Προς το περιεχόμενο

Όταν δεν σου αρέσει η εργασία σου...


Iamthagod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, δυσκολεύτηκα πολύ να παρω την αποφαση να δημιουργησω αυτο το θεμα, μηνες τωρα σκεφτομουν να αναρτησω τους προβληματισμούς μου αλλά δεν ηθελα ( ουτε τωρα θελω κατα καποιο τροπο) λόγω κυρίως καποιων μελων του φορουμ. Οπως και να εχει, το εκανα.

"Σπουδασα" αντικειμενο το οποιο δε μου αρεσε εξ αρχης και ηθελα να παρατησω τη σχολη αλλα δεχθηκα οικογενειακες πιεσεις για να συνεχισω και τελειωσω τη σχολη μου ( τα εξοδα της σχολης πληρωθηκαν αποκλειστικα απο δικη μου εργασια ) με το επιχειρημα τοτε εισαγωγης στο δημοσιο και οικονομικης αποκαταστασης. Φετος εχω κλεισει 10 χρονια στο επαγγελμα μου και ακομα δεν εχω συμφιλιωθει/συμβιβαστει μαζι του. Ολα θα ηταν πολυ απλα, αν ημουν ελευθερος, αλλα εχω οικογενεια. Και εχω ευθυνη απεναντι στην οικογενεια μου να μην τους λειπει τιποτα, τουλαχιστον αυτα που στερηθηκα εγω.

Δεν υπαρχει μερα ομως που να περασει και να μη σκεφτομαι ποσο μισω αυτο που κανω. Προσπαθησα πριν 2 χρονια να σπουδασω στο ανοικτο πανεπιστημιο και ξεκινησα καλα, περασα 1 μαθημα και 1 βδομαδα πριν το δευτερο μαθημα το οποιο περυσι το 2017 θα περνουσα επισης ευκολα, αναγκαστηκα να παω για δουλεια και ετσι εχασα τις εξεταστικες. Φετος ηθελα να το ξαναδωσω  αλλα δεν υπηρχε ΚΑΘΟΛΟΥ χρονος, ουτε και ορεξη για διαβασμα και αφου ειχα ξεχασει ολα τα περυσινα μαθηματικα. Τωρα φυσικα συμβιβαστηκα με την ιδεα πως δεν θα καταφερω ποτε να παρω το πτυχιο μου και ας το θελω πολυ.

Εχω σκεφτει πολλες φορες να παρατησω τη δουλεια μου αλλα παντα μιλαει η φωνη της λογικης που μου λεει πως στην Ελλαδα του 2018 δεν υπαρχει κανενα μελλον, ειδικα για εναν ανθρωπο με οικογενεια και τρεχοντα εξοδα. Σκεφτηκα/σκεφτομαι να παω στη Γερμανια και να εργαστω εκει ως ανειδικευτος αρχικα και ισως προοδευτικα να σπουδασω κατι ή να εξειδικευτώ σε μια τεχνη και ας ειμαι 30 τωρα, αλλα δεν ηθελα και ουτε θελω να παω σε ξενη χωρα ως ανειδικευτος εργατης, γιατι φανταζει στα ματια μου αποτυχημενη εξ αρχης η ιδεα. Οποτε μπενω συνεχως σε ενα loop των παραπανω σκεψεων και αντιφασεων που με κατατρωει και δεν περνω ποτε απαντησεις στον προβληματισμο μου.

Εσας σας αρεσει η δουλεια σας; εχετε σκεφτει ποτε να τα παρατησετε; εχει κανεις τους ιδιους προβληματισμους με εμενα; ή παρομοιους; 

  • Like 2
  • Sad 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Γιατι να πας ως ανιδικευτος εργατης, δεν ειπες οτι εχεις σπουδασει κατι;

