Προς το περιεχόμενο

Δεν μαρεσει το ποδοσφαιρο, ειμαι ο μονος;


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οντως πηγε αλλου η κουβεντα αλλα εχει και αυτο το κομματι το ενδιαφερον του.

Τοτε ναι Πελε και Μαραντονα τρωγανε το ξυλο του αιωνα , αλλα σπανια ηταν δολοφονικο ξυλο.Το θεμα ειναι γιατι το τρωγανε?Γιατι ειχαν τα @@ να κανουν τριπλες (οχι μονο αυτοι , προφανως ολοι οι σοβαροι μεσο-επιθετικοι της εποχης).Οποτε οταν βλεπει ο αμυντικος ενα τρενο να περναει την μιση ομαδα του προφανως και θα παει να τον κοψει.
Τωρα τι εχουμε?Χεστηδες που δεν κανουν τριπλες αλλα δεν ξερουν να κανουν και σωστες πασες..οι μισες ειναι λαθος που καταληγουν εκτος γηπεδου ή σε αντιπαλο.Εχουμε αμυντικους που πανε να τριπλαρουν εξω απο την μεγαλη περιοχη , βλακες μεσους που κανουν μαλακιες και μετα τραβανε μπλουζες και κοβουν ποδια για να διορθωσουν το λαθος τους και να μην βγει ο αντιπαλος σε αντεπιθεση.Τωρα δηλ πεφτει ξυλο γιατι πολυ απλα οι παιχτες κανουν τοσα λαθη που πρεπει με καποιον τροπο να τα διορθωσουν και οταν δεν εχεις ικανοτητες , καταφευγεις στο....ξυλο.
Μπορω να σου γραφω επι ωρες για το ποσο χαμηλα εχει πεσει το παγκοσμιο ποδοσφαιρο στις μερες μας.

5 πραματα στο κομματι της τακτικης?που τα ειδες?τακτικη ειναι να βαζεις γκολ και να καθεσαι κατενατσιο ή να παιζεις πασουλες μεχρι να τελειωσει το παιχνιδι και ας εισαι ακομα στο 1ο ημιχρονο*?Να πηγαινει 50-60ο λεπτο  και να πεφτουν οι παιχτες κατω σαν καλαμιες που τις φυσαει ο αερας για καθυστερησεις?Αυτα εννοεις τακτικες?Ή να κανεις αλλαγες στο 90φευγα για καθυστερησεις?
Μην μου μιλησεις για τις λιγες ομαδες στην ευρωπη που ειναι σοβαρες και εκει θα δεις και τις ατομικες ικανοτητες ενος παιχτη και ενα γενικοτερο πλανο της ομαδας..μιλαμε για το ποδοσφαιρο συνολικα.

*το κανε η ισπανια θυμαμαι στο μουντιαλ και μετα την ισοφαρισαν και ετρεχε να βγαλει γκολ..αλλα ηταν πολυ αργα.

Τραγικα πραγματα...

Εχω παιξει απειρο ποδοσφαιρο (οχι επαγγελματικο προφανως) και εχω δει απειρο ποδοσφαιρο και εχω πιστευω ενα στοιχειωδες iq να κρινω το επιπεδο.Τα match tactical analysis και παπαριες τις γραφω ξερεις που.Επαγγελματιες του χωρου?Αυτους που βλεπουν παιχτες να κανουν γυριστο αναποδο σουτ και το ονομαζουν "αναποδο ψαλιδι" ?Αναθεμα αν εχουν δει αναποδο ψαλιδι σωστο ποτε στην ζωη τους..απλα τους φαινεται πομπωδες σαν λεξη και σαν κινηση και τα χουν βαφτισει ολα αναποδα ψαλιδια...Αυτοι ειναι οι επαγγελματιες του χωρου?
Οταν ξερεις μπαλα , το παιχνιδι ειναι απλο..δεν θελει ουτε scouting reports ουτε τιποτα...

Οταν λες οτι θα με μαθεις με αυτα που θα μου πεις και θα μου δειξεις ποδοσφαιρο..δεν προσβαλλομαι..απλα γελαω..σορρυ κιολας.....

Εντάξει φίλε μου, απλά να ξέρεις ότι δεν έχεις ιδέα από θέματα τακτικής. Το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο δεν έχει καμία σχέση με το ποδόσφαιρο σε υψηλό επίπεδο (όχι Ελλάδα ξαναλέω), και όσες ώρες και να έχεις παίξει το άθλημα ή να το έχεις δει δεν έχει καμία σημασία. Μου θύμισες αυτό που είχε πει ο Xavi για έναν φίλο του "ξέρει τα πάντα από ποδόσφαιρο, παρακολουθεί τα πάντα, και δεν καταλαβαίνει τίποτα". Τέλος, φαίνεται και η νοοτροπία σου, όταν σου προσφέρει κάποιος απλόχερα υλικό που δεν είναι δημόσια διαθέσιμο και το απαξιώνεις γιατί έχεις παίξει ερασιτεχνικό! Προχθές μιλούσα στο Linkedin με κάποιον Έλληνα προπονητή "σπουδαγμένο" στην Γερμανία για το πρόσφατο γύρισμα του Άρη από 4-2-3-1 σε 4-3-3. Μιλούσαμε για τις αιτίες και τα υπέρ και κατά της αλλαγής για μισή ώρα. Σκέψου, για εσένα που θεωρείς ότι δεν υπάρχει τίποτα σε θέματα τακτικής, μιλούσαμε για Ελληνική ομάδα, και για συγκεκριμένη αλλαγή για μισή ώρα! Τώρα τι να σου απαντήσω σε όλα όσα γράφεις? Το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να σου δώσω υλικό να μορφωθείς και να βλέπεις περισσότερα μέσα στο παιχνίδι. Και εγώ κάποτε ήμουν σαν εσένα, και νόμιζα ότι δεν υπάρχει πλάνο, αυτοματισμοί, κλπ. Όλα θεωρούσα ότι γίνονταν τυχαία. Όταν έμαθα να βλέπω και τι να κοιτάω και πως να μεταφράζω αυτά που βλέπω, το κάθε παιχνίδι έγινε τρομερά ενδιαφέρον... φυσικά έμαθα από κάτι επαγγελματίες που δούλεψαν σε μεγάλες ομάδες της Αγγλίας για δεκαετίες και που εσύ απαξιώνεις οπότε δεν έχει καν νόημα να μιλάμε... 

