Προς το περιεχόμενο

Προϋπηρεσία, πώς τη βρίσκεις αν δεν έχεις εργαστεί στο παρελθόν;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά αφού επέστρεψα από το Εράσμους, και πέρασε και το καλοκαίρι, ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά. Κυρίως μέσω ίντερνετ από τα διάφορα σάιτ που υπάρχουν. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι όλοι ζητούν να έχεις προϋπηρεσία, μάλιστα η πλειοψηφία των αγγελιών το έχουν ως απαραίτητη προϋπόθεση. Αν δεν έχει κάποιος προϋπηρεσία, όπως εγώ, σημαίνει ότι ποτέ δε βρει κάποια εργασία; Μα, γενικότερα, πώς θα έχει κανείς εμπειρία σε κάτι αν δεν του έχει δωθεί μια ευκαρία τουλάχιστον; Πραγματικά έχω φτάσει σε αδιέξοδο, θέλω πολύ να δουλέψω αλλά αν όλοι θέλουν προϋπηρεσία, τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παντα υπαρχουν αυτοι που ζητανε προυπηρεσια,αλλα και αυτοι που ζητανε νεαρους χωρις να ειναι αναγκαια η προυπηρεσια.οι μεν πρωτοι,θελουν γνώστες και θα πληρωσουν την γνωση,οι δε δευτεροι πηγαινουν για τον βασικο των βασικων.αλλα ολα ειναι θεμα timing.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πρεπει να εχουμε γεννηθει με την προυπηρεσια.

Περα απο αυτο, βαζεις γνωστο.

Σε ποια πολη εισαι και τι δουλειες ψαχνεις;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ζητανε ολοι προυπηρεσια...Καποιες θεσεις ζητανε τις οποιες θελει η πλειοψηφια των υποψηφιων.

Αν καποιος θελει να αποκτησει προυπηρεσια, μια απο τις βασικες προυποθεσεις, ειναι να ξεκαβαλησει καλαμι. Δεν ειναι φυσικα η μοναδικη, αλλα αυτο το προβλημα η αληθεια ειναι πως το συναντω σε μεγαλο βαθμο και πολυ συχνοτερα σε πτυχιουχους. Ειδικα ΑΕΙ/μεταπτυχιακους/πολυτεχνιακους δε τους ξεκαβαλας με τιποτα οταν τους λες οτι ειτε πρεπει να βουτηξουν στα σκ@τ@ στο ξεκινημα τους αν θελουν Ελλαδα σωνει και ντε, ειτε να φυγουν εξω αν θελουν καλυτερη δουλεια/μισθο με το καλημερα. Το ενα ξυνιζει το αλλο βρωμαει και για ολα φταιει η κριση.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Social Nick said:

Λοιπόν παιδιά αφού επέστρεψα από το Εράσμους, και πέρασε και το καλοκαίρι, ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά. Κυρίως μέσω ίντερνετ από τα διάφορα σάιτ που υπάρχουν. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι όλοι ζητούν να έχεις προϋπηρεσία, μάλιστα η πλειοψηφία των αγγελιών το έχουν ως απαραίτητη προϋπόθεση. Αν δεν έχει κάποιος προϋπηρεσία, όπως εγώ, σημαίνει ότι ποτέ δε βρει κάποια εργασία; Μα, γενικότερα, πώς θα έχει κανείς εμπειρία σε κάτι αν δεν του έχει δωθεί μια ευκαρία τουλάχιστον; Πραγματικά έχω φτάσει σε αδιέξοδο, θέλω πολύ να δουλέψω αλλά αν όλοι θέλουν προϋπηρεσία, τι μπορώ να κάνω;

πανω σε τι ψαχνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αγχώνεσαι. Δε ψάχνουν όλοι προϋπηρεσία. Είναι και κάποιοι  που ψάχνουν πως θα δώσουν τα λιγότερα δυνατά χρήματα. Εκείνοι ζητάνε άτομα μέχρι 25 ετών. Πράγμα που σημαίνει λίγο δύσκολο να έχουν προϋπηρεσία. Χτυπάς αυτές τις θέσεις και σιγά σιγά (αν έχεις τα προσόντα) ανεβαίνεις.

Και όπως λέει και ο YourTrueLegend .. ξεκαβαλήστε.