Καλησπερα, ειμαι Πλοιαρχος Β σε δεξαμενοπλοια. Για αυτο το "σπουδασα" μεσα σε εισαγωγικα. Με το πτυχιο που εχω δεν υπαρχει τιποτα περα απο το ναυτιλιακο τομεα που να μπορεσω να το χρησιμοποιησω. Και για να δουλεψω εξω στον τομεα μου πρεπει να εχω το διπλωμα του Πλοιαρχου Α και εμπειρια ως Πλοιαρχος Α. Επισης τυχον εργασιες που προσφερονται στο βαθμο μου συμπεριλαμβανουν συνεχη ταξιδια, με λιγα χρηματα, με ουσιαστικα το ιδιο αποτελεσμα που γραφω στο 1ο ποστ. Εγω δε θελω τα ταξιδια, θελω να ζησω σαν φυσιολογικος ανθρωπος αναμεσα σε ανθρωπους και βλεποντας τα παιδια μου να μεγαλωνουν. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπουδασα κατι που ηταν στο τοπ αυτων που μου αρεσαν. Επιασα δουλεια με το πτυχιο μου και αρχικα αγαπουσα πολυ τη δουλεια μου. Εγιναν πολλα ομως που με εχουν χαλασει και πλεον οτι κανω το κανω με μιση καρδια. Σκεφτηκα να φυγω και θα το κανω αρκει να βρω κατι που να πληρωνει εξισου καλα. Ξερω πως αυτο προς το παρον ειναι δυσκολο

Στεναχωριεμαι γιατι ενω ειχα πολλη ορεξη για δουλεια και παντα εβαζα (και εξακολουθω να βαζω) πλατη στην εταιρια μου, δεν εκτιμουν κάποια πράγματα και με εκαναν να μισω αυτο που κανω

Επεξ/σία από vasioula1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το εμπόδιο είναι οικονομικό, είναι δύσκολο να πούμε γνώμη για το μέλλον. Εσύ ξέρεις τις ανάγκες και τους πόρους της οικογένειάς σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
47 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

\ Εγω δε θελω τα ταξιδια, θελω να ζησω σαν φυσιολογικος ανθρωπος αναμεσα σε ανθρωπους και βλεποντας τα παιδια μου να μεγαλωνουν.

Ειναι πολυ ιδιαιτερη η φυση της εργασιας σου... Με πολλα αρνητικα και πολλα θετικα. Αν σε στρεσσαρει τοσο πολυ αυτο, γιατι προφανως δεν εκανες οικογενεια με σκοπο να μην τη βλεπεις ποτε, συζητησε το με τη συζυγο σου και τα παιδια σου αν ειναι σε καταλληλη ηλικια και παρε την αποφαση σου μαζι τους.  Ειναι κατι που θα επηρρεασει ολους με τον εναν ή με τον αλλον τροπο, οποτε...

Αλλα πραγματικα θελει κοτσια αυτη η δουλεια νομιζω και ειναι σαφως δυσκολη οταν εχεις οικογενεια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iamthagod είπε

Καλησπερα, ειμαι Πλοιαρχος Β σε δεξαμενοπλοια. Για αυτο το "σπουδασα" μεσα σε εισαγωγικα. Με το πτυχιο που εχω δεν υπαρχει τιποτα περα απο το ναυτιλιακο τομεα που να μπορεσω να το χρησιμοποιησω. Και για να δουλεψω εξω στον τομεα μου πρεπει να εχω το διπλωμα του Πλοιαρχου Α και εμπειρια ως Πλοιαρχος Α. Επισης τυχον εργασιες που προσφερονται στο βαθμο μου συμπεριλαμβανουν συνεχη ταξιδια, με λιγα χρηματα, με ουσιαστικα το ιδιο αποτελεσμα που γραφω στο 1ο ποστ. Εγω δε θελω τα ταξιδια, θελω να ζησω σαν φυσιολογικος ανθρωπος αναμεσα σε ανθρωπους και βλεποντας τα παιδια μου να μεγαλωνουν. 

επειδη εμεις οι ανθρωποι ειμαστε περιεργα πραγματα θα σου πω το εξης.

οταν ερθεις εδω και μπεις σε ενα γραφειο, θα λες αχ και να κανα ταξιδι εξω .

παντα θα σου λειπει/ θελεις αυτο που δεν εχεις εκεινη την στιγμη.

