Προς το περιεχόμενο

Προϋπηρεσία, πώς τη βρίσκεις αν δεν έχεις εργαστεί στο παρελθόν;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολλες φορες ανεβαζουν αγγελιες και δεν ξερουν τι θελουν ή βλεπουν τι βιογραφικα παιρνουν και αναθεωρουν με την λογικη ασε θα κανω εγω μισθοδοσια ας αναλαβει ο μικρος αυτο το κομματι...ή δεν βρισκουν καποιον με τα χρηματα που θελουν να δωσουν κτλ κτλ...και παλι ο χαμενος χρονος για τον απελπισμενο ειναι ελαχιστος και τζαμπα
προσφατα εβελα αγγελια που ζηταγε να εχει 5 χρονια προυπηρεσια σε γραφειο, γνωσεις μισθοδοσιας εργατιων κτλ....Βασικος μισθος! εκλαιγα φυσικα

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, kleo1 είπε

Επίσης τον ίδιο χρόνο θα του πάρει αν στείλει βιογραφικό στη ΝΑΣΑ ή στη Ρεαλ για θέση επιθετικού. Μπορεί να το κάνει, δε χάνει κάτι.

Αλλά, όσες πιθανότητες έχει να τον πάρουν στη ΝΑΣΑ τις ίδιες πιθανότητες έχει να τον προσλάβει-καλέσει για συνέντευξη μια εταιρία που ζητάει λογιστή (με συγκεκριμένες γνώσεις κιόλας -δε πρόκειται για μαγαζάκι-) και στέλνει βιογραφικό με ούτε καν σπουδές λογιστικής σε ένα ΙΕΚ, αλλά μόνο υπάλληλος σε καφέ-μπαρ-φούρνο.

Σε θέσεις που ζητάνε εμπειρία, συμφωνώ κι εγώ. Στείλτε κι ας μην έχετε εμπειρία.

Αλλά δεν έχει νόημα να στέλνετε όπου βρείτε σε φάση απελπισίας. Ρεαλιστικά, δεν έχει νόημα.

Το παράδειγμα είναι λίγο τραβηγμένο αλλά για παράδειγμα εάν ζητούν μια θέση προγραμματιστή θεωρητικά μπορούν να στείλουν όλοι όσοι εχουν ένα πτυχίο πληροφορικής και ας μην ξέρουν προγραμματισμό

 

Ολο αυτό συνοψίζετε στην απλή σκέψη ότι θα στείλω και ας μην είμαι για την θέση αλλά σε αυτούς που θα πάρουν το βιογραφικό στην εταιρία ίσως δουν κάτι σε έμενα και στην επόμενη θέση δεν θα βαλουν καν αγγελία για τη θα έχω καποιου είδους προτεραιότητα

Και από άποψη στατιστικής έχουν δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πολύ δεν ασχολήθηκαμε με τις πίπες που ζητάει η κάθε εταιρεία;

Αφού ο TS εξαφανίστηκε και μιλάμε και λίγο γενικότερα, δεν είδα κάποιον να δίνει αρκετή βαρύτητα στον δρόμο του ελεύθερου επαγγελματία. Εκτός από τη δουλεία (ολογράφως ιδιωτικός τομέας) και το βόλεμα (ολογράφως δημόσιος τομέας), υπάρχει και η επιχειρηματικότητα (ολογράφως ελεύθερος επαγγελματίας). Εμπεριέχει και αυτή δουλεία στα πλαίσια ενός φορολάγνου ψευδοδημοκρατικού κράτους, αλλά σε μεγάλο βαθμό είσαι αφεντικό του εαυτού σου και εάν τα καταφέρεις καλά τότε τα κέρδη δεν έχουν ταβάνι.

Διαφορετικά, αντίο Ελλάδα και κοιτάζουμε προς εξωτερικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

προσφατα εβελα αγγελια που ζηταγε να εχει 5 χρονια προυπηρεσια σε γραφειο, γνωσεις μισθοδοσιας εργατιων κτλ....Βασικος μισθος! εκλαιγα φυσικα

Καλά αυτό με το.. Βασικός μισθός έχει αναλυθεί πρόσφατα κιόλας σε αυτό το φορουμ.

