Προς το περιεχόμενο

Δεν μαρεσει το ποδοσφαιρο, ειμαι ο μονος;


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι αν σήμερα έβγαινε μια απόφαση και σταματαγε το ποδόσφαιρο για πάντα, θα έπεφτα από τον 4ο που μένω κιόλας.

Ούτε οπαδικα το λέω ούτε τίποτα. Απλα γουστάρω τόσο πολύ το ποδόσφαιρο, που τυχαίνει να πηγαίνω να βλέπω και άκυρες ομάδες της περιοχής μου ή να δω ματς από οποιαδήποτε πρωταθλημα στη τιβι.

Είναι το μόνο άθλημα, μαζί με το βόλεϊ, που μπορώ να παρακολουθήσω επί ώρες.

Το ίδιο "πρόβλημα" που έχεις εσύ με το ποδόσφαιρο έχω με το μπάσκετ και πιο πολύ με τη φόρμουλα1. Ειδικά τη δεύτερη τη χρησιμοποιώ Κυριακή μεσημέρι για ύπνο. (ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΑΛΑ )😂

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 minutes ago, kolumvitis said:

Δηλαδή είναι τόσο περίεργο που δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο; Πρόσεξε δε λέω ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι ωραίο, λέω ότι απλά δεν μου αρέσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί τσακώνονται και παίζουν ξύλο για ομάδες, αφιερώνουν χρόνο και χρήμα για να δουν κάποιους που για παίξουν ποδόσφαιρο βγάζουν εκατομμύρια.

το ποδόσφαιρο είναι ένα κοινωνικό εργαλείο εκτόνωσης της συλλογικής έντασης, κάτι σαν τις ιερόδουλες... δεν είναι τυχαίες οι εκφράσεις «σκοράρω, «βάζω γκολάκι» κοκ...

προφανώς η χρησιμότητα του εργαλείου αυτού αναδεικνύει την ύπαρξη ελλειμμάτων,  κοινωνικών και προσωπικών

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kolumvitis είπε

Δηλαδή είναι τόσο περίεργο που δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο; Πρόσεξε δε λέω ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι ωραίο, λέω ότι απλά δεν μου αρέσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί τσακώνονται και παίζουν ξύλο για ομάδες, αφιερώνουν χρόνο και χρήμα για να δουν κάποιους που για παίξουν ποδόσφαιρο βγάζουν εκατομμύρια.

Τα έχεις μπερδέψει μεγάλε,το ο,τι αρέσει σε κάποιον το ποδόσφαιρο δεν σημαίνει πως είναι και υπέρ των επεισοδίων,το αν αφιερώνει κάποιος χρόνο και χρήμα για να πάει γήπεδο ή ένα ταξίδι και να παρακολουθήσει την αγαπημένη του ομάδα είναι δικαίωμα του,εσύ μπορεί να χαλάς χρόνο και χρήμα σε κάτι που σε άλλους δεν αρέσει,δεν γίνεται να κατακρίνουμε κάτι που εμάς μας χαλάει..ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό,γιατί αν δεν το καταλαβαίνεις το πας σε άλλο επίπεδο..

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kolumvitis είπε

Δηλαδή είναι τόσο περίεργο που δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο; Πρόσεξε δε λέω ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι ωραίο, λέω ότι απλά δεν μου αρέσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί τσακώνονται και παίζουν ξύλο για ομάδες, αφιερώνουν χρόνο και χρήμα για να δουν κάποιους που για παίξουν ποδόσφαιρο βγάζουν εκατομμύρια.

