Προς το περιεχόμενο

Προϋπηρεσία, πώς τη βρίσκεις αν δεν έχεις εργαστεί στο παρελθόν;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Αυτό που λέτε κάποιοι για το καβαλημένο καλάμι, σίγουρα το έχω δει σε πολλούς νέους πτυχιούχους, αλλά από την άλλη η εντύπωση που έχω σχηματίσει από προσωπική εμπειρία είναι ότι στην Ελλάδα το HR θέλει να "πουλήσεις τον εαυτό σου", ακόμα και για back office θέσεις. Γενικά δε θέλουν προσγειωμένους υπαλλήλους, αλλά φαντασμένους και cocky που θα τους πουν αυτά που θέλουν να ακούσουν. Γι' αυτό άλλωστε και όλοι οι δαπιτοπασπίτες που εμφανίζονται μόνο στην εξεταστική χώνονται στις "μεγάλες εταιρίες". Αν δεν είναι αυτοί καβαλημένοι στο καλάμι ποιοι είναι...

Ποιο HR και τριχες .Αφου οι περισσοτερες ειναι μικρομεσαιες επιχειρησεις .Που δεν κοιτανε τι θα συμβει αν ανεβει η δουλεια αλλα πως θα ριξουν το κοστος η θα απολυσουν κανενα οταν πεσει η δουλεια...και βλεπουμε .Δηλαδη νοοτροπια μπαρμπαμητσου σουβλατζη .Θελουν και βιογραφικο 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, defacer είπε

Πουλήσεις τον εαυτό σου =/= φαντασμένος και cocky.

Έχω απολαύσει μεγάλη επιτυχία σε συνεντεύξεις ανά τα χρόνια πουλώντας το πακέτο "δεν είμαι τράγος ούτε έχω κάποιο εμφανές θέμα and I know how to get shit done".

Edit: ίσως το λεπτό σημείο είναι εάν το get shit done υποστηρίζεται με λόγια ή με έργα.

Η αλήθεια είναι ότι όταν πήγα να πατήσω "Υποβολή απάντησης", διαπίστωσα ότι η ερμηνευτική ασάφεια μεταξύ των δύο προτάσεων θα έπεφτε αντικείμενο εκμετάλλευσης των γνωστών/άγνωστων αυτάρεσκων παρόμοιων νημάτων, που θέλουν να ξαναπούν για πολλοστή φορά το προσωπικό τους "success story", αλλά βαρέθηκα να το αλλάξω. Τουλάχιστον έπεσα μέσα στην εκτίμησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Αυτό που λέτε κάποιοι για το καβαλημένο καλάμι, σίγουρα το έχω δει σε πολλούς νέους πτυχιούχους, αλλά από την άλλη η εντύπωση που έχω σχηματίσει από προσωπική εμπειρία είναι ότι στην Ελλάδα το HR θέλει να "πουλήσεις τον εαυτό σου", ακόμα και για back office θέσεις. Γενικά δε θέλουν προσγειωμένους υπαλλήλους, αλλά φαντασμένους και cocky που θα τους πουν αυτά που θέλουν να ακούσουν. Γι' αυτό άλλωστε και όλοι οι δαπιτοπασπίτες που εμφανίζονται μόνο στην εξεταστική χώνονται στις "μεγάλες εταιρίες". Αν δεν είναι αυτοί καβαλημένοι στο καλάμι ποιοι είναι...

Συγνώμη κιόλας, αλλά τα έχεις ανάποδα, τα κομματόσκυλα είναι φαντασμένοι επειδή ξέρουν σίγουρα ότι θα μπουν στην δουλειά ότι προσόντα και εάν έχουν, όχι το ανάποδο.

Γενικά κανείς λογικός δεν θέλει έναν υποψήφιο junior-κάτι να το παίζει ιστορία, τουλάχιστον από αυτά που έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εισαι Αθηνα, αυτο και απο μονο του ειναι καλο (δεν μπορεις να φανταστεις ποσο χαλια ειναι η κατασταση στην υπολοιπη Ελλαδα). Τι ηλικια εχεις; Σπουδαζεις ή εχεις σπουδασει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Γενικά δε θέλουν προσγειωμένους υπαλλήλους, αλλά φαντασμένους και cocky που θα τους πουν αυτά που θέλουν να ακούσουν.

