Προς το περιεχόμενο

E-shop.gr


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, nk9 είπε

Ναι αμέ... Είναι δύσκολο να το ελέγξεις, όταν θα δεις την ουρά έξω από το point;;;

Προϊόντα περιμένεις να αγοράσεις, δεν πίνεις καφέ. Αν τηρούνται αποστάσεις μάσκες που το κακό? Από τη στιγμή που είναι ανοιχτό το κατάστημα γιατί να μην γίνεται να αγοράσεις. Με το 2 πας και σε βενζινάδικα και σε συνεργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Προϊόντα περιμένεις να αγοράσεις, δεν πίνεις καφέ. Αν τηρούνται αποστάσεις μάσκες που το κακό? Από τη στιγμή που είναι ανοιχτό το κατάστημα γιατί να μην γίνεται να αγοράσεις. Με το 2 πας και σε βενζινάδικα και σε συνεργεία.

Το 2 αδερφέ προβλέπει μετάβαση σε κατάστημα προμηθειών ειδών πρώτης ανάγκης και μόνο όταν δεν είναι δυνατή η έγκαιρη αποστολή τους στο σπίτι.

Νομίζω ότι όλοι μπορούμε να κατανοήσουμε την έννοια "πρώτης ανάγκης"...

Στα βενζινάδικα και στα συνεργεία μπορείς να πας διότι πωλούν προϊόντα που και θεωρούνται πρώτης ανάγκης και δεν είναι δυνατόν να διανεμηθούν στις κατοικίες.

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nk9 είπε

Το 2 αδερφέ προβλέπει μετάβαση σε κατάστημα προμηθειών ειδών πρώτης ανάγκης και μόνο όταν δεν είναι δυνατή η έγκαιρη αποστολή τους στο σπίτι.

Νομίζω ότι όλοι μπορούμε να κατανοήσουμε την έννοια "πρώτης ανάγκης"...

Το ίδιο ίσχυε και την άνοιξη και ο κόσμος πήγαινε κανονικά όπως θα πάει και τώρα. Δεν είναι μυστικό, τα ίδια γράφαμε και το Μάρτιο.

Όποιος θέλει βλέπει στη σελίδα 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το ίδιο ίσχυε και την άνοιξη και ο κόσμος πήγαινε κανονικά όπως θα πάει και τώρα. Δεν είναι μυστικό, τα ίδια γράφαμε και το Μάρτιο.

Όποιος θέλει βλέπει στη σελίδα 11.

Τι ακριβώς να δω στη σελίδα 11;

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο πως ναι μεν τα points θα είναι ανοιχτά, πλην όμως οι πελάτες δεν επιτρέπεται να μεταβούν σε αυτά.

Εννοείται πως όποιος θέλει θα πάει και επίσης εννοείται πως όποιος φάει κανά 300αρι περιμένοντας έξω από κάποιο point δεν θα πρέπει να διαμαρτύρεται.

Αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nk9 είπε

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο πως ναι μεν τα points θα είναι ανοιχτά, πλην όμως οι πελάτες δεν επιτρέπεται να μεταβούν σε αυτά.

Φίλε τι δεν καταλαβαίνεις; Σου λένε όλοι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να παραλάβεις. Από την στιγμή που δεν κλείνει δεν είναι παράνομο να πας και να στηθείς (όπως λες) στην ουρά. Όπως και στην ουρά της τράπεζας δηλαδή.

Αν φοβάσαι εσύ να μην πας, αλλά μην λες ανακρίβειες. Αν υπήρχε παρανομία ο πρώτος που ρισκάρει είναι το eshop και όχι ο πελάτης .

Επεξ/σία από thant
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nk9 είπε

Εννοείται πως όποιος θέλει θα πάει και επίσης εννοείται πως όποιος φάει κανά 300αρι περιμένοντας έξω από κάποιο point δεν θα πρέπει να διαμαρτύρεται.

