Προς το περιεχόμενο

Προϋπηρεσία, πώς τη βρίσκεις αν δεν έχεις εργαστεί στο παρελθόν;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, apostolispd είπε

Σήμερα ίσως όχι, δεν ξέρω - και σίγουρα έχουν μαζευτεί και οι τράπεζες λόγω της κατάστασης. Τότε έπαιζε, και άνετα κιόλας. Όλοι όσοι ήξερα σε τράπεζες είχαν ξαμολυθεί σε συγγενείς, γνωστούς και φίλους "φέρε τις καταθέσεις σε μας", "πάρε ένα στεγαστικό, τίποτα δεν είναι" κλπ.

Δε θα το έλεγα. Από το συγκεκριμένο εργοστάσιο δεν έχει περικοπεί καμία θέση εργασίας - ίσα ίσα έχει επεκταθεί κιόλας. Οι τράπεζες; Απ' όσες έχουν μείνει ποιά δεν κλείνει καταστήματα;

Με την καμία (για μένα τουλάχιστον). Στην τράπεζα θα ήμουν σαν απόφοιτος Λυκείου και χωρίς καμία πιθανότητα εξέλιξης χωρίς ένα σχετικό πτυχίο. Στο εργοστάσιο για αρχή έπαιζαν τα ίδια χρήματα συν τα εξτρά (υπερωρίες, νύχτες κλπ). Χτίζεις και ένα βιογραφικό για αργότερα.

Το μόνο αρνητικό καθώς το εργοστάσιο ήταν συνήθως 24ωρο κυλιόμενο, αρκετές υπερωρίες και ανάλογα με την περίοδο και τα Σ-Κ μέσα κάποιες φορές. Και πάλι, όπως είπα, όλα πληρωμένα κανονικά. Με αυτό υπόψη έκανα την επιλογή μου και με το ότι μόλις με άλλαζαν μέχρι να ξαναπάω είχα το κεφάλι ήσυχο κι όχι με το άγχος "πού στο διάολο θα δώσω δάνειο;"

Για κάποιον άλλο μπορεί να έπαιζε ρόλο και το ίματζ, το γραφείο, η γραβάτα. Δεν το κατακρίνω, αλλά για μένα όλο αυτό ήταν απωθητικό και δεν το μετάνιωσα. Οπότε καταλαβαίνω πολύ καλά τι λέω...

Σε τράπεζα ποτέ στην Ελλάδα δεν έπαιξε απόλυση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω κι έτσι, το κλίμα εκφοβισμού και η πίεση πάντως υπήρχαν. Τι το θες μετά; Δε γ@*&έται και το γραφείο με το aircondition;

Το παρατραβήξαμε και όντως έχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα ως συνήθως. Θέμα προσωπικών επιλογών είναι, δεν έχω την απαίτηση να το συμμεριστούν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να επιστρέψω στο αρχικό

μην κάνεις το λάθος να μην στέλνεις βιογραφικό εκεί που ζητούν προϋπηρεσία. Αν θεωρείς οτι μπορείς να ανταπεξέλθεις και σε ενδιαφέρει προφανώς και πρέπει να στείλεις βιογραφικό και άς σε αξιολογήσουν στην συνέντευξη (με την ελπίδα οτι θα φτάσεις εκεί).

καλά τα πτυχία, καλή και η προϋπηρεσία αλλά μην νομίζετε οτι οι εργοδότες είναι χαζοί. Ολοι εχουν καεί κατά καιρούς απο τύπους που πουλάνε καλά τον εαυτό τους και κουβαλούν γεμάτα βιογραφικά.

Επεξ/σία από Oid259
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostakis81 είπε

Μην μασάτε ρε στείλτε παντού και ας μην εχουν σχέση τα προσωντα σας

Και το σημαντικότερο οι εταιρίες δεν παίρνουν  τον πιο ικανό αλλά αυτόν που φαίνεται πιο ικανός δηλαδή αυτόν με το περισσότερο θράσος

Και μην βιαστείτε να κατακρίνετε τις απόψεις μου γιατί έτσι λειτουργεί η αγορά και καλύτερα τα νέα παιδιά να το μάθουν από νωρίς και όχι μέσα από τον σκληρό δρόμο  

αχά. Βρέθηκε ο ένοχος.

