Προς το περιεχόμενο

E-shop.gr


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην είμαστε τόσο τυπολάτρες. Εφόσον είναι ανοιχτά ένα κατάστημα, πρέπει να επιτρέπεται και  πρόσβαση. Ούτε για τα ΕΛΤΑ υπάρχει μήνυμα αλλά δουλεύουν κανονικά.

Γι' αυτό άλλωστε και αναμένονται διευκρινήσεις για ορισμένα ζητήματα που δεν είναι σαφή γιατί δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός. Τα ΣΜ ευνοούνται κατά πολύ γιατί αγοράζει ο κόσμος από εκεί τα πάντα για να γλιτώσει τα μεταφορικά.

Αν τα καταργήσουν όμως και από εκεί τα υπόλοιπα αγαθά, θα αναγκάζεσαι να δίνεις 3+3 ευρώ για μια απλή λάμπα ή 1+3 ευρώ για να αγοράσεις ένα μολύβι.

Αναφορά σε κείμενο
  • Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών αγαθών πρώτης ανάγκης (σούπερ μάρκετ, μίνι μάρκετ), όπου δεν είναι δυνατή η αποστολή τους.

Αυτό αν το ερμηνεύσουμε κατά γράμμα, σημαίνει ότι απαγορεύεται η μετάβαση σε όλα τα σουπερμαρκετ γιατί πλέον όλα έχουν ηλεκτρονική αποστολή.

Το ίδιο ισχύει και για τις τράπεζες.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, nk9 είπε

Η ΚΥΑ. Απλά.

Ο κόσμος, αντί να ψάχνει τα sites, ας την διαβάσει.

Τι να ισχύει για την αθληση το βράδυ; Επιτρέπεται. Ξεκάθαρο είναι.

άρα απο την ΚΥΑ δεν προκύπτει οτι επιτρέπεται να πας για παραλαβή στο e-shop. Για να μην φάω καμια 300Ε  φόλα ζήτησα με 3Ε να το φέρουν σπίτι μου...Και μόνο το άγχος εκεί που θα πάω να παραλάβω δεν αξίζει τα +3Ε νομίζω.

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, The_Judas είπε

Ας μην είμαστε τόσο τυπολάτρες. Εφόσον είναι ανοιχτά ένα κατάστημα, πρέπει να επιτρέπεται και  πρόσβαση. Ούτε για τα ΕΛΤΑ υπάρχει μήνυμα αλλά δουλεύουν κανονικά.

Γι' αυτό άλλωστε και αναμένονται διευκρινήσεις για ορισμένα ζητήματα που δεν είναι σαφή γιατί δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός. Τα ΣΜ ευνοούνται κατά πολύ γιατί αγοράζει ο κόσμος από εκεί τα πάντα για να γλιτώσει τα μεταφορικά.

Αν τα καταργήσουν όμως και από εκεί τα υπόλοιπα αγαθά, θα αναγκάζεσαι να δίνεις 3+3 ευρώ για μια απλή λάμπα ή 1+3 ευρώ για να αγοράσεις ένα μολύβι.

Αυτό αν το ερμηνεύσουμε κατά γράμμα, σημαίνει ότι απαγορεύεται η μετάβαση σε όλα τα σουπερμαρκετ γιατί πλέον όλα έχουν ηλεκτρονική αποστολή.

Το ίδιο ισχύει και για τις τράπεζες.

"Μετάβαση σε εν λειτουργία κατάστημα προμηθειών ειδών πρώτης ανάγκης, όπου δεν είναι δυνατή η έγκαιρη αποστολή τους."

Αυτό λέει.

Άρα μπορείς να πας στο super market, διότι δεν μπορούν να σου τα στείλουν έγκαιρα (πχ το ΑΒ θέλει 3 μέρες).

Τα δε Ελ.Τα. είναι ανοιχτά για να κάνουν διανομές. Το αν αυτά αποφάσισαν να αφήσουν ανοιχτά και τα γκισέ, ειναι δικό τους θέμα. Και οι courier είναι ανοιχτές, αλλά όχι για επιτόπου παραλαβή από τους πελάτες.

Επεξ/σία από nk9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η διακίνηση της Σταυρούπολης έχει γονατίσει.... λίγη υπομονή γτ τα δέματα είναι τετραπλάσια από αυτά που μπορούμε να διώξουμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα πάντως, πρόκειται για "γκριζαρισμένες" ερμηνείες· φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να το "λήξει" το σχετικό αρμόδιο υπουργείο εκδίδοντας μια διευκρινιστική οδηγία (από τη στιγμή που βλέπει ότι η πλειονότητα των κούριερ -και το eshop εν προκειμένω-) δέχεται κόσμο στον γκισέ. Από τη στιγμή που δεν το κάνει, μάλλον σημαίνει ότι δεν θέλει να το κάνει.

