Προς το περιεχόμενο

Όταν δεν σου αρέσει η εργασία σου...


Iamthagod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Το ενδεχόμενο να βρεις δουλειά στο αντικείμενό σου σε άλλη εταιρία, όπου πιθανόν οι συνθήκες να είναι καλύτερες το σκέφτηκες αλλά δεν το προσπάθησες?

Προσωπικά, όταν είχα πρόβλημα σε κάποια εταιρία, έψαχνα να βρω δουλειά αλλού, καθώς είχα και την πείρα και τις γνώσεις.

Το σκεφτηκα να παω αλλου ομως τα λεφτα δεν ειναι τοσο καλα σε αλλες εταιριες. Τωρα παιρνω 1200 ευρω

Ισως ακούγεται ως αχαριστια να παίρνω τοσα λεφτα οταν αλλοι παιρνουν αρκετα λιγοτερα ή δεν εχουν καν δουλεια και να σκεφτομαι να φυγω. Ο καθενας ομως ειναι καπως εγωιστης μεσα του και σκεφτεται πως θα βελτιωσει τις συνθηκες ζωης του. Προς το παρον δεν μου εκατσε αυτο το λατι που θελω οποτε κανω υπομονη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειαζεσαι αλλη δουλεια μαλλον ψυχολογο χρειαζεσαι...

Βγαζεις σχεδον ~6κ καθαρα για καθε μηνα που δουλευεις και νομιζεις οτι το εαπ ειναι ενα πτυχιο καριέρας...ταξιδεψε κανα μηνα παραπανω φτασε γρηγορα Α και μετα θα βρεις δουλεια σε γραφειο.δεν θες γραφειο τραβα σε κανα ρυμουλκο ποσταλι  σε λατζα σεζον τουριστικα πιλοτος oil chemical μικρο tanker κτλ.. θες δουλειες με ραντεβου θα πας για surveyor

Δεν θες να ξαναδουλεψεις γραψε κανα μηνα παραπανω μαζεψε χρηματα αγορασε σε κανα νησι ενοικιαζομενα ή ξενοδοχειο και παιζε ολη μερα εκει...

Οπως και δεν ειναι καθαρα 10χρονια δουλειας ουτε τα μισα δεν ειναι..travel sim για net /τηλ. εχετε ,off κανα 4 μηνο 6μηνο πρεπει να παιζες τι να πουν οι παλιοί  που δουλευαν αλλιως πριν 10 χρονια+

Επεξ/σία από kage
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tyf είπε

γενικα εχεις δουλεψει σε αλλες δουλειες? σε μικροτερες ηλικιες κτλ.

δεν το λεω με την εννοια οτι δεν ειναι απαιτιτικη η δουλεια που κανεις η ψυχοθφορα αλλα γενικος αν εχεις μετρο συγκρισης με αλλες καταστασεις.

Ισχυει αυτο,εχω δει ατομα να εχουν πολυ λαθος γνωμη για τον κοσμο γενικοτερα απλα επειδη καναν την ιδια δουλεια ολης τους τη ζωη.

 

2 λεπτά πριν, vasioula1 είπε

Ισως ακούγεται ως αχαριστια να παίρνω τοσα λεφτα οταν αλλοι παιρνουν αρκετα λιγοτερα ή δεν εχουν καν δουλεια

Αν ειχες κανει αλλες δουλειες ισως εκτιμουσες πραγματικα αυτη που εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andrapos είπε

1200 μισθό σε πλοίο;Που δουλεύεις;Από γνωστούς ξέρω ότι υποπλοίαρχος εδώ Ελλάδα παίρνει κοντά στα 3 και σε γκαζαδικα πολύ παραπάνω..

Ψαροτρατα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vasioula1 είπε

Το σκεφτηκα να παω αλλου ομως τα λεφτα δεν ειναι τοσο καλα σε αλλες εταιριες. Τωρα παιρνω 1200 ευρω

Ισως ακούγεται ως αχαριστια να παίρνω τοσα λεφτα οταν αλλοι παιρνουν αρκετα λιγοτερα ή δεν εχουν καν δουλεια και να σκεφτομαι να φυγω. Ο καθενας ομως ειναι καπως εγωιστης μεσα του και σκεφτεται πως θα βελτιωσει τις συνθηκες ζωης του. Προς το παρον δεν μου εκατσε αυτο το λατι που θελω οποτε κανω υπομονη

Επειδή τα πέρασα κι εγώ σε καταλαβαίνω.