Αυτό για τους ΑΕΙ/Μεταπτυχιακούς...... που έχουν την εντύπωση ότι επειδή σπούδασαν, θα τους κάνουμε και φίπες.   Ειδικά άτομα που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και μόνο σπουδάζαν. Έχω γνωρίσει μερικούς τέτοιους

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.οι θεσεις ευθυνης απαιτουν εμπειρια, η δουλεια το απαιτει...οχι ο εργοδοτης. Αρα ξεκιναμε απο χαμηλα με ελαχιστα, ειμαστε προθυμοι μαθαινουμε εξελισομεθα και ειτε στη ιδια η αλλη εταιρια θα αναγνωρισθουν οι καλοι. Οταν ο αλλος τελειωνει σποδες στα 30+ χωρις παραλληλη εργασια με σπουδες ε ειναι ΥΠΟΠΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψάχνω έναν συγκεκριμένο τομέα εργασίας. Ό,τι προκύψει. Πάντως όπου έχω ψάξει ζητούν προϋπηρεσία, μάλιστα πριν λίγες μέρες είδα αγγελία που ζητούσαν άτομο για λάντζα και ήθελαν και εκεί να είναι με εμπειρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης, δείτε το κι αλλιώς, όλοι εσείς που γκρινιάζετε.... αν δε με προσλάβουν πως θα αποκτήσω εμπειρία.

Αν χαλάσει το αυτοκίνητο σας, θα επιλέξετε μηχανικό με εμπειρία ή χωρίς;

Αν πάθετε κάτι θα επιλέξετε γιατρό με εμπειρία ή χωρίς;

Όταν λοιπόν θέλουμε να μας εξυπηρετήσει κάποιος ζητάμε εμπειρία, όταν ψάχνουμε για δουλειά γκρινιάζουμε που ζητάνε από εμάς εμπειρία.

Αυτή είναι η πραγματικότητα

1 λεπτό πριν, qwertyuiop2 είπε

'Οσοι λέτε σε μεταπτυχιακούς να ξεκαβαλήσουμε, μάλλον χρειάζεται να κοιτάξετε λίγο τη ζήλεια, το φθόνο και τον καημό σας που δεν πετύχατε ακαδημαϊκά, οπότε στραφήκατε στη μισθωτή σκλαβιά. Λίγη σοβαρότητα Ελληναριό, στο εξωτερικό οι μεταπτυχιακοί όντως θεωρούνται άξιοι για "φίπες".

μέσα σε 3 λεπτά ήρθε η επιβεβαίωση.

κλασική απάντηση που επιβεβαιώνει αυτά που έγραψα. Έχουμε πτυχία, μεταπτυχιακά, εσείς είστε αποτυχημένοι σκλάβοι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταπτυχιακα απο ελλ παν/μια ειναι μονο για να γινεις υπουργος  που σε εχουν σα θεο οι αμορφωτοι απο κατω, οπως λεει και ο φιλος qwerty. NAIι , με μεταπτυχιακο κανεις φιπες , πχ οι υπουργοι μας,...δεν του κανουν φιπες....

Να το προσεξει,  μην βρεθει προ εκπληξεως,  διοτι μετα δεν γυριζει το ποταμι...ακομη και ας μην του αρεσει.

Επεξ/σία από ELTASSOS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

25 minutes ago, qwertyuiop2 said:

'Οσοι λέτε σε μεταπτυχιακούς να ξεκαβαλήσουμε, μάλλον χρειάζεται να κοιτάξετε λίγο τη ζήλεια, το φθόνο και τον καημό σας που δεν πετύχατε ακαδημαϊκά, οπότε στραφήκατε στη μισθωτή σκλαβιά. Λίγη σοβαρότητα Ελληναριό, στο εξωτερικό οι μεταπτυχιακοί όντως θεωρούνται άξιοι για "φίπες".

 

Δεν εχω να ζηλεψω κατι απο την πλειοψηφια των μεταπτυχιακων κι αν θες το πιστευεις. Η συμβουλη ξεκαβαληματος ειναι ειλικρινης και οχι λογω φθονου. Εξηγησα και το σκεπτικο μου πισω απο το ξεακαβαλημα και κακως απομονωνεις μια μονο φραση (για να πεις το τσιτατο σου προφανως).