Εσύ είσαι ρε αλήτη που παρακινείς τον κόσμο και καθόμαστε να ξεδιαλέγουμε σαβούρα;

Συγνώμη αλλά όταν ζητάμε λογιστή με συγκεκριμένες γνώσεις και μας έρχεται βιογραφικό από το κάθε ντουγάνι που δεν έχει τελειώσει καν σχολή λογιστικής.... Δηλαδή τι να λέμε.

Σε τι ελπίζετε μερικοί ήθελα να ήξερα

Ή όταν ζητάς άτομο στο τομέα της πληροφορικής και σκάει βιογραφικό με ... ECDL και εμπειρία καφετέριας

Σε κάτι κοντινό οκ στείλετε, αλλά απορώ γιατί στέλνετε σε τόσο άκυρα.

Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι, μου είχαν πει κάποτε. Έχετε να χάσετε το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, apostolispd είπε

Έστω κι έτσι, το κλίμα εκφοβισμού και η πίεση πάντως υπήρχαν. Τι το θες μετά; Δε γ@*&έται και το γραφείο με το aircondition;

Το παρατραβήξαμε και όντως έχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα ως συνήθως. Θέμα προσωπικών επιλογών είναι, δεν έχω την απαίτηση να το συμμεριστούν όλοι.

εγω μαζι σου ειμαι. καποιες δουλειες οσο ανετες και να φαινονται/ειναι παντα υπαρχει η περιπτωση να μη σου ταιριαζει. εχω φυγει απο τετοιες, δε θα κατσω να παιρνω ψυχοφαρμακα γιατι ειναι "καλη δουλεια", χιλιες φορες η "κακη δουλεια" που φχαριστιεμαι (ειμαι μαζοχας τελικα :P)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kleo1 είπε

Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι, μου είχαν πει κάποτε. Έχετε να χάσετε το χρόνο σας.

εαν ειναι ανεργος ο χρονος που χανει που σιγα τον χρονο κιολας 3-5 δευτερολεπτα ειναι λιγοτερο πολυτιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, kleo1 είπε

αχά. Βρέθηκε ο ένοχος.

Εσύ είσαι ρε αλήτη που παρακινείς τον κόσμο και καθόμαστε να ξεδιαλέγουμε σαβούρα;

Συγνώμη αλλά όταν ζητάμε λογιστή με συγκεκριμένες γνώσεις και μας έρχεται βιογραφικό από το κάθε ντουγάνι που δεν έχει τελειώσει καν σχολή λογιστικής.... Δηλαδή τι να λέμε.

Σε τι ελπίζετε μερικοί ήθελα να ήξερα

Ή όταν ζητάς άτομο στο τομέα της πληροφορικής και σκάει βιογραφικό με ... ECDL και εμπειρία καφετέριας

Σε κάτι κοντινό οκ στείλετε, αλλά απορώ γιατί στέλνετε σε τόσο άκυρα.

Δεν έχουμε να χάσουμε κάτι, μου είχαν πει κάποτε. Έχετε να χάσετε το χρόνο σας.

Βιογραφικά θα δέχεστε είτε σας αρέσει είτε οχι, διότι όλες οι αγγελίες απαιτούν εμπειρία, υπάρχει τεράστια προσφορά και ελάχιστη ζήτηση εργασίας από εργοδότες με αγγελίες που ζητάνε τα κέρατά τους.

Τώρα αν ήμουν εγώ αυτός που θα έστελνα κάπου χωρίς εμπειρία και με ρωτούσαν στην συνέντευξη, θα απέφευγα να τους πετάξω το τσιτάτο "δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα", θα τους έλεγα απλά οτι δεν υπάρχει αγγελία χωρίς προϋπηρεσία και δεν γίνεται να κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια και να μην στείλω πουθενά βιογραφικό. Επίσης, δεν είναι μόνο η εμπειρία που ζητάνε στις αγγελίες, μπορεί να την έχεις αλλά να υπολείπεσαι σε άλλα προσόντα όπως οι ξένες γλώσσες. Σε κάθε περίπτωση αν όλοι δεν έστελναν πουθενά βιογραφικό και έπρεπε να περιμένουν πότε θα είναι σε θέση να καλύψουν τα προσόντα που ζητάνε θα είχαμε ανεργία 90%. 