Αυτό ισχύει σε συγκεκριμένες κατηγορίες επιχειρήσεων. Προ 12ετίας, που ήμουν στη φάση του TS (περίπου τουλάχιστον, δεν έχει πει ακριβώς την κατάσταση) έστελνα τα βιογραφικά όπου έβρισκα. Με παίρνουν, μετά από τεστ δεξιοτήτων, για συνέντευξη στην τράπεζα Α (με τελείως άσχετο πτυχίο μηχανικού). Πάω και βρίσκω κάτι φαντασμένους τύπους που την είχαν δει γιάπηδες στο NYC (ήταν η φάση που οι τράπεζες είχαν τρελή ανάπτυξη και κάθε μήνα άνοιγαν 10 καινούρια καταστήματα) και περίμεναν να δουν κι από μένα το ίδιο (πέρα από την εμφάνιση με γραβάτες κλπ, και στη συμπεριφορά). Αποτέλεσμα: κατάφεραν να με νευριάσουν με ηλίθιες ερωτήσεις και γύρισα σπίτι όπως έφυγα: άνεργος.
Μετά από λίγο καιρό, βρίσκομαι να έχω συνέντευξη τη μια μέρα σε μεγάλη εταιρεία για τον κλάδο της παραγωγής (στο αντικείμενό μου στο πολύ περίπου) και την επομένη στην τράπεζα Β. Πάω στην 1η, βρίσκω ένα κανονικό κλίμα του στυλ:

- Χρειαζόμαστε να κάνεις αυτά, ετούτα κι εκείνα. Μπορείς;

- Μπορώ.

- Προσφέρουμε αυτό, εκείνο και το άλλο. Είσαι ΟΚ;

- Είμαι.

Φεύγω με την αίσθηση ότι την έχω τη δουλειά, αλλά καλού-κακού πήγα και στην τράπεζα. Έχοντας την εμπειρία από την προηγούμενη και την άνεση ότι πιθανότατα έχω ήδη δουλειά που με ενδιαφέρει περισσότερο, μπήκα μέσα cocky που λες κι εσύ κι έλεγα μπούρδες, σε σημείο που θα αποκαλούσα κι εγώ τον εαυτό μου βλάκα. Κανα 20ήμερο μετά, που με πήραν να πάω να αρχίσω, είχα ήδη ξεκινήσει στην άλλη (με δοκιμαστική σύμβαση για να αποδείξω ότι όντως μπορώ να κάνω όσα είχα πει ότι μπορώ) και δεν πάτησα ποτέ.

Συμπέρασμα: Η λεζάντα και η παπάτζα χρειάζονται σε δουλειές που το αντικείμενο είναι να πουλάς λεζάντα και παπάτζα. Σε πραγματική δουλειά απαιτείται συνέπεια λόγων - πτυχίων - μεταπτυχιακών και έργων.

6 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

όλοι οι δαπιτοπασπίτες που εμφανίζονται μόνο στην εξεταστική χώνονται στις "μεγάλες εταιρίες"

Όχι όλοι. Τα "κεφάλια" μόνο. Οι υπόλοιποι βγαίνουν μετά από 4-5-6 χρόνια "Μύκονοοοοοοοοος" και κλαίγονται για τα χρόνια και τους κόπους που πήγαν χαμένα και τα άχρηστα πτυχία που τους έβαλαν να πάρουν.

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apostolispd είπε

Αυτό ισχύει σε συγκεκριμένες κατηγορίες επιχειρήσεων. Προ 12ετίας, που ήμουν στη φάση του TS (περίπου τουλάχιστον, δεν έχει πει ακριβώς την κατάσταση) έστελνα τα βιογραφικά όπου έβρισκα. Με παίρνουν, μετά από τεστ δεξιοτήτων, για συνέντευξη στην τράπεζα Α (με τελείως άσχετο πτυχίο μηχανικού). Πάω και βρίσκω κάτι φαντασμένους τύπους που την είχαν δει γιάπηδες στο NYC (ήταν η φάση που οι τράπεζες είχαν τρελή ανάπτυξη και κάθε μήνα άνοιγαν 10 καινούρια καταστήματα) και περίμεναν να δουν κι από μένα το ίδιο (πέρα από την εμφάνιση με γραβάτες κλπ, και στη συμπεριφορά). Αποτέλεσμα: κατάφεραν να με νευριάσουν με ηλίθιες ερωτήσεις και γύρισα σπίτι όπως έφυγα: άνεργος.
Μετά από λίγο καιρό, βρίσκομαι να έχω συνέντευξη τη μια μέρα σε μεγάλη εταιρεία για τον κλάδο της παραγωγής (στο αντικείμενό μου στο πολύ περίπου) και την επομένη στην τράπεζα Β. Πάω στην 1η, βρίσκω ένα κανονικό κλίμα του στυλ:

- Χρειαζόμαστε να κάνεις αυτά, ετούτα κι εκείνα. Μπορείς;

- Μπορώ.

- Προσφέρουμε αυτό, εκείνο και το άλλο. Είσαι ΟΚ;

- Είμαι.