Υπάρχει κόσμος που λόγω δουλειάς έχει μεγάλες δυσκολίες να παραλάβει από κούριερ γιατί δεν ταιριάζουν οι ώρες. Όλοι αυτοί λοιπόν, πάνε και παραλαμβάνουν από το τοπικό γραφείο της εταιρείας ταχυμεταφορών και δεν τιμωρούνται. Ακριβώς το ίδιο (στο τυπικό) είναι και τα points, δεν είναι καταστήματα λιανικής. Όποιος θέλει, το καταλαβαίνει..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, thant είπε

Φίλε τι δεν καταλαβαίνεις; Σου λένε όλοι ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να παραλάβεις. Από την στιγμή που δεν κλείνει δεν είναι παράνομο να πας και να στηθείς (όπως λες) στην ουρά. Όπως και στην ουρά της τράπεζας δηλαδή.

Αν φοβάσαι εσύ να μην πας, αλλά μην λες ανακρίβειες. Αν υπήρχε παρανομία ο πρώτος που ρισκάρει είναι το eshop και όχι ο πελάτης .

Συγγνώμη, αλλά μάλλον αγνοείς βασικά πράγματα και γι' αυτό και γράφεις τις κάτωθι ανακρίβειες:

1) "από την στιγμή που δεν κλείνει δεν είναι παράνομο να σταθείς στην ουρά"

Το αν αυτός θα ανοίξει ή θα κλείσει, είναι δικό του θέμα και είναι αυτός υπόλογος. Εάν, δηλαδή, ένα μαγαζί με ρούχα παρανομησει και ανοίξει, σου είπε κανείς ότι αυτό σε νομιμοποιεί στο να πας να ψωνίσεις; Αντιλαμβάνεσαι τι γράφεις;

2) "όπως και στην ουρά της τράπεζας"

Μόνο που η μετάβαση στην τράπεζα προβλέπεται ρητά στην ΚΥΑ.

3) "μην λες ανακρίβειες"

Επέτρεψε μου να σου πω ότι εσύ λες ανακριβειες και παραπληροφορεις.

4) "αν υπάρχει παρανομία ο πρώτος που ρισκάρει είναι το e-shop"

To e-shop και το κάθε μαγαζί δεν ευθύνεται για τον πελάτη. Όπως πχ δεν ευθύνεται ο Σκλαβενίτης εάν ο πελάτης του δεν φορά μάσκα.

Εν κατακλείδι...

Εάν δεν έχεις εικόνα για το τι προβλέπει η νομοθεσία, ρώτα κάποιον που μπορεί να ξέρει δύο πράγματα παραπάνω από εσένα...

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Υπάρχει κόσμος που λόγω δουλειάς έχει μεγάλες δυσκολίες να παραλάβει από κούριερ γιατί δεν ταιριάζουν οι ώρες. Όλοι αυτοί λοιπόν, πάνε και παραλαμβάνουν από το τοπικό γραφείο της εταιρείας ταχυμεταφορών και δεν τιμωρούνται. Ακριβώς το ίδιο (στο τυπικό) είναι και τα points, δεν είναι καταστήματα λιανικής. Όποιος θέλει, το καταλαβαίνει..

Εγώ, φίλε μου, μια χαρά καταλαβαίνω.

Και λέω και πάλι πως είναι καθόλα νόμιμο να βεβαιωθεί παράβαση στον οποιοδήποτε μεταβεί σε κατάστημα εκτός αυτών για τα οποία ρητά ορίζεται ότι υφίσταται η δυνατότητα.

Επίσης όποιος θέλει το καταλαβαίνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου ηρθε σημερα sms να παω να παραλαβω και μου φανηκε περιεργο 

Απο οτι μου ειπαν θα λειτουργει κανονικα για παραλαβη αλλα μαλλον ειναι παράνομο

https://www.ethnos.gr/ellada/131778_koronoios-lockdown-ti-ishyei-gia-take-away-laikes-agores-kai-soyper-market

 

Για ποιους επιτρέπεται το take away

Σημειώνεται, πως οι υπηρεσίες παροχής προϊόντων σε πακέτο από το κατάστημα (take away) και καθ΄ οδόν εξυπηρέτησης (drive through) επιτρέπονται μόνον στο πλαίσιο των λόγων μετακίνησης των πολιτών που ορίζονται στην Κοινή Υπουργική Απόφαση

  • Καθαριστήρια
  • Περίπτερα (24ώρο)
  • Φαρμακεία
  • Πρατήρια καυσίμων
  • Υπηρεσίες υγείας, κτηνιατρικών υπηρεσιών
  • Pet shops
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, adi32 είπε