να κοιτας τα καλα τις δουλειας σου.

αν θελεις τραβα για χαβαλε να δουλεψεις σε κανα χωραφι , σερβιτορος κτλ να δεις τα εκει στραβα και θα εκτιμησεις αμεσως τα καλα τις δουλειας σου.

γενικα εχεις δουλεψει σε αλλες δουλειες? σε μικροτερες ηλικιες κτλ.

δεν το λεω με την εννοια οτι δεν ειναι απαιτιτικη η δουλεια που κανεις η ψυχοθφορα αλλα γενικος αν εχεις μετρο συγκρισης με αλλες καταστασεις.

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasioula1 είπε

Σπουδασα κατι που ηταν στο τοπ αυτων που μου αρεσαν. Επιασα δουλεια με το πτυχιο μου και αρχικα αγαπουσα πολυ τη δουλεια μου. Εγιναν πολλα ομως που με εχουν χαλασει και πλεον οτι κανω το κανω με μιση καρδια. Σκεφτηκα να φυγω και θα το κανω αρκει να βρω κατι που να πληρωνει εξισου καλα. Ξερω πως αυτο προς το παρον ειναι δυσκολο

Στεναχωριεμαι γιατι ενω ειχα πολλη ορεξη για δουλεια και παντα εβαζα (και εξακολουθω να βαζω) πλατη στην εταιρια μου, δεν εκτιμουν κάποια πράγματα και με εκαναν να μισω αυτο που κανω

Το ενδεχόμενο να βρεις δουλειά στο αντικείμενό σου σε άλλη εταιρία, όπου πιθανόν οι συνθήκες να είναι καλύτερες το σκέφτηκες αλλά δεν το προσπάθησες?

Προσωπικά, όταν είχα πρόβλημα σε κάποια εταιρία, έψαχνα να βρω δουλειά αλλού, καθώς είχα και την πείρα και τις γνώσεις.

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά αυτή είναι περίεργη. Έχει μεν καλά λεφτά που απλά δεν θα τα βρεις πουθενά αλλού, από την άλλη οικογένεια δεεν.

Η δικιά μου πρόταση είναι να ψάξεις να βρεις δουλειά σε κάποιο καράβι που να είναι κοντά στην πόλη σου. Αν μη τι άλλο στην ελλάδα υπάρχουν πάρα πολλές επιβατικές και μη γραμμές που δουλεύουν όλο τον χρόνο, και επίσης μπορείς να το κυνηγήσεις για κανα ρυμουλκό όπου πάλι θα παίρνεις καλά λεφτά και θα είσαι σπίτι τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα.

Λύσεις όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν, απλά θέλουν λίγο κυνήγι

44 λεπτά πριν, green gordon είπε

Συγνώμη αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος πόσα χρήματα κερδίζει ένας πλοίαρχος β?

Κανα πεντάρι και βάλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η οικογενεια σου εχει συνηθησει να ζει με ανεσεις γιατι εχεις μεγαλο μισθο πχ ιδιωτικο σχολειο, καινουργια αμαξια, δραστηριοτητες. Πως θα τα κοψεις ολα αυτα και θα κανεις restart; 

Μου θυμησαν 2 ταινιες το LA LA Land  λιγο και το ακομα περισσοτερο το revolutionary road https://g.co/kgs/rHbrEY δες την δευτερη οχι πως θα βρεις λυση απλα συμπασχεις με το θεμα της ταινιας.

Δεν μπορω να σκεφτω κατι, συζητησε το με την γυναικα σου, θες αλλο πτυχιο και με τα 2 πτυχια εξωτερικο για να βρεις κατι να σου αρεσει. Εισαγωγη στο δημοσιο εδω ισως αν και πολυ δυσκολο αλλα δεν θα σου φτανουν τα χρηματα.

Ή να βρεις κατι παρομοιο με το πτυχιο σου Ελλαδα, αλλα θα σε απολυουν ανα πασα στιγμη...

παντως γενικα ειμαι υπερ της λυσης του εξωτερικου εδω Ελλαδα το καραβι εχει βουλιαξει 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...