Προς το περιεχόμενο

Όταν δεν σου αρέσει η εργασία σου...


Iamthagod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tυχεροι αυτοι που κανουν το χομπυ τους επαγγελμα και κατορθωνουν να ζησουν απο αυτο.Οι αλλες καταστασεις ειναι αστα να πανε.Οι 99/100 δηλαδη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
7 minutes ago, videdt said:

Και οι δυο γονεις χρειαζονται εξισου και ειναι απαραιτητοι στην ζωη και την διαπαιδαγωγηση και φροντιδα του παιδιου

αλλα για τελειως διαφορετικα πραγματα.

Απλά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, videdt είπε

Για την ακριβεια ο μπαμπας δεν ειναι καν για την γανστρεντεριτιδα και τα χαδια και τις κομπρεσες.

Ο μπαμπάς ειναι για όλα :-)

Ακολουθεί φωτογραφία που το 2014 δίχασε τον κόσμο. Κάποιοι τη θεωρουν απο απαγορευτικη εως και αηδιαστικη, προσωπικά τη θεωρω τόσο γλυκιά

Spoiler

1001344_tomas.jpg

Ο μικρός είχε σαλμονέλα και έκανε διαρροιες και εμετους. Μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο, ο πατέρας τον ειχε βάλει στο μπάνιο με σκοπο να του ριξει τον πυρετο. Η μητερα, φωτογράφος στο επάγγελμα, θεωρησε τη στιγμη πολυ ιδιαίτερη και αφου το παιδί έγινε καλά, ανέβασε τη φωτογραφία

 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Ο μπαμπάς ειναι για όλα :-)

Ακολουθεί φωτογραφία που το 2014 δίχασε τον κόσμο. Κάποιοι τη θεωρουν απο απαγορευτικη εως και αηδιαστικη, προσωπικά τη θεωρω τόσο γλυκιά

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1001344_tomas.jpg

Την θεωρώ υπερβολική.

Δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να κάνεις μπάνιο/ντους μαζί με το παιδί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, defacer είπε

Είπες όχι μόνο ότι θα έπρεπε να είναι το τελευταίο που τον απασχολεί, αλλά του την είπες κιόλας που δεν καταλαβαίνει ο καημένος ότι το θυσίασε ήδη από καιρό.

Δεν το λέω για να μαλώσω, αλλά απλά δε μπορείς να καταλάβεις το μέγεθος του πόσο άκυρο, για να το πω ευγενικά, είναι αυτό που είπες.

προφανως δε μπορεις να μπεις στη λογικη μου και δε θα μπω στη διαδικασια, οποτε συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε και ας το αφησουμε εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να κάνεις μπάνιο/ντους μαζί με το παιδί!

Προσθεσα λεπτομέριες στη φωτο. Υπήρχε λογος που το έκανε ο τυπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικη η αποψη.

Αλλα αν περιμενει κανεις απο την μαμα να κρατησει την ψυχραιμια της σε ενα ατυχημα ειναι γελασμενος.

Η ευαισθησια βγαινει και σε ενα απλο χαδι. Σε ενα φιλι. Δεν κρινω την φωτο στο ντουζ. Απλα δεν θα μπορουσα να το κανω.

Λιγη ψυχολογια του πανεριου. Η πιο γλυκια εικονα ειναι μια μανα στο ντουζ με το παιδι. Καθαρη απο τα αιματα. Της γεννας. Τα λογια του κοσμου, γυμνη απο ολα τα υλικα αγαθα, με μονο το νερο να την αγγιζει. Παρουσιαζοντας οτι πιο πολυτιμο εxει, γυμνο, ακακο, το σπλαχνο της ανυπερασπιστο.Εκει ισως να ταιρι;ζε και ο μπαμπας στο πλαι της η αγκαλιαζοντας και τους δυο.

Καθαρα υποκειμενικη φυσικα η αποψη.

EDIT, συγνωμη δεν ηξερα την ιστορια της φωτογραφιας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aggeluska είπε

Δεν θα πάρω θέση να πω τι να κάνει ο TS και τι να μην κάνει. Απλά ήθελα να σχολιάσω που μερικοί λέτε κάτι σαν " ε τώρα που έχει συνηθίσει η γυναίκα σου με τα λεφτά που παίρνεις, θα της κακό φανεί αν παίρνεις μετά λιγότερα",  μόνο σε μένα ακούγεται βλακεία; Δεν λέω να πεινάσετε αλλά εφόσον σε αγαπάει και θέλει το καλό για σένα γιατί να μην στριμωχτει λίγο εαν πρόκειται να σώσει την ψυχολογική σου κατάσταση;

Είναι τέρμα ηλίθιο, αλλά συμβαίνει. Εντωμεταξύ και οι ίδιες ζορίζονται στο διάστημα που ο άλλος λείπει.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, videdt είπε

Προσωπικη η αποψη.

Αλλα αν περιμενει κανεις απο την μαμα να κρατησει την ψυχραιμια της σε ενα ατυχημα ειναι γελασμενος.