Ο Βασικός μισθός είναι το Ιερό Δισκοπότηρο των απανταχού ελλήνων εργοδοτών.

Ζητείται Υπάλληλος με γνώσεις Java, C#, php, sql...... Αγγλικά....
Μισθός Βασικός

Όποιος είχε πει κάποιος, το "βασικός μισθός" πάει με όλα. σαν την κόκα κόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2018 στις 2:22 ΠΜ, defacer είπε

Πουλήσεις τον εαυτό σου =/= φαντασμένος και cocky.

Έχω απολαύσει μεγάλη επιτυχία σε συνεντεύξεις ανά τα χρόνια πουλώντας το πακέτο "δεν είμαι τράγος ούτε έχω κάποιο εμφανές θέμα and I know how to get shit done".

Edit: ίσως το λεπτό σημείο είναι εάν το get shit done υποστηρίζεται με λόγια ή με έργα.

Στις περισσότερες φορές, ΔΥΣΤΥΧΩΣ μιας και δεν είναι καθόλου του χαρακτήρα μου έχω κερδίσει πολύ περισσότερα παίζοντάς το ιστορία, ακριβώς όπως τα λες είναι.

Με στεναχωρεί, γιατί δεν είμαι εγώ, αλλά δυστυχώς εδώ έτσι γίνεται. Ακόμα και όταν κάποιος μου είχε πει κάποτε να κάνουμε κάτι στο site του (εκτος των άλλων φτιάχνω ιστοσελίδες) του είχα πει 400 ευρώ, με ρωτάει γιατί τόσα πολλά, και του λέω 150 κάνει το extension να το αγοράσουμε και +250 επειδή το εγκαθιστώ εγώ. Χαμογέλασε, και απλά μου είπε οκ πάμε. 

Στην πραγματικότητα ο συγκεκριμένος ήταν ένας ΠΟΛΥ ενοχλητικός πελάτης, και έψαχνα κάποιον τρόπο να τον κάνω να ξεκόψει. Δεν το πέτυχα ακριβώς, πέτυχα όμως τουλάχιστον να με πληρώνει επειδή του το παίζω ιστορία, χωρίς να είμαι.

41 λεπτά πριν, randomcat είπε

Σαν πολύ δεν ασχολήθηκαμε με τις πίπες που ζητάει η κάθε εταιρεία;

Αφού ο TS εξαφανίστηκε και μιλάμε και λίγο γενικότερα, δεν είδα κάποιον να δίνει αρκετή βαρύτητα στον δρόμο του ελεύθερου επαγγελματία. Εκτός από τη δουλεία (ολογράφως ιδιωτικός τομέας) και το βόλεμα (ολογράφως δημόσιος τομέας), υπάρχει και η επιχειρηματικότητα (ολογράφως ελεύθερος επαγγελματίας). Εμπεριέχει και αυτή δουλεία στα πλαίσια ενός φορολάγνου ψευδοδημοκρατικού κράτους, αλλά σε μεγάλο βαθμό είσαι αφεντικό του εαυτού σου και εάν τα καταφέρεις καλά τότε τα κέρδη δεν έχουν ταβάνι.

Διαφορετικά, αντίο Ελλάδα και κοιτάζουμε προς εξωτερικό.

 

Επειδή έχω ακολουθήσει αυτό το δρόμο από το 2010 οπότε και σταμάτησα να δουλεύω στην εταιρία που ήμουν, είναι το καλύτερο πράγμα που μου έχει συμβεί. 