Επεξ/σία από Rzarector
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Rzarector Χαλαρωσε λιγακι γιατι οπως μας τα λες εισαι ενα βημα απο το να παρεις την θεση του βαλβερδε στην μπαρτσελονα :)

Εχεις χασει το νοημα αυτων που ειπα.Προφανως στο ποδοσφαιρο οταν κατεβαινει μια ομαδα εχει πλανο...εχει συστημα , ξερουν πως θαναι το συστημα οταν επιτιθενται , και πως θα αλλαξει οταν αμυνονται.Δεν ειπε κανεις το αντιθετο.Το θεμα ειναι οτι οι παιχτες εντος και εκτος Ελλαδος ειναι κατα την πλειονοτητα τους κατω της βασης και δεν μπορουν να εφαρμοσουν το συστημα σωστα.Ειτε γιατι δεν ξερουν πασες , ειτε δεν ξερουν μακρυνες μπαλιες , ειτε δεν τους βγαινει ο αυτοματισμος , ειτε δεν τους βγαινει η κεφαλια κλπ κλπ.Δεν συζηταμε καν για θεματα κομπινας...βλεπεις μια κομπινα σε στημενες φασεις το μηνα..σε ολο το ευρωπαικο ποδοσφαιρο.
Ολα αυτα λοιπον τα θεωρητικα ειναι το 50% του ποδοσφαιρου που κανεις δεν αρνηθηκε οτι υπαρχουν.Υπαρχει και το αλλο 50% που ειναι τα πρακτικα θεματα.

1.Να ξερεις τον καθε παιχτη σου.Τα υπερ και τα κατα , και σε ποια θεση θα αποδοσει τα μεγιστα.
2.Βασει των δυνατοτητων των παιχτων σου ποιο στυλ παιχνιδιου τους ταιριαζει (κατι που εκανε πολυ σωστα ο ρεχαγκελ το 2004)
3.Να εμπνεεις σεβασμο ...να μπορεις να επιβληθεις στα αποδυτηρια.Οχι νασαι προπονητης της Αργεντινης και να ρωτας τον Μεσι ποιους να κανει αλλαγη.Αν ειναι δυνατον..αυτοι ειναι οι προπονητες του σημερα?
4.Να τους μαθεις αυτοματισμους και κομπινες..Σπανια βλεπω τετοια πραματα..στο ελληνικο πρωταθλημα ελαχιστα απο κανα ολυμπιακο/αεκ/παοκ..στην χαση και στην φεξη.

5.Να τους εχει ανεβασει τοσο την ψυχολογια ωστε αν φας γκολ μην χασεις τα αυγα και τα πασχαλια...γιατι το 90% των ομαδων που τρωνε γκολ..τρωνε και 2ο μετα..γιατι απλα σαστιζουν , χεζονται και δεν ξερουν τι να κανουν , πως να αντιδρασουν.Οι  μεγαλες ομαδες θα το γυρισουν.
6.Να προσαρμοστεις στις συνθηκες και στον αντιπαλο.Αν αλλαξουν τα δεδομενα , να ακολουθησεις και να μην κοιτας τις κολλημενες τσιχλες στον παγκο.

Δεν ειναι μονο στατιστικα και νουμερα το ποδοσφαιρο..παιζεται με εντονο τον "ανθρωπινο παραγοντα"..αν δεν δουλεψεις πανω σε αυτον ..δεν γινεται δουλεια.Δες τον Παναθηναικο με τον Δωνη και τα πιτσιρικια..βαζει γκολ ο μικρος και τρεχει και αγκαλιαζει τον Δωνη ...σαν να του λεει ευχαριστω που με πιστεψες...
Εσυ κατσε και μιλα με τον σπουδαγμενο προπονητη για το συστημα ποιου?..του Αρη και τι επιπτωσεις ειχε στην υπερθερμανση του πλανητη...ο,τι συστημα και να πεις σε μια ομαδα να παιξει αν δεν εχει τις ικανοτητες να το παιξει..ακλαφτη θα παει ολη η μελετη σας.
Κατσε δες την Εθνικη σε λιγα λεπτα , και ανελυσε μας τα στατιστικα και τις τακτικες που ειδες και ποσες απο αυτες που ειδες και καταλαβες υλοποιηθηκαν σωστα ή/και πληρως απο τους παιχταραδες μας.
Επισης μην ξεχνας , παγκοσμιο ποδοσφαιρο δεν ειναι μονο 2-3 ομαδες απο ιταλια/αγγλια/γαλλια/ισπανια...

