Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με τη φόρτιση αντιμετωπίζουν ορισμένα iPhone XS και iPhone XS Max


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dancer είπε

να σε ρωτησω λιγο γιατι παντα υπερασπιζεσε το λαθος, εσενα σε ικανοποιει να υπαρχει αναφορα για προβληματα στη φορτιση, ολοι διατυμπανιζεται οτι οσοι εχουν iphone ειναι εργαλειο δουλειας σκεψου εσυ να μην μπορεις να βαλεις πετρελαιο και να εισαι ταριφας, ποιον θα εβριζες?? επισης πληρωνεις που πληρωνεις ενα καρο λεφτα, γτ τα πληρωνεις μονο επειδη εχει το μηλο επανω η επειδη αγοραζεις κατι ποιοτικο και καλο? αμα μου πεις οτι ολα μπορει να γαλουν προβληματα οτι ολα μπορει να εχουν καποιο θεμα ε τοτε γτ να δωσω 1500?γτ να μη δωσω 100 και να πω οτι εδωσα 100 αλλα εν γνωση μου δε περιμενω να μη μου βγαλει κατι?

Μπορείς να μου δικαιολογήσεις το πως αυτό το bug κάνει άχρηστη την συσκευή... σε ρωταω γιατί αυτά που γράφεις αναφέρονται σε μη λειτουργικές συσκευές... Εκτός και αν υπερβάλλεις οπότε cool...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου δικαιολογήσεις το πως αυτό το bug κάνει άχρηστη την συσκευή... Γιατί αυτά που γράφεις αναφέρονται σε μη λειτουργικές συσκευές...

εσυ εγραψες για αχρηστη συσκευη, εγω εγραψα για προβληματα που το τελευταιο καιρο το μηλαρακι βγαζει το ενα πισω απο τ αλλο. και το θεμα της φορτισης ειναι κατι πολυ σημαντικο γτ αμα δε φορτιζει καποια στιγμη θα σβησει, επισης σε 6plus εχω αλλαξει 7 μπαταριες και μολις παει κατω απο καποιο ποσοστο σβηνει και δεν ξανααναβει ποτε παρα μονο με αλλαγη μπαταριας, αν εσενα αυτη σου φαινεται για καλη συσκευη τοτε θα πρεπει να αναθεωρησουμε ολοι παγκοσμια τι σημαινει ποιοτικη και καλη συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πόσες συσκευές πουλήθηκαν και πόσες είναι οι αναφορές στα φορουμς που αναφέρεσαι; 

Μη σου πω και 6... Και μετά εκνευρίζεστε όταν σας παίρνουμε στο «ψιλό»! :) 

5 οχι.. Αλλα τις 3 σιγουρα τις πιανουν προηγουμενα μοντελα...https://www.zougla.gr/technology/phones-camera/article/ta-smartphones-me-tin-taxiteri-fortisi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πόσες συσκευές πουλήθηκαν και πόσες είναι οι αναφορές στα φορουμς που αναφέρεσαι; 

Μη σου πω και 6... Και μετά εκνευρίζεστε όταν σας παίρνουμε στο «ψιλό»! :) 

Σημασία έχει πόσες πουλήθηκαν οι πόσοι είχαν το πρόβλημα?πάντως μεμονωμένο δεν ήταν.Παρομοιο πρόβλημα εκτός από τα xs παρουσιάστηκε και στα ipad,ipod,iphone μετά την αναβάθμιση σε ios 12

"Over the weekend, reports from users revealed an issue with either the iPhone XS or iOS 12, where the iPhone failed to charge. The issue surfaced regardless of charging method, occurring both when power is applied by a Lightning cable to a common wall charger, or by using wireless charging with a Qi charging pad."

προβλημα και στην ασύρματη φόρτιση όχι μόνο μέσω καλωδίου.

"We’ve seen many users complained about battery issues after updating to iOS 12 on their iPhone iPad or iPod touch: the iPhone/iPad won’t charge or charge slowly. New iOS brings a set of fun features, but no iOS is perfect, and it is possible that you may meet kinds of iOS issues like charging problems we just mentioned."

https://www.imobie.com/support/how-to-fix-iphone-ipad-charging-problems.htm

https://www.telegraph.co.uk/technology/2018/10/01/chargegate-apple-users-complain-new-iphones-fail-charge/amp/

https://www.imobie.com/support/ios-12-not-charging.htm

https://www.tenorshare.com/ios-12/fix-iphone-wont-charge-after-ios-12-update.html

"Υπήρχαν πολλές αναφορές στις κοινότητες της Apple που κάναν λόγο για αυτό το θέμα με την φόρτιση με τους περισσότερους βέβαια να τονίζουν πως μάλλον ήταν θέμα λογισμικού κάτι που τελικά αποδείχθηκε σωστό.