Από την άλλη, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ξέραμε τί θα έκανε η αστυνομία εάν εντόπιζε κάποιον να βγαίνει με δέμα από κούριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά για παράδειγμα π.χ άμα παραγγείλω κάτι που έχω πληρώσει ήδη, και πάω να το πάρω μόνος μου επειδή μπορεί να γυρίσει πίσω η θα κάνει να μου το φέρει ο κούριερ μετά από εβδομάδες δεν μπορω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Πήγαινε κάνε τη δουλειά σου κι άσε να λένε οι "εισαγγελείς" του φόρουμ.

Το eshop, επενδυσε στην επαρχια, εστω ναι, με τα 'ταπεινα' eshop points, οταν οι καθε λογης 'μεγαλοι', ειχαν σνομπισμο...ανοιγαν καταστηματα, σε περιοχες/πολεις, απο 200 χιλιαδες και ανω, και αν...

Για μενα δικαιως σαρωνει, και μπραβο που τα φροντισαν ετσι, ωστε να ειναι ανοικτα ακομη και στις δυσκολοτερες συνθηκες.

Τα υπολοιπα ειναι, ζηλοφθονίες, ως επι το πλειστον....απο τετοια, αλλο τιποτε στη χωρα μας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να προσεχουν λιγο περισσοτερο με τα newsletters τους παντως.

Κυριακη μου ηρθε το τελευταιο, και ηθελα προιον τους.

Οπως και αλλοι συμφορουμιτες εδω, ενω κανω πληθος αγορων απο ebay και skroutz κλπ ηλεκτρονικα, για το eshop εχω κρατησει την 'παραδοσιακη' μεθοδο παραγγελιας, μεσω τηλεφωνου.

Σημερα Δευτερα πρωι, στις 9, μολις ανοιγουν, καλεσα να δωσω παραγγελια. Μετα απο μια τηλεφωνικη αναμονη....20λεπτου, οταν τελικα μιλησα με εκπροσωπο, με ενημερωσε οτι το προιον που ηθελα εχει εξαντληθει! Μαλλον μπηκαν πολλες ηλεκτρονικες παραγγελιες την Κυριακη....

Ομως, οταν βγαζεις ενα newsletter τη μια μερα, πρεπει φανταζομαι να εχεις και ενα επαρκη αριθμο τεμαχιων, ωστε να προλαβει ο κοσμος να παραγγειλει....

anyway, σιγουρα δεν βγαινει ακρη, κανεις δεν μπορει να ξερει ποσα τεμαχια ειχαν, και προφανως παραγγελθηκαν ολα, αλλα τοσο συντομα; Απο μεσημερι Κυριακης μεχρι πρωι Δευτερας;

Γενικα, δεν εχω διαπιστωσει στο eshop, λογικη 'κραχτη', οπως πχ συχνα εχω δει, στο κατα τα λοιπα ποιοτικο Lidl. Εκει ναι, ειναι 'οποιος προλαβε τον Κυριο οι/ειδε'. Αλλα δεν το εχω δει να συμβαινει αυτο στο eshop.

Εντωμεταξυ, για να δηλωσω email ωστε οταν ξαναγινει διαθεσιμο, να μου σταλει email, πρεπει να κανω account..... χαζομαρες....

Οποτε εβαλα ενα μονιμο tab στο browser, να κοιταζω καθε μερα μηπως ξαναγινει διαθεσιμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Σημερα Δευτερα πρωι, στις 9, μολις ανοιγουν, καλεσα να δωσω παραγγελια. Μετα απο μια τηλεφωνικη αναμονη....20λεπτου, οταν τελικα μιλησα με εκπροσωπο, με ενημερωσε οτι το προιον που ηθελα εχει εξαντληθει! Μαλλον μπηκαν πολλες ηλεκτρονικες παραγγελιες την Κυριακη....

Στη σελίδα του φαινόταν διαθέσιμο; Αν όχι, δεν το καταλαβαίνω το παράπονο, προσφορές τους έχουν εξαντληθεί σε πολύ πολύ λιγότερο από 24 ώρες.

Η επωνυμία τους μιλάει από μόνη της, οι παλιοί πελάτες παραγγέλνουν ηλεκτρονικά εδώ και 15 χρόνια+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Επρεπε να προσεχουν λιγο περισσοτερο με τα newsletters τους παντως.

