχει φέρει ψευδομάρτυρες ζήτα ημερομηνίες και αφού καταθέσουν όλοι,  ζήτα εισιτήρια , ανάλυση κλήσεων του τηλεφώνου της για να αποδείξεις ότι π.χ δεν ταξίδεψε και ουδέποτε σε πήρε τηλέφωνο. 

Τα κοινόχρηστα των 15€ του μήνα δε τα πλήρωσες ποτέ; 

Σκέψου τέλος ότι δίνεις 500e στις ημέρες μας και μένεις μόνος σπίτι (αν κρίνω από το nickname σου και τον τρόπο που συζητάς) σαν αδελφός στο λέω, άσε την ζωή που κάνεις, ψάξε τη ζωή που χάνεις man

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βάλουμε και ορισμένα πράγματα στη θέση τους:

έχεις συμβόλαιο για 36 μήνες, οπότε κύριος είσαι όταν επί 36 μήνες κατέβαλλες το ενοίκιο στην ώρα του. Όχι για τους 18 - η ιδιοκτήτρια δεν σε έβγαλε από το σπίτι για 15 μέρες π.χ.

το εξώδικο είναι δικαίωμα της: προφανώς για να φτάσει εκεί υπήρξαν άλλοι λόγοι, σωστοί/λάθος δεν θα το κρίνω. Αλλά το εξώδικο το χρησιμοποιείς όταν θες να υπενθυμίσεις κάτι. ο νομος σου δίνει αυτό το δικαίωμα. δεν έκανε κάτι παράνομο. 

οπότε προσπάθησε να συνεννοηθείς μαζί της και ξαναδιάβασε το συμβόλαιο: αν είσαι σωστός, μάλλον δεν έχεις λόγο να ανησυχείς. αν όχι, μάλλον έχεις.

τέλος, για ένα φίλο που σχολίασε να αφήσεις ένα μήνα απλήρωτο και κάτι τέτοια άλλα παλαβά, αυτά είναι τουλάχιστο ντροπή. αυτού του είδους οι συμπεριφορές κάνουν πιο δύσκολη την ενοικίαση στους συνεπείς. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...