Προς το περιεχόμενο

E-shop.gr


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω κάνει μια παραγγελία και από ότι βλέπω είναι στο στάδιο τιμολογισης. Θα φτάσει καταστημα Χαρίλαου Θεσσαλονίκης απο βδομάδα. Είχα επιλέξει παραλαβή από το κατάστημα. Άλλα για να μην φάμε καμία φόλα 300€ τώρα σκέφτομαι να μου το φέρουν σπίτι το δέμα με χρέωση 3€ που μου είχαν πει τηλεφωνικα. Τους έχω στείλει 3 email με τον αριθμό παραγγελίας μου για να μου πουν την διαδικασία αλλαγής παραλαβής. Αλλά δεν απαντάνε με τίποτα. Τηλεφωνικά πριν καμία βδομάδα που είχα ρωτήσει την διαδικασία αν αλλάξω γνώμη απο παραλαβή από το κατάστημα σε  παραλαβή με χρέωση στον χώρο μου, μου είπαν ότι μόλις φτάσει στο κατάστημα Χαρίλαου τότε τους ζητώ να έρθει με courier, και μετά πρέπει να πάει στο κατάστημα Σταυρούπολης και μετά να έρθει σε μένα. Ξέρετε την διαδικασία? Επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη από προηγούμενες συνεννοήσεις μην θεωρήσουν ότι δεν παραλαμβάνω και γυρίσει Αθήνα η παραγγελία. Καλύτερα να ζητήσω τηλεφωνικά αύριο αν δεν έχει φτάσει Χαρίλαου η παραγγελία να την στείλουν με courier? Μην κάνει διαδρομές τζάμπα. Τι λέτε? Ευχαριστώ

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Έχω κάνει μια παραγγελία και από ότι βλέπω είναι στο στάδιο τιμολογισης. Θα φτάσει καταστημα Χαρίλαου Θεσσαλονίκης απο βδομάδα. Είχα επιλέξει παραλαβή από το κατάστημα. Άλλα για να μην φάμε καμία φόλα 300€ τώρα σκέφτομαι να μου το φέρουν σπίτι το δέμα με χρέωση 3€ που μου είχαν πει τηλεφωνικα. Τους έχω στείλει 3 email με τον αριθμό παραγγελίας μου για να μου πουν την διαδικασία αλλαγής παραλαβής. Αλλά δεν απαντάνε με τίποτα. Τηλεφωνικά πριν καμία βδομάδα που είχα ρωτήσει την διαδικασία αν αλλάξω γνώμη απο παραλαβή από το κατάστημα σε  παραλαβή με χρέωση στον χώρο μου, μου είπαν ότι μόλις φτάσει στο κατάστημα Χαρίλαου τότε τους ζητώ να έρθει με courier, και μετά πρέπει να πάει στο κατάστημα Σταυρούπολης και μετά να έρθει σε μένα. Ξέρετε την διαδικασία? Επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη από προηγούμενες συνεννοήσεις μην θεωρήσουν ότι δεν παραλαμβάνω και γυρίσει Αθήνα η παραγγελία. Καλύτερα να ζητήσω τηλεφωνικά αύριο αν δεν έχει φτάσει Χαρίλαου η παραγγελία να την στείλουν με courier? Μην κάνει διαδρομές τζάμπα. Τι λέτε? Ευχαριστώ

Νομίζω ότι γενικά στο e-shop οι τηλεφωνικές συνεννοήσεις είναι μακράν καλύτερες από ότι τα e-mails.

Πάρε τους αύριο και πιστεύω πως άμεσα θα το τακτοποιήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραλαβή από κατάστημα ισχύει κανονικά. Τώρα τι αριθμό πρέπει να βάζουμε σε περίπτωση μετάβασης δεν γνωρίζω.

Προφανώς και δεν περιλαμβάνουν τα sms όλες τις περιπτώσεις. Την Τετάρτη πήγα σε ΚΤΕΟ γιατί λειτουργούν κανονικά.

Αυτοί μου είπαν να κάνω μόνος μου ένα απλό χαρτί ότι πάω σε ΚΤΕΟ με ραντεβού! Εγώ έκανα μια υπεύθυνη δήλωση από το gov για να είμαι λίγο πιο επίσημος.

Πρέπει να πέσεις σε τελείως τυπολάτρη αστυνομικό για να φας πρόστιμο για μετάβαση σε ΕΛΤΑ, ΚΤΕΟ ή e-shop που λειτουργούν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, The_Judas είπε

Η παραλαβή από κατάστημα ισχύει κανονικά. Τώρα τι αριθμό πρέπει να βάζουμε σε περίπτωση μετάβασης δεν γνωρίζω.

Προφανώς και δεν περιλαμβάνουν τα sms όλες τις περιπτώσεις. Την Τετάρτη πήγα σε ΚΤΕΟ γιατί λειτουργούν κανονικά.

Αυτοί μου είπαν να κάνω μόνος μου ένα απλό χαρτί ότι πάω σε ΚΤΕΟ με ραντεβού! Εγώ έκανα μια υπεύθυνη δήλωση από το gov για να είμαι λίγο πιο επίσημος.