 

Και όμως υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ήταν πολύ πιο ψύχραιμη από τον μπαμπά και πολύ πιο αποτελεσματική.

Δεν υπάρχει άσπρο/μαύρο. Εξαρτάται από τον άνθρωπο και πώς έχει μεγαλώσει και πόσο ενδιαφέρθηκε να ενημερωθεί πώς να αντιμετωπίζει δύσκολες καταστάσεις.

Όλα είναι θέμα διαπαιδαγώγησης και εκπαίδευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS πάνω απ'όλα την μεγαλύτερη σημασία έχει αυτό που είπαν και μερικοί μες στις άκρες... Όταν θα είσαι με τα παιδιά σου, θα κοιτάζεις να εκμεταλλεύεσαι σωστά αυτό τον λίγο χρόνο. Αν ο χρόνος αυτός δοθεί με ποιότητα, στο μέλλον μπορεί να αποδειχτεί και αρκετό. Κατα τα λοιπά, εσύ ξέρεις καλύτερα απ'όλους τι πρέπει να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Καλησπέρα, δυσκολεύτηκα πολύ να παρω την αποφαση να δημιουργησω αυτο το θεμα, μηνες τωρα σκεφτομουν να αναρτησω τους προβληματισμούς μου αλλά δεν ηθελα ( ουτε τωρα θελω κατα καποιο τροπο) λόγω κυρίως καποιων μελων του φορουμ. Οπως και να εχει, το εκανα.

"Σπουδασα" αντικειμενο το οποιο δε μου αρεσε εξ αρχης και ηθελα να παρατησω τη σχολη αλλα δεχθηκα οικογενειακες πιεσεις για να συνεχισω και τελειωσω τη σχολη μου ( τα εξοδα της σχολης πληρωθηκαν αποκλειστικα απο δικη μου εργασια ) με το επιχειρημα τοτε εισαγωγης στο δημοσιο και οικονομικης αποκαταστασης. Φετος εχω κλεισει 10 χρονια στο επαγγελμα μου και ακομα δεν εχω συμφιλιωθει/συμβιβαστει μαζι του. Ολα θα ηταν πολυ απλα, αν ημουν ελευθερος, αλλα εχω οικογενεια. Και εχω ευθυνη απεναντι στην οικογενεια μου να μην τους λειπει τιποτα, τουλαχιστον αυτα που στερηθηκα εγω.

Δεν υπαρχει μερα ομως που να περασει και να μη σκεφτομαι ποσο μισω αυτο που κανω. Προσπαθησα πριν 2 χρονια να σπουδασω στο ανοικτο πανεπιστημιο και ξεκινησα καλα, περασα 1 μαθημα και 1 βδομαδα πριν το δευτερο μαθημα το οποιο περυσι το 2017 θα περνουσα επισης ευκολα, αναγκαστηκα να παω για δουλεια και ετσι εχασα τις εξεταστικες. Φετος ηθελα να το ξαναδωσω  αλλα δεν υπηρχε ΚΑΘΟΛΟΥ χρονος, ουτε και ορεξη για διαβασμα και αφου ειχα ξεχασει ολα τα περυσινα μαθηματικα. Τωρα φυσικα συμβιβαστηκα με την ιδεα πως δεν θα καταφερω ποτε να παρω το πτυχιο μου και ας το θελω πολυ.

Εχω σκεφτει πολλες φορες να παρατησω τη δουλεια μου αλλα παντα μιλαει η φωνη της λογικης που μου λεει πως στην Ελλαδα του 2018 δεν υπαρχει κανενα μελλον, ειδικα για εναν ανθρωπο με οικογενεια και τρεχοντα εξοδα. Σκεφτηκα/σκεφτομαι να παω στη Γερμανια και να εργαστω εκει ως ανειδικευτος αρχικα και ισως προοδευτικα να σπουδασω κατι ή να εξειδικευτώ σε μια τεχνη και ας ειμαι 30 τωρα, αλλα δεν ηθελα και ουτε θελω να παω σε ξενη χωρα ως ανειδικευτος εργατης, γιατι φανταζει στα ματια μου αποτυχημενη εξ αρχης η ιδεα. Οποτε μπενω συνεχως σε ενα loop των παραπανω σκεψεων και αντιφασεων που με κατατρωει και δεν περνω ποτε απαντησεις στον προβληματισμο μου.

Εσας σας αρεσει η δουλεια σας; εχετε σκεφτει ποτε να τα παρατησετε; εχει κανεις τους ιδιους προβληματισμους με εμενα; ή παρομοιους; 

Φιλε θα σου πω πραγματα που δε θα σου αρεσουν,.

Μεγαλωσα στον Πειραια τη δεκαετια του 80 , οπου μεγαλος αριθμος συμμαθητων μου ειχαν ΠΑτερες ναυτικους. Κοινη συνισταμενη ηταν οτι τους εβλεπαν μια φορα στα 1-2 χρονια αλλα τα παιδια ειχαν τα παντα απο υλικα αγαθα (video, Atari, τηλεορασεις) αντικειμενα που οι υπολοιποι τα βλεπαμε με το κιαλι.

