Προς το περιεχόμενο

Χρειάζεται να δώσω απόδειξη σε μεταπώληση συσκευής;


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω ένα σφραγισμένο P10 Plus και θέλω να το πουλήσω. Το κινητό δώθηκε ώς αντικατάσταση ενός Nexus 6P και το μόνο αποδεικτικό που έχω, είναι το δελτίο από το service που έχει πάνω όλες τις πληροφορίες μου(Ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο, email). Βάζοντας το IMEI της συσκευής, στο site της Huawei, μου δείχνει ότι έχει εγγύηση μέχρι 2/10/2020. Αν πάθει κάτι ενώ έχει φύγει από τα χέρια μου, το άτομο που θα το πάρει, θα μπορεί να το πάει για service μόνο με το IMEI; Δεν θα με πείραζε να δώσω απόδεικτικό, αν δεν είχε πάνω όλες τις πληροφορίες μου.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει πρόβλημα από την στιγμή που υπάρχουν όλα τα στοιχεία.

Αρκεί να μην ανοιχτή.

Νομίζω σου είχαμε δώσει και τιμή.

 

Επεξ/σία από saruman123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Δεν υπάρχει πρόβλημα από την στιγμή που υπάρχουν όλα τα στοιχεία.

Αρκεί να μην ανοιχτή.

 Νομίζω σου είχαμε δώσει και τιμή.

Ναι, για 350 λέω να το δώσω. Είναι η έκδοση 6/128, που κάνει 425+ στο Skroutz. Πρόβλημα υπάρχει, επειδή δεν θέλω ο τυχαίος αγοραστής, να ξέρει που μένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ναι, για 350 λέω να το δώσω. Είναι η έκδοση 6/128, που κάνει 425+ στο Skroutz. Πρόβλημα υπάρχει, επειδή δεν θέλω ο τυχαίος αγοραστής, να ξέρει που μένω.

σβησε το ονομα σου και την διευθυνση σου και δωστην .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωφειλεις να του δώσεις την αποδειξη που αποτελεί την εγγυηση του τηλεφώνου. Ειναι ξεκαθαρο νομιζω. Δεν δεχονται ολες οι αντιπροσωπειες το ΙΜΕΙ ως αποδεικτικο.

Εαν δεν θελεις απλα σβηνεις την διευθυνση. Αλλα ειναι κατι που ΩΦΕΙΛΕΙΣ να κανεις εφοσον πουλησες το τηλεφωνο με την εγγυηση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως δεν θα αγόραζα κινητό με εγγύηση χωρίς την απόδειξη. Σβήσε ότι προσωπικά δεδομένα έχει η απόδειξη για να μπορείς να την δώσεις στον αγοραστή.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το αγορασες γιατι εδωσες ονομα δ/ση στο μαγαζι?...ο γκουγκλης σε ακολουθει χρονια τωρα. Μιλησες με αγοραστη μεσω κινητου σου ετσ?....ολοι ξερουν τα παντα για σενα και Ανησυχεις που ενας ιδιωτης ισως ξερει τη δ/ση σου.? Υποπτα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει απο τις αγγελίες του φόρουμ σφραγισμένο κινητό απο μεγάλη αλυσίδα απο επιδότηση και στην απόδειξη ο ιδιοκτήτης είχε σβήσει με στυλό τα στοιχεία του.

Στα κινητά που τα έχουν πάρει με επιδότηση και στην απόδειξη γράφει πχ ποσό 50€ που έχει πληρωθεί για το κινητό ισχύει κανονικά η εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Είχα αγοράσει απο τις αγγελίες του φόρουμ σφραγισμένο κινητό απο μεγάλη αλυσίδα απο επιδότηση και στην απόδειξη ο ιδιοκτήτης είχε σβήσει με στυλό τα στοιχεία του.

Στα κινητά που τα έχουν πάρει με επιδότηση και στην απόδειξη γράφει πχ ποσό 50€ που έχει πληρωθεί για το κινητό ισχύει κανονικά η εγγύηση;

Και δωρεαν να το εχει παρει η αποδειξη ειναι απλα ενα αποδεικτικο της ημερομηνιας αγορας της συσκευης. Τιποτε αλλο. 

 

Το οτι βεβαια καθομαστε και συζηταμε το αυτονοητο (να δοθει η αποδειξη αγορας ωστε να υπαρχει καλυψη απο εγγυηση) απο τον πωλητη που πουλαει κινητο με υπολοιπο εγγυησης στον νεο αγοραστη νε ξεπερναει σαν νοημων ατομο...

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Είχα αγοράσει απο τις αγγελίες του φόρουμ σφραγισμένο κινητό απο μεγάλη αλυσίδα απο επιδότηση και στην απόδειξη ο ιδιοκτήτης είχε σβήσει με στυλό τα στοιχεία του.