Τώρα, το που θα στείλει βιογραφικό κάποιος και πως θα παρουσιάσει τον εαυτό του ακόμα και σε ζητούμενες θέσεις που δεν τηρεί τα προσόντα είναι θέμα του καθενός. Κάποιες περιπτώσεις είναι όντως ακραίες όπως αναφέρεις και εσύ, αλλά όπως είπα και πριν δεν το αποφεύγεις αυτό το φαινόμενο στην κατάσταση που έχει περιέλθει ο εργασιακός τομέας στην χώρα μας.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τώρα αν ήμουν εγώ αυτός που θα έστελνα κάπου χωρίς εμπειρία και με ρωτούσαν στην συνέντευξη

Να σε φωναξει για συνεντευξη καποιος που ψαχνει πχ λογιστη με εμπειρια δεν παιζει ουτε μια στο εκατομμυριο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Να σε φωναξει για συνεντευξη καποιος που ψαχνει πχ λογιστη με εμπειρια δεν παιζει ουτε μια στο εκατομμυριο

Μιλάω γενικά και οχι αποκλειστικά για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagos789 είπε

Να σε φωναξει για συνεντευξη καποιος που ψαχνει πχ λογιστη με εμπειρια δεν παιζει ουτε μια στο εκατομμυριο

Εχουν ψυλλιαστει οι υποψηφιοι οτι μπορει να ζηταει ''λογιστη με εμπειρια'' και να θελει καμμια κοπελιτσα  να κοιταει κανα τιμολογιο, να πεταγεται μεχρι την τραπεζα, και αν ειναι δυνατον να πληρωνεται μεσω voucher απο το κρατος 😄

Ειχε παει μια φορα και ο αδελφος μου, με πτυχιο , μεταπτυχικο, σε εξωστρεφη  εταιρεια και ηθελαν να παιρνει 500 ευρω και να υπογραφει.Μαλλον θα κατεληξαν σε κανα voucher τελικα, θα κλαιγονται οτι δεν βρισκουν καλο υπαλληλο και θα περιμενουν να πεσει ο..Σταλιν  , ο Μαδουρο , οι συνταξεις για να εχουμε φορολογια Μαλτας , Βουλγαριας και Σιγκαπουρης  😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, papoys1 είπε

όταν βλέπει τον άλλο 28 και 30 σου λέει τι να τον κάνω από τη στιγμή που δεν νοιάζονταν να τελειώσει τις σπουδές του πως θα νοιαστεί για τη δική μου δουλειά.

 

ναι για αυτο ατομο που έκανε δεκα χρονια να τελειωσει την σχολή ηλεκτρολογων μηχανικών τον πήρε κατευθειαν εταιρεια στην Ολλανδία

βασικά φιλε νηματοθέτη μη δινεις σημασια στα γραφομενα και μην απογοητευεσαι, ο καθενας γραφει το μακρύ και το κοντο του σε καθε φορουμ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ο αριστούχος και αυτός  που θα τελειώσει τις σπουδές του στον προβλεπόμενο χρόνο να είσαι σίγουρος ότι θα βρει αμέσως δουλειά.Οι Αμερικάνοι δεν είναι χαζοί που ακόμη και σπουδές πληρώνουν στους αριστούχους προκειμένου να δουλέψουν μετά για αυτούς.Οι άλλοι πρώτο θα ταλαιπωρηθούν μέχρι να βρουν δουλειά  και δεύτερο θα πάνε σε υποδεέστερες δουλειές και συνήθως όχι σε αυτό που έχουν σπουδάσει.

Στατιστικά είναι σίγουρο πως πιο εύκολα θα βρει δουλειά αυτός που θα τελειώσει τις σπουδές του στην ώρα τους από αυτόν που θα κάνει τα διπλά χρόνια ή έστω περισσότερα χρόνια.

Για αυτό είπα  λέμε πως ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται ή να το αλλάξω πως  ο καθένας την τύχη του την φτιάχνει μόνος του.

Εγώ που τελείωσα την σχολή μου στον προβλεπόμενο χρόνο και ψάχνω 3 χρόνια δουλειά γιατί δεν με παίρνει κανένας; Έχω πάει σε πολλές συνεντεύξεις και το πρώτο που ρωτάνε είναι αν έχω προϋπηρεσία και όχι πόσο έκανα να τελειώσω την σχολή μου, ούτε ο βαθμός του πτυχίου δεν τους νοιάζει. Θέλουν προϋπηρεσία γιατί το μόνο που τους νοιάζει είναι να αρχίσεις να αποδιδεις στο μέγιστο από τις πρώτες μέρες άλλωστε η εκπαίδευση κοστίζει και δεν πρόκειται να επενδύσουν σε κάποιον που δεν έχει προϋπηρεσία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, theripper7 είπε