Τοτε τα ζηλευα τ απαιδια αυτα αλλα εκανα λαθος.

Ειχες τη δυνατοτητα να επιλεξεις κατι που θα σου αρεσε αλλα δεν το κανες (γιατι σε πιεσαν απο ο,τι ειπες και για τα χρηματα).

Τωρα μας λες ποσο δυστυχισμενος εισαι με τη Δουλεια σου.

Εγω μαλλον ειμαι η αντιθετη περιπτωση. Με πιεζαν και εμενα οι γονεις μου αλλα λαικως τους γειωσα και σπουδασα αυτο που ηθελα και μου αρεσε. Αυτο που κανω ειναι ελαχιστα προσοδοφορο και με πολυ πιεση αλλα μου αρεσει. Εχω και εγω οικογενεια , ζουμε λιτα αλλα προσωπικα αυτο δεν με ενοχλει. Αντιμετωπιζω καθημερινα τον περιγυρο και τις αποψεις του ( οι οποιες επικεντρωνονται στα χρηματα ως σημαδι επιτυχιας , μαχομαι καθε μερα με το "τερας" και συνεχιζω. 

Εσυ νομιζω οτι κατα βαθος θελεις την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο. Αν με ενα μαγικο τροπο εκανες αυτο που ηθελες αλλα με 800 ευρω το μηνα νομιζω οτι τελικα δε θα πηγαινες. Γιατι θα πρεπει να θυσιασεις το υπολοιπο πακετο που σχετιζεται με τα χρηματα. Θα επρεπε να ξερεις παντως (οπως ολοι αλλωστε) οτι δε θα πρεπει να ειναι μοναδικο κριτηριο μας ΜΟΝΟ τα χρηματα.Εχω γνωρισει πολλα ατομα που λογω κρισης εχουν φυγει εξω και παρολα τα  λεγομενα τους καταλαβα οτι ειναι βαθυτατα δυστυχισμενοι. Αυτη η λογικη " θα δουλεψω χ χρονια για να μαζεψω λεφτα ειναι τελειως μονοδιαστατη αφου θα ειναι σαν να εισαι τα χ αυτα χρονια στην κολαση , σα ν α μη ζεις ή να ζεις μιση ζωη. Τα χρονια αυτα χανονται ομως και δεν ξαναγυριζουν (και δε ζουμε πολυ)>.

ΚΑτα συνεπεια δε θεωρω οτι εισαι ετοιμος για την οποιαδηποτε αλλαγη γιατι αλλιως θα το ειχες ηδη κανει.

ΚΑι επειδη ανεφερες την οικογενεια σου για την οικονομια της κουβεντας θα πως σε αλλη στιγμη τι εγινε τελικα με ολους αυτους τους συμμαθητες μου οταν πλεον οι γονεις τους σταματησαν να ταξιδευουν.

Οσα λεω τα λεω εντελως φιλικα και με καλη διαθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, louben είπε

τα παιδια ειχαν τα παντα απο υλικα αγαθα (video, Atari, τηλεορασεις) αντικειμενα που οι υπολοιποι τα βλεπαμε με το κιαλι.

Αυτό ισχύει και για πολλά παιδιά που δεν είναι ναυτικός ο πατέρας!

Πολλοί γονείς θεωρούν ότι αρκεί να δώσουν υλικά αγαθά στα παιδιά και δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.

Αλλά όπως ήδη ειπώθηκε, το σημαντικότερο είναι πώς επικοινωνείς με τα παιδιά σου, είτε είσαι μακριά είτε είσαι στο σπίτι όλη μέρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Ο μπαμπάς ειναι για όλα :-)

Ακολουθεί φωτογραφία που το 2014 δίχασε τον κόσμο. Κάποιοι τη θεωρουν απο απαγορευτικη εως και αηδιαστικη, προσωπικά τη θεωρω τόσο γλυκιά

  Απόκρυψη περιεχομένων

1001344_tomas.jpg

Ο μικρός είχε σαλμονέλα και έκανε διαρροιες και εμετους. Μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο, ο πατέρας τον ειχε βάλει στο μπάνιο με σκοπο να του ριξει τον πυρετο. Η μητερα, φωτογράφος στο επάγγελμα, θεωρησε τη στιγμη πολυ ιδιαίτερη και αφου το παιδί έγινε καλά, ανέβασε τη φωτογραφία

Η μικρή ακουμπάει την τσουτσούνα του Πατέρα της... :) που κολλάει αυτή η φώτο στο θέμα; ΜπαμπάCaveman μου θυμίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και χειρότερες περιπτώσεις από αυτήν του topic starter πάντως.

Οταν έχεις οικογένεια και δεν σου αρέσει η οικογένεια!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Η μικρή ακουμπάει την τσουτσούνα του Πατέρα της... :) που κολλάει αυτή η φώτο στο θέμα; ΜπαμπάCaveman μου θυμίζει 

Διαβάστε τη λεζάντα από κάτω που έγραψε μετά ο @pontez2...

Κι αν ήταν η μαμά και ακούμπαγε το τσουτσούνι του γιου της δηλαδή τι θα άλλαζε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...