Προς το περιεχόμενο

H Xiaomi μπλοκάρει το "φλασάρισμα" Global ROM σε smartphones που προορίζονται για την κινεζική αγορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στο site.Να ρωτήσω κάτι?Αν είναι κινέζικη η rom,μπορεί ν συνδεθεί κανονικά σε δικτυα 4g κ lte?Κ σε όλους τους παρόχους,ή μόνο σε cosmote ή vodafove-wind?Εγω νόμιζα πως αυτή ήταν η διαφορά σε αυτές τις rom,εκτος φυσικά των γλωσσών κ του store.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, pekou είπε

καλησπέρα στο site.Να ρωτήσω κάτι?Αν είναι κινέζικη η rom,μπορεί ν συνδεθεί κανονικά σε δικτυα 4g κ lte?Κ σε όλους τους παρόχους,ή μόνο σε cosmote ή vodafove-wind?Εγω νόμιζα πως αυτή ήταν η διαφορά σε αυτές τις rom,εκτος φυσικά των γλωσσών κ του store.......

Καλησπερα. Εξαρταται απο τις μπαντες που εχει. Συνηθως τα κινεζικα δεν εχουν την 800αρα που αναλογως την περιοχη σημαινει χαμηλοτερη καλυψη 4g. Αλλα οχι παντα. Μπορει να εχει και 800αρα.

Τωρα πλεον αν παρεις china xiaomi κανεις τα εξης βηματα.

1. Κλειδωνεις με china dev
2. Κανεις αιτηση για ξεκλειδωμα με το account σου.
3. Αφου ξεκλειδωσεις βαζεις οποια rom θες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Antretng είπε

Καλησπερα. Εξαρταται απο τις μπαντες που εχει. Συνηθως τα κινεζικα δεν εχουν την 800αρα που αναλογως την περιοχη σημαινει χαμηλοτερη καλυψη 4g. Αλλα οχι παντα. Μπορει να εχει και 800αρα.

Τωρα πλεον αν παρεις china xiaomi κανεις τα εξης βηματα.

1. Κλειδωνεις με china dev
2. Κανεις αιτηση για ξεκλειδωμα με το account σου.
3. Αφου ξεκλειδωσεις βαζεις οποια rom θες. 

Α εντάξει,ευχαριστώ για την απάντση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χάλασε και άλλο αυτή η εταιρία (κλείδωσε bootloader, τώρα αυτό με τις ROM) τι άλλο θα κάνει...?? τα σχόλια περί προστασίας απλα για γέλια ... αν κάποιος είναι τόσο  άσχετος που δεν μπορεί να ξεχωρίσει την global συσκευή απο κινεζική να παει να τα ακουμπήσει στον γερμανό, πλαίσιο, κωτσο για να μην φοβάται οτι θα τον κοροϊδέψουν 

Επεξ/σία από ziaba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ziaba είπε

χάλασε και άλλο αυτή η εταιρία (κλείδωσε bootloader, τώρα αυτό με τις ROM) τι άλλο θα κάνει...?? τα σχόλια περί προστασίας απλα για γέλια ... αν κάποιος είναι τόσο  άσχετος που δεν μπορεί να ξεχωρίσει την global συσκευή απο κινεζική να παει να τα ακουμπήσει στον γερμανό, πλαίσιο, κωτσο για να μην φοβάται οτι θα τον κοροϊδέψουν 

Πότε κλείδωσε bootloader;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Antretng είπε

Με δύο μήνες αναμονή; Ναι είναι δύσκολο! Και δεν ξέρουμε αν παραμείνει στους 2 μήνες και δεν το αυξήσουν και άλλο.

