Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με τη φόρτιση αντιμετωπίζουν ορισμένα iPhone XS και iPhone XS Max


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, Arkin said:

Ναι εδώ όπως έχω πει πάω πάσο εφόσον ξέρετε γιατί θέλετε ios κάνετε σωστή επιλογή. Πόσοι θεωρείς ότι ξέρουν τι λειτουργικό έχει το κινητό τους όμως? Μην κοιτάς εμας εδώ μέσα που που είναι το χόμπι μας και γνωρίζουμε το αντικείμενο. 

Κάτσε περίμενε όμως! Δεν το επιλέξαμε γιατί έχει "καθαρό κώδικα" αλλά για τη συνολική του εικόνα και την εμπειρία που προσφέρει. Μη νομίζεις πως καθόμαστε και το αξιολογούμε από την ματιά ενός μηχανικού! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, tsakfot είπε

Δεν διαφωνεί κανένας για την τιμή του iPhone. Τα έχουμε πει και αλλού αυτά.

Τώρα για το Android που πάει τρένο με τα 2 GB, άσε με να έχω τις αμφιβολίες μου.

Και θα μιλήσω μόνο για τις ναυαρχίδες τύπου Note και Nexus, που είχα την ατυχία να δουλέψω.

Το Android είχε εν γένει ένα πράγμα, που δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα (βέβαια με 32 giga ΄μνήμη παίζει και να το έλυσαν).

Μετά τον πρώτο μήνα χρήσης, το λειτουργικό χάνει το fludity του, να μην μπορεί να κρατήσει τα σωστά frames στο scrolling  του- το γνωστό και ως Lagsung . Κάνε restart , κάνε clear την cache, kill τα processes, reset μπας και ζωντανέψει το παλιάλογο.

Αστα διάλα. Πήρα Iphone και ησύχασα.

Έχω 1 χρόνο να αλλάξω rom στο note 3 πάει όπως την πρώτη μέρα σου βγάζω όσα βίντεο θέλεις. Τώρα θα μου πεις συγκρίνεις custom rom με official και θα έχεις δίκιο το θέμα είναι ότι έχω επιλογές και αυτό μου αρκεί πάντως lag δεν υπάρχει και έχω 3gb ram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Istros είπε

Αυτό με τους άσχετους δεν το συμμερίζομαι αλλά η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι είναι άσχετοι με τις δυνατότητες της συσκευής.και δεν αναφέρομαι στα άτομα του φόρουμ αλλά στην κοινωνία.εκτος και αν είναι να αρχίσουμε πάλι φιλοσοφίες.ενα μεγάλο μέρος της κοινωνίας μας αγοράζει ναυαρχίδες γιατί απλά έχουν λεφτά η θέλουν να πουλάνε μούρη και ο άλλος μπορεί να είναι γνώστης και να χρειάζεται μια καλή συσκευή για τη δουλειά του και να μην μπορεί να την αγοράσει.υπάρχουν πολλοί γιαπιδες η χαζογκομενες που αγοράζουν iphone για να πουλάνε μούρη.καποιος πριν ανέφερε την Καρντάσιαν.αν δεις όλες οι φίρμες στη στην τν το 90% έχει iphone και ipad.μην μου πεις τώρα ότι το αγόρασαν γιατί ξέρουν να το χρησιμοποιούν,για να πουλάνε μούρη το αγορασαν.Άλλωστε εσείς πρώτοι υπερηφανευεστε ότι είναι εύκολη στη χρήση και ο καθένας μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

Δεν πιστεύω να πουλάει μούρη και ο Elon Musk ή ο Neil deGrasse Tyson;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Κάτσε περίμενε όμως! Δεν το επιλέξαμε γιατί έχει "καθαρό κώδικα" αλλά για τη συνολική του εικόνα και την εμπειρία που προσφέρει. Μη νομίζεις πως καθόμαστε και το αξιολογούμε από την ματιά ενός μηχανικού! :)

Αυτή την εμπειρία ρε συ Bill προσπαθώ χρόνια να την δω αλλά δεν μπορώ. Αν υπάρχει χάνετε στους περιορισμούς του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Τι σημαίνει το καλύτερο λειτουργικό? Το να σε περιορίζει παντού το θεωρείς καλό? Γιατί για μένα καλό λειτουργικό σημαίνει ελευθερία να κάνω ότι εγώ θέλω πάνω του και όχι ότι μου επιτρέψει η εταιρία. 