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

ο Πελε εχασε 2 Μουντιαλ εξαιτιας του ξυλου

Στην δεκαετια του '60 ειχαν καλεσει οι μαλακες οι δικοι μας (=ΠΟΚ , οπως λεμε χουντα του ποδοσφαιρου) την Σαντος για να παιξουν φιλικο , μιας και ο Πελε τοτε ηταν μεγαλη φιρμα.
Επαιξε αν θυμαμαι καλα με τον Ολυμπιακο.Ο προπονητης του ολυμπιακου ειχε το εξης γαματο και εμπνευσμενο πλανο για να αντιμετωπισει τον Πελε.Ειπε στον αμυντικο που ειχε ανατεθει στον Πελε την εξης απλη εντολη ... "ΣΠΑΣΤΟΥ ΤΑ ΠΟΔΙΑ".Φαντασου ....
Ε αφου εφαγε μερικες καλες ο Πελε , ζητησε απο το προπονητη του να βγει αλλαγη γιατι οπως δηλωσε τοτε "Αυτα τα ποδια , με τρεφουν , δεν θα μου τα σπασετε εσεις".Αν λοιπον μια ομαδα σε φιλικο παιχνιδι σκεφτηκε να του σπασει τα ποδια σαν αντιμετωπιση..σκεψου τι θα γινοταν σε μεγαλους αγωνες...Αλλα οι μεγαλοι αμυντικοι της εποχης δεν σου κοβανε τα ποδια , σου περνανε την μπαλα με χειρουργικες κινησεις..γιατι απλα ειχαν τις ικανοτητες...προφανως θα υπηρχαν και οι αμπαλοι της εποχης που θα στα θεριζαν αλλα σιγουρα ηταν πολυ λιγοτεροι απο τους σημερινους.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, mphxths said:

Στην δεκαετια του '60 ειχαν καλεσει οι μαλακες οι δικοι μας (=ΠΟΚ , οπως λεμε χουντα του ποδοσφαιρου) την Σαντος για να παιξουν φιλικο , μιας και ο Πελε τοτε ηταν μεγαλη φιρμα.
Επαιξε αν θυμαμαι καλα με τον Ολυμπιακο.Ο προπονητης του ολυμπιακου ειχε το εξης γαματο και εμπνευσμενο πλανο για να αντιμετωπισει τον Πελε.Ειπε στον αμυντικο που ειχε ανατεθει στον Πελε την εξης απλη εντολη ... "ΣΠΑΣΤΟΥ ΤΑ ΠΟΔΙΑ".Φαντασου ....
Ε αφου εφαγε μερικες καλες ο Πελε , ζητησε απο το προπονητη του να βγει αλλαγη γιατι οπως δηλωσε τοτε "Αυτα τα ποδια , με τρεφουν , δεν θα μου τα σπασετε εσεις".Αν λοιπον μια ομαδα σε φιλικο παιχνιδι σκεφτηκε να του σπασει τα ποδια σαν αντιμετωπιση..σκεψου τι θα γινοταν σε μεγαλους αγωνες...Αλλα οι μεγαλοι αμυντικοι της εποχης δεν σου κοβανε τα ποδια , σου περνανε την μπαλα με χειρουργικες κινησεις..γιατι απλα ειχαν τις ικανοτητες...προφανως θα υπηρχαν και οι αμπαλοι της εποχης που θα στα θεριζαν αλλα σιγουρα ηταν πολυ λιγοτεροι απο τους σημερινους.

Μην γράφεις ανακρίβειες και χαζομάρες. Ο Πελέ είχε παίξει και στα 3 παιχνίδια με τις ελληνικές ομάδες. Ποτέ ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν είπε σε κανέναν παίκτη να σπάσουν τα πόδια του Πελέ ή κάποιου άλλου ποδοσφαιριστή της Σάντος. Ο ίδιος ο Πολυχρονίου είχε ζητήσει από τον Σιμονόφσκι τον προπονητή του παραμονές του αγώνα να αναθέσει σε εκείνον το μαρκάρισμα του Πελέ, όπως και ο Στεφανάκος που έπαιξε μαν του μαν τον Κουτίνιο το άλλο μεγάλο αστέρι της Σάντος. Για αυτό το λόγο στο ξεκίνημα του αγώνα η Σάντος δεν έπαιζε καλά και μόνο στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η αντίδραση της μετά το 2-0. Ο Πελέ έβγαλε όλο τον αγώνα, δεν βγήκε αλλαγή. Μετά στις δηλώσεις του είπε ότι η ελληνική ομάδα έπαιξε δυνατά και σκληρά και άξιζε να νικήσει και με περισσότερα γκολ. Ούτε μετά το 2005 που επισκέφτηκε πάλι την Ελλάδα και συναντήθηκε με τον Πολυχρονίου ξανά μετά από τόσα χρόνια είπε ότι σε αυτό το φιλικό πήγε να μου κόψει τη μπάλα ή να μου σπάσει τα πόδια.

