Προς το περιεχόμενο

Προϋπηρεσία, πώς τη βρίσκεις αν δεν έχεις εργαστεί στο παρελθόν;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, De@th L0rd said:

Κλασικά το πάμε επειδή ανέφερα νεοφιλελέδες ότι αναφέρομαι σε σοσιαλιστικό παράδεισο. Επειδή όμως το πας έτσι με τη κλασική δυαδική λογική του νεολληνάρα " Αν μιλάει για δικαιώματα και υποστηρίζει τα δίκια του = κομμουνιστής, αν μιλάει για πατρίδα, ιδανικά κτλ = φασιστάς"  Θα σου πω για έναν σοσιαλιστικό παράδεισο, ΚΑΝΑΔΑΣ. Σοσιαλιστικός με κοινωνική πρόνοια και τα καλά του κλασικού καπιταλισμού, χωρίς τα παπαροποιήματα του μεταμοντέρνου Θατσερισμού.

Ναι, βεβαια το point ηταν γιατι να προτεινεις σε καποιον να παει να εργαστει σε μια κοινωνια/οικονομια που ακολουθει στο μεγιστο το συστημα που αποδοκιμαζεις: Νεοφιλελευθερισμο. Εκανες την ντριμπλιτσα σου χωρις να απαντησεις και αραξες στα κυβικα σου.

Να σου πω εγω γιατι δεν μπορεις να απαντησεις; Θα σου πω:

1. Γιατι στην Κυπρο ο βασικος μισθος που πληρωνουν πολλες δουλειες ειναι ακριβως ο ιδιος με τον βασικο μισθο της Ελλαδας προ-κρισης οπου παλι εσυ, ο bluesattack και 2-3 γνωστοι ακομα θεωρουσατε μισθο πεινας , εκδουλευσης και γαλερας.

2. Γιατι στην Κυπρο καθεσαι 9ωρακι στη δουλεια , καθως βλεπεις το διαλλειμα δεν υπολογιζεται εντος του 8ωρου οπως στην Ελλαδα, αλλά εκτος αυτου (μην με πας στην μαυρη εργασια ή τις απληρωτες υπερωριες, εδω μιλαμε για συστηματα οικονομιας οπως τα οριζουν οι νομοι: τα μαυρα-υπερωριες τα συναντας και στην Κυπρο εξαλλου). Αν αυτο παει να περασει στην ΕΓΣΣΕ της Ελλαδας, θα ριξετε αυτην την κυβερνηση και τις επομενες 4 για μπονους.

3. Γιατι στην Κυπρο οι σχεσεις εργασιας ειναι πολυ πιο ελαστικες, αλλα βαζω στοιχημα πως σε εχουν πεισει οι της παρεας σου οτι στην Ελλαδα ειναι ελαστικοτερες. Αμ δε.

4. Γιατι στην Κυπρο ο συνδικαλισμος, η απεργια και η σταση εργασιας ειναι λεξεις σχεδον αγνωστες για τον εργαζομενο. Το διευθυντικο δικαιωμα παλι, που στην Ελλαδα το εμαθες πριν κανα 2 χρονια και ακομα βγαζεις σπυρακια, στην Κυπρο ειναι δεδομενο και fact.

5. Αγνωστη λεξη (και αδιαπραγματευτη) ειναι και οι συλλογικες συμβασεις εργασιας βεβαιως στο 98% των επαγγελματων. Πραγμα που στην Ελλαδα οταν στο αφαιρεσαν εριξες κυβερνησεις και τωρα παλευεις να το φερεις πισω.

6. Το καλυτερο για το τελος. Το συστημα της Κυπρου ειναι αγγλοσαξονικο (δεν ελεγες κι εσυ καμια Γερμανια ρε καψερέ; Μα μπαμ στην χωρα με το πιο αγγλοσαξονικο συστημα πηγες κι επεσες για προταση; :lol: ).

