Προς το περιεχόμενο

E-shop.gr


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

5 λεπτά πριν, kage είπε

Me χρεη  μαγειρεμα  100μυρια θα πρεπε να χουν καλυτερες τιμες ;)

https://www.aade.gr/dl_assets/dos/ofeilnp2017_1.html

Χα χα, τώρα πια το e-shop "τρέχει" από άλλο ΑΦΜ οπότε φτιάχνουν αποθεματικό για τις δύσκολες μέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/10/2018 στις 10:22 ΜΜ, maxdore217 είπε

Καλά μην τρελαθούμε κι όλας ότι τα άλλα skroutz μαγαζά είναι σπαθιά (προφανώς και εκείνα έχουν παραεισαγωγή ή ψωνίζουν από κίνα και απλά περιμένεις ένα  μήνα και δεν ξέρω τι παίζουν και με εγγύηση μετά ) τελευταία είναι της μόδας και αυτές  οι αποθήκες από έναν τυπά που βγάζει το 5% από κάθε προιόν και στο φέρνει μετά από 20 μέρες! και βάλε , νομίζω ωστόσο ότι είναι και ψηλοπαράνομοι όταν δεν έχουν φυσικό χώρο παραλαβής και προπληρώνεις κι όλας.

Καλά για ebay δεν το συζητάω δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο, πολλά χαζοπράγματα στο eshop έχουν 2 χρόνια εγγύηση και έχω κάνει και κάλυψη εγώ προσωπικά . 

Αν έχεις Point κοντά σου είναι μια καλή εναλλακτική όπως είπαν μερικοί για κάποια πράγματα που μπορεί να θες από crazy sundays.

Αν σου βγει κάτι χαλασμένο στην χειρότερη θα σου πιστωθεί όλο το ποσό που έδωσες σε σχέση με άλλο μαγαζί που θα χάσεις τα μεταφορικά για μικρή διαφορά στην τιμή .

Και εγώ μέχρι στιγμή μια χαρά σε ψηλό πράγματα που αγοράζω. 

Από πού μπορούμε να παραγγέλνουμε 100% γνήσια τεχνολογικά προϊόντα και όχι παραεισαγωγης;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζω παραγγελια χτες, απο προιον που το ειχε με εκπτωση στο newsletter. Τους λεω κωδικο προιοντος, μου λεει κοστιζει 15 ευρω. Μα του λεω, στο newsletter το ειχε 10! Μου λεει ποιον κωδικο ειχε το newsletter; Του τον λεω, και μετα μου λεει 'ναι, εχετε δικιο, απο το newsletter η τιμη ειναι 10 ευρω!'. Ετσι, παρηγγειλα κατι φτηνοτερα, λογω newsletter. Καλη τιμη σε σχεση με την λοιπη αγορα, και εξωτερικο, απο οσο κοιταξα.

6 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Από πού μπορούμε να παραγγέλνουμε 100% γνήσια τεχνολογικά προϊόντα και όχι παραεισαγωγης;;

Να σου πω, ειναι δεν ειναι παραεισαγωγη, απο τη στιγμη που εχουν πανευρωπαικη εγγυηση, που υπαρχει προβλημα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Βαζω παραγγελια χτες, απο προιον που το ειχε με εκπτωση στο newsletter. Τους λεω κωδικο προιοντος, μου λεει κοστιζει 15 ευρω. Μα του λεω, στο newsletter το ειχε 10! Μου λεει ποιον κωδικο ειχε το newsletter; Του τον λεω, και μετα μου λεει 'ναι, εχετε δικιο, απο το newsletter η τιμη ειναι 10 ευρω!'. Ετσι, παρηγγειλα κατι φτηνοτερα, λογω newsletter. Καλη τιμη σε σχεση με την λοιπη αγορα, και εξωτερικο, απο οσο κοιταξα.

Να σου πω, ειναι δεν ειναι παραεισαγωγη, απο τη στιγμη που εχουν πανευρωπαικη εγγυηση, που υπαρχει προβλημα;

Πρέπει να κάνεις κλικ πάνω στην εικόνα του newsletter που έχεις λάβει στο email σου (όλα τα προϊόντα της προσφοράς τα δείχνει σε μια ενιαία εικόνα), η οποία έχει ενσωματωμένο το λινκ του e-shop μαζί με τον κωδικό, και βλέπεις απευθείας τις μειωμένες τιμές στα προϊόντα που έχουν προσφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Από πού μπορούμε να παραγγέλνουμε 100% γνήσια τεχνολογικά προϊόντα και όχι παραεισαγωγης;;

Αφού με ρωτάς , να απαντήσω :

α.  Από την σελίδα του επίσημου κατασκευαστή πχ  Lenovo - Sony κτλ που σε πολλές εταιρίες έχουν και λιανική πώληση πλέον. ( Φυσικά δεν μιλάμε για ένα καλωδιάκι που κάνει 20λεπτά ) 

β. Από public , Κωστόβολος κτλ που έχουν ακόμα Ελληνικής αντιπροσωπίας εγγύηση ( εξαιρούνται προϊόντα που εισάγουν αυτοί όπως πχ jvc tv) 

γ.  Από ορισμένα skroutzμάγαζα που λένε όμως ότι έχουν επίσημη εγγύηση κατασκευαστή .  Συνήθως αν δεν λένε δεν έχουν !!!