Ο Πελέ είχε τραυματιστεί στο μουντιάλ της Αγγλίας το 66 και ένας από τους λόγους που αποκλείστηκε η Βραζιλία από την Πορτογαλία του Εουσέμπιο ήταν κι αυτός. Γενικά τότε το ποδόσφαιρο ήταν πολύ πιο σκληρό από ότι είναι σήμερα. Όλοι αυτοί οι μεγάλοι παίχτες έτρωγαν απίστευτο ξύλο αλλά είχαν και πολλά κιλά φρύδια εκτός από τα άπειρα κιλά μπάλας που γνώριζαν. Ανοίγανε κεφάλια και συνέχιζαν να παίζουν, ούτε είχαν τους διαιτητές και τους κανονισμούς της Φίφα να τους προστατεύουν, ούτε έπεφταν κάτω από τον αέρα κάνοντας θεατρινισμούς όπως οι σημερινοί τζιτζιφιόγκοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Masamune Ησουν στον αγωνα ?Εμενα μου τα περιεγραψε ανθρωπος που πηγε στον αγωνα , εζησε το κλιμα της εποχης και της περιοδου που ειχε ερθει η Σαντος.Δεν θα πει Ελληνας που ασχολειται με το ποδοσφαιρο οτι πηρε τετοια εντολη ο Πολυχρονιου...πρεπει να αποθεωσουμε το ελληνικο ποδοσφαιρο.

58 λεπτά πριν, Masamune είπε

Ο Πελέ είχε παίξει και στα 3 παιχνίδια με τις ελληνικές ομάδες

Ειπα εγω οτι δεν επαιξε και με τις τρεις?εγω ειπα τι εγινε με τον Ολυμπιακο.

58 λεπτά πριν, Masamune είπε

Ο Πελέ έβγαλε όλο τον αγώνα, δεν βγήκε αλλαγή.

Διαβασε εδω τι ειπε ο Πολυχρονιου. "Έτσι στο 75’ σε μια μονομαχία στον αέρα έκανε ότι τραυματίσθηκε και αποχώρισε από τον αγώνα εκνευρισμένος."

Δηλ τι λεει ο Πολυχρονιου? 1ον οτι λες ψεματα ή απλα δεν γνωριζεις.Εσυ λες οτι δεν βγηκε αλλαγη , αυτος που επαιζε στο παιχνιδι λεει οτι βγηκε αλλαγη ο Πελε.
2ον Οτι ο Πελε "εκανε" οτι τραυματισθηκε , σε ενα παιχνιδι οπου εσυ και ο Πολυχρονιου λετε οτι τον επαιζε σκληρα αλλα δεν τον χτυπαγε.Και ο Πελε σαν μικροπρεπης και πονηρος ΕΚΑΝΕ οτι τραυματιστηκε και βγηκε.Αν κρινω τον χαρακτηρα του Πελε οπως εχει παρουσιαστει και φανει τοσα χρονια και τον χαρακτηρα ενος ελληνα κουτοπονηρου παιχτη ...πως λες να γινανε τα πραγματα?Για βαλε την λογικη σου και το μυαλο σου να σκεφτει.

58 λεπτά πριν, Masamune είπε

Ούτε μετά το 2005 που επισκέφτηκε πάλι την Ελλάδα και συναντήθηκε με τον Πολυχρονίου ξανά μετά από τόσα χρόνια είπε ότι σε αυτό το φιλικό πήγε να μου κόψει τη μπάλα ή να μου σπάσει τα πόδια.

Δεν ειναι μικροπρεπης...σιγα μην ασχολειται με πικριες που κρατησαν για ενα παιχνιδι πριν ποσα χρονια απο τοτε...αν ειναι δυνατον...για τον Πελε μιλαμε...

Και παλι οταν εγραψα "να του σπασει τα ποδια" προφανως δεν μιλαμε κυριολεκτικα..μιλαμε ..βαρα του τα ποδια..ριχτον κατω με το που ακουμπησει την μπαλα..Δεν ειπαμε να γινει δολοφονος..προφανως...να σπασει καλαμια...να κοψει γονατα.Αλλα οταν ο Πελε βλεπει οτι με το που ακουμπαει την μπαλα , τον ριχνουν κατω , δεν θα περιμενει να γινει το κακο.Θα βγει να προστατευτει.

Στην τελευταια σου παραγραφο δεν εχω να σχολιασω κατι , συμφωνω.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου το βλέπουν οι περισσότεροι γιατί εχει καταντήσει "ΤΖΟΓΟΣ"...
Απειρες φορές εχω ακούσει απο άτομα όλων των ηλικιών να λένε "σήμερα παίζει ο τάδε και έπεξα ενα στοιχηματάκι.....να, 3-4 ευρώ".  Βάλε ενα τέτοιο ποσό X 4.000.000 !!!!!
Πλέον γιατί νομίζεις οτι όλα τα κανάλια "σκίζονται" για να αγοράσουν τις καλύτερες αγωνιστικές και τα διάφορα league ???
Μα για το κέρδος φυσικά που είναι και τεράστιο και μαύρο και τρώνε πολλοί απο αυτή την πίτα..... όπου δυστυχώς βλέπει ενα ματς ο κάθε φανατικός και ακούς σε μια συζήτηση να  λέει "ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ" ....λες και είναι δίκη του η ομάδα... του ανήκει !!!!