Εγώ που τελείωσα την σχολή μου στον προβλεπόμενο χρόνο και ψάχνω 3 χρόνια δουλειά γιατί δεν με παίρνει κανένας; Έχω πάει σε πολλές συνεντεύξεις και το πρώτο που ρωτάνε είναι αν έχω προϋπηρεσία και όχι πόσο έκανα να τελειώσω την σχολή μου, ούτε ο βαθμός του πτυχίου δεν τους νοιάζει. Θέλουν προϋπηρεσία γιατί το μόνο που τους νοιάζει είναι να αρχίσεις να αποδιδεις στο μέγιστο από τις πρώτες μέρες άλλωστε η εκπαίδευση κοστίζει και δεν πρόκειται να επενδύσουν σε κάποιον που δεν έχει προϋπηρεσία.

Η αγορά εργασίας της Ελλάδος σε μια πρόταση. Επίσης και χωρίς ΚΑΜΙΑ απολύτως επένδυση στον εργαζόμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως λιγακι αργα στο θεμα αλλα να πω την αποψη μου. Ειμαι μικρος σε ηλικια, μονο 28 και δεν εχω σπουδασει HR η κατι . Στην εταιρεια που δουλευω μιας και εχω την τυχη να ειμαι αρχηγος ομαδας, περνανε απο τα χερια μου βιογραφικα και κανω και συνεντευξεις. Θελω να ξεκαθαρισω κατι πολυ απλο, τουλαχιστον στο πως το βλεπω εγω και τονιζω παλι χωρις σπουδες.Οταν ζητειται προυπηρεσια σε ενα χαμηλο ποστο ειναι κυριως φαινομενικο. Και τι εννοω με αυτο; Σπουδες μεταπτυχιακο και στρατος ειναι περιπου 7 χρονια. Το πως θα περασει ο καθενας αυτα τα 7 χρονια ομως διαφερει. Καποιος που απλα εχει σπουδασει για να σπουδασει επειδη ειτε τον αναγκασαν ειτε επειδη πιστευε οτι πρεπει να το κανει θα δει την αγγελια και θα την προσπερασει. Στο κατω κατω ολοι ξερουμε οτι ενα πτυχειο δεν σημαινει τιποτα σε παρα πολλες περιπτωσεις. Ενα ατομο που 'γουσταρει' κατι και το σπουδαζει θα κινητοποιηθει. Θα ψαξει να βρει εργασια ως βοηθος οσο καιρο σπουδαζει, ακομα και ανευ πληρωμης πολλες φορες για να παρει μια ιδεα. Το εχω δει απο εμενα, απο φιλους, γνωστος και αγνωστους. Δεν ειναι αναγκη να ειναι πολλες ωρες, απλα να το δει στην πραξη και αν πραγματικα του αρεσει αυτο που διαλεξε. Θελει να παρει μια πραγματικαη ιδεα, πως το λενε...

Αλλα ολοι μας ζουμε στην Ελλαδα, που το μοτο τα τελευταια 20χρονια+ ειναι το παιδι μου πρεπει να σπουδασει για να γινει καποιος.
Και καπως ετσι λοιπον αποθαρρινεις τους πτυχειουχος που δεν ξερουν για ποιο λογο σπουδασαν. Δεν ειναι καθολικο αυτο που ειπα, αλλα ισχυει σε ενα πολυ πολυ μεγαλο ποσοστο. Και ειναι αυτοι κυριως που πιστευουν επειδη σπουδασαν οτι πρεπει να γινουν κατευθειαν διευθυντες κ.ο.κ.

Εφωσον λοιπον εχουμε ξεφορτωθει αυτη τη μεριδα των ατομων, ανοιγουμε τα βιογραφικα και ξεκαθαριζουμε τις πραγματικες προυπηρεσιες απο τις ψευτικες. Ολοι εχουμε γραψει σαλτσες και εγω μεσα σε αυτους. Και πραγματικα φαινεται πολυ ευκολα, τουλαχιστον τωρα το βλεπω  καθαρα. Αλλα καπου εδω ξεφευγω απο το θεμα της συζητησης.

Κριση υπαρχει, ανεργια υπαρχει. Οχι σε αυτο το ποσοστο που μας πλασαρουν βεβαια. Τις περισσοτερες φορες δεν ανταμοιβομαστε αρκετα γι αυτο που προσφερουμε ειναι αληθεια. Αλλα υπαρχει διαφορα στο μενω αεργος και προσπαθω καθημερινα μεχρι καποιος να με ανταμοιψει γι αυτο που κανω.

Αυτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...