Οι μόνες διαφορές που γνωρίζω πλέον ότι έχουν τα 2 λειτουργικά είναι, η αδυναμία personalization με χαζογραμματοσειρές και εικονίδια και το να εγκαταστήσεις αμφιβόλου ποιότητας τσαμπατζίδικα κρακαρισμένα apks.

έχω χάσει κάτι άλλο ? 

Πρόσεξε τι θα πεις γιατί δεν απευθύνεσαι σε average Joe. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Arkin said:

Αυτή την εμπειρία ρε συ Bill προσπαθώ χρόνια να την δω αλλά δεν μπορώ. Αν υπάρχει χάνετε στους περιορισμούς του. 

Οι περιορισμοί αυτοί όμως πλέον πρακτικά δεν υπάρχουν με την έννοια πως κάνεις αυτό που θες χωρίς πρόβλημα. Το ότι δεν το κάνεις με τον ίδιο τρόπο όπως το κάνεις σε άλλα λειτουργικά είναι λογικό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsakfot είπε

Οι μόνες διαφορές που γνωρίζω πλέον ότι έχουν τα 2 λειτουργικά είναι, η αδυναμία personalization με χαζογραμματοσειρές και εικονίδια και το να εγκαταστήσεις αμφιβόλου ποιότητας τσαμπατζίδικα κρακαρισμένα apks.

έχω χάσει κάτι άλλο ? 

Πρόσεξε τι θα πεις γιατί δεν απευθύνεσαι σε average Joe. 

Αν είναι ακριβώς τα ίδια, γιατί παίρνεις τότε ένα κινητό με τριπλή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αδερφέ με 3gb και πάει τραίνο το κινητό μου split screen 10 tabs 10 εφαρμογές στη μνήμη κτλ. Ακόμα και με 2gb πάει τραίνο το Android. Αλλά είναι να μην βγει το όνομα. 

Μετα το 7 μια χαρά πάει εκτός και αν είσαι ανώμαλος και θες να έχεις τριάντα εφαρμογές ανοιχτές στο προσκήνιο.Να χαμέ να λέγαμε.ειδε ο άλλος το OPPO με τα 10Gb και νομίζει ότι με 9 σέρνεται.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έχω 1 χρόνο να αλλάξω rom στο note 3 πάει όπως την πρώτη μέρα σου βγάζω όσα βίντεο θέλεις. Τώρα θα μου πεις συγκρίνεις custom rom με official και θα έχεις δίκιο το θέμα είναι ότι έχω επιλογές και αυτό μου αρκεί πάντως lag δεν υπάρχει και έχω 3gb ram. 

Αυτό που λες δεν είναι ακριβές. Εγώ στο Note 3 & στο Note 4, με Chrome έβλεπα να κάνει 300 frame skip στο κάτω scrolling, ειδικά σε site που περιέχουν ακόμα κια ελάχιστες photos.

Με cyanogen based rom ε. με την μαμά λαγκαρε και στo home screen.

σου ξαναλέω πως δεν κατέληξα τυχαία στο να τα παρατήσω όλα και να γυρίσω σε iOS

3 λεπτά πριν, fytotech είπε

Αν είναι ακριβώς τα ίδια, γιατί παίρνεις τότε ένα κινητό με τριπλή τιμή;

διάβασε παρακάτω που εξηγώ το θέμα lag - retrace - 32 GB απαίτηση μνήμης για να τρέξει όπως θέλω εγώ το λειτουργικό του Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Αυτό που λες δεν είναι ακριβές. Εγώ στο Note 3 & στο Note 4, με Chrome έβλεπα να κάνει 300 frame skip στο κάτω scrolling, ειδικά σε site που περιέχουν ακόμα κια ελάχιστες photos.

Με cyanogen based rom ε. με την μαμά λαγκαρε και στo home screen.

σου ξαναλέω πως δεν κατέληξα τυχαία στο να τα παρατήσω όλα και να γυρίσω σε iOS

διάβασε παρακάτω που εξηγώ το θέμα lag - retrace - 32 GB απαίτηση μνήμης για να τρέξει όπως θέλω εγώ το λειτουργικό του Android.

Δηλαδή συγκρίνεις ένα κινητό που κάνει το ένα δέκατο στην τιμή με το iPhone;

OnePlus έχει 8GB μνήμη. 