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να βλέπω σε πλατείες νέους να παίζουν μπάλα παρά να βλέπουν....

Επεξ/σία από zx-spectrum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, zx-spectrum said:

Πλέον γιατί νομίζεις οτι όλα τα κανάλια "σκίζονται" για να αγοράσουν τις καλύτερες αγωνιστικές

Το ακριβως αντιθετο συμβαινει, οχι μονο με το Ελληνικο, αλλα με ολα τα πρωταθληματα. Οχι απλα δεν σκιζονται, δεν κανουν καν προσπαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Imola said:

όταν βλέπεις παίχτες λιγότερο ικανούς και από μια ομάδα μαύρων μιας ξεχασμένης φυλής της Αφρικής

Χομπίστας ρατσιστής ή κάνεις προπόνηση για τους ολυμπιακούς cringe παραδείγματος;

12 hours ago, AristidisZ said:

Είναι γεγονός ότι μία μερίδα ζωντόβολων βρίσκουν την ευκαιρία πίσω από μια μάζα για να κάνουν τις μαλακίες τους, στηριζόμενοι προφανώς στο γεγονός ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα διωχθούν για αυτό

Νομίζω έκανες ένα μικρό ορθογραφικό λάθος, έγραψες το "εγκληματίες" με "ζωντόβολα" και το "διαπράττουν εγκλήματα" με "κάνουν τις μαλακίες τους".

Δε θέλω να πω ότι όλα αυτά είναι ακόμα μια έκφανση της αηδιαστικής νοοτροπίας boys will be boys η οποία σίγουρα δεν υπάρχει και υπερβάλλουν όσοι μιλάνε για πατριαρχία κλπ, αλλά να.

12 hours ago, AristidisZ said:

Εγώ πάντως δηλώνω οπαδός, έχω βρίσει μάνες, πατεράδες, αδερφές και ότι άλλο μπορεί να βάλει ο νους σου στο γήπεδο, εκτονώνομαι, ανεβάζω αδρεναλίνη, στεναχωριέμαι (πιτσιρικάς έβαζα και τα κλάματα :P ), χαίρομαι αλλά 25 χρόνια τώρα δεν έχω πετάξει ούτε ένα κομμάτι χαρτί μέσα 

Αν έλεγε κάποιος ότι τα είπε αυτά στο γείτονα επειδή είχε πχ διαφορετικές πολιτικές απόψεις, αλλά δε σήκωσε και χέρι βρε αδερφέ, θα λέγαμε πως είναι ζωάδι.

Αλλά επειδή το ίδιο πράγμα έγινε (κατ' εξακολούθηση) στο γήπεδο όλα καλά, δεν τρέχει τίποτα.

Αναρωτιέμαι πού βρίσκουν να πατήσουν όσοι την έχουν δει "ανώτεροι" και "κουλτούρα" που είπε κάποιος παραπάνω. Δηλαδή ντεμεκ δεν έχουμε επίπεδο επειδή βρίζουμε μανάδες αγνώστων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω παλικάρι μου. Σε μένα συμβαίνει το αντίθετο. Έχω μείνω μόνος και για την παλέψω πηγαίνω γήπεδο να νιώσω και εγώ ότι έχω έναν άνθρωπο δίπλα μου. Άλλος άνθρωπος γίνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε να το βλέπω δεν θέλω. Με αφήνει παγερά αδιάφορο. Μια φορά στη ζωή μου είχα πάει στο γήπεδο, Ολυμπιακός-Πανηλειακός και έπεφταν τόσες φάπες στους επισήμους που ξενέρωσα τη ζωή μου. Μπασκετ, σνούκερ, τένις, τα προτιμώ με διαφορά. Ποτέ μου δεν κατάλαβα τον φανατισμό που υπάρχει με τις ομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2018 στις 12:56 ΜΜ, bluesattack είπε

Αντιθετως στο ποδοσφαιρο η καριερα φθανει μεχρι τα 35 + , αμα εισαι και γκολκηπερ φθανεις μεχρι τα 40.Δεν παλευουν για να πανε πιο γρηγορα, πιο ψηλα, πιο δυνατα 😃

Ρε παιδια εσας που δεμ σας αρεσει το ποδοσφαιρο , εχω μια ερωτηση.Προτιματε τα μπριζολακια στα καρβουνα  η το..σουσι ? Απλα κατι τσεκαρω 😃

Για να ειμαστε και δικαιοι παντως, χιλιες φορες να βλεπεις αθλητες να τρεχουν παρα να περιμενεις μια ωρα ποτε θα περασει το αυτοκινητο της φορμουλας απο μπροστα σου . Μιλαμε για τρελη πορωση και αγωνια 😂

Γιατι ειναι βασιλιας των σπορ το ποδοσφαιρο ? Γιατι μονο σε αυτο θα υπαρχει  παντα το απαραιτητο στοιχειο φαντασιας και εκπληξης.Παντα θα υπαρχει ενας παικτης ( ακομα και στην σημερινη εποχη των αμυντικων συστηματων  ,  της σκοπιμοτητας και των αριθμητων υποχρεωσεων ) που θα κανει το απροσμενο , σε αντιθεση με τα περισσοτερα αθληματα που ειναι ...γραμμη παραγωγης απο πειθαρχημενους αθληταραδες

Το λαθος που κανεις ειναι οτι συγκρινεις ομαδικα σπορ(ποδοσφαιρο) με ατομικα σπορ (στιβο, φορμουλα,γκολφ,ξιφασκια,οποιδηποτε "βαρετο" σπορ που βλεπει μικρη ομαδα ανθρωπων).