εμενα μου ηρθε σημερα sms να παω να παραλαβω και μου φανηκε περιεργο 

Απο οτι μου ειπαν θα λειτουργει κανονικα για παραλαβη αλλα μαλλον ειναι παράνομο

https://www.ethnos.gr/ellada/131778_koronoios-lockdown-ti-ishyei-gia-take-away-laikes-agores-kai-soyper-market

Για ποιους επιτρέπεται το take away

Σημειώνεται, πως οι υπηρεσίες παροχής προϊόντων σε πακέτο από το κατάστημα (take away) και καθ΄ οδόν εξυπηρέτησης (drive through) επιτρέπονται μόνον στο πλαίσιο των λόγων μετακίνησης των πολιτών που ορίζονται στην Κοινή Υπουργική Απόφαση

  • Καθαριστήρια
  • Περίπτερα (24ώρο)
  • Φαρμακεία
  • Πρατήρια καυσίμων
  • Υπηρεσίες υγείας, κτηνιατρικών υπηρεσιών
  • Pet shops

Φίλε μου αυτό γράφω από χθες και έπεσαν κάποιοι να με φάνε.

Το κατάστημα νομίμως είναι ανοιχτό, αλλά οι πελάτες δεν επιτρέπεται να μεταβούν σε αυτό.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει.

Εγώ, όμως, θα θέσω τον εξής προβληματισμό...

Γιατι η εταιρεία δεν αποφασίζει τα εξής;...

1) Να αποστείλει με δικά της έξοδα κατ' οίκον όλες τις εκκρεμείς παραγγελίες που είναι για παραλαβή από το κατάστημα.

2) Να πάψει να δέχεται για τον Νοέμβριο παραγγελίες με παραλαβή από κατάστημα.

Όπως ακριβώς έκαναν όλες οι εταιρείες που έκλεισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, nk9 είπε

Εγώ, φίλε μου, μια χαρά καταλαβαίνω.

Και λέω και πάλι πως είναι καθόλα νόμιμο να βεβαιωθεί παράβαση στον οποιοδήποτε μεταβεί σε κατάστημα εκτός αυτών για τα οποία ρητά ορίζεται ότι υφίσταται η δυνατότητα.

Επίσης όποιος θέλει το καταλαβαίνει...

Κι εγώ σου λέω πάλι πως δεν είναι κατάστημα αλλά σημείο παραλαβής, όπως τα γραφεία ταχυμεταφορών.

Παρεμπιπτόντως, αναφέρεται ρητά μετάβαση στα ΕΛΤΑ;; όχι;;

Τότε αυτό τι είναι;

https://www.ethnos.gr/ellada/131907_lockdown-pos-tha-leitoyrgoyn-ta-elta-stin-karantina

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Doubt είπε

Κι εγώ σου λέω πάλι πως δεν είναι κατάστημα αλλά σημείο παραλαβής, όπως τα γραφεία ταχυμεταφορών.

Παρεμπιπτόντως, αναφέρεται ρητά μετάβαση στα ΕΛΤΑ;; όχι;;

Τότε αυτό τι είναι;

https://www.ethnos.gr/ellada/131907_lockdown-pos-tha-leitoyrgoyn-ta-elta-stin-karantina

1) Αυτό είναι μια εντελώς στον αέρα ανακοίνωση των Ελ.Τα. (=ιδιωτικής εταιρείας), η οποία δημοσιεύθηκε πριν εκδοθεί η ΚΥΑ και η οποία μάλιστα προτρέπει τους πολίτες να επιλέγουν τον κωδικό 3 για την μετακίνηση σε αυτά. Το ότι το 3 αφορά μετακίνηση σε τράπεζες ή δημόσιες υπηρεσίες ΜΟΝΟ μάλλον δεν απασχολεί τα Ελ.Τα.

2) Τα Ελ.Τα και οι courier είναι επιχειρήσεις ταχυδρομικών υπηρεσιών και ταχυμεταφορών αντίστοιχα. Έννοια "σημείο παραλαβής" δεν υφίσταται.

Κι επειδή δεν έχω διάθεση να συνεχίσω μια κουβέντα που δεν βγάζει κάπου, ο καθένας ας κάνει ό,τι τον φωτίσει ο Θεός... Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!

