Προς το περιεχόμενο

Δεν μαρεσει το ποδοσφαιρο, ειμαι ο μονος;


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kolumvitis είπε

 

Να δω ποδόσφαιρο που είναι ήδη πουλημένο;

Τα πάντα είναι πουλημένα.

Να κάτσω να μαλώνω για πουλημένες καταστάσεις, χωρίς να βγει άκρη ποτέ,και να βγάζουν και λεφτά εις βάρος μου;

Να χαλάσω την ζαχαρένια μου για το αν παίξει ο κάθε πουλημένος καλά ή όχι;

Και τέλος τα σωματεία ποδοσφαίρου είναι εταιρίες που πουλάνε θέαμα.

Ποιος ο λόγος να τις υποστηρίζω;Να βγάζουν πιο πολλά;

Το ίδιο και για την κάθε εταιρεία.Και για τους πολιτικούς.

Πιτσιρικάς με ενδιέφερε πολύ,πηγαίναμε και για καμιά φασαρία.Τωρα τιπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Techno_Knight είπε

Χάνεις το νόημα και καταφεύγεις σε μία πλέον πολυπαιγμένη δικαιολογία χωρίς περαιτέρω επιχειρήματα. Ελευθερία επιλογών δεν πάει συνάμα με απαλλαγή από κριτική. Από μια αντικειμενική μεριά, η παρακολούθηση του οτιδήποτε είναι χάσιμο χρόνου, εφόσον θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτό το διάστημα για κάτι εποικοδομητικό. Εφόσον όμως δεν είμαστε μηχανές και χρειάζεται μια περίοδο ξεκούρασης, προσπαθούμε να μετατρέψουμε την ψυχαγωγία σε κάτι χρήσιμο, έστω και σε μικρό βαθμό. Παρακολουθώντας μια καλοφτιαγμένη ταινία, διαβάζοντας ένα καλογραμμένο βιβλίο, έχεις κάτι να κερδίσεις από την εμπειρία. Από το να κάτσεις και να κοιτάς 20 άτομα να κλωτσάνε μια μπάλα, είναι ανώτερο. Αλλά και αυτό, με τη σειρά του, είναι ανώτερο του να είσαι κολλημένος με ριάλιτι. Υπάρχει μια ιεραρχία.

Κανε  οτι γουσταρεις οπως και εγω θα κανω οτι γουσταρω.Τωρα αν πιστεύεις οτι εσυ εισαι ανωτερω ον και εγω κατωτερο επειδη βλεπω μπαλα τι να σου πω δικαιωμα σου,αλλα πρεπει να το ψαξεις λιγο.Αλλωστε ποιος σου ειπε οτι όποιος βλεπει μπαλα δεν παρακολουθει μια καλοφτιαγμένη ταινία η δεν διαβαζει ενα καλογραμμένο βιβλιο.

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Techno_Knight είπε

Χάνεις το νόημα και καταφεύγεις σε μία πλέον πολυπαιγμένη δικαιολογία χωρίς περαιτέρω επιχειρήματα. Ελευθερία επιλογών δεν πάει συνάμα με απαλλαγή από κριτική. Από μια αντικειμενική μεριά, η παρακολούθηση του οτιδήποτε είναι χάσιμο χρόνου, εφόσον θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτό το διάστημα για κάτι εποικοδομητικό. Εφόσον όμως δεν είμαστε μηχανές και χρειάζεται μια περίοδο ξεκούρασης, προσπαθούμε να μετατρέψουμε την ψυχαγωγία σε κάτι χρήσιμο, έστω και σε μικρό βαθμό. Παρακολουθώντας μια καλοφτιαγμένη ταινία, διαβάζοντας ένα καλογραμμένο βιβλίο, έχεις κάτι να κερδίσεις από την εμπειρία. Από το να κάτσεις και να κοιτάς 20 άτομα να κλωτσάνε μια μπάλα, είναι ανώτερο. Αλλά και αυτό, με τη σειρά του, είναι ανώτερο του να είσαι κολλημένος με ριάλιτι. Υπάρχει μια ιεραρχία.

Οχι δεν υπαρχει ιεραρχια. Ειναι ανωτερο για σενα προσωπικα. Για καποιον αλλον οχι.

