Προς το περιεχόμενο

Προϋπηρεσία, πώς τη βρίσκεις αν δεν έχεις εργαστεί στο παρελθόν;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, geo7geg said:

λαμβάνω κάθε μέρα πάνω από 2 προτάσεις με καλύτερες αποδοχές στο Linkedin

Επειδή υπάρχουν κι άλλοι εδώ που δέχονται αβερτα προτ- εεεε μηνύματα από ράντομ headhunters της κακιάς ώρας στο LinkedIn, να λέμε καλύτερα τα πράγματα με το όνομά τους για να συνεννοούμαστε.

Θέλω να πω, οκ κάποιοι θα ένιωθαν συγκριτικά με την τωρινή τους φάση βασιλιάδες αν το είχαν αυτό, αλλά μη βγάλουμε και κατόρθωμα αυτά που πατάς κατευθείαν delete.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, defacer είπε

Επειδή υπάρχουν κι άλλοι εδώ που δέχονται αβερτα προτ- εεεε μηνύματα από ράντομ headhunters της κακιάς ώρας στο LinkedIn, να λέμε καλύτερα τα πράγματα με το όνομά τους για να συνεννοούμαστε.

Θέλω να πω, οκ κάποιοι θα ένιωθαν συγκριτικά με την τωρινή τους φάση βασιλιάδες αν το είχαν αυτό, αλλά μη βγάλουμε και κατόρθωμα αυτά που πατάς κατευθείαν delete.

Φίλε μου σε δικαιολογώ καθώς δεν έχεις πρόσβαση στα μηνύματα που μου έρχονται αλλά σε πληροφορώ πως όλα έχουν να κάνουν με νέες τεχνολογίες που προφανώς βλέπουν ότι ασχολήθηκα στο μεταπτυχιακό μου και στη δουλειά μου. Το συμπέρασμα μου είναι πως τα ελέγχουν σε μεγάλο βαθμό εκτός από την εμπειρία και δεν είναι κωλόχαρτα. Αν μη τι άλλο μόνο για  delete δεν είναι, άλλο που δεν ψάχνομαι αυτή τη στιγμή. Επειδή μας στέλνουν αβέρτα εμάς, δεν σημαίνει πως για άλλους που ξεσκίζονται και κάνουν καθημερινά τον αγώνα τους θα ήταν αδιάφορο. 

Επίσης, διατηρώ σχέσεις με headhunters και μου στέλνουν οι ίδιοι που μου χουν βρει θέση στο παρελθόν. Επομένως δεν καταλαβαίνω την σημασία που είχε να μου απαντήσεις σε αυτό. Ελπίζω να στα είπα με το ονομά τους τώρα και να συνεννοηθήκαμε.

P.S. Ελπίζω να χεις μεταπτυχιακό αλλιώς με απογοητεύεις μόνο που απάντησες σε κάτι τέτοιο. Αλλιώς θα θεωρήσω οτι μπορει και να ... ζηλεύεις :P

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω και πολλά περισσότερα να πω πέρα από το ότι το LinkedIn μου αυτή τη στιγμή είναι κάπως έτσι, ότι έχω μεταπτυχιακό (με distinction, αν έχεις την απορία), και ότι το να δίνει κάποιος την εντύπωση πως είναι ο υπεργαμάτος σε κόσμο που δεν έχει τα μέσα και την εμπειρία να εξακριβώσει την αλήθεια έχει ξανασυμβεί μερικές φορές στην ανθρώπινη ιστορία.

Screenshot_20181009-200809_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dancer είπε

Φίλε μπράβο αλλά είσαι εξωτερικό επομένως εκεί έχει σημασία και πληρώνετε επισης

Καλά φέρε έναν με μεταπτυχιακό της πλάκας να δεις οτι θα φτάσει μέχρι συνέντευξη γτ σε τεχνικά επαγγέλματα δεν πιάνουν μία. Δείξε μ τι ξέρεις να κάνεις αυτό ζητανε πάντα σε τεχνικά επαγγέλματα και για να στο πω πιο απλά έχω μια πελάτισσα που νομίζει ότι μόλις πάρει πτυχίο η κόρη της θα είναι σε θέση να επισκευάζει ηλεκτρονικές συσκευές.