Εκεί έχεις lag; Κι εκεί το ένα τρίτο της τιμής του iPhone. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, coffeex είπε

Δεν πιστεύω να πουλάει μούρη και ο Elon Musk ή ο Neil deGrasse Tyson;  

Σίγουρα όχι αλλά κάτι τηλεπερσονες σίγουρα δεν χρησιμοποιούν τον α12 για τη διατριβή τους.Δεν τα τσουβαλιαζουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fytotech είπε

Δηλαδή συγκρίνεις ένα κινητό που κάνει το ένα δέκατο στην τιμή με το iPhone;

OnePlus έχει 8GB μνήμη. 

Εκεί έχεις lag; Κι εκεί το ένα τρίτο της τιμής του iPhone. 

To πλοίο του Android, το έχω αφήσει εδώ και 2-3 χρονάκια.  το OnePlus το έχω δει στην δουλειά μόνο απο συναδέλφου. Και φάνηκε speed-άτο, αλλά και τα προηγούμενα android που είχα, out of the box γρήγορα ήταν. Μετά κάτι πάθαιναν :D Μακάρι να τα έφτιαξαν, αλλά σόρρυ εμένα με απογοήτευσαν όσο τα δούλευα.

Βρήκα την υγειά μου. Μπορεί να είναι OCD δικό μου, να το θέλω να πηγαίνει αβίαστα και παντού με 60 frames, αλλά αν μάθει το μάτι σου σε iphone δεν κοιτάς πίσω.

Ουτε καθάρισμα στον task manager,, ούτε restart . Απλά δουλεύει effortless. Ταπεινό iphone 8 plus με 3-4 γκιγκα μνήμη(ούτε καν πόσα GB έχει δεν έχω μπει στον κόπο να δω)

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Οι μόνες διαφορές που γνωρίζω πλέον ότι έχουν τα 2 λειτουργικά είναι, η αδυναμία personalization με χαζογραμματοσειρές και εικονίδια και το να εγκαταστήσεις αμφιβόλου ποιότητας τσαμπατζίδικα κρακαρισμένα apks.

έχω χάσει κάτι άλλο ? 

Πρόσεξε τι θα πεις γιατί δεν απευθύνεσαι σε average Joe. 

Ειναι παρα πολλα

split screen

widgets(τα αγαπαω)

automate it-tasker

titanium backup

youtube vanced

 

Συν το personalization που εγραψες απο οτι launcher θελεις οτι εικονιδια θελεις live wallpapers και σιγουρα παρα πολλα ακομα που δεν θυμαμαι. Τo android ειναι αγαπη το ios οσο και αν εχω προσπαθησει να το συμπαθησω δεν μπορεσα οι ατελειωτοι περιορισμοι του και πραγματα που γινονται αυτοματα η με μια κινηση στο android ενω θελουν 5 στο ios μου καθονται στο λαιμο χρονια τωρα. Δεν βαζω στην εξισωση custom rom γιατι εκει ξεφευγουμε στο τι μπορεις να κανεις με ενα android(σκεψου οτι εχω την AOD του S9+ σε κινητο του 2013 οπως και ολο το theme store και οτι νεο εχει το s9+ απλα με αλλαγη rom). Τo ios ειναι το ιδιο 10 χρονια. Βαρετο κλειστο μπορει να εβαλε καποια πραγματα απο το android στα τοσα χρονια αλλα ποτε δεν θα το φτασει. Τα εχω φαει με το κουταλι ολα τα χρονια απειρα jailbreak σκαλισματα κτλ. 

29 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Αυτό που λες δεν είναι ακριβές. Εγώ στο Note 3 & στο Note 4, με Chrome έβλεπα να κάνει 300 frame skip στο κάτω scrolling, ειδικά σε site που περιέχουν ακόμα κια ελάχιστες photos.

Με cyanogen based rom ε. με την μαμά λαγκαρε και στo home screen.

σου ξαναλέω πως δεν κατέληξα τυχαία στο να τα παρατήσω όλα και να γυρίσω σε iOS

διάβασε παρακάτω που εξηγώ το θέμα lag - retrace - 32 GB απαίτηση μνήμης για να τρέξει όπως θέλω εγώ το λειτουργικό του Android.

Κανενα frame skip εδω βγαζω βιντεο αν θελεις. Το scrollarisma ειναι smooth οσο γινεται σε ολες τις εφαρμογες και μαζι με split screen παλι τα ιδια.

34 λεπτά πριν, billdanos είπε

Οι περιορισμοί αυτοί όμως πλέον πρακτικά δεν υπάρχουν με την έννοια πως κάνεις αυτό που θες χωρίς πρόβλημα. Το ότι δεν το κάνεις με τον ίδιο τρόπο όπως το κάνεις σε άλλα λειτουργικά είναι λογικό! 