Με λιγα λογια λοιπον προτεινες σε καποιον να παει να εργαστει σε μια χωρα που ακολουθει τα συστηματα που αποδοκιμαζεις, απορριπτοντας την Ελλαδα που ειναι πιο κοντα -σε σχεση με την Κυπρο- στα ιδεωδη σου. Γελαει ο κοσμος.

Το μονο καλυτερο που προσφερει η Κυπρος για ατομα της νοοτροπιας σας ειναι η ελαφρυτερη φορολογηση φυσικων & νομικων προσωπων πραγμα που επιτυγχανεται λογω και του περιορισμενου δημοσιου τομεα. Αν ηθελα να κανω χαβαλε θα σε ρωταγα τι γνωμη εχεις για το οτι πρεπει ο ιδιωτικος τομεας στην Ελλαδα -και ειδικα οι επιχειρησεις- να φορολογουνται μειον 50% απ'οσο τωρα, και ως αντισταθμισμα να εχουμε περισσοτερες fraport και eldorado gold (για να περιοριστει ο δημοσιος τομεας-δαπανες οπως στην Κυπρο), αλλά με προλαβες ηδη με τους Θατσερισμους, τους αγγλοσαξονες, τους καπιταλισμους και τις λοιπες καραμελες.

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

'Οσοι λέτε σε μεταπτυχιακούς να ξεκαβαλήσουμε, μάλλον χρειάζεται να κοιτάξετε λίγο τη ζήλεια, το φθόνο και τον καημό σας που δεν πετύχατε ακαδημαϊκά, οπότε στραφήκατε στη μισθωτή σκλαβιά. Λίγη σοβαρότητα Ελληναριό, στο εξωτερικό οι μεταπτυχιακοί όντως θεωρούνται άξιοι για "φίπες".

Να σου απαντησω εγω που εχω μεταπτυχιακο, γιατι οι αλλοι νομιζεις σε ζηλευουν...

Στην αγορα εργασιας αν το μονο σου προσον ειναι το μεταπτυχιακο, εισαι απλα ενα μηδενικο....

Επεξ/σία από crom251
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τύπε που άνοιξες το θέμα στην Ελλάδα για να βρεις κάτι το αξιόλογο πρέπει να έχεις δυστυχώς βύσμα.

Αν πηγαίνεις στα τυφλά τότε είναι σκούρα τα πράγματα και είναι πολύ πιθανό είτε να μείνεις άνεργος είτε να πέσεις σε κάποιο λαμόγιο που θα σε εκμεταλλεύεται (άμισθος/ανασφάλιστος).

Και αναφέρομαι σε δουλειές με κάποια (ελάχιστη έστω) εξειδίκευση, αν είναι για ανειδίκευτους τότε παρ'τ' αβγό και κούρευ'το.

 

Όταν στην Ελλάδα η ανεργία στους νέους είναι 60% τότε είναι λογικό βάση της υπερπληθώρας να κοιτάει το κάθε ''αφεντικό'' να πάρει κάποιον που θα έχει και εμπειρία, θα έχει και εμφάνιση (αν μιλάμε για εξυπηρέτηση πελατών), θα είναι και θύμα για να τον πατάει κάτω και να μην αντιδράει.

 

Και ανειδίκευτος να είσαι καλύτερα να κάνεις μια προσπάθεια στο εξωτερικό και ότι γίνει παρά να κάθεσαι εδώ και με τον ιδρώτα σου να ταΐζεις το κάθε λαμόγιο που φοροδιαφεύγει, τον κάθε ανεπρόκοπο αργόμισθο του δημοσίου, τον κάθε διεφθαρμένο πολιτικό, τον κάθε τσιγγάνο με τα ψεύτικα επιδόματα κτλπ.

 

 

 

Επεξ/σία από Vasivouzoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmmys είπε

Καλά μην είσαι και τόσο σίγουρος οτι οποίος τελειώσει τη σχολή του στην ωρα του θα βρει την επόμενη μέρα η μέσα σε ενα χρόνο δουλειά. Ανάλογα τι σχολή έχει τελειώσει.