Το bug αυτό απέκτησε διαστάσεις #gate και έγινε viral μετά το βίντεο που παρουσίασε το Unbox Therapy"

http://appleworldhellas.com/ios-12-1-charging-issue-fix/

Εδώ πάντως αναφέρει ότι πρόκειται για πολλές αναφορές και ότι είχε πάρει διαστάσεις gate πριν τον youtuber

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dancer είπε

εσυ εγραψες για αχρηστη συσκευη, εγω εγραψα για προβληματα που το τελευταιο καιρο το μηλαρακι βγαζει το ενα πισω απο τ αλλο. και το θεμα της φορτισης ειναι κατι πολυ σημαντικο γτ αμα δε φορτιζει καποια στιγμη θα σβησει, επισης σε 6plus εχω αλλαξει 7 μπαταριες και μολις παει κατω απο καποιο ποσοστο σβηνει και δεν ξανααναβει ποτε παρα μονο με αλλαγη μπαταριας, αν εσενα αυτη σου φαινεται για καλη συσκευη τοτε θα πρεπει να αναθεωρησουμε ολοι παγκοσμια τι σημαινει ποιοτικη και καλη συσκευη.

Ακόμα και λίστα με πραγματικά προβλήματα, που κάνουν το κινητό  μη λειτουργικό, να σου ζητήσω να μου κάνεις ανά μοντέλο... βάζω στοίχημα πεντάδα δεν θα συμπληρώσεις...

οπότε ξανά λέω... πως εσύ αποφασίζεις να κρίνεις έναν χρήστη για τα λεφτά που αποφάσισε να δώσει σε μια επιλογή του...

με λίγα λόγια...με πια επιχειρήματα του τι λες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ακόμα και λίστα με πραγματικά προβλήματα, που κάνουν το κινητό  μη λειτουργικό, να σου ζητήσω να μου κάνεις ανά μοντέλο... βάζω στοίχημα πεντάδα δεν θα συμπληρώσεις...

οπότε ξανά λέω... πως εσύ αποφασίζεις να κρίνεις έναν χρήστη για τα λεφτά που αποφάσισε να δώσει σε μια επιλογή του...

με λίγα λόγια...με πια επιχειρήματα του τι λες???

να σου αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας, και οτι το ασπρο ειναι ασπρο και οχι μαυρο δε προκειται, ο καθενας κρινει και βλεπει, αμα για τους κατοχους μηλου η υπερθερμανση στα macbook, το προβλημα φορτισης σε ολοκαινουριο κινητο, το λυγισμα του αλουμινιου στα 6αρια και το ξεκολημα του τσιπ πανω απο τη μητρικη και οτι ξαφνικα χαλαει το flex της φορτισης και το ακουστικο δεν ειναι θεμα για μια συσκευη που τη πληρωνεις 3 και 4 φορες απο ενα αντιστοιχο κινητο των ιδιων χαρακτηριστικων ε τοτε ας παμε να ξαναγραψουμε παγκοσμια οπως ειπα τι ειναι καλη και ποιοτικη συσκευη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dancer είπε

να σου αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας, και οτι το ασπρο ειναι ασπρο και οχι μαυρο δε προκειται, ο καθενας κρινει και βλεπει, αμα για τους κατοχους μηλου η υπερθερμανση στα macbook, το προβλημα φορτισης σε ολοκαινουριο κινητο, το λυγισμα του αλουμινιου στα 6αρια και το ξεκολημα του τσιπ πανω απο τη μητρικη και οτι ξαφνικα χαλαει το flex της φορτισης και το ακουστικο δεν ειναι θεμα για μια συσκευη που τη πληρωνεις 3 και 4 φορες απο ενα αντιστοιχο κινητο των ιδιων χαρακτηριστικων ε τοτε ας παμε να ξαναγραψουμε παγκοσμια οπως ειπα τι ειναι καλη και ποιοτικη συσκευη.

Φαντάζομαι ότι για να τα γράφεις όλα αυτά έχεις κάτι επίσημο... Δηλαδή στοιχεία επιστρεφόμενων συσκευών λόγο αστοχίας υλικού και όχι κακής χρήσης από τους κατόχους...