Και καταλαβαίνω ότι λόγω κρίσης είναι φυσικό να φοβάσει να ρισκάρεις να αφήσεις τη δουλειά σου για άλλη και με λιγότερα λεφτά, καθώς κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι εκεί θα είναι καλύτερες οι συνθήκες.

Όμως αν σε φθείρει ψυχικά πάρα πολύ ίσως θα πρέπει να το αποφασίσεις. Γιατί ξέρω ανθρώπους που αρρώστησαν σοβαρά και αναγκάστηκαν να φύγουν για να σώσουν την υγεία τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Ωραιο'' το θεμα που ανοιξες TS

Μπορω να γραψω πολλα θα σου πω λιγα

Λοιπον, λιγο πολλοι και εγω οπως αρκετοι, εχουμε βρεθει σε ''παρομοια'' κατασταση με την δικια σου.

Σκεφτομαι ομως στο τελος, τις ιστοριες απο τις γιαγιαδες μας και τους παππουδες μας
Πολεμους, κατοχες, χουντα, να περιμενουν στην ουρα για 1 φετα ψωμι και να τους την αρπαζει μετα ο ζητιανος... και τι δεν ζησανε, που για εμας ειναι αγνωστες καταστασεις.

Αυτοι οι ανθρωποι τα καταφερανε παρα τις συνθηκες. Εμεις εχουμε την πολυτελεια να ''χαλιωμαστε'' για την δουλεια μας επειδη δεν μας κανει (και εγω μεσα σε αυτους)
 

Οποτε φιλε TS στο τελος της ''λουμπας'' που λες οτι μπαινεις, να σκεφτεσαι ισως κατι τετοιο.

Επισης συνεχισε να κυνηγας το οποιονδιποτε στοχο σου παραλληλα με την δουλεια κτλ μιας και που δεν μπορεις να τα παρατησεις ολα με οικογενεια
2 χρονια δεν ειναι και πολλα που προσπαθησες το university

Τελος, για εξωτερικο η αλλες δουλεις, μονο εσυ ξερεις πραγματικα τι πρεπει να γινει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kage είπε

Ειναι 2 users με ιδιο προβλημα τα μπερδεψατε

Μηπως ειναι ενας user με 2 account; :) Και χωρις smile 

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vasioula1 είπε

Σπουδασα κατι που ηταν στο τοπ αυτων που μου αρεσαν. Επιασα δουλεια με το πτυχιο μου και αρχικα αγαπουσα πολυ τη δουλεια μου. Εγιναν πολλα ομως που με εχουν χαλασει και πλεον οτι κανω το κανω με μιση καρδια. Σκεφτηκα να φυγω και θα το κανω αρκει να βρω κατι που να πληρωνει εξισου καλα. Ξερω πως αυτο προς το παρον ειναι δυσκολο

Στεναχωριεμαι γιατι ενω ειχα πολλη ορεξη για δουλεια και παντα εβαζα (και εξακολουθω να βαζω) πλατη στην εταιρια μου, δεν εκτιμουν κάποια πράγματα και με εκαναν να μισω αυτο που κανω

Αφου σου αρεσει το αντικειμενο σου γιατι δε σκεφτεσαι να αλλαξεις εταιρεια που ισως να εχει καλυτερο εργασιακο περιβαλλον; 

Εγω οπως γραφω παραπανω δεν εχω μια διεξοδο απο αυτο που κανω. Το διπλωμα μου ειναι αποκλειστικα για αυτο που κανω. Στην υπολοιπη αγορα εργασιας εχει την ιδια αξια με το χαρτι τουαλετας.

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Εγω δεν καταλαβα αν τελειωσες και εχεις πτυχιο ή αν χρωστας μαθηματα.

Τελειωσα και πηρα πτυχιο ως πλοιαρχος Γ ( ανθυποπλοιαρχος). Εδω και 2 χρονια ειμαι πλοιαρχος Β ( υποπλοιαρχος).

Στο ΕΑΠ που ειμαι γραμμενος, οχι δεν εχω παρει πτυχιο εκει ( πληροφορικη) και μαλιστα ειμαι πολυυυυυ μακρια απο το να το αποκτησω.