Και ασε την Αμερική, εκεί είναι έτη φωτός μπροστά στην εκπαίδευση.

Και ομως ειναι αναποδα...στην ελλαδα οι σπουδες ειναι ετη φωτος ΠΙΣΩ. για τον απλουστατο λογο οτι οσοι παραπονουνται για ανεργια και προυπηρεσια ειναι αυτοι που δεν θελουν την συνδεση πανεπιστημιων με βιομηχανιες και αγορα εργασιας....η λυση ειναι προφανης?...ειναι?...αμ δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Ναι, βεβαια το point ηταν γιατι να προτεινεις σε καποιον να παει να εργαστει σε μια κοινωνια/οικονομια που ακολουθει στο μεγιστο το συστημα που αποδοκιμαζεις: Νεοφιλελευθερισμο. Εκανες την ντριμπλιτσα σου χωρις να απαντησεις και αραξες στα κυβικα σου.

Να σου πω εγω γιατι δεν μπορεις να απαντησεις; Θα σου πω:

1. Γιατι στην Κυπρο ο βασικος μισθος που πληρωνουν πολλες δουλειες ειναι ακριβως ο ιδιος με τον βασικο μισθο της Ελλαδας προ-κρισης οπου παλι εσυ, ο bluesattack και 2-3 γνωστοι ακομα θεωρουσατε μισθο πεινας , εκδουλευσης και γαλερας.

2. Γιατι στην Κυπρο καθεσαι 9ωρακι στη δουλεια , καθως βλεπεις το διαλλειμα δεν υπολογιζεται εντος του 8ωρου οπως στην Ελλαδα, αλλά εκτος αυτου (μην με πας στην μαυρη εργασια ή τις απληρωτες υπερωριες, εδω μιλαμε για συστηματα οικονομιας οπως τα οριζουν οι νομοι: τα μαυρα-υπερωριες τα συναντας και στην Κυπρο εξαλλου). Αν αυτο παει να περασει στην ΕΓΣΣΕ της Ελλαδας, θα ριξετε αυτην την κυβερνηση και τις επομενες 4 για μπονους.

3. Γιατι στην Κυπρο οι σχεσεις εργασιας ειναι πολυ πιο ελαστικες, αλλα βαζω στοιχημα πως σε εχουν πεισει οι της παρεας σου οτι στην Ελλαδα ειναι ελαστικοτερες. Αμ δε.

4. Γιατι στην Κυπρο ο συνδικαλισμος, η απεργια και η σταση εργασιας ειναι λεξεις σχεδον αγνωστες για τον εργαζομενο. Το διευθυντικο δικαιωμα παλι, που στην Ελλαδα το εμαθες πριν κανα 2 χρονια και ακομα βγαζεις σπυρακια, στην Κυπρο ειναι δεδομενο και fact.

5. Αγνωστη λεξη (και αδιαπραγματευτη) ειναι και οι συλλογικες συμβασεις εργασιας βεβαιως στο 98% των επαγγελματων. Πραγμα που στην Ελλαδα οταν στο αφαιρεσαν εριξες κυβερνησεις και τωρα παλευεις να το φερεις πισω.

6. Το καλυτερο για το τελος. Το συστημα της Κυπρου ειναι αγγλοσαξονικο.

Με λιγα λογια λοιπον προτεινες σε καποιον να παει να εργαστει σε μια χωρα που ακολουθει τα συστηματα που αποδοκιμαζεις, απορριπτοντας την Ελλαδα που ειναι πιο κοντα -σε σχεση με την Κυπρο- στα ιδεωδη σου.

Το μονο καλυτερο που προσφερει η Κυπρος για ατομα της νοοτροπιας σας ειναι η ελαφρυτερη φορολογηση φυσικων & νομικων προσωπων πραγμα που επιτυγχανεται λογω και του περιορισμενου δημοσιου τομεα. Αν ηθελα να κανω χαβαλε θα σε ρωταγα τι γνωμη εχεις για το οτι πρεπει ο ιδιωτικος τομεας στην Ελλαδα -και ειδικα οι επιχειρησεις- να φορολογουνται το 50% απ'οσο τωρα, κι επειτα θα σε ρωταγα κιολας τι αποψη εχεις για την fraport ή την eldorado gold (των φιλων σου των Καναδων), αλλά με προλαβες ηδη με τους Θατσερισμους, τους αγγλοσαξονες, τους καπιταλισμους και τις λοιπες καραμελες.