Έχω περάσει πολύ περισσότερα βράδια απόσα θέλω να θυμάμαι με ασυλληπτο άγχος, να μην τρώω, να μην κοιμάμαι κλπ προσπαθόντας να δω πώς θα τα καταφέρω, αλλά εν τέλει μετά απο 3 πολύ δύσκολα χρόνια όλα πήραν το δρόμο τους. Στην πορεία αυτή βλέπεις και ποιοί είναι πραγματικοί σου φίλοι, όπως επίσης ακόμα και μια σχέση αν έχεις αν αξίζει ο άνθρωπος δίπλα σου ή όχι (και στις 2 περιπτώσεις τεστάρεις την κατανόηση της άλλης πλευράς). Δυστυχώς έχω συνέταιρορο το κράτος (στά κέρδη μόνο, γιατί στις ζημιές προφανώς και όχι), αλλά με λίγο σωστό προγραμματισμό (δηλαδή βγάζε έξω ΑΜΕΣΑ το φόρο από ΚΑΘΕ τιμολόγιο που θα πληρώσεις του ΧΡΟΝΟΥ, και προφανώς βγάλε έξω αμέσως το ΦΠΑ), μπορείς να τα κουμαντάρεις γιατί κάνεις κουμάντο με τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λεφτά που βγάζεις. 

Ειλικρινά 5 χρόνια τώρα (που δείχνω κέρδος και φορολογούμαι 22%) δεν έχω αγχωθεί ΠΟΤΕ για την εφορία, ακριβώς επειδή πολύ απλά αμέσως μόλις πληρωθεί ένα τιμολόγιο βάζω το 22% σε ξεχωριστό λογαριασμό χωρίς καν cashcard, προκειμένου να τα πληρώσω με τη μία όταν έρθει η εφορία του χρόνου. Αυτό είναι και η μεγαλύτερη συμβουλή που μου έχει δώσει κάποιος ποτέ και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους. 

EDIT: Πριν κάποια χρόνια άλλαξαν κάποια πράγματα και οι φωστήρες του υπουργείου οικονομικών ανακάλυψαν την προκαταβολή 100% του φόρου για την επόμενη χρονιά. Ήταν η μόνη χρονιά που ζορίστηκα, γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είχα κάνει τα κουμάντα μου για το συγκεκριμένο μέτρο.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, KostasTasias είπε

Ισως λιγακι αργα στο θεμα αλλα να πω την αποψη μου. Ειμαι μικρος σε ηλικια, μονο 28 και δεν εχω σπουδασει HR η κατι . Στην εταιρεια που δουλευω μιας και εχω την τυχη να ειμαι αρχηγος ομαδας, περνανε απο τα χερια μου βιογραφικα και κανω και συνεντευξεις.

Κάπου εκεί σταμάτησα να διαβάζω.

3 ώρες πριν, dancer είπε

ποια ζηλεια ρε συ θα μας τρελανεις? τα μεταπτυχιακα ειναι για να τα τσεπωνουνε τα πανεπιστημια αφου ειναι καθαρα θεωρητικου χαρακτηρα , τι να ζηλεψω? ενα ακομα χαρτι κορνιζαρισμενο στο τοιχο να καθεται και να κλαιω τα 4-5 χιλιαρικα που εδωσα για να το αποκτησω?

Μάλλον αναφέρεσαι σε μεταπτυχιακά ιστορίας ή ποίησης να φανταστώ. Έτσι σου χουν πει μάλλον για να ηρεμήσεις και να μην ζηλεύεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω και εγώ συνεχώς κόσμο στην εταιρεία που εργάζομαι (εταιρεία πληροφορικής). συνήθως ζητάμε 1-2 χρόνια προϋπηρεσία (προφανώς οι πιο senior δεν ανακυκλώνονται τόσο εύκολα, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια).

προφανώς, λαμβάνουμε δεκάδες βιογραφικά (μην πω και εκατοντάδες). 

υπάρχουν πολλές περιπτώσεις (πάρα πολλές) που προσλαμβάνουμε άτομα χωρίς προϋπηρεσία, θα πρέπει όμως αυτό το άτομο να σου δείξει κάτι (έστω στο βιογραφικό του) που τον ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους, π.χ. online μαθήματα, πιστοποιήσεις στο χώρο, γενικές γνώσεις, επιχειρηματικότητα, εθελοντισμό, κάτι διαφορετικό, κτλ. 

θυμάμαι χαρακτηριστικά μια περίπτωση υποψηφίου που είχε αποκτήσει δεκάδες Online πιστοποιήσεις (μηδέν/συμβολικό κόστος) και μου ανέφερε "είχα χρόνο, κάθισα και έμαθα αυτά".