Φεύγω με την αίσθηση ότι την έχω τη δουλειά, αλλά καλού-κακού πήγα και στην τράπεζα. Έχοντας την εμπειρία από την προηγούμενη και την άνεση ότι πιθανότατα έχω ήδη δουλειά που με ενδιαφέρει περισσότερο, μπήκα μέσα cocky που λες κι εσύ κι έλεγα μπούρδες, σε σημείο που θα αποκαλούσα κι εγώ τον εαυτό μου βλάκα. Κανα 20ήμερο μετά, που με πήραν να πάω να αρχίσω, είχα ήδη ξεκινήσει στην άλλη (με δοκιμαστική σύμβαση για να αποδείξω ότι όντως μπορώ να κάνω όσα είχα πει ότι μπορώ) και δεν πάτησα ποτέ.

Συμπέρασμα: Η λεζάντα και η παπάτζα χρειάζονται σε δουλειές που το αντικείμενο είναι να πουλάς λεζάντα και παπάτζα. Σε πραγματική δουλειά απαιτείται συνέπεια λόγων - πτυχίων - μεταπτυχιακών και έργων.

Καλα, πριν απο 12 χρονια ζουσαμε σε μια αλλη Ελλαδα, δεν το βρισκω καθολου παραξενο οτι οι τραπεζες θελανε τετοια (καλα για τα ρουχα δεν το συζητω, ακομα και τωρα ολος ο χρηματο οικονομικος τομεας τους θελει ολους με κουστουμια και ο ασφαλιστικος τομεας τουλαχιστον με γραβατα).

Δεν καταλαβα, τελικα πηγες στο εργοστασιο ή στην τραπεζα Β;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργοστάσιο αβλεπί. Η τράπεζα εξαρχής υπήρχε σαν προσωρινή λύση να πορεύομαι μέχρι να βρω κάτι άλλο. Ειδικά εκείνη την περίοδο ήταν η εποχή των "στόχων", π.χ. "κόψε το λαιμό σου και φέρε μου το επόμενο 6μηνο €400.000 στεγαστικά δάνεια, αλλιώς απολύεσαι". Γι' αυτό απαιτούνταν και η ανάλογη λεζάντα εκ μέρους του υπαλλήλου. Και γι'αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να μακροημερεύσω εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν υπήρχε θέμα απόλυσης σε ελληνική τράπεζα. Ακόμα και σε άτομα με σοβαρά παραπτώματα. Ποσό μάλλον για στόχους. Αλλά πρήξιμο έπαιζε, πολύ. Αλλά αυτό  δεν είναι κάτι σπάνιο πια , ακόμα και σε βενζινάδικο να δουλεύεις, σου βάζουνε στόχους πωλήσεων για αξεσουάρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolispd είπε

Εργοστάσιο αβλεπί. Η τράπεζα εξαρχής υπήρχε σαν προσωρινή λύση να πορεύομαι μέχρι να βρω κάτι άλλο. Ειδικά εκείνη την περίοδο ήταν η εποχή των "στόχων", π.χ. "κόψε το λαιμό σου και φέρε μου το επόμενο 6μηνο €400.000 στεγαστικά δάνεια, αλλιώς απολύεσαι". Γι' αυτό απαιτούνταν και η ανάλογη λεζάντα εκ μέρους του υπαλλήλου. Και γι'αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να μακροημερεύσω εκεί μέσα.

Φίλε μου καταλαβαίνεις τι λες?

Στην Ελλάδα δεν παίζει απόλυση παρά μόνον για απάτες από τράπεζα

Δεύτερον

Στην τράπεζα είσαι πιο σίγουρος σε σχέση με ένα εργοστάσιο και σίγουρα πιο καλοπληρωμένος (bonus,ασφάλειες ζωής ,άδειες πολλές άδειες κλπκλπ)7¨30 ώρες δουλειά

Οράριο 7¨30 με 3 και πολλά άλλα  και το σημαντικότερο την ΟΤΟΕ

Στον φίλο παραπίνω θα συμβούλευα να βρει μια εταιρία σχετική με τον κλάδο που θέλει να δουλέψει η όποια να είναι κλεισμένη και να πουλήσει παπά ότι δούλευε εκεί για λίγο

 

Άπλα οι εταιρίες για να αποφύγουν τα πολλά βιογραφικά βάζουν τα προαπαιτούμενα ψηλά για να ψαρώσουν τους rookies

Μην μασάτε ρε στείλτε παντού και ας μην εχουν σχέση τα προσωντα σας

Και το σημαντικότερο οι εταιρίες δεν παίρνουν  τον πιο ικανό αλλά αυτόν που φαίνεται πιο ικανός δηλαδή αυτόν με το περισσότερο θράσος

Και μην βιαστείτε να κατακρίνετε τις απόψεις μου γιατί έτσι λειτουργεί η αγορά και καλύτερα τα νέα παιδιά να το μάθουν από νωρίς και όχι μέσα από τον σκληρό δρόμο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, infested είπε