Γιατι η μπαλα ειναι πιο ωραια και θεαματικη απο μπασκετ, φουτμπολ..?Επειδη την αποκαλουμε εμεις οι ευρωπαιοι ως τον βασιλια των σπορ?Επειδη ο τζοβανις εκανε μαγικα?

Εχεις παρεξηγησει παντως, εγω βλεπω μπαλα και εχω δει απειρη μπαλα ολα αυτα τα χρονια και θυμαμαι σκορ, φασεις ,τελικους,σκορερς σε ψυχαναγκαστικο βαθμο.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι οταν βλεπω οσφπ αεκ ΒΑΡΙΕΜΑΙ..Οταν βλεπω αγγλια κροατια ΒΑΡΙΕΜΑΙ..Οταν βλεπω Ελλαδα Βοσνια ΒΑΡΙΕΜΑΙ..Γιατι το ποδοσφαιρο σαν αθλημα στα 10 ματς εχει 4 τουλαχιστον που θα ειναι σουπες..

Ε στο μπασκετ φουτμπολ ακομα κ βολλευ δεν υπαρχει σουπα ματς γιατι οι κανονες του αθληματος επιβαλλουν μονιμως να "σκοραρει" καποιος και να υπαρξει εξελιξη στον αγωνα.Τριπλιτσες στο κεντρο, ασκοπες γιομες και διωξιματα και θεατρα μετα το 80 σορρυ αλλα δεν ειναι θελτικα.

Στην τελικη οπως εχει πει και μια τεραστια προσωπικοτητα "Λογικη μου, λογικη σου".

Στις 12/10/2018 στις 8:35 ΜΜ, Rzarector είπε

Εντάξει φίλε μου, απλά να ξέρεις ότι δεν έχεις ιδέα από θέματα τακτικής. Το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο δεν έχει καμία σχέση με το ποδόσφαιρο σε υψηλό επίπεδο (όχι Ελλάδα ξαναλέω), και όσες ώρες και να έχεις παίξει το άθλημα ή να το έχεις δει δεν έχει καμία σημασία. Μου θύμισες αυτό που είχε πει ο Xavi για έναν φίλο του "ξέρει τα πάντα από ποδόσφαιρο, παρακολουθεί τα πάντα, και δεν καταλαβαίνει τίποτα". Τέλος, φαίνεται και η νοοτροπία σου, όταν σου προσφέρει κάποιος απλόχερα υλικό που δεν είναι δημόσια διαθέσιμο και το απαξιώνεις γιατί έχεις παίξει ερασιτεχνικό! Προχθές μιλούσα στο Linkedin με κάποιον Έλληνα προπονητή "σπουδαγμένο" στην Γερμανία για το πρόσφατο γύρισμα του Άρη από 4-2-3-1 σε 4-3-3. Μιλούσαμε για τις αιτίες και τα υπέρ και κατά της αλλαγής για μισή ώρα. Σκέψου, για εσένα που θεωρείς ότι δεν υπάρχει τίποτα σε θέματα τακτικής, μιλούσαμε για Ελληνική ομάδα, και για συγκεκριμένη αλλαγή για μισή ώρα! Τώρα τι να σου απαντήσω σε όλα όσα γράφεις? Το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να σου δώσω υλικό να μορφωθείς και να βλέπεις περισσότερα μέσα στο παιχνίδι. Και εγώ κάποτε ήμουν σαν εσένα, και νόμιζα ότι δεν υπάρχει πλάνο, αυτοματισμοί, κλπ. Όλα θεωρούσα ότι γίνονταν τυχαία. Όταν έμαθα να βλέπω και τι να κοιτάω και πως να μεταφράζω αυτά που βλέπω, το κάθε παιχνίδι έγινε τρομερά ενδιαφέρον... φυσικά έμαθα από κάτι επαγγελματίες που δούλεψαν σε μεγάλες ομάδες της Αγγλίας για δεκαετίες και που εσύ απαξιώνεις οπότε δεν έχει καν νόημα να μιλάμε... 

Αυτο ισχυει σε ολα τα αθληματα.Ακομα και league of legends αμα δεις και ξερεις τι γινεται,οταν βλεπεις τις καλυτερες ομαδες η καθε κινηση τους απο πισω κρυβει ολοκληρη τακτικη και πλανο.Αν δεν εχεις ιδεα τι ειναι το league of legends στα 10 πρωτα δευτερολεπτα θα πεις "τι μαλακια ειναι αυτη?Για πιτσιρικια και καμενους ειναι μονο"..

Ο σκοπος τις μπαλας μπασκετ κτλ δεν ειναι να εισαι γνωστης τακτικης για να το απολαυσεις.Ειναι να σε κανει να θες να το δεις.Χωρις να ξερεις καν τους κανονες.Το ποδοσφαιρο και το μπασκετ ειναι πολυ ευκολο να σου αρεσουν γιατι οι κανονες ειναι αρκετοι απλοι και ευδιακριτοι.