Επιλογές υπάρχουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Δεν χρειαζεται να φαινονται οι ιδιοι στα χρεη ουτε στα νεα αφμ..παντως οπως και οι αλλοι αερητζηδες που ζουσαν με τα δανεικα ετσι κ αυτοι δεν θα πληρωνουν τπτ και ταυτοχρονα θα εχουν εσοδα.αλλωστε παιζουν και τα σιτε στυλ plus4u pc1 efood  κτλ...για μενα αφου μπορουν ας τα κανουν:p

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Δλδ αυτά τα τεχνολογικά προϊόντα παραεισαγωγης είναι κι αυτά 100% γνήσια;

Εμ τι ειναι, ψευτικα;

Δεν καταλαβα ποτε τον ορο 'παραεισαγωγη', ειδικα οταν ειμαστε πλεον στο 2020, με παγκοσμιοποιημενο, καλως ή κακως, και το τελευταιο χωριο του πλανητη.

Δεν ειμαστε στο 1980, που επρεπε να το εισαγει ενα προιον στην χωρα, μονο η επισημη αντιπροσωπεια, και οι λοιποι, αν εφερναν κανενα εξαρτημα απο εξωτερικο, ήταν σαν...κλεφτοκοταδες!

Πλεον, και πανευρωπαϊκες εγγυησεις ισχυουν, και πολλα εχουν προχωρησει σε σχεση με παλια.

Η συζητηση περι 'παραεισαγωγης', μου θυμιζει τον αρνητισμο και τον σνομπισμο οταν ανοιξαν τα lidl στην Ελλαδα πριν 20ετια περιπου....τοτε οι λεφταδες Ελληνες απαξιωσαν να περασουν κι απεξω, σημερα ομως ευγνωμονουν που εχουν κι αυτη την επιλογη....

Anyway, ειτε απο επισημο αντιπροσωπο εν Ελλαδι ερχεται, είτε με αυτονομη εισαγωγη απο αλλη ευρωπαϊκη χωρα, εμενα με νοιαζει να ξερω οτι παιρνω καινουριο προιον, και σε προσιτη τιμη. Εγγυηση, εντος ΕΕ, αν χρειαστω service τα 2 πρωτα χρονια, ετσι κι αλλιως ειναι υποχρεωμενοι να μου παρεχουν, ολες οι αντιπροσωπειες στην Ελλαδα. Αυτα.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2018 στις 12:47 ΠΜ, kage είπε

Αλλο αφμ αλλη χωρα..πιστολιασμα 100μυρια

και κάλα θα κάνουν, τι περιμένεις να γίνει με 85% φορολογία στις επιχειρήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω 'σωθει' απο πλευρας τιμων απο το eshop, και για μικροδωρα τεχνολογιας.
Οταν κατι δεν το θελω για μενα, που να εχει αυστηρες προδιαγραφες,
κοιταζω μηνες πριν την γιορτη τι παιζει σε κατηγορια προιοντων που θα ταιριαζε στον μελλοντικο εορταζομενο,
και μολις βρεθει η ευκαιρια απο πλευρας τιμης και μαρκας, το 'τσιμπαω', και ειμαι ετοιμος για τη γιορτη του, με λιγα χρηματα! Και επωνυμο, και κοψοχρονια, και ασπροπροσωπος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και λιγο καιρο, φερνει νεες κατηγοριες ειδων: Βρεφικά, και αθλητικά! Στα αθλητικα παντως που κοιταζω τιμες σε αθλητικα nike, φαινονται τρομερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2018 στις 12:09 ΜΜ, mindreader είπε

Εμ τι ειναι, ψευτικα;

Δεν καταλαβα ποτε τον ορο 'παραεισαγωγη', ειδικα οταν ειμαστε πλεον στο 2020, με παγκοσμιοποιημενο, καλως ή κακως, και το τελευταιο χωριο του πλανητη.

Δεν ειμαστε στο 1980, που επρεπε να το εισαγει ενα προιον στην χωρα, μονο η επισημη αντιπροσωπεια, και οι λοιποι, αν εφερναν κανενα εξαρτημα απο εξωτερικο, ήταν σαν...κλεφτοκοταδες!

Πλεον, και πανευρωπαϊκες εγγυησεις ισχυουν, και πολλα εχουν προχωρησει σε σχεση με παλια.

Η συζητηση περι 'παραεισαγωγης', μου θυμιζει τον αρνητισμο και τον σνομπισμο οταν ανοιξαν τα lidl στην Ελλαδα πριν 20ετια περιπου....τοτε οι λεφταδες Ελληνες απαξιωσαν να περασουν κι απεξω, σημερα ομως ευγνωμονουν που εχουν κι αυτη την επιλογη....