Άλλη περίπτωση υποψηφίου που είχε αναπτύξει ένα -Primitive- λογισμικό να βοηθήσει την οικογενειακή του επιχείρηση. Σου δείχνουν ότι το ψάχνουν. Ένα cover letter ή έστω ένα κείμενο που σου παρουσιάζει τον εαυτό του και κάτι το ξεχωριστό. 

τους ξεκινήσαμε με μια δοκιμαστική περίοδο στο 70% ενός προσυμφωνημένου μισθού και τους βάλαμε κάποια κριτήρια (όχι μνημονιακά) για να δούμε πώς ανταποκρίνονται και τα κατάφεραν εξαιρετικά. μόλις πήγαν όλα καλά, έγιναν "αορίστου" και όλα μια χαρά. είχαν και οι 2 πλευρές κίνητρο να πετύχουν κάτι (ποτέ δεν έγινε έκπτωση στο ασφαλιστικό).

Όταν κάποιος δεν έχει δουλέψει ποτέ, έχεις μια ανησυχία αν αντιλαμβάνεται ότι οι εταιρείες έχουν σκοπό την επιβίωση και το κέρδος, τσεκάρεις τις γνώσεις στην πράξη, την ομαδικότητα, τη συμπεριφορά, διάθεση, κτλ.  

(τώρα αυτό που γράφτηκε παραπάνω "πες ότι δούλευες σε μια εταιρεία που έκλεισε", το βρίσκω εξωφρενικό: οι εταιρείες ζητούν συστάσεις και ζούμε σε μια χώρα αρκετά μικρή για να μην ξέρεις κάποιον στον ανταγωνισμό/συνεργάτη/προμηθευτή σου ώστε να μπορείς να το διαπιστώσεις - πώς ξεκινάς με ένα ψέμα στην πλάτη σου να ζητήσεις δουλειά ;;) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, polaki said:

Στην πραγματικότητα ο συγκεκριμένος ήταν ένας ΠΟΛΥ ενοχλητικός πελάτης, και έψαχνα κάποιον τρόπο να τον κάνω να ξεκόψει. Δεν το πέτυχα ακριβώς, πέτυχα όμως τουλάχιστον να με πληρώνει επειδή του το παίζω ιστορία, χωρίς να είμαι.

Άλλο πελάτης, άλλο συνέντευξη.

Ειδικά όταν ο πελάτης μπορεί να είναι τράγος που (flashback) απλά έχει βγάλει πολλά λεφτά από φρουτάκια και θέλει τώρα να βγάλει από το τάδε καινούριο που είναι της μόδας. Προφανώς στον τράγο έχει πέραση η τραγίλα και η παπατζα, κι αυτός έτσι κάνει οπότε σου λέει δικός μας άνθρωπος.

Στη δική σου περίπτωση δεν ξέρω τι ήταν, αλλά τα έχω δει και γω αυτά και είναι άλλο σενάριο από αυτό που νομίζω ότι συζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dancer είπε

οταν θα εχεις δικια σου επιχειρηση εσυ να εισαι απλας να δινεις παχυλους μισθους και να πληρωνεις εναν υπαλληλο κανονικα ενω εσυ θα βγαζεις λιγοτερα απο εκεινον.

Ακομα περαση εχει αυτη η παπατζα ? Θυμαμαι που μικρος , οταν δουλευα για κανα χαρτζιλικι περιστασιακα , τοτε που λεφτα υπηρχαν ,μου την  ελεγαν τιποτα  εργοδοτες και εγω τους πειραζα, λεγοντας, μην με πληρωνεις , θα δουλευω με ποσοστα απο τα κερδη.Αμεσως εχαναν το χρωμα τους 😂

Αν πουμε βγαζει οτι λιγοτερα απο τον υπαλληλο.Ο υπσλληλος θα βγαζει 500 , ο εργοδοτης θα βγαζει...τρεις και εξηντα.Ας την κλεισει τοτε την επιχειρηση αν βγαζει τρεις και εξηντα.Αυτα εχουν οι επιχειρησεις .Μην κοιτας που στην Ελλαδα οι μικρμεσαιες επιχειρησεις ειναι η ''ραχοκοκκαλια'' της οικονομιας, και κατι κουτσουλιες των 5 ατομων, ονειρευονται νεοφιλελευθερισμους και φορολογιες...Σιγκαπουρης 

 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, geo7geg είπε

 

Μάλλον αναφέρεσαι σε μεταπτυχιακά ιστορίας ή ποίησης να φανταστώ. Έτσι σου χουν πει μάλλον για να ηρεμήσεις και να μην ζηλεύεις.