Ενας αγωνας ΝΒΑ μπορει να σ αρεσει επειδη απλα βλεπεις υπερβολες καρφωματα και θεαμα.Ενας ευρωπαικος αγωνας θα σου αρεσει επειδη θα δεις σκληρες αμυνες πικ ν ρολς και πολυ πειθαρχεια.Καποιος που δεν ξερει καν τι ειναι το πικ ν ρολ θα του αρεσει περισσοτερο το νβα.Αντιστοιχα στην μπαλα καποιος που δεν μπορει να δει ενα οβερλαπ θα του αρεσει περισσοτερο να βλεπει ενα ματς με πανω κατω ρυθμο λες και παιζεις ματς στο προ.Αλλος μπορει να γουσταρει το 0-0 μονο και μονο επειδη ειχε τρελη τακτικη απο πισω.

Στις 11/10/2018 στις 3:57 ΜΜ, koulkos είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να γράψω ένα μακρυνάρι για τον βασιλιά των σπορ αλλά θα αρκεστώ στην αντίκρουση μιας εκ των μεγαλύτερων παπ..ιων που γράφεται συχνά. Ε, και τι κάνουν, 22 χαζοί κυνηγούν μια μπάλα. Με την ίδια λογική, ε, και οι άλλοι τι κάνουν, 10 άτομα προσπαθούν να βάλουν μια μπάλα στο καλάθι, 12 άτομα περνάνε μια μπάλα πάνω από ένα δίχτυ, 8 μ.....ες τρέχουν σε μια ευθεία, μια χαζή/ένας χαζός πηδάει εμπόδια σαν άλλο τραγί, 8 άτομα με σκουφάκι σαν προφυλακτικό κολυμπούν στην πισίνα αντί να κάνουν απλωτές στη θάλασσα, δεν ξέρω και εγώ πόσοι τρέχουν 4 ώρες, ένας κοπανάει ένα μπαλάκι για να το βάλει σε τρύπα, δύο σαλεμένοι παλεύουν σε ένα κλουβί, άλλος κάθεται 8 ώρες συνεχόμενες και κουνάει κάτι ανθρωπάκια με το ποντίκι, 300 κάθονται και πληρώνονται (το μοναδικό που ίσως να ισχύει) και πάει λέγοντας. 

Το να μην σου αρέσει κάτι σεβαστό. Το να μην το καταλαβαίνεις σεβαστό. Το να μειώνεις κάτι που δεν σου αρέσει και κυρίως δεν το καταλαβαίνεις (για οποιοδήποτε χ,ψ λόγο) δεν είναι σεβαστό.      Η δε συσχέτιση της παρακολούθησης οποιουδήποτε σπορ με το κοινωνικό/εκπαιδευτικό/πολιτικό/οικονομικό επίπεδο του καθενός, ασχολίαστη. 

Δεν εγραψες για τον βασιλια και ειπες να μηδενισεις τον αθλητισμο.Μια ερωτηση : θεωρω οτι συμφωνουμε οτι το μεγαλυτερο αθλητικο event ειναι οι ολυμπιακοι αγωνες.Γιατι το ποδοσφαιρο εκει δεν διαφημιζεται σαν βασιλιας των σπορ και εχει παρομοια βαρυτητα με το τεννις?Μιληστε με εναν αμερικανο και πειτε του σοκερ ισ δε κινγκ οφ σπορτς να δειτε ποσο κουλο θα του φανει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tronis20 είπε

θεωρω οτι συμφωνουμε οτι το μεγαλυτερο αθλητικο event ειναι οι ολυμπιακοι αγωνες.Γιατι το ποδοσφαιρο εκει δεν διαφημιζεται σαν βασιλιας των σπορ και εχει παρομοια βαρυτητα με το τεννις? 

Αγγαρεια οι Ολυμπιακοι αγωνες για τα ομαδικα αθληματα , ειδικα αυτα που εχουν κορυφιες οργανωσει και τα ιδια.Οι Ολυμπιακοι αγωνες ειναι το μεγαλυτερο event γιατι απλα ειναι το μεγαλύτερο ''εμπορικο κεντρο'' , απ'οπου μπορεις να ψωνισεις οποιο αθλημα θελεις.Για τους περισσοτερους, τα περισσοτερα αθληματα ειναι βαρετα και ενω στο μουντιαλ χαιρονται το ιδιο το αθλημα , ειναι πραγματικα ποδοσφαιροφιλοι δηλαδη, στους ολυμπιακους καθονται καθηλωμενοι μεχρι να  διαγωνιστει ο αθλητης της χωρας τους και μετα..αποχωρουν .Δηλαδη δεν καθονται μετα...ουτε να τους πληρωσεις.Οπαδισμος εναι και αυτο, απλα εχει σχεση με τις εθνικα χρωματα, και για αυτο εχει..επιπεδο και ευγενεια.😛

Που θελω να καταληξω ? Το μεγαλυτερο , παγκοσμιο , event πραγματικων φιλαθλων  ειναι το μουντιαλ 😃

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2018 στις 12:54 ΠΜ, defacer είπε

Αν έλεγε κάποιος ότι τα είπε αυτά στο γείτονα επειδή είχε πχ διαφορετικές πολιτικές απόψεις, αλλά δε σήκωσε και χέρι βρε αδερφέ, θα λέγαμε πως είναι ζωάδι.