Πρέπει να πέσεις σε τελείως τυπολάτρη αστυνομικό για να φας πρόστιμο για μετάβαση σε ΕΛΤΑ, ΚΤΕΟ ή e-shop που λειτουργούν κανονικά.

Τα ΚΤΕΟ είναι ανοιχτά μόνο για φορτηγά άνω των 3,5 τονων. Τα δελτία ελέγχου των οχημάτων που λήγουν θα πάρουν παράταση. Άρα ο υπάλληλος σου έλεγε ανακρίβειες.

Ξαναλέω ότι οι λόγοι που επιτρέπουν την κατ' εξαίρεση μετακίνηση αναφέρονται στην ΚΥΑ. Πχ οι courier είναι ανοιχτές, αλλά όχι για να πας εσύ εκεί, αλλά για να μπορούν να λειτουργούν και να διανέμουν τα δέματα.

Αλήθεια, εάν το διπλανό από το e-shop μαγαζί με ηλεκτρονικά (που είναι κλειστό και εξαιτιας αυτού έχει οικονομικο θέμα) πάρει τηλέφωνο στην αστυνομία και καταγγείλει ότι έξω από το διπλανό κατάστημα υπάρχει ουρά πελατών, θα είναι τυπολατρης ο αστυνομικός που θα σου κόψει το 300αρι;

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τώρα το είδα. 7/11 βγήκε η ανακοίνωση για τα ΚΤΕΟ που λέει ότι κλείνουν και δίνεται παράταση.

Εγώ είχα πάει στις 4/11, οπού δεν υπήρχε καμία ανακοίνωση και δουλεύαν κανονικά ενώ ήμουν στο όριο για πρόστιμο.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

τώρα το είδα. 7/11 βγήκε η ανακοίνωση για τα ΚΤΕΟ που λέει ότι κλείνουν και δίνεται παράταση.

Εγώ είχα πάει στις 4/11, οπού δεν υπήρχε καμία ανακοίνωση και δουλεύαν κανονικά ενώ ήμουν στο όριο για πρόστιμο.

Αυτά είναι  ανόητα μέτρα για μένα. Ποιος θα κολλήσει τον ιό σε τεράστια κτήρια όπως των ΚΤΕΟ όπου πολύ σπάνια θα βρεις πολυκοσμία;

Φίλε δεν ξέρω εάν αυτά είναι ανόητα μέτρα.

Πάντως σίγουρα είναι ανόητος και ανεύθυνος ο κάθε ένας (πχ ο υπάλληλος στο ΚΤΕΟ που πήγες) που λέει μπούρδες στους πελάτες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επίσκεψη σε εταιρείες κινητής για πληρωμή λογαριασμού δεν ξέρω αν καλύπτεται απο κάποιο sms (1-6). αν το πάρεις αυστηρά με βάση τι αντιστοιχεί στο κάθε νούμερο 1-6 sms νομίζω δεν καλύπτεσαι απο κάποιο. Δεν αναφέρεται στα sms κάτι σχετικό. Το ίδιο ισχύει για το e-shop. Αυτο μπορεί να καλύπτεται απο την νομοθεσία σαν courier υπηρεσία, αλλα εμείς που θα παραλάβουμε δεν καλυπτώμαστε σε περίπτωση που περιμένουμε στην ουρά έξω για παραλαβή και σκάσει έλεγχος, αν θέλει να σου φορέσει τα 300 Ε, στα φοράει κανονικά. Τι θα του πεις πήγα να παραλάβω μιά κάρτα μνήμης? Δεν είναι είδος 1ης ανάγκης, ούτε είναι είδος που δεν μπορεί να μεταφερθεί στον χώρο σου με courier. Το ανέφερα το σκεπτικό μου και στον υπάλληλο τους στο τηλεφωνικό κέντρο όπου κάλεσα να ζητήσω να έρθει στον χώρο μου με την επιπλέον χρέωση 3Ε αντί παραλαβής απο το κατάστημα που είχα επιλέξει στην παραγγελία μου (γιατι πρώτα μου είπε, μπορείτε να παραλάβετε απο τα καταστήματά μας, είμαστε ανοικτά) και έδειξε να καταλαβαίνει οτι μάλλον έχω δίκιο.

Το SMS πρέπει να είναι της μορφής:X [κενό] ονοματεπώνυμο και διεύθυνση κατοικίαςόπου Χ ο λόγος εξόδου με τον αριθμό 1, 2, 3, 4, 5, 6 που αντιστοιχεί στις παρακάτω αιτιολογίες:

1. Μετάβαση σε φαρμακείο ή επίσκεψη στον γιατρό, εφόσον αυτό συνιστάται μετά από σχετική επικοινωνία.
2. Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών αγαθών πρώτης ανάγκης (σούπερ μάρκετ, μίνι μάρκετ), όπου δεν είναι δυνατή η αποστολή τους.
3. Μετάβαση στην τράπεζα, στο μέτρο που δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συναλλαγή.
4. Κίνηση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη ή συνοδεία ανηλίκων μαθητών από/προς το σχολείο.
5. Μετάβαση σε τελετή κηδείας υπό τους όρους που προβλέπει ο νόμος ή μετάβαση διαζευγμένων γονέων ή γονέων που τελούν σε διάσταση που είναι αναγκαία για τη διασφάλιση της επικοινωνίας γονέων και τέκνων, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.
6. Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, τηρώντας στην τελευταία αυτή περίπτωση την αναγκαία απόσταση 1,5 μέτρου.