2 ώρες πριν, green gordon είπε

Συγνώμη αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος πόσα χρήματα κερδίζει ένας πλοίαρχος β?

Αρκετα, αλλα τι σημασια εχει; 

Ποιοτητα ζωης; υπο του μηδενος.

Κοινωνικη ζωη; υπο του μηδενος.

Εργασιακο περιβαλλον; υπο του μηδενος.

 

Ωραρια; δεν υπαρχουν. Και δεν μιλαω για 12ωρα ή 14ωρα. Αν αναφερθω σε καποια ωραρια μου θα γραφτουν πολλα εδω μεσα περι ανακριβειων.

Και οι ευθυνες τεραστιες.

Στοιχειωδη πραγματα που μπορει στα περισσοτερα μελη του φορουμ να φαινονται αυτονοητα πολλες φορες εδω δεν ειναι.

33 λεπτά πριν, kage είπε

Δεν χρειαζεσαι αλλη δουλεια μαλλον ψυχολογο χρειαζεσαι...

Βγαζεις σχεδον ~6κ καθαρα για καθε μηνα που δουλευεις και νομιζεις οτι το εαπ ειναι ενα πτυχιο καριέρας...ταξιδεψε κανα μηνα παραπανω φτασε γρηγορα Α και μετα θα βρεις δουλεια σε γραφειο.δεν θες γραφειο τραβα σε κανα ρυμουλκο ποσταλι  σε λατζα σεζον τουριστικα πιλοτος oil chemical μικρο tanker κτλ..

Δεν θες να ξαναδουλεψεις γραψε κανα μηνα παραπανω μαζεψε χρηματα αγορασε σε κανα νησι ενοικιαζομενα ή ξενοδοχειο και παιζε ολη μερα εκει...

Οπως και δεν ειναι καθαρα 10χρονια δουλειας ουτε τα μισα δεν ειναι..travel sim για net /τηλ. εχετε ,off κανα 4 μηνο 6μηνο πρεπει να παιζες τι να πουν οι αλλοι π δουλευεαν πριν 10 χρονια+

Ολοι χρειαζομαστε εναν ψυχολογο.

Εχεις κανει τη δουλεια μου φιλε μου και ξερεις πως ειναι; καλα ειναι δε λεω να λεμε 2-3-5-10 χιλιαρικα αλλα απο τη θεωρια στην πραξη ειναι διαφορετικα. Εχω 5 χρονια πραγματικα στη θαλασσα. 5 χρονια στη θαλασσα μεταφραζονται ως 5 χρονια στη στερια; σε αυτα τα 5 χρονια εχω βγει ας πουμε 30-35 φορες απο ενα 5ωρο θα βαλω μεσο ορο για βολτα αν και σθνηθως ειναι για ενα απλο σουπερ μαρκετ. Τα τελευταια 2 χρονια, απο τοτε που ειμαι υποπλοιαρχος δλδ, δεν εχω βγει ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορα.γιατι; επειδη πολυ απλα ολα ειναι πανω σε εμενα. Ειναι λογικα αυτα; νορμαλ συνθηκες διαβιωσης-ζωης κτλ; τι πιστευεις;

Επισης επειδη ρωτηθηκε παραπανω, εχω κανει και αλλες δουλειες, εχω δουλεψει οικοδομη, σερβιτορος, σε επιπλοποιο, υδραυλικα. Γνωριζω τις συνθηκες σε αυτες τις εργασιες οπως και ποια ειναι τα χρηματα. Δεν προκειται να παρατησω τη δουλεια μου για να γινω σερβιτορος ουτε σοβατζης μην τρελαθουμε, εγραψα και στο 1ο ποστ πως αυτο που με κρατα σε αυτη τη δουλεια ειναι το γεγονος πως εχω μια οικογενεια και σκεφτομαι πως πρεπει να ζουνε καλα. 