Δε μου λες στη Κύπρο όπως λες, αφήνουν  απλήρωτους; Δεν πληρώνουν υπερωρίες; Δε κολλάνε ένσημα; Πόσο εύκολα βρίσκεις το δίκιο σου αν σε εξαπατήσουν στα εργασιακά σου; Ξέρεις τι είναι χειρότερο από το νεοφιλελέδικο σύστημα της Κύπρου; Ένα νεοφιλελέδικο σύστημα με τον ραγιαδισμό, τη μαλθακότητα, και την ανομία της Ελλάδας. Που δε μπορείς να βρείς ποτέ το δίκιο σου. Γιατί στη Κύπρο δεν υπάρχει το "πέρνα αύριο να πληρωθείς". Και άσε τώρα τα προσωπικά και βάζεις λόγια στο στόμα μου, κράτα τις φαντασιοπληξίες για τον εαυτό σου. Ούτε μεταπτυχιακό έχω ούτε καβάλησα το καλάμι. Για την ακρίβεια έχω περάσει αυτά τα στάδια που λες, στις προτάσεις που κάνεις για δουλειά, κι έχω εξελιχθεί.  Αυτό δε σημαίνει όμως ότι θα πω στον άλλον τράβα δούλεψε για ψίχουλα και χωρίς ένσημα, άλλα ούτε και θα υποστηρίξω βασικό μισθό 1300 ευρώ όπως ζητούσαν οι φαντασιόπληκτοι του ΠΑΜΕ την προηγούμενη δεκαετία.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δυστυχώς όμως, τουλάχιστον έτσι όπως τα βλέπω εγώ, δεν αρκεί απλά να είσαι προσγειωμένος και να μην έχεις απαιτήσεις για να μαζέψεις εμπειρία. Σε αρκετές περιπτώσεις οι εργοδότες δεν θέλουν να πληρώνουν ένσημα για τον εργαζόμενο με αποτέλεσμα αυτός να μην μπορεί να αποδείξει την προϋπηρεσία του μελλοντικά, μην ακούσω για βεβαιώσεις εργοδότη και διάφορες τέτοιες βλακείες, άλλο πρόβλημα είναι οτι ορισμένοι εργοδότες σε βάζουν δοκιμαστικά και δεν θέλουν να πληρώνουν καν μισθό, αυτές οι συνθήκες είναι αποτρεπτικές για τον οποιονδήποτε και έχουν ξεπεράσει κατά πολύ και προς το χειρότερο το θέμα του "να είσαι προσγειωμένος και να ξεκαβαλήσεις το καλάμι". 

