Προς το περιεχόμενο

Χρειάζεται να δώσω απόδειξη σε μεταπώληση συσκευής;


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θελει να δωσει την αποδειξη καθολου αλλα θελει και εμεις να του πουμε οτι καλα κανει για να αισθανεται Ok... Δεν θα ηθελα παντως να ειμαι ο αγοραστης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι της Huawei το service κοιτάει μόνο το IMEI.

Είναι κανείς να ξέρει με σιγουριά;

Επίσης με τις άλλες μάρκες τι γίνεται; Ποιες απαιτούν απόδειξη και ποιες όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που ξέρετε ότι δεν υπάρχει θέμα αγοράστε το, εμείς οι "χαζοί" που θέλουμε την απόδειξη ας πάρουμε καλύτερα από κανένα μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Όταν είχα ρωτήσει, μου είχαν πει ότι σε περίπτωση μεταπώλησης δεν ισχύει η εγγύηση στο νέο αγοραστή.

Αυτο ειναι εντελως ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Αυτο ειναι εντελως ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!!

Παράνομο του στύλ βραχιολιάκια και μέσα ή παράνομο του στύλ «θα δείτε τώρα τί θα σας κάνω εγώ» ;;; :D

Υπάρχουν πολλές εταιρείες (και όχι μόνο κινητής) οι οποίες αναφέρουν ξεκάθαρα στους όρους της εγγύησης τους ότι αυτή δεν είναι μεταβιβάσιμη, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.
Άρα δεν καλύπτεται ο 2ος,3ος,4ος,κλπ αγοραστής.
Μια αναζήτηση σχετικά με «non transferable warranty» θα σε πείσει ότι είναι διεθνής πρακτική από πολλές εταιρείες δυστυχώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dpolal είπε

Παράνομο του στύλ βραχιολιάκια και μέσα ή παράνομο του στύλ «θα δείτε τώρα τί θα σας κάνω εγώ» ;;; :D

Υπάρχουν πολλές εταιρείες (και όχι μόνο κινητής) οι οποίες αναφέρουν ξεκάθαρα στους όρους της εγγύησης τους ότι αυτή δεν είναι μεταβιβάσιμη, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.
Άρα δεν καλύπτεται ο 2ος,3ος,4ος,κλπ αγοραστής.
Μια αναζήτηση σχετικά με «non transferable warranty» θα σε πείσει ότι είναι διεθνής πρακτική από πολλές εταιρείες δυστυχώς.

 

Το θεμα περι εγγυησεων καλυπτεται απο την ελληνικη και Ευρωπαικη νομοθεσια η οποια οριζει τα σχετικα και οποιοδηποτε δυσμενεστεροι οροι δεν εχουν καμια ισχυ.

Η νομοθεσια περι εγγυησεων καλυπτει το αντικειμενο κατ ελαχιστο για 2 ετη και δεν σχετιζει την εγγυησημε τον κατοχο του με καμια μορφη. Αυτη ειναι η «νομιμη» εγγυηση και υπερεχει της εγγυησης του κατασκευαστη (με οποιους ορους αυτη εχει) για οσα αντικειμενα πωλουνται στην Ε.Ε. 

Μην μασατε με γελοιοτητες τετοιου τυπου. Φυσικα εαν μπλεξεις ξεμπερδευεις μονο με κοπο, χρονο και μαχη (ισως και δικαστικη). Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχεις τον νομο με το μερος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dpolal είπε

Παράνομο του στύλ βραχιολιάκια και μέσα ή παράνομο του στύλ «θα δείτε τώρα τί θα σας κάνω εγώ» ;;; :D

Υπάρχουν πολλές εταιρείες (και όχι μόνο κινητής) οι οποίες αναφέρουν ξεκάθαρα στους όρους της εγγύησης τους ότι αυτή δεν είναι μεταβιβάσιμη, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.
Άρα δεν καλύπτεται ο 2ος,3ος,4ος,κλπ αγοραστής.
Μια αναζήτηση σχετικά με «non transferable warranty» θα σε πείσει ότι είναι διεθνής πρακτική από πολλές εταιρείες δυστυχώς.