εχεις καποιο μεταπτυχιακο? και ακομα και αν εχεις καποιο μεταπτυχιακο αυτο που μετραει ειναι η πρακτικη εφαρμογη της γνωσης, υπαρχουν πολλοι με ενα καρο χαρτια και δεν εχουν ουτε ενα ενσημο, αν πιστευεις οτι θα βρεις δουλεια εχοντας ενα μεταπτυχιακο απλως εισια πολυ γελασμενος εκτος αν αναφερεσε και εσυ σε μεταπτυχιακα που εχουν να κανουν σχεση με θεωρητικα επαγγελματα βλεπε καθηγητες χρηματοκοινομικα και διοικηση επιχειρησεων.

5 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Ακομα περαση εχει αυτη η παπατζα ? Θυμαμαι που μικρος , οταν δουλευα για κανα χαρτζιλικι περιστασιακα , τοτε που λεφτα υπηρχαν ,μου την  ελεγαν τιποτα  εργοδοτες και εγω τους πειραζα, λεγοντας, μην με πληρωνεις , θα δουλευω με ποσοστα απο τα κερδη.Αμεσως εχαναν το χρωμα τους 😂

Αν πουμε βγαζει οτι λιγοτερα απο τον υπαλληλο.Ο υπσλληλος θα βγαζει 500 , ο εργοδοτης θα βγαζει...τρεις και εξηντα.Ας την κλεισει τοτε την επιχειρηση αν βγαζει τρεις και εξηντα.Αυτα εχουν οι επιχειρησεις .Μην κοιτας που στην Ελλαδα οι μικρμεσαιες επιχειρησεις ειναι η ''ραχοκοκκαλια'' της οικονομιας, και κατι κουτσουλιες των 5 ατομων, ονειρευονται νεοφιλελευθερισμους και φορολογιες...Σιγκαπουρης 

αυτο καταλαβες απο ολα οσα εγραψα? μαλλον για μπαρμπαμητσο και σουβλατζη κοβω εσενα

Επεξ/σία από dancer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dancer είπε

 

αυτο καταλαβες απο ολα οσα εγραψα? 

Ναι.

Και προσθετω.Κατι κουτσουλιες, που ετσι και κλασει στραβα ο συνταξιουχος και η αγοραστικη του δυναμη  , ειναι ενα βημα πριν το λουκετο...ονειρευονται Μαλτες και Σιγκαπουρες 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει μερικές φορές να στείλεις το βιογραφικό σου κι ας μην έχεις προϋπηρεσία. Δεν είναι σπάνιο λόγω μικρής διάθεσης υποψηφίων να χαμηλώνουν τον πήχη κριτηρίων αρκετά. Δεν χάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dancer είπε

εχεις καποιο μεταπτυχιακο? και ακομα και αν εχεις καποιο μεταπτυχιακο αυτο που μετραει ειναι η πρακτικη εφαρμογη της γνωσης, υπαρχουν πολλοι με ενα καρο χαρτια και δεν εχουν ουτε ενα ενσημο, αν πιστευεις οτι θα βρεις δουλεια εχοντας ενα μεταπτυχιακο απλως εισια πολυ γελασμενος εκτος αν αναφερεσε και εσυ σε μεταπτυχιακα που εχουν να κανουν σχεση με θεωρητικα επαγγελματα βλεπε καθηγητες χρηματοκοινομικα και διοικηση επιχειρησεων.

Έχω μεταπτυχιακό φιλε μου από ΑΕΙ με 12 μαθήματα που τα πέρασα με 12 εργασίες και εργάζομαι εξωτερικό. Μην αποτρέπετε κάποιους να πάρουν ένα μεταπτυχιακό καθώς αυτό σημαίνει εξειδίκευση στον κλάδο σου. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη.