Επιτέλους κάποιος είπε τα αυτονόητα.Όταν η αδήλωτη εργασία στην Ελλάδα οργιάζει, ακόμα και σε δουλειές γραφείου, πώς μπορεί ο πιτσιρικάς, που δουλεύει για να μπαλώσει τρύπες στον οικογενειακό προϋπολογισμό, να αποδείξει προϋπηρεσίες; Όταν ο μέσος εργοδότης δυστυχώς έχει όλη την άνεση να είναι σαν τα παιδιά της αφρικής μαύρος και όλα καλά, τι να πιέσει ο άλλος σε τέτοια ηλικία και τι να απαιτήσει; Να βλέπουμε λίγο και τις συνθήκες που επικρατούν, έτσι; Δεν νομίζω όλοι να ξύνονται πλέον και να τελειώνουν στα 35 την όποια σχολή τους ούτε να ζουν με 1,5 χιλιάρικο το μήνα ακατέβατα ως φοιτητές, όπως ξέραμε μέχρι πριν από δέκα χρόνια. Και επιπλέον, έχω προσωπικά κουραστεί και βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να κατηγορούν τους εαυτούς τους αποκλειστικά για την κατάσταση, στην οποια έχουν περιέλθει, ή οι τρίτοι ευκαιρίας δοθείσης να τους το χτυπάνε συνέχεια. Ναι, είμαστε ό,τι είμαστε σαν λαός συνολικά, ναι, δεν είμαστε αναμάρτητοι, ναι, έχουμε κάνει τα αίσχη, ναι, υπάρχουν ακόμα και σήμερα πολλά μοσχοαναθρεμένα παιδάκια, ναι, υπάρχουν ακόμα και σήμερα ένα σωρό παιδάκια που έχουν φτάσει κοντά στα 30 και λένε ε ας κάνω και ένα μεταδιδακτορικό ακόμα μήπως τσιμπήσω κανένα μόριο παραπάνω σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και είμαι συνυποψήφιος για 750€ το μήνα, αλλά ρε φίλε δεν φταίει κατ' ανάγκη ο άλλος επειδή δεν μπορεί να βρει δουλειά στα 25 ή 30. Έστω και εάν αποκλείει τη δουλειά των 350€ τον μήνα.Δεν πρέπει να αυτοενοχοποιείται ο άλλος επειδή για να βρει δουλειά πρέπει να είναι ο υπερεπιστήμονας, ο υπερκούκλος, ο υπερκουλ τύπος, ο υπερτυχερός και ο υπερβυσματικός. Είπαμε. Και μιας και βλέπω αρεσκόμαστε πάλι να κάνουμε συγκρίσεις μεχώρες του εξωτερικού, ειλικρινά δηλαδή, σε ποιά μη τριτοκοσμική χώρα επικρατεί τέτοιος εργασιακός μεσαίωνας όπως εδώ; Σε ποιά; Περιμένω ειλικρινή απάντηση. Από ευρωπαϊκές τουλάχιστον μόνο καμιά Κροατία θα μπορούσα να σκεφτώ, αλλά και πάλι νομίζω τα πρωτεία τα κερδίζουμε. Δεν συζητάμε τώρα για χώρες τύπου Καναδά, Αυστραλίας κλπ, που αναφέρονται. Ειδικά για το νησί για το οποίο έχω ιδία άποψη, το τι μουσκάρι κυκλοφορεί είναι ασύλληπτο. Δεν είδα κανέναν να τσιτώνεται να βρει δουλειά και ούτε αυτοί που δουλεύουν είναι όλοι απόφοιτοι με υποτροφία. Είπαμε, να κρίνουμε με βάση τις συνθήκες τις δικές μας.

Σε κάθε περίπτωση φίλε, αν και δεν μας λες για ποιόν τομέα μιλάμε και τι σπουδάζεις ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, για να ξεκινήσεις δυστυχώς, όπως σου είπαν και οι λοιποί, θα πρέπει να το κάνεις από τα χαμηλά. Ακόμα όμως και εάν βλέπεις ότι ζητάνε προϋπηρεσία, εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθείς και να απευθύνεσαι ακόμα και σε τέτοιες θέσεις, τηρουμένων των αναλογιών πάντα. Και σε ενδεχόμενη συνάντηση/συνέντευξη να έχεις αυτοπεποίθηση και αέρα σιγουριάς τόσο ώστε να μην σε περνάνε για τσουτσέκι και να εμπνέεις μια σιγουριά στον άλλον. Κάθε αρχή και δύσκολη. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

'Οσοι λέτε σε μεταπτυχιακούς να ξεκαβαλήσουμε, μάλλον χρειάζεται να κοιτάξετε λίγο τη ζήλεια, το φθόνο και τον καημό σας που δεν πετύχατε ακαδημαϊκά, οπότε στραφήκατε στη μισθωτή σκλαβιά. Λίγη σοβαρότητα Ελληναριό, στο εξωτερικό οι μεταπτυχιακοί όντως θεωρούνται άξιοι για "φίπες".