<--- πουθενά δεν αναφέρεται παραλαβή απο courier

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακως δεν υπάρχει ένα επίσημο site που να λέει αναλυτικά τι ισχύει. 

Ο κόσμος ψάχνει από διάφορα sites να καταλάβει τι επιτρέπεται. 

Λέει πουθενά επίσημα τι ισχύει για το βράδυ με άθληση, take away κλπ? 

Έρχεται ανακοίνωση 

https://www.protothema.gr/greece/article/1063489/apagoreuetai-i-polisi-diarkon-agathon-sta-souper-market/

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2020 στις 8:18 ΜΜ, nk9 είπε

Από την εφαρμογή της παρ. 1 εξαιρούνται οι μετακινήσεις των πολιτών για την εξυπηρέτηση ζωτικών, προσωπικών ή επαγγελματικών αναγκών τους που δεν μπορούν να ικανοποιηθούν με άλλον τρόπο και οι οποίες επιτρέπονται συγκεκριμένα για τους ακόλουθους περιοριστικά αναφερόμενους λόγους:
α) Μετακίνηση από και προς την εργασία ή κατά τη διάρκεια της εργασίας.
β) Μετακίνηση από και προς το σχολείο.
γ) Μετακίνηση για λόγους υγείας (μετάβαση σε φαρμακείο, επίσκεψη στον γιατρό, κτηνίατρο ή μετάβαση σε νοσοκομείο ή κέντρο υγείας, εφόσον αυτό συνιστάται μετά από σχετική επικοινωνία).
δ) Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών ειδών πρώτης ανάγκης, όπου δεν είναι δυνατή η έγκαιρη αποστολή τους.
ε) Μετάβαση στην τράπεζα, στο μέτρο που δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συναλλαγή.
στ) Μετάβαση για παροχή βοήθειας σε ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη.
ζ) Μετάβαση σε τελετή (π.χ. κηδεία) υπό τους όρους που προβλέπει ο νόμος ή μετάβαση διαζευγμένων γονέων ή γονέων που τελούν σε διάσταση που είναι αναγκαία για τη διασφάλιση της επικοινωνίας γονέων και τέκνων, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.
η) Συνοδεία μαθητών από και προς το σχολείο από γονέα ή κηδεμόνα.
θ) Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή έως τρία (3) άτομα, υπό την προϋπόθεση τήρησης στην τελευταία αυτή περίπτωση της ελάχιστης απόστασης του ενάμισι (1,5) μέτρου.
ι) Εφάπαξ μετάβαση στον τόπο μόνιμης κατοικίας.
ια) Μετάβαση σε δημόσια υπηρεσία, εφόσον δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική ή τηλεφωνική εξυπηρέτηση και μόνο για κατεπείγουσες ανάγκες, μετά από τον καθορισμό ραντεβού για το οποίο ενημερώνεται εγγράφως ή ηλεκτρονικώς ο πολίτης και υπό την επιπλέον προϋπόθεση επίδειξης της ως άνω ενημέρωσης.
ιβ) Μεταφορά από και προς τον τόπο εργασίας συζύγου ή συγγενούς πρώτου βαθμού, εφόσον υφίσταται σχετική ανάγκη.
ιγ) Μετάβαση για σίτιση αδέσποτων ζώων, εφόσον η μετάβαση πραγματοποιείται εντός του δήμου κατοικίας του πολίτη.
ιδ) Μετακίνηση προς τον σκοπό συγκομιδής αγροτικών προϊόντων.

Η ΚΥΑ. Απλά.

Ο κόσμος, αντί να ψάχνει τα sites, ας την διαβάσει.

3 ώρες πριν, adi32 είπε

Κακως δεν υπάρχει ένα επίσημο site που να λέει αναλυτικά τι ισχύει. 

Ο κόσμος ψάχνει από διάφορα sites να καταλάβει τι επιτρέπεται. 

Λέει πουθενά επίσημα τι ισχύει για το βράδυ με άθληση, take away κλπ? 

Έρχεται ανακοίνωση 

https://www.protothema.gr/greece/article/1063489/apagoreuetai-i-polisi-diarkon-agathon-sta-souper-market/

Τι να ισχύει για την αθληση το βράδυ; Επιτρέπεται. Ξεκάθαρο είναι.

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα καταλήγουμε στο ότι δεν επιτρέπεται να πας να παραλάβεις από eshop point; Αφού υπάρχει δυνατότητα αποστολής.

Για το είδος πρώτης ανάγκης οκ, μπορεί για κάποιους να είναι.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...