 

Εμένα μου είπαν ότι αν το δώσω, η εγγύηση ισχύει κανονικά. Επίσης, η συσκευή πάει πακέτο με εγγύηση, αν δεν το δεχτούν, παρανομούν

1 ώρα πριν, DZ-Photographer είπε

Εσείς που ξέρετε ότι δεν υπάρχει θέμα αγοράστε το, εμείς οι "χαζοί" που θέλουμε την απόδειξη ας πάρουμε καλύτερα από κανένα μαγαζί.

Εσύ πάρτο από μαγαζί, εγώ θα το δώσω στην ίδια κατάσταση, 320 ευρώ, με εγγύηση. Δεν θες, μην πάρεις. So simple, κάθεστε και λέτε ότι να ναι. ΑΝ ΔΕΝ ΈΓΡΑΦΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΊΑ ΜΟΥ, θα την έδινα. Δεν θέλω τον κάθε τυχαίο να ξέρει όλα μου τα στοιχεία, είναι λογικό, ειδικά από την στιγμή που μόνο με το ΙΜΕΙ, υπάρχει κανονικά εγγύηση.

Θα ρωτήσω αν γίνεται να πάρω βεβαίωση ισχύς εγγύησης χωρίς προσωπικά στοιχεία επάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το θεμα περι εγγυησεων καλυπτεται απο την ελληνικη και Ευρωπαικη νομοθεσια η οποια οριζει τα σχετικα και οποιοδηποτε δυσμενεστεροι οροι δεν εχουν καμια ισχυ.

Η νομοθεσια περι εγγυησεων καλυπτει το αντικειμενο κατ ελαχιστο για 2 ετη και δεν σχετιζει την εγγυησημε τον κατοχο του με καμια μορφη. Αυτη ειναι η «νομιμη» εγγυηση και υπερεχει της εγγυησης του κατασκευαστη (με οποιους ορους αυτη εχει) για οσα αντικειμενα πωλουνται στην Ε.Ε. 

Μην μασατε με γελοιοτητες τετοιου τυπου. Φυσικα εαν μπλεξεις ξεμπερδευεις μονο με κοπο, χρονο και μαχη (ισως και δικαστικη). Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχεις τον νομο με το μερος σου.

Δεν αντιλέγω καθότι δεν γνωρίζω το κομμάτι του νόμου που αναφέρεται στον κάτοχο της συσκευής και κατά πόσο αυτό ξεκαθαρίζει αν αφορά τον πρώτο αγοραστή ή καλύπτει γενικά τον κάτοχο (έστω αν αυτός δεν είναι ο αρχικός).
Αλλά βλέπω ότι ο όρος «μη μεταβίβαση» αναφέρεται στις εγγυσήεις στην ελληνική αγορά σε πάρα πολλές διαφορετικές περιπτώσεις:
Π.Χ.
APC  http://www.apc.com/salestools/CFOT-9RNM22/CFOT-9RNM22_R0_EL.pdf
Dewalt http://www.dewalt.gr/3/warrantystatement/
TomTom https://www.tomtom.com/lib/doc/Limited_Warranty_Greek.pdf
Sandisk https://www.sandisk.com/content/dam/sandisk-main/en_us/assets/about/Warranty/user-guides/2016/Greek-EMEA-Warranty-Translation.pdf
Nespresso https://www.dolce-gusto.gr/eggyisi-mixanis
DELL https://www.dell.com/downloads/global/services/main/emea_consumer_single_incidente_exp_war_sup_oow_feb_13_2014_el.pdf
Kαι ένα σωρό άλλες εταιρείες ή ακόμα και καταστήματα: https://www.google.com/search?q=μή+μεταβιβάσιμη+εγγύηση&newwindow=1&safe=off&client=firefox-b-ab&ei=SBzAW4XeFrDQrgSd7KCADA&start=10&sa=N&biw=1335&bih=833

Φυσικά η μέχρι τώρα πρακτική των περισσοτέρων εταιρειών στην περίπτωση κάλυψης της εγγύησης δεν απαιτεί από κανέναν αγοραστή να δώσει και στοιχεία ταυτότητας.
Δεν νομίζω όμως ότι όλοι αυτοί παρανομούν εσκεμμένα και τόσο εξόφθαλμα.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν νομίζω όμως ότι όλοι αυτοί παρανομούν εσκεμμένα και τόσο εξόφθαλμα.