Ε ναι, και αυτοί που τα λένε αυτά συνήθως έχουν τελειώσει το πολύ ένα ΙΕΚ αν όχι απλά το λύκειο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ο αριστούχος και αυτός  που θα τελειώσει τις σπουδές του στον προβλεπόμενο χρόνο να είσαι σίγουρος ότι θα βρει αμέσως δουλειά.Οι Αμερικάνοι δεν είναι χαζοί που ακόμη και σπουδές πληρώνουν στους αριστούχους προκειμένου να δουλέψουν μετά για αυτούς.Οι άλλοι πρώτο θα ταλαιπωρηθούν μέχρι να βρουν δουλειά  και δεύτερο θα πάνε σε υποδεέστερες δουλειές και συνήθως όχι σε αυτό που έχουν σπουδάσει.

Στατιστικά είναι σίγουρο πως πιο εύκολα θα βρει δουλειά αυτός που θα τελειώσει τις σπουδές του στην ώρα τους από αυτόν που θα κάνει τα διπλά χρόνια ή έστω περισσότερα χρόνια.

Για αυτό είπα  λέμε πως ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται ή να το αλλάξω πως  ο καθένας την τύχη του την φτιάχνει μόνος του.

Επειδή ανήκω και εγώ στην κατηγορία των "αριστούχων" έχασα και μια χρηματική υποτροφία στο παρά τσακ, γνωρίζω και άλλους που τελείωσαν στην ώρα τους. Δυστυχώς τα πράγματα έχουν επιδεινωθεί τόσο πολύ για όλους τους νέους πτυχιούχους στην Ελλάδα που ακόμα και από αυτή την πλευρά να το εξετάσεις, ουσιαστικά μόνο αν έχεις γνωστούς και μέσον βρίσκεις κάποια άκρη. Τελείωσα το 2009 και έβλεπα από τότε τι γινόταν, τώρα θα είναι ακόμα χειρότερα. Και αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι φεύγουν στο εξωτερικό, έχεις σχεδόν την ίδια μοίρα με αυτόν που χάζευε και έκανε πολύ παραπάνω χρόνια να τελειώσει την σχολή, και μιλάω πάντα σε κατάσταση να είσαι προσγειωμένος και οχι στο καλάμι, αλλιώς είσαι εντελώς τελειωμένος.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, crom251 είπε

Να σου απαντησω εγω που εχω μεταπτυχιακο, γιατι οι αλλοι νομιζεις σε ζηλευουν...

Στην αγορα εργασιας αν το μονο σου προσον ειναι το μεταπτυχιακο, εισαι απλα ενα μηδενικο....

Προφανώς δε μιλάμε για κόσμο που κάνει μεταπτυχιακό για να πει ότι έχει το χαρτί. Λέμε για κόσμο που κάνει μεταπτυχιακό για να αποκτήσει ερευνητική, δημοσιευτική (sic) και συνδυαστική εμπειρία που θα φανεί χρήσιμη σε οποιαδήποτε δουλειά απαιτεί soft skills (και όχι λαντζο-15ωρα).

Τα τυπάκια που καλλιεργούμε εδώ γύρω "να πάρω μτπτχ να μπω δημόσιο ή αν είμαι δημόσιο να πάρω άλλα 50ε μισθό" είναι πράγματι μηδενικά και το χαρτί που παίρνουν θα τους φανεί χρήσιμο μόνο για αυτό το 3% των επιλογών που το προορίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Και ομως ειναι αναποδα...στην ελλαδα οι σπουδες ειναι ετη φωτος ΠΙΣΩ. για τον απλουστατο λογο οτι οσοι παραπονουνται για ανεργια και προυπηρεσια ειναι αυτοι που δεν θελουν την συνδεση πανεπιστημιων με βιομηχανιες και αγορα εργασιας....η λυση ειναι προφανης?...ειναι?...αμ δεν ειναι.