Να στο πω αλλιως. Αν δεν ξεκαβαλησεις εσυ ή ο οποιοσδηποτε μεταπτυχιακος που νιωθει οτι δικαιουται μια λαμπρη επαγγελματικη αρχη (κι εγω μαζι του), θα σε ξεκαβαλησει η πραγματικοτητα. Αν εισαι οκ με αυτο, εγω δεν εχω θεμα, ουτε και λογο να προτρεπω καποιον να προσαρμοστει σε αυτην μια ωρα αρχιτερα. Αν παλι δε σε ενδιαφερει να προσαρμοστεις στην πραγματικοτητα, ΤΟΤΕ ναι, σε ζηλευω που δεν ειχε ο φαδερ μου τα ιδια φραγκα με τον δικο σου για να αραζω ανεργος και να περιμενω το job offer των ονειρων μου (ε, εχω και μεταπτυχιακο αλλωστε :lol: ).

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δική μου εμπειρία, ανάλογα με τη θέση, μπορείς να παραβλέψεις την απαίτηση για προϋπηρεσία και να στείλεις ένα βιογραφικό. Δλδ, αν ζητάνε διευθυντή ή υπεύθυνο λογιστηρίου, οκ, μην κάνεις τον κόπο, αλλά σε κάτι πιο χαμηλό, ο εργοδότης μπορεί να δει κάτι στο βιογραφικό σου που να του αρέσει και να αποφασίσει να παραβλέψει την έλλειψη προϋπηρεσίας και να αναλάβει αυτός το κόστος σε χρόνο και χρήμα να σε εκπαιδεύσει. 

2ον, μην μένεις μόνο σε αγγελίες, βρες τις σχετικές με το αντικείμενό σου εταιρείες και στείλε ένα βιογραφικό κι ας πάει χαμένο. Όταν λέω "σχετικές", μην μένεις αυστηρά στο αντικείμενο των σπουδών, παίξε μπάλα και σε παρεμφερείς δραστηριότητες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Social Nick είπε

Δεν ψάχνω έναν συγκεκριμένο τομέα εργασίας. Ό,τι προκύψει. Πάντως όπου έχω ψάξει ζητούν προϋπηρεσία, μάλιστα πριν λίγες μέρες είδα αγγελία που ζητούσαν άτομο για λάντζα και ήθελαν και εκεί να είναι με εμπειρία...

Ναι πολλοι ζητανε προυπηρεσια ακομα και για βασταζους για να δωσουν κατωτατο μισθο, θα το συζητησουμε μετα αυτο, πες μου σε ποια πολη εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ορισμενοι δεν εχουν παρει χαμπαρι οτι πολλες εταιρειες τα τελευταια χρονια εχουν κλεισει(κυριως μικροτερες)ή εχουν μειωσει αισθητα το προσωπικο τους ή εχουν μεταφερει τα γραφεια τους στο εξωτερικο.

Στο εξωτερικο λοιπον που λειτουργουν με βαση την λογικη(και οχι με το παραλογο οπως ορισμενοι παραπανω),οταν τελειωσεις μια σχολη σε παιρνουν ως βοηθο ακριβως για να αποκτησεις την οποια εμπειρια χρειαζεσαι για να προχωρησεις παρακατω.

Για παραδειγμα ενας που εχει τελειωσει τει λογιστικης δεν γινεται με το καλημερα να ανοιξει γραφειο δικο του.Πρωτα δουλευει ως βοηθος διπλα σε καποιον αλλο,και μετα απο καποιο διαστημα μερικων χρονων ειναι σε θεση να ανοιξει δικο του γραφειο.

Στην Ελλαδα ομως της κρισης και της ανεργειας,αυτο το κομματι εχει παψει να υπαρχει για τους λογους που ανεφερα παραπανω.

Το αποτελεσμα ειναι ολοι να ζητανε θεσεις στις οποιες μπορει να δουλεψει ακομα και καποιος που δεν εχει τελειωσει καποια σχολη οπως ξενοδοχουπαλληλος,υπαλληλος καταστηματος/πωλητης,σερβιτορος,εν μερη τεχνικος(αναλογα το καταστημα/τομεα)και παει λεγοντας και εκει οντως ζητανε προυπηρεσια γιατι υπαρχει τεραστια προσφορα.

Αυτο φαινεται παρα πολυ εντονα στις μεγαλες αλυσιδες καταστηματων.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...