Λόγω αυτού του χαρτιού τουαλέτας που δεν σημαίνει τἰποτα για σένα, λαμβάνω κάθε μέρα πάνω από 2 προτάσεις με καλύτερες αποδοχές στο Linkedin και λόγω της διπλωματικής μου εργασίας.

Οπότε αφήστε την καραμέλα. Μόνο κερδισμένος βγαίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dancer είπε

ποια ζηλεια ρε συ θα μας τρελανεις? τα μεταπτυχιακα ειναι για να τα τσεπωνουνε τα πανεπιστημια αφου ειναι καθαρα θεωρητικου χαρακτηρα , τι να ζηλεψω? ενα ακομα χαρτι κορνιζαρισμενο στο τοιχο να καθεται και να κλαιω τα 4-5 χιλιαρικα που εδωσα για να το αποκτησω? που για καθε πτυχιακη και μεταπτυχιακο οι καθηγητες παιρνουν ενα καρο λεφτα ως αμοιβη? που απο τη 1η μεα που θα μπεις σε οποιοδηποτε τμημα θεωρουνε οι μεν καθηγητες οτι ειναι το καλυτερο τμημα και οτι ειναι guru και οτι το δικο τους τμημα εχει αποκατασταση ενω των αλλων οχι και απο την αλη πλευρα οι φοιτητες νομιζουν οτι θα βγουν κατευθειαν και θα βρουν δουλεια? σορρυ δε ζηλευω ουτε το μεταπτυχιακο ουτε τπτ

γτ παρακινεις να παει στο εξωτερικο τοτε για να παιρνει απο τα εκει επιδοματα ? και στο εξωτερικο οταν πηγιανεις ο ελληνας οι αλλοι τον ταιζουνε.

ειδαμε και τις μεγαλες επιχειρησεις ππου απολουουν παγκοσμια για να παρουν μερισματα  κερδη οι μετοχοι, οταν θα εχεις δικια σου επιχειρηση εσυ να εισαι απλας να δινεις παχυλους μισθους και να πληρωνεις εναν υπαλληλο κανονικα ενω εσυ θα βγαζεις λιγοτερα απο εκεινον. εννοειτε οτι μια επιχειρηση ειτε ειναι ατομικη ειτε απασχολει ατομα πρεπει να μειωνει το κοστος και να αυξανει τα κερδη για να μπορει να κανεις επενδυσεις και να αναπτυσσεται. πιστευεις εσυ οτι καποια εταιρεια που παει καλα θελει να απολυσει κοσμο ? ξερεις τι κοστος εχει η επανεκπαιδευση προσωπικου και η αποδοτικοτητα του νεου προσωπικου να φτασει στα ιδια επιπεδα με αυτον που απελυσε?

πρεπει να ειστε ο πρωτος που ξεδιαλυνετε σαβουρα γτ οι περισσοτεροι βαζουν μια αγγελια και μετα απο ποσους μηνες βλεπουν ισως καποια τυχαια βιογραφικα. και καποιοι βαζουν αγγελια ετσι απλως για να διαφημιζονται

φιλε ενα πτυχιο δε σημαινει τπτ στην ελλαδα, ολοι θα σου ρωτησουν τι ξερεις να κανεις, οσο πιο πολλα πτυχια τοσο πιο ασχετος ειναι και εχει μονο θεωρητικη εκπαιδευση. το πτυχιο που εχω μου χρειαστηκε μονο οταν ανοιξα τη δικια μου επιχειρηση για να μπορω να βαλω τους αναλογους κωδικους δραστηριοτητας στην εφορια. ο καλος βαθμος και το συντομο διαστημα σημαινει ενα ατομο που κοπιασε, ε τοτε σιγουρα θα βρει ευκολα και γρηγορα δουλεια.