Και τι ορίζεις ως μεταπτυχιακό της πλάκας. Διάβασες αυτό που έγραψα, ή τα πετάς έτσι ξεκάρφωτα; Μπες στο κόπο να το διαβάσεις άλλη μια για να καταλάβεις τι είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, defacer είπε

Δεν έχω και πολλά περισσότερα να πω πέρα από το ότι το LinkedIn μου αυτή τη στιγμή είναι κάπως έτσι, ότι έχω μεταπτυχιακό (με distinction, αν έχεις την απορία), και ότι το να δίνει κάποιος την εντύπωση πως είναι ο υπεργαμάτος σε κόσμο που δεν έχει τα μέσα και την εμπειρία να εξακριβώσει την αλήθεια έχει ξανασυμβεί μερικές φορές στην ανθρώπινη ιστορία.

Screenshot_20181009-200809_Chrome.jpg

Εγώ έδωσα μια συμβουλή για τα μεταπτυχιακά και το πόσο χρήσιμα είναι παραθέτωντας μια δική μου εμπειρία. Ότι τα μεταπτυχιακά δεν είναι απλώς χαρτιά και τα λαμβάνουν υπόψην.

Τώρα το γιατί κομπλεξαρίστηκες και φτάσαμε να ποστάρεις linkedin μόνο εσύ το ξέρεις.

PS. Η φωτό ατυχέστατη απλά αποδεικνύει ότι έχεις καιρό να μπεις στην σελίδα άρα δεν γνωρίζεις ποιοι στέλνουν μνμ και αν είναι της πλάκας. Αν σου στέλνουν headhunters της πλάκας μόνο να κοιτάξεις το προφίλ σου. Μπορώ να βοηθήσω με τη γαματοσύνη μου άμα θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή ενδεχομένως ξέρω επειδή έρχονται και σε email, και στη σπάνια περίπτωση που θα θέλω να απαντήσω σε κάποιο από αυτά (καθότι δεν περιμένω generic headhunters από Λονδίνο να μου βρουν δουλειά στην πόλη μου) το κάνω από εκεί.

Τα λέω για τους άλλους που δεν είχαν την τύχη να είναι τόσο γαμάτοι και να τα ξέρουν όλα. ¯\_(ツ)_/¯

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άνοιξε δίκια σου δουλειά , ψάξου μέσο ΟΑΕΔ για καμια επιδότηση για νέους επιχειρηματίες , έχεις όλα τα μόρια να το πάρεις αν ειδικά είσαι και απόφοιτος ανωτατης εκπαίδευσης , και στο κάτω κάτω χίλιες φορες να δουλέψεις για σένα ακόμα και σερβιέτες να πουλάς παρα για τρις και εξήντα χαμάλης , μιας και το κράτος κάτω τον 25 χρόνον θεωρεί ότι τους βυζαίνει ακόμα η μάνα τους και ο βασικός μισθός δεν φτάνει για να μείνεις μονος για κανένα λόγο , και άμα έχεις και FX επεξεργαστή , ούτε για το ρεύμα που θα καίει δεν θα σου φτάνουνε τα λεφτά

*αν δεν τα καταφέρεις με το παραπάνω υπάρχει και σενάριο δεύτερο , στην Ελλάδα είσαι δικε μου έχουμε αριστερή κυβέρνηση , δήλωσε άνεργος , αδυναμία να τα βγάλεις πέρα στις κοινωνικές υπηρεσίες , θα τσιμπάς τζάμπα συσσίτια , τζάμπα το KEA 300 ευρώ κάθε μηνα , τζάμπα συγκοινωνίες , τζάμπα επιδότηση ενοικίου από το 2019 , όλα τέλεια θα είναι τζάμπα μάγκας γιατί να δουλέψεις νομίζεις θα πάρεις περισσότερα αν δουλέψεις