Να νομίζεις!

Παρανομοι και καταχρηστικοι οροι υπαρχουν στην πλειονοτητα των συμβολαιων, συμβασεων κλπ. Ακομη και στον κανονισμο της πολυκατοικίας σου θα βρεις αρκετους. Να μην μιλησω για συμβασεις τραπεζων. Τα ξερετε. Ακομη και η Apple εχει κανει πισω για τα προιοντα τηςς εντος Ε.Ε.

Μην ξεχναμε οτι μιλαμε παντα για Ευρωπαικη Ενωση οπου ισχυουν επιπλεον κανονισμοι προστασιας του καταναλωτη και οι εγγυησεις των εταιρειων ειναι global. Απο τα δυο υπερισχυει παντα ο κανονισμός της Ε.Ε ή της Ελληνικής νομοθεσιας (η ελληνικη νομοθεσια ωφειλει να συμβαδιζει με την Ευρωπαικη αλλιως μπορεις να προσφυγει καποιος σε αυτη).

Υπαρχουν δυο ειδη εγγυησεων:

α) Η εγγυηση του κατασκευαστη οπου οι οροι ειναι αυτοι που αναγραφονται καθε φορα στην εγγυηση οπως αυτοι που αναφερετε για μη μεταβιβασιμη εγγυηση κλπ., εγγυησεις 1 χρονου, 6 μηνων, 15 ημερων ή οτιδηποτε θεωρει ο κατασκευαστης οτι οριζει. Αναφερεται στην νομοθεσια και ως "εμπορικη εγγυηση". Υπευθυνος για την τηρηση της "εμπορικης εγγυησης" ειναι ο κατασκευαστης και κατ΄επεκταση η αντιπροσωπεια του.

β) Η "νόμιμη εγγυηση" οπου ειναι η εγγυηση που οριζεται συμφωνα με την Ελληνική και Ευρωπαικη νομοθεσια (εχουν πια ευθυγραμιστει) και οριζει συγκεκριμενα 2 ετη ελαχιστη εγγυηση καθως και ολες τις επιμερους προυποθεσεις για την προστασια του καταναλωτη. Υπευθυνος για την τηρηση της "νομιμης εγγυησης" ειναι ο τελικός πωλητής του προιόντος, αρα το καταστημα που το αγοράσατε. Στο τελευταιο να σημειωθει οτι συμπεριλαμβανονται και τα Skroutzομαγαζα τα οποια ασχετα με τι αναφερουν για 1 χρονο εγγυηση (που αφορα την εγγυηση κατασκευαστη) ΩΦΕΙΛΟΥΝ να σας καλυψουν με 2 ετη δικη τους εγγυηση σε καθε περιπτωση μιας και η συναλλαγή σας γινεται εντος Ελλαδας.

Δεν εχω την απαιτηση να με εμπιστευτειτε, αλλα οποιος ενδιαφερεται μπορει απλα να διαβασει την σχετικη νομοθεσια.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Από πλαίσιο ξέρουμε τι παίζει; Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο κινητό, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν η εγγύηση ακολουθεί το προϊόν ή τον αγοραστή.

π.χ. αν χρειαστεί να κάνουν πιστωτικό θα πρέπει να δώσω το δικό μου όνομα, αλλά η απόδειξη θα είναι σε άλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, calico είπε

Από πλαίσιο ξέρουμε τι παίζει; Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο κινητό, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν η εγγύηση ακολουθεί το προϊόν ή τον αγοραστή.

π.χ. αν χρειαστεί να κάνουν πιστωτικό θα πρέπει να δώσω το δικό μου όνομα, αλλά η απόδειξη θα είναι σε άλλον

Αν χρειαστεί πιστωτικό, θα κοπεί στα στοιχεία της απόδειξης, λογικό.

Για service εντός εγγύησης, από την στιγμή που έχεις το παραστατικό αγοράς, κανείς δεν θα σε ρωτήσει στοιχεία ταυτοπροσωπίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...