Υπαρχουν πραγματα που απλα δεν γινονται. Δεν φταιει το ios προφανως αλλα τα κομπλεξ της apple. Το ios αν ηθελαν θα μπορουσαν να το φτιαξουν πολυ καλα και να κανει τα παντα. Αλλα δεν θελουν παιζονται αλλα συμφεροντα στη μεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πάντως που κραζω γενικά την απλ για τις τιμές της, έχω κουραστεί από το ανδροιδ. 3 ναυαρχίδες πέρασαν από τα χέρια μου, note 2, 4 και sony xz και φυσικά κάποια midrange κινητά και όλα κόλλαγαν. Τα δε Samsung κόλλαγαν όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου και μετά τα δύο χρόνια ήταν χειρότερα και από κινητό 100εύρου. Το σονυ χειρότερεψε και αυτό, μέχρι ενός σημείου όμως, και μετά έγινε απλά κινητό της υπομονής. Android θα επιστρέψω αφού περάσουν 2 χρόνια  χρήσης τα σημερινά κινητά και δω αν συνεχίζουν να κολλάνε. Καλό μου ios σου ρχoμαι..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι παρα πολλα

split screen

widgets(τα αγαπαω)

automate it-tasker

titanium backup

youtube vanced

Συν το personalization που εγραψες απο οτι launcher θελεις οτι εικονιδια θελεις live wallpapers και σιγουρα παρα πολλα ακομα που δεν θυμαμαι. Τo android ειναι αγαπη το ios οσο και αν εχω προσπαθησει να το συμπαθησω δεν μπορεσα οι ατελειωτοι περιορισμοι του και πραγματα που γινονται αυτοματα η με μια κινηση στο android ενω θελουν 5 στο ios μου καθονται στο λαιμο χρονια τωρα. Δεν βαζω στην εξισωση custom rom γιατι εκει ξεφευγουμε στο τι μπορεις να κανεις με ενα android(σκεψου οτι εχω την AOD του S9+ σε κινητο του 2013 οπως και ολο το theme store και οτι νεο εχει το s9+ απλα με αλλαγη rom). Τo ios ειναι το ιδιο 10 χρονια. Βαρετο κλειστο μπορει να εβαλε καποια πραγματα απο το android στα τοσα χρονια αλλα ποτε δεν θα το φτασει. Τα εχω φαει με το κουταλι ολα τα χρονια απειρα jailbreak σκαλισματα κτλ. 

έχεις χρόνια μάλλον να δουλέψεις ios

split screen - δεν έχει το IOS αλλά και όταν το είχα στα Note ήταν απλό gimmick το οποίο δεν χρησιμοποίησα ποτε (θυμάται κανένας τα smart scroll & λοιπές παπαρίτσες της sammy)

widgets(τα αγαπαω) - 3d touch από το Control center

automate it-tasker - IFFT , Shortcuts etc.

titanium backup - Cloud backup (άσε που θέλεις root για titanium backup και bye bye εγγύηση)

youtube vanced - sideloaded apk (έχει ήδη dark theme το youtube και τρέχω proxy οπότε bye bye ads)

Σε κάθε περίπτωση και για το χάος που λέγεται Android, που εμένα μου δίνει την εντύπωση του flawed by design,(ram management - τεράστιες τρύπες και ερωτηματικά με το privacy) εμένα τπτ απο αυτά δεν είναι ικανό να με ψήσει να γυρίσω πίσω.

 

και μην ξεχνάς και κάτι άλλο που δυστυχώς μάλλον λόγω ηλικίας δεν το σκέφτεσαι.

όταν σκάς 1κ είτε 600 ευρώ για flagship ναυαρχίδα, δεν έχεις την άνεση να το πω να ρουτάρεις για να το φέρεις στα μέτρα σου (εγγύηση ).

ούτε έχει κανένας εκεί έξω την γνώση ή τον χρόνο να ασχολείτε με την παραμετροποίηση των γραμματοσειρών και των εικονιδίων και να κάνει permission editing, για να μην του τραβήξει η σκουληκότρυπα της google και το τι έφαγε για μεσημεριανό.

θέλουν κάτι που να δουλεύει out of the box και να δουλεύει σε όλες τις συνθήκες.

εκεί hand down, ότι δυνατότητα και να σου δίνει το android , πάει περίπατο

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...