*αν δεν πιάσει και το παραπάνω που είναι σίγουρο , πήγαινε σε ένα νησί βουτά στη θάλασσα 100 μετρα ανοιχτά και μετά κολυμπά προς την ακτή , κανε ότι έρχεσαι να σε δει κάποιος να σε περάσουνε για μετανάστη , μην μιλάς καθόλου ελληνικά , ζητα άσυλο με άσχετο όνομα και υπηκότητα , θα στριμωχτείς λίγο εκεί στις εγκατάστασης φιλοξενίας αλλα θα μένεις και θα τρωως τζάμπα

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dancer είπε

Φίλε μπράβο αλλά είσαι εξωτερικό επομένως εκεί έχει σημασία και πληρώνετε επισης

Καλά φέρε έναν με μεταπτυχιακό της πλάκας να δεις οτι θα φτάσει μέχρι συνέντευξη γτ σε τεχνικά επαγγέλματα δεν πιάνουν μία. Δείξε μ τι ξέρεις να κάνεις αυτό ζητανε πάντα σε τεχνικά επαγγέλματα και για να στο πω πιο απλά έχω μια πελάτισσα που νομίζει ότι μόλις πάρει πτυχίο η κόρη της θα είναι σε θέση να επισκευάζει ηλεκτρονικές συσκευές.


Όταν είσαι απο ΤΕΙ έχεις μια ιδέα παραπάνω σε πρακτικά θέματα  . Τουλάχιστον έχεις δεί στην πράξη κάποια πράγματα. Βέβαια αν σου δωθεί η ευκαιρία με την πρακτική θα μάθεις περισσότερα αλλά σε γενικές γραμμές αν το δούμε αυστηρά πάλι σε θεωρητικό επίπεδο τα ξέρεις και διαφέρουν αρκετά έως η μέρα με την νύχτα απο την πραγματικότητα της αγοράς . Της τεχνολογίας που έχει τώρα εφαρμογή στο τεχνικό πεδίο . 
Σε τεχνικά επαγγέλματα αυτό ισχύει γενικά. Ζητάνε την ουσία . Τί ξέρεις να κάνεις στην πράξη . Αρκετοί αδιαφορούν για τα χαρτιά σου .Οκ σε κάτι εξαιρετικά εξειδικευμένο έχουν μια βαρύτητα παραπάνω τα χαρτιά, όχι απαραίτητα το πτυχίο ή το μεταπτυχιακό αλλα ίσως μια βαρβάτη αναγνωρισμένη πιστοποίηση που φτύνεις αίμα σε επίπεδο μεταπτυχιακού για να την πάρεις.  Στο κλάδο της μηχανολογίας που είμαι, με το τί ξέρω πιάνω δουλειά όχι με το τι έχω απο πτυχίο  και πιο πολύ εστιάζουν σε πιστοποιήσεις και τεχνικά σεμινάρια τεχνολογίας του εμπορίου (αυτό μου συμβαίνει εως τώρα) .  Πιο γενικά μπορούμε να πούμε ότι οι εταιρίες κοιτάζουν όλο το πακέτο με την δικιά τους υποκειμενική βαρύτητα . Προσωπικότητα και συμπεριφορά , πόσο έξυπνος είσαι και πόσο εύκολα προσαρμόζεσαι σε αλλαγές, με τι έχεις ψαχτει μόνος σου, τι project μπορει να έχεις τρέξει μόνος σου , ποιο είναι το πάθος σου, τι πιστοποιήσεις έχεις, σε τι τομείς έχεις δουλέψει σε προηγούμενες θέσεις, τι τεχνικά σεμινάρια έχεις κυνηγήσει κ.α 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2018 στις 12:18 ΠΜ, Vasivouzoukos είπε

Τύπε που άνοιξες το θέμα στην Ελλάδα για να βρεις κάτι το αξιόλογο πρέπει να έχεις δυστυχώς βύσμα.

Αν πηγαίνεις στα τυφλά τότε είναι σκούρα τα πράγματα και είναι πολύ πιθανό είτε να μείνεις άνεργος είτε να πέσεις σε κάποιο λαμόγιο που θα σε εκμεταλλεύεται (άμισθος/ανασφάλιστος).