Ακομα και στο παραδειγμα που φερνεις μπορω να σου πω απειρες ταινειες που ειναι μαπα το ιδιο και βιβλια. Αν ομως εσενα σε εξιταρουν ποιος ειμαι εγω να πω το αντιθετο. Ειναι καθαρα θεμα επιλογων και προτιμησεων, δεν υπαρχει λαθος και σωστο. Μην βαζεται σε κουτια τις σκεψεις και τις αποψεις σας οταν αυτες αφορουν υποκοιμενικα κριτηρια (δεν μιλαμε για ακραιες συμπρεριφορες χουλιγκανισμους κλπ κλπ).

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spyros007 είπε

Κανε  οτι γουσταρεις οπως και εγω θα κανω οτι γουσταρω.Τωρα αν πιστεύεις οτι εσυ εισαι ανωτερω ον και εγω κατωτερο,τι να σου πω δικαιωμα σου,αλλα πρεπει να το ψαξει λιγο.

Συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις την μεριά μου ως μία κατάσταση "εγώ έξυπνος, οι άλλοι ηλίθιοι", το οποίο έχει ουδεμία σχέση με το αυτό το οποίο γράφω. Το επιχείρημα τύπου "ελεύθερη χώρα έχουμε, ο καθένας κάνει ότι θέλει" έχει μια ορθή βάση, αλλά δεν είναι χαρτί που μπορεί να παιχτεί παντού. Αλλά τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποδόσφαιρο μου άρεσε να παρακολουθώ στο γήπεδο, συνθήματα-ατμόσφαιρα κτλ η στην τιβι κανα champions league/μουντιάλ. Πάντα  προτιμούσα το basket,αν και τα τελευταία χρόνια έπαψα να βλέπω και αυτό. Βαριέμαι να δω τηλεόραση γενικά.Στο pc παρακολουθώ  αραιά  MMA,arm wrestriling,strongman,πυγμαχία τα προτιμώ δλδ από τα ομαδικά αθλήματα.

OP δεν είσαι ο μόνος ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Κανε  οτι γουσταρεις οπως και εγω θα κανω οτι γουσταρω.Τωρα αν πιστεύεις οτι εσυ εισαι ανωτερω ον και εγω κατωτερο επειδη βλεπω μπαλα τι να σου πω δικαιωμα σου,αλλα πρεπει να το ψαξεις λιγο.Αλλωστε ποιος σου ειπε οτι όποιος βλεπει μπαλα δεν παρακολουθει μια καλοφτιαγμένη ταινία η δεν διαβαζει ενα καλογραμμένο βιβλιο.

 

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, primeragt είπε

Οχι δεν υπαρχει ιεραρχια. Ειναι ανωτερο για σενα προσωπικα. Για καποιον αλλον οχι.

Ακομα και στο παραδειγμα που φερνεις μπορω να σου πω απειρες ταινειες που ειναι μαπα το ιδιο και βιβλια. Αν ομως εσενα σε εξιταρουν ποιος ειμαι εγω να πω το αντιθετο. Ειναι καθαρα θεμα επιλογων και προτιμησεων, δεν υπαρχει λαθος και σωστο. Μην βαζεται σε κουτια τις σκεψεις και τις αποψεις σας οταν αυτες αφορουν υποκοιμενικα κριτηρια (δεν μιλαμε για ακραιες συμπρεριφορες χουλιγκανισμους κλπ κλπ).

Βεβαίως. Και αυτό είναι το όλο νόημα. Ειδάλλως θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχουν "μάπα" βιβλία και ταινίες (κάτι που θα ήταν ψέμα). Τότε όλα θα ήταν ίσα, σωστά ; Εφόσον αυτό δεν στέκει ως άποψη, τότε δεν βλέπω το περίεργο στην υποστήριξη ότι υπάρχει μια ιεραρχία χόμπι, ανάλογα με το τι προσφέρουν. 

5 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Αλλωστε ποιος σου ειπε οτι όποιος βλεπει μπαλα δεν παρακολουθει μια καλοφτιαγμένη ταινία η δεν διαβαζει ενα καλογραμμένο βιβλιο.