Φαντάζομαι επίσης, δεν ξέρω, ότι αυτό το ποσοστό είναι άνω του 30% και γι'αυτό δικαιολόγηται όλη αυτή η αρνητική κριτική σε ότι κάνει η Apple...

Τώρα βέβαια θα μου ξανά πεις για το έδωσα 100 και ας μου βγάλει πρόβλημα τουλάχιστον δεν έδωσα 1000, αλλά αυτό μου κάνει πιο ελιτίστικο ακόμα και από το τα έχω και τα δείνω... και ξέρεις γιατί??? Ο δεύτερος τα σέβεται περισσότερο μιας και πιστεύει ότι αξίζουν, ο πρώτος τα δείνει και ξέρει ότι δεν αξίζουν...

31 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Ρε παιδιά τελείως άσχετο αλλά τι γίνεται με το Insomnia app στο iOS? Δεν υπάρχει πλέον; Καλά για Android ούτε λόγος.

Με το νέο site καταργήθηκαν και τα apps...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, dancer said:

να σε ρωτησω λιγο γιατι παντα υπερασπιζεσε το λαθος, εσενα σε ικανοποιει να υπαρχει αναφορα για προβληματα στη φορτιση, ολοι διατυμπανιζεται οτι οσοι εχουν iphone ειναι εργαλειο δουλειας σκεψου εσυ να μην μπορεις να βαλεις πετρελαιο και να εισαι ταριφας, ποιον θα εβριζες?? επισης πληρωνεις που πληρωνεις ενα καρο λεφτα, γτ τα πληρωνεις μονο επειδη εχει το μηλο επανω η επειδη αγοραζεις κατι ποιοτικο και καλο? αμα μου πεις οτι ολα μπορει να γαλουν προβληματα οτι ολα μπορει να εχουν καποιο θεμα ε τοτε γτ να δωσω 1500?γτ να μη δωσω 100 και να πω οτι εδωσα 100 αλλα εν γνωση μου δε περιμενω να μη μου βγαλει κατι?

Είναι άλλο το "να μη μπορώ να βάλω πετρέλαιο" και άλλο το να "μπορώ να βάλω, στρίβοντας απλά λίγο την τάπα"... 😛 Δεν τα λες και ίδια ως προς τη σοβαρότητα. Ειδικά όταν σε μερικές μέρες θα έχει διορθωθεί. 

56 minutes ago, Istros said:

Σημασία έχει πόσες πουλήθηκαν οι πόσοι είχαν το πρόβλημα?πάντως μεμονωμένο δεν ήταν.Παρομοιο πρόβλημα εκτός από τα xs παρουσιάστηκε και στα ipad,ipod,iphone μετά την αναβάθμιση σε ios 12

"Over the weekend, reports from users revealed an issue with either the iPhone XS or iOS 12, where the iPhone failed to charge. The issue surfaced regardless of charging method, occurring both when power is applied by a Lightning cable to a common wall charger, or by using wireless charging with a Qi charging pad."

προβλημα και στην ασύρματη φόρτιση όχι μόνο μέσω καλωδίου.

"We’ve seen many users complained about battery issues after updating to iOS 12 on their iPhone iPad or iPod touch: the iPhone/iPad won’t charge or charge slowly. New iOS brings a set of fun features, but no iOS is perfect, and it is possible that you may meet kinds of iOS issues like charging problems we just mentioned."

https://www.imobie.com/support/how-to-fix-iphone-ipad-charging-problems.htm

https://www.telegraph.co.uk/technology/2018/10/01/chargegate-apple-users-complain-new-iphones-fail-charge/amp/

https://www.imobie.com/support/ios-12-not-charging.htm

https://www.tenorshare.com/ios-12/fix-iphone-wont-charge-after-ios-12-update.html

"Υπήρχαν πολλές αναφορές στις κοινότητες της Apple που κάναν λόγο για αυτό το θέμα με την φόρτιση με τους περισσότερους βέβαια να τονίζουν πως μάλλον ήταν θέμα λογισμικού κάτι που τελικά αποδείχθηκε σωστό.

Το bug αυτό απέκτησε διαστάσεις #gate και έγινε viral μετά το βίντεο που παρουσίασε το Unbox Therapy"

http://appleworldhellas.com/ios-12-1-charging-issue-fix/

Εδώ πάντως αναφέρει ότι πρόκειται για πολλές αναφορές και ότι είχε πάρει διαστάσεις gate πριν τον youtuber

Τον αριθμό των πωλήσεων μαζί με τον αριθμό των προβλημάτων, τα αναφέρω μήπως και μπορέσουμε να έχουμε μια εκτίμηση σχετικά με το ποσοστό των συσκευών που παρουσιάζουν το πρόβλημα. Γιατί γενικευμένο δεν είναι μιας και δεν το αντιμετωπίζουν όλοι. 