Και μην νομίζεις ότι ασχολούνται όλοι με τη "τεχνολογία" και τα ξεκλειδωματα/φλασαρισματα. Πολύς κόσμος ψώνισε πχ από Σκρουτζ χωρίς να καταλαβαίνουν διάφορα china από global. Τι θα πω τώρα στο μπάρμπα μου; Με ένα ξεκλειδωματακι θα είσαι οκ;

Απορώ πως την υπερασπίζεστε. Η οποιαδήποτε αλλαγή πολιτικής με αναδρομική ισχύ και μάλιστα χωρίς σοβαρή ανακοίνωση είναι απλά καταδικαστέο. Στη τελική τι σας κάνει να πιστεύετε ότι δεν θα βγάλει και τίποτα καινούργιο στο μέλλον; 

Δεν νομίζω να έχει αναδρομική ισχύ.Και συ σαν καταναλωτής έχεις.δικαιωματα.Ας κλειδώσει καλύτερα τις συσκευές της να μην μπορούν να αλλάξουν ρομ.Εσυ σαν καταναλωτής δεν φταις σε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα. Διάβασα όλα τα παραπάνω σχόλια, αλλά αυτό που δε κατάλαβα είναι τι παίζει αν θες να φλασαρεις global rom με unlocked bootloader. Συγκεκριμένα, παρέλαβα σήμερα το mi max 3 από banggood και μου ρθε με την fake global 9.6.4.0.OEDMIFD και ο bootloader είναι ξεκλειδωτος από ότι βλέπω. Θέλω να φλασαρω τηλ miui official global και η ερώτηση μου είναι:  Μπορώ να την φλασαρω κατευθείαν όπως είμαι ή χρειάζεται πρώτα να φλασαρω την κινεζική, μετά να κλειδώσω το bootloader μετά να κάνω αίτηση στη xiaomi για ξεκλείδωμα απο το mi account μου και όταν μου το ξεκλειδώσουν να φλασαρω τότε την official global rom??

Αν ισχύει το δεύτερο.. για ποιο λόγο; και πόσο καιρό θα πάρει να εγκρίνουν το ξεκλείδωμα;

ΧΙΛΙΑ ευχαριστώ σε όποιον μου απαντήσει!

Επεξ/σία από Notis07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Antretng είπε

Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά :) (φιλικα)

Αν μια συσκευή δεν είναι ξεκλειδωτη με το λογαριασμό σου ενέχει σοβαρός κίνδυνος να κλειδώσει σε update. Φυσικά αμα εισαι με τη rom που προορίζεται η συσκευή σου δεν έχει θέμα. Εάν όμως έχεις global σε china ή το ανάποδο κάτι τέτοιο ισοδυναμει με μπρικαρισμα. 

Άρα οι λιγότερο σχετικοί απλά την κάτσαν. Και οι "experts" θα πρέπει να φάνε ένα δίμηνο αναμονή σε china μέχρι να ξεκλειδώσουν.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν τιμωρεί το Σκρουτζ αλλά τον καταναλωτή που το αγόρασε ήδη από εκεί.

Μπορείς να φλασαρεις και κλειδωμένη συσκευή δεν χρειάζεται να περιμενεις δύο μήνες για να ξεκλειδώσεις τον bootloader.Οτι κλειδώνει ,ξεκλειδώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Εφοσον μπορει να γινει ρουτ και μετα να περασεις οποια ρομ θες μικρο το κακο

εννοείς bootloader γιατί με root δεν flashάρεις rom!

17 λεπτά πριν, Istros είπε

Μπορείς να φλασαρεις και κλειδωμένη συσκευή δεν χρειάζεται να περιμενεις δύο μήνες για να ξεκλειδώσεις τον bootloader.Οτι κλειδώνει ,ξεκλειδώνει.

flash σε locked bootloader μόνο official firmware!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.xda-developers.com/flash-miui-global-locked-bootloader-xiaomi-brick/amp/

here are the Xiaomi devices that are affected by this out-of-region restriction. We listed the marketing name for each device as well as their code-names.

There are some devices in the list that might seem out of place. For instance, the Xiaomi Pocophone F1 is only sold internationally while the Mi Pad 4 and Mi 6X are only sold in China. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexandros_D είπε

εννοείς bootloader γιατί με root δεν flashάρεις rom!

flash σε locked bootloader μόνο official firmware!!!

ναι αυτο εννοω να ξεκλέιδωσει bootloader να κανει ρουτ και μετα περναει οτι θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...