Προς το περιεχόμενο

Help - Desktop για το γιο μου..


kgliat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Ποσό που διαθέτουμε : 350€ - 450€

Χρήση υπολογιστή : Προορίζεται για Student pc, παιδάκι δημοτικού που παίζει όμως και Fortnite... (δε με νοιάζει η ανάλυση, αρκεί να παίζει...)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: - 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.==>Όχι, υπάρχει οθόνη

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? --> έχω, αλλά δεκτές προτάσεις οικονομικές

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).=> Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? ==> Δεν έχω πρόβλημα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? => Δε γνωρίζω απο συναρμολόγηση

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . => Δε χρειάζομαι, θα βάλω μόνος μου

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε:

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε.==> SSD 120gb που θα ξηλώσω από λαπτοπ.

Σκέφτομαι μια λύση σαν την παρακάτω, επώνυμες λύσεις αλλά αναβαθμίσιμο

·                      AMD Ryzen 3 2200G

·                      MSI B350M Gaming Pro

·                      Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-3000MHz

·                      Toshiba DT01ACA100 1TB

·                      EVGA 500W

·                      Corsair Carbide Spec-01

 

Δέχομαι προτάσεις, ακόμα και για συναρμολόγηση από συμφορουμίτη αν βρούμε τη σύνθεση (μς αμοιβή βέβαια!)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

 

Κωνσταντίνος

samantas5855, Νυσταγμένος, apopat και και 41 άλλοι αντέδρασε σ'αυτό
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kgliat είπε
 

Με την προϋπόθεση ότι η οθόνη είναι 1080p (για μικρότερη ανάλυση πάει στον 2200g), όλα τα κομμάτια από priveshop.gr, κάνουν δωρεάν συναρμολόγηση και στέλνουν με δωρεάν μεταφορικά.

priveeeessss.png

Επεξ/σία από jeandoumpier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εκανα την εξης συνθεση: 

RYZEN 3 2200G. (+INCLUDED COOLER)

B450 MOBO

2X4GB RAM DDR4 2666

TON SATAIII SSD ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ

1TB HDD (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ)

500W 80+BRONZE PSU

S340 Η SPEC-01 CASE

ΑΠΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ RGB FANS/STRIPS LOW COST

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΑΥΤΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 350-380 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ UPGRADEABLE

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ TUNING/ DRIVERS / OS/ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΛΑ PERSONAL MESSAGE ME.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Τελικά παρήγγειλα το παρακάτω, αλλά με Ssd 256gb στα 385€

https://www.e-shop.gr/innovator-3-cyber-power-2200g-black-me-windows-10-p-PER.908452

 

Επεξ/σία από kgliat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

μηπως να τους πεις αν σου βαλουν ενα αλλο τροφοδοτικο;

Να τους πω, αλλά γιατί; Δεν επαρκεί αυτό; Θα πρέπει να το αιτιολογήσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kgliat είπε

Ευχαριστώ. Τελικά παρήγγειλα το παρακάτω, αλλά με Ssd 256gb στα 385€

https://www.e-shop.gr/innovator-3-cyber-power-2200g-black-me-windows-10-p-PER.908452

Γιατί;;;;

Υπολογιστής χωρίς μητρική που να παίρνει στο μέλλον απροβλημάτιστα καλύτερους επεξεργαστές και με τροφοδοτικό που αν του βάλεις πάνω στο μέλλον κάρτα γραφικών θα γίνει πυροτέχνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο ορισμένοι ανοίγουν θέματα για συμβουλές και σπαταλάνε χρόνο από άτομα να τους βοηθησουν και στο τέλος κάνουν ότι τους έρθει στο μυαλό. Τι να πω η πιο κόσμια λέξη που μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι το απαράδεκτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Γιατί;;;;

Υπολογιστής χωρίς μητρική που να παίρνει στο μέλλον απροβλημάτιστα καλύτερους επεξεργαστές και με τροφοδοτικό που αν του βάλεις πάνω στο μέλλον κάρτα γραφικών θα γίνει πυροτέχνημα.

Αγαπητοί ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καιγομουν για αγορά υπολογιστή επειδή χάλασε το laptop και δεν είχε ο μικρός υπολογιστή για το σχολείο. 

Το συγκεκριμένο υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου και παίρνει νομίζω μέχρι Ryzen 5 ή 7.  Τώρα; μελλοντικα αν βάλουμε κάρτα γραφικών αλλάζω psu.. 

Πίεση χρόνου λοιπόν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kgliat είπε

Αγαπητοί ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καιγομουν για αγορά υπολογιστή επειδή χάλασε το laptop και δεν είχε ο μικρός υπολογιστή για το σχολείο. 

Το συγκεκριμένο υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου και παίρνει νομίζω μέχρι Ryzen 5 ή 7.  Τώρα; μελλοντικα αν βάλουμε κάρτα γραφικών αλλάζω psu.. 

Πίεση χρόνου λοιπόν.. 

Εντάξει κατανοητό. Η μητρική παίρνει μεν Ryzen 5/7 αλλά μόνο τα non-X μοντέλα και σε περίπτωση που μπει τέτοιο chip θα χρειαστεί extra ανεμιστήρες για την ψύξη των vrm. Καλοδούλευτο και ελπίζω να είναι απροβλημάτιστο το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kgliat είπε

Αγαπητοί ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καιγομουν για αγορά υπολογιστή επειδή χάλασε το laptop και δεν είχε ο μικρός υπολογιστή για το σχολείο. 

Το συγκεκριμένο υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου και παίρνει νομίζω μέχρι Ryzen 5 ή 7.  Τώρα; μελλοντικα αν βάλουμε κάρτα γραφικών αλλάζω psu.. 

Πίεση χρόνου λοιπόν.. 

ΟΚ, εκτός του οτι ανοίγεις θέμα, και τελικά παραβλέπεις τις προτάσεις, λες για πίεση χρόνου / αλλα θα παραλάβεις την Παρασκευή. Πιο γρήγορα θα το παιρνες αν έκανες την παραγγελία κομμάτι-κομμάτι.

Συγνώμη, τι homework του βάζουν στο δημοτικό που απαιτεί καθημερινή χρήση Η/Υ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...