51 minutes ago, dancer said:

να σου αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας, και οτι το ασπρο ειναι ασπρο και οχι μαυρο δε προκειται, ο καθενας κρινει και βλεπει, αμα για τους κατοχους μηλου η υπερθερμανση στα macbook, το προβλημα φορτισης σε ολοκαινουριο κινητο, το λυγισμα του αλουμινιου στα 6αρια και το ξεκολημα του τσιπ πανω απο τη μητρικη και οτι ξαφνικα χαλαει το flex της φορτισης και το ακουστικο δεν ειναι θεμα για μια συσκευη που τη πληρωνεις 3 και 4 φορες απο ενα αντιστοιχο κινητο των ιδιων χαρακτηριστικων ε τοτε ας παμε να ξαναγραψουμε παγκοσμια οπως ειπα τι ειναι καλη και ποιοτικη συσκευη.

Το ότι τα περισσότερα που αναφέρεις είναι είτε φανταστικά προβλήματα είτε μεμονωμένα είτε διορθώθηκαν, φαντάζομαι πως είναι απλά μια μικρή λεπτομέρεια στην όλη αφήγηση... :) 

Το ότι δεν αναφέρονται αντίστοιχα προβλήματα στις άλλες συσκευές που υποστηρίζετε, είναι απλά γιατί δεν πουλάνε πολύ και δεν υπάρχουν πολλοί χρήστες ώστε να ασχοληθούν μαζί τους και να αναφέρουν τα προβλήματα στα forums κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dancer είπε

3 και 4 φορες απο ενα αντιστοιχο κινητο των ιδιων χαρακτηριστικων

Ποια είναι τα αντίστοιχα κινητά ίδιων χαρακτηριστικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Είναι άλλο το "να μη μπορώ να βάλω πετρέλαιο" και άλλο το να "μπορώ να βάλω, στρίβοντας απλά λίγο την τάπα"... 😛 Δεν τα λες και ίδια ως προς τη σοβαρότητα. Ειδικά όταν σε μερικές μέρες θα έχει διορθωθεί. 

Τον αριθμό των πωλήσεων μαζί με τον αριθμό των προβλημάτων, τα αναφέρω μήπως και μπορέσουμε να έχουμε μια εκτίμηση σχετικά με το ποσοστό των συσκευών που παρουσιάζουν το πρόβλημα. Γιατί γενικευμένο δεν είναι μιας και δεν το αντιμετωπίζουν όλοι. 

Όλοι σίγουρα δεν το αντιμετωπίζουν αλλά είναι αρκετοί σχετικά με τον αριθμό των συσκευών που έχουν πουληθει για να αναγκαστεί η apple να βγάλει update.Το θέμα είναι το ποσοστό ή ότι υπάρχει πρόβλημα?Απλά μου αρέσει πως τα παρουσιάζετε ότι είναι μεμονωμένο και εφόσον βγήκε update όλα μέλι,γάλα.Οπως και με το throtlling στα macbook pro,οπως και με τις logic boards στα iphone 8, όπως και με το wifi,lte στη verizon,όπως και με την κάμερα,τα οποία παρουσιάζετε όλα μεμονωμένα.προφανως δεν είναι όλα τόσο τέλεια όσο θέλετε μερικοί να μας παρουσιάσετε και προφανώς δεν φταίνε οι youtubers-trol.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, kirileman said:

Ποια είναι τα αντίστοιχα κινητά ίδιων χαρακτηριστικών;

Όσα έχουν μια οθόνη, κάμερα, μπαταρία και cpu. 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, playerlive2 said:

Από ότι φαίνεται η φόρτιση δεν βρίσκεται ανάμεσα στα 600 billion operations που κάνει το δευτερόλεπτο...😂

θεος απλα.

Tα καινουργια emoticons που βαλαν στο update δεν τα ειδες γιατι αν τα ειχες δει δεν θα ασχολιοσουν με μικροτητες.

Επισης βαλαν και ηχο οταν πατας το shortcut του φακου.Κανει κλικ-κλικ...κλικ-κλικ..

οι τυποι ειναι 10 χρονια μπροστα απο τον ανταγωνισμο,γι αυτο εχουν σκασει τα android fanboys!

Επεξ/σία από azuli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...