Και αναφέρομαι σε δουλειές με κάποια (ελάχιστη έστω) εξειδίκευση, αν είναι για ανειδίκευτους τότε παρ'τ' αβγό και κούρευ'το.

Όταν στην Ελλάδα η ανεργία στους νέους είναι 60% τότε είναι λογικό βάση της υπερπληθώρας να κοιτάει το κάθε ''αφεντικό'' να πάρει κάποιον που θα έχει και εμπειρία, θα έχει και εμφάνιση (αν μιλάμε για εξυπηρέτηση πελατών), θα είναι και θύμα για να τον πατάει κάτω και να μην αντιδράει.

Και ανειδίκευτος να είσαι καλύτερα να κάνεις μια προσπάθεια στο εξωτερικό και ότι γίνει παρά να κάθεσαι εδώ και με τον ιδρώτα σου να ταΐζεις το κάθε λαμόγιο που φοροδιαφεύγει, τον κάθε ανεπρόκοπο αργόμισθο του δημοσίου, τον κάθε διεφθαρμένο πολιτικό, τον κάθε τσιγγάνο με τα ψεύτικα επιδόματα κτλπ.

Hi man,

ΑΝΑΛΟΓΑ, γνωστο θες για να σε προτείνει ναι , αλλα αυτο ισχύει παντου . Εγω και Ελλάδα και εξωτερικό ειχα ΓΝΩΣΤΌ να με προτείνει και αυτο ειναι ολο. μπηκα Phase one δηλαδή για συνέντευξη. 

 

απο εκει και περα εαν σε πάρουν και δεν προχωράς δεν θα σε κρατήσουν, και για να περάσεις phase two σημαίνει οτι τους κανεις .  

Άπλα ενα πράγμα να θυμάστε με τα πολλά λεφτά έρχονται μεγάλες ευθύνες, δεν πας σπίτι σου δηλαδή στο 8ωρω. 

εγω σκάω μύτη πλέον στην νέα θέση μου 8.30 και φεύγω 17.30 -18.00 στης χαλαρές μέρες...

καλύτερα να εχεις μια μέτρια εργασία με 1000 ευρό και να περνάς καλά στην ζωή σου

 

 

 ΑΑΑ και κατι αλλο, ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ 

 

περα απο τα πτυχεια σπουδες, εμπειρια κτλ , 

 

ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ειναι πως θα ταιριάξεις με την ομάδα σου που εργάζεσαι και τον χαρακτήρα σου, πρέπει να εισαι πολυ δυνατός να αντέξεις στης μεγάλες θέσεις παρα πολυ δυνατός.

εκει παιζειτε το παιχνιδι στον χαρακτήρα σου

παράδειγμα : account manager θεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ειναι πως θα ταιριάξεις με την ομάδα σου που εργάζεσαι και τον χαρακτήρα σου, πρέπει να εισαι πολυ δυνατός να αντέξεις στης μεγάλες θέσεις παρα πολυ δυνατός.

εκει παιζειτε το παιχνιδι στον χαρακτήρα σου

παράδειγμα : account manager θεση

Και που να δεις θέσεις τύπου project manager.... 

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτά που λες, είναι πολύ δύσκολο να βρεις τη χρυσή τομή μεταξύ "επιβάλλομαι όσο χρειάζεται για να ΓΙΝΟΥΝ τα πράγματα" και "επιβάλλομαι και το παίζω αφεντικός και πάνε όλα κατά διαόλου". Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω ΚΑΙ σε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, polaki είπε

Και που να δεις θέσεις τύπου project manager.... 

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτά που λες, είναι πολύ δύσκολο να βρεις τη χρυσή τομή μεταξύ "επιβάλλομαι όσο χρειάζεται για να ΓΙΝΟΥΝ τα πράγματα" και "επιβάλλομαι και το παίζω αφεντικός και πάνε όλα κατά διαόλου". Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω ΚΑΙ σε αυτό...

δύστυχος ετσι ειναι και εδω που εργάζομαι, παλεύω καθε μερα. δεν υπαρχει επικοινωνιακό μετάξι τον ομάδων με αποτέλεσμα να τρέχω γυρω γυρω ολοι μερα

Επεξ/σία από APPLEGEEK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...