Κυριακη μου ηρθε το τελευταιο, και ηθελα προιον τους.

Οπως και αλλοι συμφορουμιτες εδω, ενω κανω πληθος αγορων απο ebay και skroutz κλπ ηλεκτρονικα, για το eshop εχω κρατησει την 'παραδοσιακη' μεθοδο παραγγελιας, μεσω τηλεφωνου.

Σημερα Δευτερα πρωι, στις 9, μολις ανοιγουν, καλεσα να δωσω παραγγελια. Μετα απο μια τηλεφωνικη αναμονη....20λεπτου, οταν τελικα μιλησα με εκπροσωπο, με ενημερωσε οτι το προιον που ηθελα εχει εξαντληθει! Μαλλον μπηκαν πολλες ηλεκτρονικες παραγγελιες την Κυριακη....

Ομως, οταν βγαζεις ενα newsletter τη μια μερα, πρεπει φανταζομαι να εχεις και ενα επαρκη αριθμο τεμαχιων, ωστε να προλαβει ο κοσμος να παραγγειλει....

anyway, σιγουρα δεν βγαινει ακρη, κανεις δεν μπορει να ξερει ποσα τεμαχια ειχαν, και προφανως παραγγελθηκαν ολα, αλλα τοσο συντομα; Απο μεσημερι Κυριακης μεχρι πρωι Δευτερας;

Γενικα, δεν εχω διαπιστωσει στο eshop, λογικη 'κραχτη', οπως πχ συχνα εχω δει, στο κατα τα λοιπα ποιοτικο Lidl. Εκει ναι, ειναι 'οποιος προλαβε τον Κυριο οι/ειδε'. Αλλα δεν το εχω δει να συμβαινει αυτο στο eshop.

Εντωμεταξυ, για να δηλωσω email ωστε οταν ξαναγινει διαθεσιμο, να μου σταλει email, πρεπει να κανω account..... χαζομαρες....

Οποτε εβαλα ενα μονιμο tab στο browser, να κοιταζω καθε μερα μηπως ξαναγινει διαθεσιμο....

Εγώ σε όσα newsletters του e-shop έχω δει, τέρμα κάτω γράφουν "μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων", οπότε δεν έκαναν κάτι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Στη σελίδα του φαινόταν διαθέσιμο; Αν όχι, δεν το καταλαβαίνω το παράπονο, προσφορές τους έχουν εξαντληθεί σε πολύ πολύ λιγότερο από 24 ώρες.

Η επωνυμία τους μιλάει από μόνη της, οι παλιοί πελάτες παραγγέλνουν ηλεκτρονικά εδώ και 15 χρόνια+.

Στο newsletter ηταν καταχωρημενο, μιλαμε για Κυριακη μεσημερι. Φυσικα, δεν εμεινα να βλεπω το newsletter, αλλα πατησα το λινκ να δω τη σελιδα του προιοντος. Και ναι, ηταν διαθεσιμο, Κυριακη μεσημερι. Τωρα απο εκει και περα, Δευτερα πρωι, δεν τσεκαρα αν ηταν διαθεσιμο. Και τελικα δεν ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ακυρώσω μια παραγγελία και έχω στείλει μειλ, τίποτα

Πήρα 4 φορές τηλ, τις 2 περίμενα 30+ λεπτά και στο τέλος με εβγαζε κατειλημμένο ενώ τις άλλες 2, δεν μπορούσα καν να ακούσω το μήνυμα και με έβγαζε από την αρχή κατειλημμένο

edit: 6η φορα και τυχερη

Επεξ/σία από t-shock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2020 στις 8:34 ΜΜ, mindreader είπε

Στο newsletter ηταν καταχωρημενο, μιλαμε για Κυριακη μεσημερι. Φυσικα, δεν εμεινα να βλεπω το newsletter, αλλα πατησα το λινκ να δω τη σελιδα του προιοντος. Και ναι, ηταν διαθεσιμο, Κυριακη μεσημερι. Τωρα απο εκει και περα, Δευτερα πρωι, δεν τσεκαρα αν ηταν διαθεσιμο. Και τελικα δεν ηταν.

Τελικα αυτο που ειχε το eshop στο newsletter και εξαφανιστηκε σε χρονο dt, το βρηκα στον καυκα, ιδια τιμη με eshop, και δωρεαν μεταφορικα. Παρηγγειλα απο εκει.

Στο eshop καλα θα κανουν να στοκαρουν περισσοτερο....για να εχουν λιγοτερες χαμενες παραγγελιες.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...