Στα κινητά που τα έχουν πάρει με επιδότηση και στην απόδειξη γράφει πχ ποσό 50€ που έχει πληρωθεί για το κινητό ισχύει κανονικά η εγγύηση;

Με τον αριθμο αποδειξης και ημνια καθε πωλητης μαγαζι μπορει να ανατρεξει στο συστημα του και να δει τα παντα, αν το ζητησεις.

Στην αποδειξη αν αναφερεται τι ιμει και ταυτιζεται με συσκευη εισαι οκ. Θεωρητικα απο εγγυηση εισαι οκ.

Τωρα η εγγυηση ειναι θολο πραγμα πχ 1 η 2 ετη αναλογα μαγαζιου κινεζο-σκρουτζ η επισημο, η συσκευη ειναι απο αντικατασταση?..απο σερβις πχ αλλαγη πλακεττας?..αν και αυτα φαινονται στην αποδειξη.

Παντως αν υπαρχει και το κουτι με ιμει πανω εε τοτα μαλλον εισαι οκ 99%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι έχουμε ασχοληθεί με κάποια αγοραπωλησία το θεωρούμε λίγο πολύ δεδομένο... έχοντας την απόδειξη στα χέρια σου, την δίνεις! Τώρα όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, ο γούγλης τα ξέρει όλα, δεν νομίζω ο τυχαίος αγοραστής μέσω φόρουμ να έρθει κάτω από το σπίτι σου για να σου ζητάει τα ρέστα! Αλλά ακόμα και αν την φοβάσαι αυτή την περίπτωση (ενώ θα δώσεις σφραγισμένο τηλέφωνο και με τιμή αρκετά κάτω από το πιο φθηνό του σκρουτζ), απλά σβήνεις με ένα σβηστικό, ένα στυλό ή ένα μαρκαδόρο τα προσωπικά σου στοιχεία και μόνο! Στην δική σου περίπτωση βέβαια είναι κάτι διαφορετικό, είναι αποδεικτικό αντικατάστασης. Και αυτή η περίπτωση είναι λίγο ιδιαίτερη ανάλογα με την πολιτική της εκάστοτε εταιρείας! Επειδή τα κινητά μέσω imei, έχουν την εγγύηση βάσει δηλωμένης ημερομηνίας παραγωγής ή εισαγωγής στην χώρα μας αυτό είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι... γιατί μπορεί να πάρεις μια συσκευή σφραγισμένη (παλιότερο μοντέλο και όχι τελευταίο) και να έχεις χάσει ήδη μήνες αν το πας με imei, γιατί θα είναι δηλωμένο προγενέστερα (αρκετά πιθανολογώ) της αγοράς σου! Για παράδειγμα, εσύ μπορεί να πάρεις ένα τηλέφωνο Σεπτέμβριο του 2018 άρα σκέφτεσαι ότι μέχρι τον ίδιο μήνα και ημέρα του 2020 έχεις εγγύηση! Σπάει ο δι@ολος το ποδάρι του και παθαίνεις ζημιά Αύγουστο σου λέω εγώ του 2020 και το πας στην αντιπροσωπεία. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να σου πει η αντιπροσωπεία ότι βάσει imei και ημερομηνία παραγωγής είχε εγγύηση μέχρι τον Μάρτιο πχ (είναι όλες εικονικές οι ημερομηνίες χάριν παραδείγματος). Μου έχει τύχει συγκεκριμένη περίπτωση και μιλάω εκ πείρας. Χωρίς απόδειξη ή αποδεικτικό τέλος πάντων χάνεις σίγουρα μέρες ίσως και μήνες από την 24μηνη συνήθως εγγύηση... όχι ότι δεν θα στο καλύψουν. Αλλά και πάλι το τελευταίο έγκειται στην πολιτική της εκάστοτε εταιρείας και στις οδηγίες που έχει δώσει στα κατά τόπους εξουσιοδοτημένα service... Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που λέτε όλοι να σβήσει τα στοιχεία με στυλό,μαρκαδόρο,μπογιά,μπλάκνο γουατέβα. :D
Αν πας με την απόδειξη στο κατάστημα και την περάσουν από το σύστημα τους με τον αριθμό της θα δουν όλα τα σβησμένα στοιχεία, απλά πράματα.

Ή δεν θα δώσει την απόδειξη αλλά έτσι ο αγοραστής πέρνει μεγάλο ρίσκο αν πάθει κάτι το τηλέφωνο να πρέπει να τρέχει να βρεί τον πωλητή. (και γενικά θα κρέμεται από τα @@ του)
ή θα δώσει την απόδειξη (είτε με σβησμένα στοιχεία, είτε όχι) και θα λήξει εκεί η υπόθεση.

Αν είναι να πάρει ο ts 350 ευρώ για το τηλέφωνο καλό είναι να την δώσει, το ποσό είναι μεγάλο και πρέπει να υπάρχει μια κάποια εμπιστοσύνη και από τις 2 μεριές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...