Ο λογος που δεν αναφερθηκα σε χρηματα ηταν ξεκαθαρος, γιατι γνωριζα πως θα καταληξει, στα σχολια ανθρωπων που δουλευουν στη στερια και που διχως εξαιρεση ακουνε το ποσο και ξεχνανε τα παντα. Δυστυχως, δεν χαριζεται αυτο το ποσο, καποιος λογος υπαρχει που δινεται. Ααα και επισης για τα ενοικιαζομενα τα ξενοδοχεια και ολα τα συναφη, με μηδεν περιουσια δεν ειναι ψυλου πηδημα να βγαλεις 300-400-500 χιλιαρικα να τα επενδυσεις σε ενοικιαζομενα και ξενοδοχεια.

Βγηκε οφ τοπικ η απαντηση.

Κανω εντιτ για τον @Zerg13.

Δεν ειναι ολοι τρολλ στο φορουμ να φτιαχνουν διπλα account και να απαντανε στον εαυτο τους. Ημαρτον.

 

Επεξ/σία από Iamthagod
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Καλησπερα, ειμαι Πλοιαρχος Β σε δεξαμενοπλοια. Για αυτο το "σπουδασα" μεσα σε εισαγωγικα. Με το πτυχιο που εχω δεν υπαρχει τιποτα περα απο το ναυτιλιακο τομεα που να μπορεσω να το χρησιμοποιησω. Και για να δουλεψω εξω στον τομεα μου πρεπει να εχω το διπλωμα του Πλοιαρχου Α και εμπειρια ως Πλοιαρχος Α. Επισης τυχον εργασιες που προσφερονται στο βαθμο μου συμπεριλαμβανουν συνεχη ταξιδια, με λιγα χρηματα, με ουσιαστικα το ιδιο αποτελεσμα που γραφω στο 1ο ποστ. Εγω δε θελω τα ταξιδια, θελω να ζησω σαν φυσιολογικος ανθρωπος αναμεσα σε ανθρωπους και βλεποντας τα παιδια μου να μεγαλωνουν. 

Δες αν υπάρχει κάποιο master που μπορεις να κάνεις σε κάποιο τομέα της ναυτιλίας.Υποθέτω ότι αργότερα σαν πλοίαρχος Α με master θα είναι ευκολότερο να βρεις δουλειά γραφείου.Ο γραμματικός είναι αγγουροδουλειά,το καλό είναι ότι όταν γίνεις μπάρμπας δεν θα έχεις τρέξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρονια αληθινης υπηρεσιας στη θαλασσα ( με πολυ κακο υπολογισμο ειναι, 10 μηνες μπαρκο και 2 μηνες εξω για 6 σερι χρονια, που δεν παιζει ) , βαλε αλλα 4 χρονια η ΑΕΝ ( γιατι δεν μπορεις να παρεις διπλωματα αξιωματικου αν δεν εχεις τελειωσει την ΑΕΝ ), με οικογενεια και παιδια ΚΑΙ εχει δουλεψει οικοδομη, σερβιτορος, σε επιπλοποιο, υδραυλικα. Και τωρα ειναι 30 χρονων. Το καλο τρολιν θελει να ειναι και αληθοφανες. pass

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βρεθεί σε ανάλογη θέση/κατάσταση πριν λίγα χρόνια καθώς ήμουν μόνιμος στις ένοπλες δυνάμεις και από την πρώτη μέρα που κατατάχτηκα βρισκόμουν μέσα σε μία μόνιμη καταπίεση ψυχολογική και σωματική, κατατάχτηκα στην ηλικία των 18, νεαρός και αδαής και ο λόγος ήταν φυσικά η επαγγελματική αποκατάσταση, μία μόνιμη και σίγουρη δουλειά όπως όλοι λένε και αυτό ήταν που με κράταγε από το να παραιτηθώ καθώς και η δύσκολη κατάσταση που περνάει η χώρα μας σε όλα τα επίπεδα..

Παράλληλα αποφάσισα να σπουδάσω σε κάτι που μου άρεσε και αρέσει και σου ορκίζομαι ότι μου βγήκε η πίστη για να αποφοιτήσω προσπαθώντας να ξεπεράσω όλες τις δυσκολίες και εμπόδια που προέκυπταν λόγω της φύσεως της δουλειάς του στρατιωτικού με ότι αυτό συνεπάγεται.