Anyway, ειτε απο επισημο αντιπροσωπο εν Ελλαδι ερχεται, είτε με αυτονομη εισαγωγη απο αλλη ευρωπαϊκη χωρα, εμενα με νοιαζει να ξερω οτι παιρνω καινουριο προιον, και σε προσιτη τιμη. Εγγυηση, εντος ΕΕ, αν χρειαστω service τα 2 πρωτα χρονια, ετσι κι αλλιως ειναι υποχρεωμενοι να μου παρεχουν, ολες οι αντιπροσωπειες στην Ελλαδα. Αυτα.

Καλημέρα,

Τα έχεις ελαφρώς μπερδέψει.

Παραεισαγωγή συμφωνώ ότι δεν είναι και πολύ εύηχος όρος, δεν είναι όμως παράνομο. Και νόμιμο είναι και καινούργιο το προϊόν που αγοράζεις.

Παραεισαγωγές κάνουν μικρά καταστήματα (μη-αλυσίδες)/σκρουτζομάγαζα που δεν έχουν την δυνατότητα για μαζικές αγορές/παραγγελίες για stock, παίρνουν επιλεκτικά κάποια κομμάτια από χώρες non EU (στην περίπτωσή μας) σε καλύτερη τιμή και τα πουλάνε στην αγορά μας. Στην περίπτωση του e-shop μάλιστα, πολλές οι περιπτώσεις που αν για τον Χ λόγο επέστρεφες το προϊόν που αγόρασες και δεν ήθελες επιστροφή χρημάτων αλλά το ίδιο μοντέλο ακριβώς (πχ το τάδε laptop) συνήθως δεν το έβρισκες αλλά κάποιο αντίστοιχο..

Πριν 2,5 περίπου χρόνια που έψαχνα και πήρα το Dell laptop μου (που το έβρισκα από σκουτζομάγαζα και 200/300 ευρώ χαμηλότερα και έλεγα "τι γίνεται εδώ?" και πονηρεύτηκα (αντί να τρέχω σαν ακέφαλο κοτόπουλο με τα ευρά :P). Με απασχολούσε το θέμα της εγγύησης.

Επισκέφθηκα αρκετά από αυτά,  να σημειώσω πως ΟΛΑ διατυμπάνιζαν πως καλύπτονται από 2ετή εγγύηση. Τα περισσότερα είχαν αλλού αποθήκη και άμα τα έκανες παραγγελία στα έφερναν την επόμενη εργάσιμη ημέρα, οπότε και τα προσπέρασα. Σε αυτά δε που είχαν έστω ένα κομμάτι stock στο κατάστημα/αποθήκη τους, ζητούσα να το δώ (γιατί μερικές φορές άλλο τι βλέπεις ως φωτό στο site και άλλο εκεί - άλλο θέμα αυτό, από αθώο λάθος entry μέχρι λαμογιά) και "σκάναρα" (με το μάτι 😃) το product code.  Τα συγκέντρωσα, μετά πήρα τηλ. στην Dell Hellas (που τότε έδινε μόνο μέσω μεταπωλητών, δεν γνωρίζω για τώρα) έδινα το product code και 9 στις 10 φορές μου έριχνε άκυρο στην εγγύηση και υποστήριξη του προϊόντος διότι βάσει product code έβλεπαν προέλευση χώρες μη μέλη EU (Ουκρανία). Τη δε δέκατη φορά το αναγνώρισε (για την εγγύηση) και ήταν (τότε) από το MG manager, το οποίο δεν είχα προσέξει ότι ήταν στην λίστα επίσημων μεταπωλητών της στο site (το είδα μετά), είχα απλά μια υποψία μιας και ήταν το μοναδικό από αυτά που έψαξα που το έδινε 1300 (από 1000 & 1100 που το πουλούσαν οι υπόλοιποι). Το πήρα από κει βέβαια, ουσιαστικά προπληρώνοντας και την εγγύηση - άλλο θέμα συζήτησης και αυτό-.

Φιλικά και συμβουλευτικά γιατί από το post σου αναδύονται ολίγες αοριστίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

draculias, δεν νομιζω οτι επι της ουσιας διαφωνουμε καπου.
Εξαλλου εγω μιλησα μονο για προιοντα απο EU χωρες, οποτε ΔΕΝ τιθεται θεμα-προβλημα με την εγγυηση.
Απο τα σκρουτζομαγαζα, δεν μπορω να εχω κανενα ελεγχο απο που φερνει το καθενα, το καθετι.
Απο την εμπειρια μου ομως με το eshop, δεν εχω δεν ποτε να φερνουν κατι απο εκτος EU. Το φροντιζουν αυτο, ξερουν, δεν θελουν να μπλεκουν, ουτε δυσαρεστημενους πελατες κλπ.
Νομιζω ειναι ολα καλα.
Τωρα αν καποιος αγοραζει οτι φτηνοτερο βρει απο το οποιοδηποτε σκρουτζομαγαζο, ε μετα μην παραπονιεται οτι του φταει η καθε παραεισαγωγη.
Οποτε δεν θεωρω οτι ειπα καμια αοριστια.
Eshop, προιοντα απο EU, κανενα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...