Το ίδιο λέμε,διάβασε πριν κάνεις copy 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η μεγαλυτερη πλακα ειναι οι κατα καιρους... ερευνες, οχι απαραιτητα ελληνικες, οτι οι εργοδοτες δεν βρισκουν καλους υπαλληλους  😃

Το 2014 ο προβληματισμος ειχε  φτασει πλεον  και στο φορουμ  😄

Δυστυχως αυτο συνεχιστηκε και το 2017 

https://www.protothema.gr/economy/article/740896/ereuna-adecco-anikanopoiitoi-apo-ta-prosoda-ton-ergazomenon-tous-oi-ellines-ergodotes-/

 

Αλλα και το 2018  😄

http://www.kathimerini.gr/974301/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/e3i-stoys-10-ergodotes-dyskoleyontai-na-vroyn-katallhlo-proswpiko

 

Ουτε η Λαμψη τετοιο δραμα και τετοια διαρκεια  😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dollyyy19 είπε

παντα υπαρχουν αυτοι που ζητανε προυπηρεσια,αλλα και αυτοι που ζητανε νεαρους χωρις να ειναι αναγκαια η προυπηρεσια.οι μεν πρωτοι,θελουν γνώστες και θα πληρωσουν την γνωση,οι δε δευτεροι πηγαινουν για τον βασικο των βασικων.αλλα ολα ειναι θεμα timing.....

Όπως επίσης ακόμη και αυτοί που ζητάνε χρόνια προυπηρεσίας και τα κερ@τ@ τους σε χαρτιά δεν σημαίνει ότι δεν θα σ επάρουν επειδή δεν έχεις προυπηρεσία και έχεις ούτε τα μισά χαρτιά που ζητάνε . Μην κωλώνετε στείλτε βιογραφικά ακόμη και αν φαινομενικά δεν πληρείτε αυτά που θέτουν ως προαπαιτούμενα . Αν σας καλέσουν που αρκετές εταιρίες σε καλούν και ας μην πληρείς όσα ζητάνε απο κει και πέρα είναι θέμα skill να πουλήσεις καλά τον εαυτό σου . Στην τελική αυτό είναι  ! 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, De@th L0rd είπε

 Τώρα αν στην Ελλάδα έχουμε προσαρμοστεί σε περιβάλλον εργασίας ανάλογο του είλωτα στην αρχαία Ελλάδα (ντάξ τα παραλέω δεν έχουμε εκτελέσεις εν ψυχρώ για ανυπακοή... ακόμη), δε σημαίνει ότι είναι νορμάλ συνθήκες εργασίας...

Νομίζεις...

https://www.protothema.gr/greece/article/273522/o-basilias-ths-matomenhs-fraoylas/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που λέτε κάποιοι για το καβαλημένο καλάμι, σίγουρα το έχω δει σε πολλούς νέους πτυχιούχους, αλλά από την άλλη η εντύπωση που έχω σχηματίσει από προσωπική εμπειρία είναι ότι στην Ελλάδα το HR θέλει να "πουλήσεις τον εαυτό σου", ακόμα και για back office θέσεις. Γενικά δε θέλουν προσγειωμένους υπαλλήλους, αλλά φαντασμένους και cocky που θα τους πουν αυτά που θέλουν να ακούσουν. Γι' αυτό άλλωστε και όλοι οι δαπιτοπασπίτες που εμφανίζονται μόνο στην εξεταστική χώνονται στις "μεγάλες εταιρίες". Αν δεν είναι αυτοί καβαλημένοι στο καλάμι ποιοι είναι...

Επεξ/σία από Miracle Worker
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πουλήσεις τον εαυτό σου =/= φαντασμένος και cocky.

Έχω απολαύσει μεγάλη επιτυχία σε συνεντεύξεις ανά τα χρόνια πουλώντας το πακέτο "δεν είμαι τράγος ούτε έχω κάποιο εμφανές θέμα and I know how to get shit done".

Edit: ίσως το λεπτό σημείο είναι εάν το get shit done υποστηρίζεται με λόγια ή με έργα.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...