Αλλά επειδή το ίδιο πράγμα έγινε (κατ' εξακολούθηση) στο γήπεδο όλα καλά, δεν τρέχει τίποτα.

 Αναρωτιέμαι πού βρίσκουν να πατήσουν όσοι την έχουν δει "ανώτεροι" και "κουλτούρα" που είπε κάποιος παραπάνω. Δηλαδή ντεμεκ δεν έχουμε επίπεδο επειδή βρίζουμε μανάδες αγνώστων;

Εξισώνεις τη συζήτηση με τον γείτονα με το τι μπορεί να φωνάξει κάποιος μέσα σε ένα γήπεδο 

 Συνέχισε έτσι, καλά το πας 

Btw δε βλέπω πολλούς εδώ μέσα να την έχουν δει "ανώτεροι" και "κουλτούρα".

Εκτός αν κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αληθεια και εγω την απεχθανομαι την μπαλα. Παλιοτερα μεχρι τα 18 παιζαμε συνεχεια βεβαια αλλα να κατσω να δω 22 βλακες να βαρανε μια μπαλα στην τηλεοραση και να φανατιστω οπως κανει η πλειοψηφια δεν προκειται. Οπως και δεν ακουμπαω ποτε παιχνιδια οπως fifa pro τα βαριεμαι θανασιμα. Ο καθενας με το hobby του σιγουρα κατι θα αποκομίζουν οσοι ασχολουνται δεν τους κατακρινω αλλα για μενα ειναι οτι χειροτερο. Κανα μουντιαλ θα κατσω να δω κανα euro αν παιζει Ελλαδα. Μια φορα στα 4 χρονια δηλαδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tronis20 είπε

Δεν εγραψες για τον βασιλια και ειπες να μηδενισεις τον αθλητισμο.Μια ερωτηση : θεωρω οτι συμφωνουμε οτι το μεγαλυτερο αθλητικο event ειναι οι ολυμπιακοι αγωνες.Γιατι το ποδοσφαιρο εκει δεν διαφημιζεται σαν βασιλιας των σπορ και εχει παρομοια βαρυτητα με το τεννις?Μιληστε με εναν αμερικανο και πειτε του σοκερ ισ δε κινγκ οφ σπορτς να δειτε ποσο κουλο θα του φανει.. 

Αυτό κατάλαβες από το κείμενο που διάβασες; Έγραψα παραδείγματα αντίστοιχα αυτού που γράφεται για το ποδόσφαιρο. Τον αθλητισμό τον έχω προσωπικά πολύ ψηλά και το ίδιο θα ευχαριστηθώ έναν καλό αγώνα ποδοσφαίρου, μπασκετ, βόλει και πάει λέγοντας, με σαφή προτίμηση όμως στο ποδόσφαιρο. Και στη Φινλανδία σαν εθνικό σπορ μπορεί να έχουν το χόκει επί πάγου. Τι σημαίνει αυτό; Παγκοσμίως, το ποδόσφαιρο είναι ο βασιλιάς των σπορ. Ο χαμός που γίνεται παγκοσμίως στο mundial και στο ch.league δεν συγκρίνεται με καμία άλλη διοργάνωση. Σίγουρα το superbowl είναι τεράστια διοργάνωση για τα επίπεδα των ΗΠΑ, με πολύ χρήμα, prestige και τα λοιπά. Δεν αντιλέγει κανείς. Τώρα το να συγκρίνεις μία αμιγώς ποδοσφαιρική ή κάποια άλλη συγκεκριμένου αθλήματος διοργάνωση με αυτή των Ολυμπιακών Αγώνων είναι άκαιρο. Στην πρώτη περίπτωση έχεις πχ μόνο ποδοσφαιρόφιλους και κάποιους θεατές που θα το δουν χαλαρά και στη δεύτερη περίπτωση έχεις να κάνεις με δεκάδες αθλήματα των οποίων οι φίλοι περιμένουν πως και πως να παρακολουθήσουν. Στο Ρίο πήραν μέρος πάνω από 11.000 αθλητές. Αν βάλεις προπονητές, δημοσιογράφους, διαιτητές, εθελοντές δεν ξέρω που θα φτάσει το νούμερο. Μόνο οι συγγενείς τους να ανοίξουν τους δέκτες τους για να τους δουν, καταλαβαίνεις τη διαφορά. Τέλος, στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι ποδοσφαιριστές είναι U23 πλην τριών νομίζω εξαιρέσεων. Αυτό από μόνο του αφήνει εκτός διοργάνωσης το 95% των καλύτερων παικτών. Και καλά κάνουν θα πω εγώ γιατί θα μπορούσε να επισκιάσει κάποιους άλλους ωραίους τελικούς. Πιστεύω πως αν έπαιζαν την ίδια ώρα Γαλλία - Αργεντική και άρση βαρών, στο μεν πρώτο στάδιο θα είχε 80.000 και στο δεύτερο συγγενείς και φίλους οι οποίοι μόλις τελείωνε την προσπάθεια ο δικός τους θα πήγαιναν στο πρώτο για να δουν Μέσι και Εμπαπε. Δεν είναι ωραίο αλλά that's it. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...