Δεν είναι κάτι το οποίο έγραψα. Μίλησα αποκλειστικά και μόνο για την παρακολούθηση του ποδοσφαίρου, χωρίς καμία αναφορά στο άτομο που κάνει την πράξη αυτήν. Οι υπόλοιπες συνήθειες του είναι ανευ σημασίας. Αυτό το οποίο σχολιάζουμε είναι το να βλέπει κάποιος ποδόσφαιρο. Αυτό και μόνο αυτό.

Επεξ/σία από Techno_Knight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας πειράζει η βία στα γήπεδα σωστά;

Δειτε αυτό, πατήστε πάνω στα βιντεο.

μιλαμε για ωμή βια, τα stuff να πλακώνονται με τους αθλητες σαν αλήτες. Και το χειρότερο απ όλα;

-Ενα γεματο γήπεδο να τους στηρίζει και ένα τεράστιος όγκος κόσμου να τους παρακολουθεί διαδικτυακά να πλακώνονται...και να θεωρείται φυσιολογικό όλο αυτό όχι αρρώστια/ψυχασθένεια

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι μόνος και εγώ από μικρός το σιχαινομουν το ποδόσφαιρο..Δεν το θεωρώ καν ενδιαφέρον άθλημα, περί ορεξεως βέβαια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Techno_Knight said:

Οι υπόλοιπες συνήθειες του είναι ανευ σημασίας

Υπαρχει μια αντιφαση εδω. Το ατομο που γκαριζει στο γηπεδο και τον βλεπω και γελαω, ειναι το ιδιο ατομο που διαβαζει Καζαντζακη.. Ειναι πολυδιαστατο ον  ο ανθρωπος, δεν γινεται να τον κρινεις στο συνολο του, πιανοντας τμηματα απ τα ενδιαφεροντα του.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Techno_Knight είπε

Βεβαίως. Και αυτό είναι το όλο νόημα. Ειδάλλως θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχουν "μάπα" βιβλία και ταινίες (κάτι που θα ήταν ψέμα). Τότε όλα θα ήταν ίσα, σωστά ; Εφόσον αυτό δεν στέκει ως άποψη, τότε δεν βλέπω το περίεργο στην υποστήριξη ότι υπάρχει μια ιεραρχία χόμπι, ανάλογα με το τι προσφέρουν. 

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι το μαπα για σενα μπορει για καποιον αλλον να ειναι καλο και τουμπαλιν. Φαντασου ολοι γυρο σου να ειχαν τα ιδια γουστα στα παντα, θα ηταν ολα μονοτονα. Δεν υπαρχει καμια ιεραρχια σε χομπι κλπ κλπ απλα μονο υποκοιμενικες αποψεις. Εγω πχ. θεωρω το paintball που παιζω γαματο χομπι, αντε εσυ εξηγα το σε σχεδον ολους τους φιλους μου οτι δεν ειναι καλο γιατι ποναει και κοστιζει. Ε δεν προκειται να το κανεις. Αυτα ειναι τα γουστα τους δεν θα τους τα αλαξω εγω. Τα χομπι και γενικοτερα οτι κανει ο καθενας για να γεμισει τον κενο του χρονο ειναι καθαρα προσωπικες ασχολιες που στον καθενα προσφαιρουν αλλα πραγματα και τον γεμιζουν διαφορετικα. Δεν υπαρχει καλυτερο ή χεροτερο χομπι. Υπαρχει μονο τι καλυπτει εσενα προσωπικα. Το τι καλυπτει εσενα δεν σημαινει οτι θα καλυπτει και ολους τους υπολοιπους και το αντιθετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Υπαρχει μια αντιφαση εδω. Το ατομο που γκαριζει στο γηπεδο και τον βλεπω και γελαω, ειναι το ιδιο ατομο που διαβαζει Καζαντζακη.. Ειναι πολυδιαστατο ον  ο ανθρωπος, δεν γινεται να τον κρινεις στο συνολο του, πιανοντας τμηματα απ τα ενδιαφεροντα του.

...Ναι, το γνωρίζω. Για αυτό και είπα ότι οι υπόλοιπες συνήθεις του είναι ανευ σημασίας. Διότι δεν κάνω κριτική στο άτομο, παρά μόνο στην πράξη. Δεν την συνδέω με κάτι άλλο. Σκέψου ότι βρίσκεται σε ένα μεμονωμένο περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...