τι πτυχιο εχεις? επισης σηκω απο την καρεκλα του γραφειου και βγες εξω , αυτο που ολοι ψαχνουνε τα παντα στο ιντερνετ και δε ξερουν τι υπαρχει διπλα τους με πεθαινει. κανε μια γυρα ρωτησε αριστερα και δεξια και θα βρεις συντομα κατι εστω και για λιγο, σημαντικο ειναι να βγαλεις κανα ευρω και να μπορεις να κανεις πραγματα με δικα σου λεφτα και οχι μπαμπα μαμα γιαγια, επισης αμα καποιος εχει να σου δωσει ΄λεφτα να ανοιξεις καποια επιχειρηση μην ανοιξεις μπουγατσα καφε πλυντηριο αυτοκινητων και σουβλατζιδικο φτανει μπουχτισαμε

Εσύ ρε φίλε ή έχεις παντελή έλλειψη προσανατολισμού ή μας δουλεύεις. Τόσο το πτυχίο όσο και τα μεταπτυχιακά μόνο θεωρητικά δεν είναι (νομίζω πως εδώ υπάρχει πρόβλημα αντίληψης όρων). Μεταπτυχιακά δεν κάνεις για να βγάλεις περισσότερο όταν θα καβατζώσεις μια θεσούλα, αλλά γιατί οι γνώσεις με την πιστοποίηση του θα σε βοηθήσουν να πας παραπέρα.

Το πτυχίο κι εδώ σημαίνει πολλά. Το κλειδί στη φάση είναι να διαλέξεις να μάθεις κάτι που περνά, κάτι που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά εργασίας. Αν το κάνεις πρωτίστως για να γλυτώσεις το στρατό, να ικανοποιήσεις ένα οικογενειακό καπρίτσιο, ή για να δουλεύεις τους γονείς, τότε... Κρίμα τα νιάτα.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, geo7geg είπε

Έχω μεταπτυχιακό φιλε μου από ΑΕΙ με 12 μαθήματα που τα πέρασα με 12 εργασίες και εργάζομαι εξωτερικό. Μην αποτρέπετε κάποιους να πάρουν ένα μεταπτυχιακό καθώς αυτό σημαίνει εξειδίκευση στον κλάδο σου. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη.

Λόγω αυτού του χαρτιού τουαλέτας που δεν σημαίνει τἰποτα για σένα, λαμβάνω κάθε μέρα πάνω από 2 προτάσεις με καλύτερες αποδοχές στο Linkedin και λόγω της διπλωματικής μου εργασίας.

Οπότε αφήστε την καραμέλα. Μόνο κερδισμένος βγαίνεις.

Φίλε μπράβο αλλά είσαι εξωτερικό επομένως εκεί έχει σημασία και πληρώνετε επισης

22 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Εσύ ρε φίλε ή έχεις παντελή έλλειψη προσανατολισμού ή μας δουλεύεις. Τόσο το πτυχίο όσο και τα μεταπτυχιακά μόνο θεωρητικά δεν είναι (νομίζω πως εδώ υπάρχει πρόβλημα αντίληψης όρων). Μεταπτυχιακά δεν κάνεις για να βγάλεις περισσότερο όταν θα καβατζώσεις μια θεσούλα, αλλά γιατί οι γνώσεις με την πιστοποίηση του θα σε βοηθήσουν να πας παραπέρα.

Το πτυχίο κι εδώ σημαίνει πολλά. Το κλειδί στη φάση είναι να διαλέξεις να μάθεις κάτι που περνά, κάτι που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά εργασίας. Αν το κάνεις πρωτίστως για να γλυτώσεις το στρατό, να ικανοποιήσεις ένα οικογενειακό καπρίτσιο, ή για να δουλεύεις τους γονείς, τότε... Κρίμα τα νιάτα.

Καλά φέρε έναν με μεταπτυχιακό της πλάκας να δεις οτι θα φτάσει μέχρι συνέντευξη γτ σε τεχνικά επαγγέλματα δεν πιάνουν μία. Δείξε μ τι ξέρεις να κάνεις αυτό ζητανε πάντα σε τεχνικά επαγγέλματα και για να στο πω πιο απλά έχω μια πελάτισσα που νομίζει ότι μόλις πάρει πτυχίο η κόρη της θα είναι σε θέση να επισκευάζει ηλεκτρονικές συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...