 

ΥΓ:

2. Από την εφαρμογή της παρ. 1 εξαιρούνται οι μετακινήσεις των πολιτών για την εξυπηρέτηση ζωτικών, προσωπικών ή επαγγελματικών αναγκών τους που δεν μπορούν να ικανοποιηθούν με άλλον τρόπο και οι οποίες επιτρέπονται συγκεκριμένα για τους ακόλουθους περιοριστικά αναφερόμενους λόγους:
α) Μετακίνηση από και προς την εργασία ή κατά τη διάρκεια της εργασίας.
β) Μετακίνηση από και προς το σχολείο.
γ) Μετακίνηση για λόγους υγείας (μετάβαση σε φαρμακείο, επίσκεψη στον γιατρό, κτηνίατρο ή μετάβαση σε νοσοκομείο ή κέντρο υγείας, εφόσον αυτό συνιστάται μετά από σχετική επικοινωνία).
δ) Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών ειδών πρώτης ανάγκης, όπου δεν είναι δυνατή η έγκαιρη αποστολή τους.
ε) Μετάβαση στην τράπεζα, στο μέτρο που δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συναλλαγή.
στ) Μετάβαση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη.
ζ) Μετάβαση σε τελετή (π.χ. κηδεία) υπό τους όρους που προβλέπει ο νόμος ή μετάβαση διαζευγμένων γονέων ή γονέων που τελούν σε διάσταση που είναι αναγκαία για τη διασφάλιση της επικοινωνίας γονέων και τέκνων, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.
η) Συνοδεία μαθητών από και προς το σχολείο από γονέα ή κηδεμόνα.
θ) Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή έως τρία (3) άτομα, υπό την προϋπόθεση τήρησης στην τελευταία αυτή περίπτωση της ελάχιστης απόστασης του ενάμισι (1,5) μέτρου.
ι) Εφάπαξ μετάβαση στον τόπο μόνιμης κατοικίας.
ια) Μετάβαση σε δημόσια υπηρεσία, εφόσον δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική ή τηλεφωνική εξυπηρέτηση και μόνο για κατεπείγουσες ανάγκες, μετά από τον καθορισμό ραντεβού για το οποίο ενημερώνεται εγγράφως ή ηλεκτρονικώς ο πολίτης και υπό την επιπλέον προϋπόθεση επίδειξης της ως άνω ενημέρωσης.
ιβ) Μεταφορά από και προς τον τόπο εργασίας συζύγου ή συγγενούς πρώτου βαθμού, εφόσον υφίσταται σχετική ανάγκη.
ιγ) Μετάβαση για σίτιση αδέσποτων ζώων, εφόσον η μετάβαση πραγματοποιείται εντός του δήμου κατοικίας του πολίτη.
ιδ) Μετακίνηση προς τον σκοπό συγκομιδής αγροτικών προϊόντων.

Η σημερινή ΚΥΑ. Αυτά...

Επεξ/σία από nk9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία στην προηγούμενη καραντίνα επιτρεπόταν παραλαβή από τα e-shop points (με online παραγγελία) ,αυτό που δεν επιτρεπόταν είναι παραγγελία στο κατάστημα (eshop point) φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και τώρα και λέω φαντάζομαι γιατί δεν γνωρίζω σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παρέλαβα από το κατάστημα ένα προϊόν, αλλά ο διακόπτης του ήταν βραχυκυκλωμένος και "έσκασε" ρίχνοντας την ασφάλεια. Αναγκαστικά για να προλάβω την προθεσμία DOA 7 θα πρέπει πάλι να το επιστρέψω στο κατάστημα. Τι διαφορά έχει από κότσο, media κτλ; Καμία απολύτως!

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Τι διαφορά έχει από κότσο, media κτλ; Καμία απολύτως!

Σοβαρά τώρα;

Αν είχες παραλάβει από Κωτσο μέσω κούριερ (από κατάστημα κούριερ) και είχες το ίδιο πρόβλημα τι θα έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Σοβαρά τώρα;

Αν είχες παραλάβει από Κωτσο μέσω κούριερ (από κατάστημα κούριερ) και είχες το ίδιο πρόβλημα τι θα έκανες;

Ποιος όταν κώτσο είναι δίπλα στο σπίτι του  θα παραλάβει με κούριερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...