Εν τέλει για να μην τα πολυλογώ παραιτήθηκα, έκανα αυτό που μου έλεγε η ψυχή μου, αυτό το οποίο θα με έκανε άνθρωπο και θα μου έδινε δύναμη να συνεχίσω να βιώνω και όχι απλά να επιβιώνω σε μία ζωή την οποία ίσως ζούμε μία φορά και δεν ήθελα να σπαταλήσω σε καταστάσεις οι οποίες με υποβίβαζαν ως ανθρώπινο ον, θέλει θάρρος και κότσια για ένα τέτοιο βήμα, σήμερα θέλω να σου πω πως βρίσκομαι σε ένα εντελώς διαφορετικό εργασιακό περιβάλλον με τη ζωή μου να έχει αποκτήσει επιτέλους νόημα μετά από τόσα χρόνια "αδράνειας" και δεν κοιτάω πίσω ούτε για ένα δευτερόλεπτο...

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mmmpii είπε

5 χρονια αληθινης υπηρεσιας στη θαλασσα ( με πολυ κακο υπολογισμο ειναι, 10 μηνες μπαρκο και 2 μηνες εξω για 6 σερι χρονια, που δεν παιζει ) , βαλε αλλα 4 χρονια η ΑΕΝ ( γιατι δεν μπορεις να παρεις διπλωματα αξιωματικου αν δεν εχεις τελειωσει την ΑΕΝ ), με οικογενεια και παιδια ΚΑΙ εχει δουλεψει οικοδομη, σερβιτορος, σε επιπλοποιο, υδραυλικα. Και τωρα ειναι 30 χρονων. Το καλο τρολιν θελει να ειναι και αληθοφανες. pass

Η ΑΕΝ είναι τριετής, άρα στα 21 είχε πάρει πτυχίο!

Αλλά και 4 χρόνια να είναι, πάει στα 22.

Αν δεν πήγε αμέσως ΑΕΝ, πιθανόν να δούλεψε σε όλες αυτές τις χαμαλίδικες δουλειές.

Κάποιοι δουλεύουν και όταν είναι μαθητές.

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mmmpii είπε

5 χρονια αληθινης υπηρεσιας στη θαλασσα ( με πολυ κακο υπολογισμο ειναι, 10 μηνες μπαρκο και 2 μηνες εξω για 6 σερι χρονια, που δεν παιζει ) , βαλε αλλα 4 χρονια η ΑΕΝ ( γιατι δεν μπορεις να παρεις διπλωματα αξιωματικου αν δεν εχεις τελειωσει την ΑΕΝ ), με οικογενεια και παιδια ΚΑΙ εχει δουλεψει οικοδομη, σερβιτορος, σε επιπλοποιο, υδραυλικα. Και τωρα ειναι 30 χρονων. Το καλο τρολιν θελει να ειναι και αληθοφανες. pass

Ρε παιδια πρεπει να το κοιταξετε λιγο αυτο με τις εικασιες σας.

Σχολη το 2008. Μεχρι το 2012 16 μηνες δοκιμος. Μεχρι το 2016 2.5 χρονια ανθυποπλοιαρχος και τωρα σχεδον 1.5 χρονο υποπλοιαρχος. Πως ακριβως τα 5 μου χρονια σου φαινονται περιεργα; Το τρολλ μεγαλε εισαι εσυ γιατι ξεκινησες απο την αρχη σε αυτο το μοτιβο. Ειμαι σε αυτο το φορουμ 3 χρονια ως μελος και δεν εδωσα ποτε ουτε τρολοαπαντησεις ουτε ειμαι κανενα παιδακι για να προσπαθω να σας τρολλαρω. Και με ποιο τροπο δηλαδη να το κανω; δειξε μου μια υπερβολη σε οτι εχω γραψει σε αυτο το θεμα. Δεν προκειται να απαντησω ξανα για να δικαιολογηθω για τα χρονια της εμπειριας μου. Ααα και κατι ακομα. Υπαρχουν συναδελφοι στην ηλικια μου που εχουν ακομα και 1 χρονο παραπανω υπηρεσια απο εμενα. 

Το θεμα κατεληξε οπως το φοβομουν. Με καποιους να μιλανε για τα λεφτα μου και καποιους αλλους να αμφισβητουν την "ΤΕΛΕΙΑ" δουλεια μου. Και παμε πισω στο πρωτο ποστ που εγραψα στην πρωτη κιολας παραγραφο γιατι δεν ηθελα να δημιουργησω το θεμα απο την αρχη. 

Καλο βραδυ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...