Είπα να μην το αναφέρω γιατί μετά θα με ρωτούσαν αν είμαι μπολσεβίκος ή αντάρτης συμμορίτης ή αν στην Μόσχα έχουν ακόμη κομμουνισμό :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Είπα να μην το αναφέρω γιατί μετά θα με ρωτούσαν αν είμαι μπολσεβίκος ή αντάρτης συμμορίτης ή αν στην Μόσχα έχουν ακόμη κομμουνισμό :D

Α πα πα, γίνονται αυτά τα πράγματα στην Ευρωπαϊκή Ένωση;; Αδυνατώ να το πιστέψω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakis81 είπε

Άπλα οι εταιρίες για να αποφύγουν τα πολλά βιογραφικά βάζουν τα προαπαιτούμενα ψηλά για να ψαρώσουν τους rookies

Μην μασάτε ρε στείλτε παντού και ας μην εχουν σχέση τα προσωντα σας

Στειλτε παντου απλα μην περιμενετε απαντηση εφοσον τα προσοντα σας δεν εχουν σχεση 

Και προσοχη απο εταιρειες που ψαχνουν θυματα και οχι εργαζομενους,και με αυτο δεν αναφερομαι σε κομμουνιστικες θεωριες,αλλα σε καποιους που λενε οτι θα εισαι "συνεργατης-ασφαλιστης" και θα εχεις "μεριδιο απο τις πωλησεις" και αλλα τετοια οπου οι πιθανοτητες να βγαλεις λεφτα ειναι ισως υπαρκτες αλλα γενικα αβασιμες

Αν εχετε ακρη να πατε αμερικη,εκει θα προσλαμβανουν και ουρακοταγκους και λιγο,η ανεργια εχει πρακτικα μηδενισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Στην Ελλάδα δεν παίζει απόλυση παρά μόνον για απάτες από τράπεζα

Σήμερα ίσως όχι, δεν ξέρω - και σίγουρα έχουν μαζευτεί και οι τράπεζες λόγω της κατάστασης. Τότε έπαιζε, και άνετα κιόλας. Όλοι όσοι ήξερα σε τράπεζες είχαν ξαμολυθεί σε συγγενείς, γνωστούς και φίλους "φέρε τις καταθέσεις σε μας", "πάρε ένα στεγαστικό, τίποτα δεν είναι" κλπ.

41 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Στην τράπεζα είσαι πιο σίγουρος σε σχέση με ένα εργοστάσιο

Δε θα το έλεγα. Από το συγκεκριμένο εργοστάσιο δεν έχει περικοπεί καμία θέση εργασίας - ίσα ίσα έχει επεκταθεί κιόλας. Οι τράπεζες; Απ' όσες έχουν μείνει ποιά δεν κλείνει καταστήματα;

43 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

σίγουρα πιο καλοπληρωμένος

Με την καμία (για μένα τουλάχιστον). Στην τράπεζα θα ήμουν σαν απόφοιτος Λυκείου και χωρίς καμία πιθανότητα εξέλιξης χωρίς ένα σχετικό πτυχίο. Στο εργοστάσιο για αρχή έπαιζαν τα ίδια χρήματα συν τα εξτρά (υπερωρίες, νύχτες κλπ). Χτίζεις και ένα βιογραφικό για αργότερα.

47 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Οράριο 7¨30 με 3

Το μόνο αρνητικό καθώς το εργοστάσιο ήταν συνήθως 24ωρο κυλιόμενο, αρκετές υπερωρίες και ανάλογα με την περίοδο και τα Σ-Κ μέσα κάποιες φορές. Και πάλι, όπως είπα, όλα πληρωμένα κανονικά. Με αυτό υπόψη έκανα την επιλογή μου και με το ότι μόλις με άλλαζαν μέχρι να ξαναπάω είχα το κεφάλι ήσυχο κι όχι με το άγχος "πού στο διάολο θα δώσω δάνειο;"

Για κάποιον άλλο μπορεί να έπαιζε ρόλο και το ίματζ, το γραφείο, η γραβάτα. Δεν το κατακρίνω, αλλά για μένα όλο αυτό ήταν απωθητικό και δεν το μετάνιωσα. Οπότε καταλαβαίνω πολύ καλά τι λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Είπα να μην το αναφέρω γιατί μετά θα με ρωτούσαν αν είμαι μπολσεβίκος ή αντάρτης συμμορίτης ή αν στην Μόσχα έχουν ακόμη κομμουνισμό :D

Για να το γραφει το Πρώτο Θέμα είναι σίγουρα ψέματα, κομιστής, κομπίνες και λοιπά τσιτάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Για να το γραφει το Πρώτο Θέμα είναι σίγουρα ψέματα, κομιστής, κομπίνες και λοιπά τσιτάτα.

Spoiler

Δε ξέρω εγώ διαβάζω μόνο Μακελειό:D

 

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...