Το να μη σου αρέσει το ποδόσφαιρο είναι λογικό, θεμιτό, δικαιολογημένο κλπ. Το να μην καταλαβαίνεις γιατί κάποιοι άλλοι πάλι που τους αρέσει αφιερώνουν χρόνο για να δουν αυτό που τους αρέσει δεν βγάζει κανένα νόημα. Επίσης τι σχέση έχει αν οι ποδοσφαιριστές βγάζουν εκατομμύρια; Δηλαδή αν έπαιρναν λιγότερο θα είχε νόημα όλο αυτό; Και οι ηθοποιοί βγάζουν εκατομμύρια κι αφιερώνουμε χρόνο και χρήμα για να τους βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρεσει το ..................., ειμαι ο μονος;
 

Θα μπορούσαν να αντικατασταθούν οι τελείες με οτιδήποτε. Ο καθένας ασχολείται με ότι τον ενδιαφέρει. Αλλος με βιβλία, άλλος με τα αθλητικά, άλλος με την πολιτική άλλος με όλα αυτά ταυτόχρονα.

Το ποδόσφαιρο είναι εμπορικό άθλημα και γι' αυτό παίρνουν πολλά χρήματα οι αθλητές, όπως παίρνουν και οι ηθοποιοί και οι μουσικοί. Οτιδήποτε έχει σχέση με θέαμα και διασκέδαση, εμπεριέχει κάποια εμπορικότητα. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, georgeγ είπε

το βρισκω τραγικο να ειναι καποιος οπαδος μιας ποδοσφαιρικης ομαδας μιας ανωνυμης εταιρειας δηλαδη

ειναι ακριβως σαν να εισαι οπαδος της mercedes,των αλλαντικων ΝΙΚΑΣ,του αλατιου ΚΑΛΑΣ κτλ :lol:

Το 99% όσων υποστηρίζουν μια ομάδα στο ποδόσφαιρο υποστηρίζουν την ίδια ομάδα στο μπάσκετ, στο βόλεϋ κοκ... 

Άρα καταλαβαίνεις ότι δεν υποστηρίζουν την ΠΑΕ ή την ΚΑΕ αλλά τον σύλλογο γενικότερα που ως γνωστόν δεν είναι ανώνυμη εταιρία 😁

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Είσαι μόνος οχι γιατί δεν σου αρέσει το ποδόσφαιρο αλλα για αλλους λόγους, ψαχτο

Μια λυση είναι να κάνεις πιο πολύ παρεα με γυναίκες όταν οι άλλοι βλέπουν μπάλα.

Ψάχτο εσύ καλύτερα γιατί μπορεί αυτοί που δεν βλέπουν μπάλα να κρατάνε "συντροφιά" στις γυναίκες αυτών που βλέπουν 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, savvas94 είπε
  33 λεπτά πριν, georgeγ είπε

το βρισκω τραγικο να ειναι καποιος οπαδος μιας ποδοσφαιρικης ομαδας μιας ανωνυμης εταιρειας δηλαδη

ειναι ακριβως σαν να εισαι οπαδος της mercedes,των αλλαντικων ΝΙΚΑΣ,του αλατιου ΚΑΛΑΣ κτλ :lol:

Υποθέτω προτιμάς καποια συγκεκριμένη μάρκα αλλαντικών, αμαξιών, αλατιου και ουτο καθε ξης.Αρα επι της ουσίας οπαδός εισαι.

2 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Ψάχτο εσύ καλύτερα γιατί μπορεί αυτοί που δεν βλέπουν μπάλα να κρατάνε "συντροφιά" στις γυναίκες αυτών που βλέπουν 😛

Αλλος ενα αστικος μυθος............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, KoreanW είπε

το ποδόσφαιρο είναι ένα κοινωνικό εργαλείο εκτόνωσης της συλλογικής έντασης, κάτι σαν τις ιερόδουλες... δεν είναι τυχαίες οι εκφράσεις «σκοράρω, «βάζω γκολάκι» κοκ...

προφανώς η χρησιμότητα του εργαλείου αυτού αναδεικνύει την ύπαρξη ελλειμμάτων,  κοινωνικών και προσωπικών

Μην ξεχναμε το σας ''σκισαμε'' και ''ρουφα το μπαλακι'' 😅

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως πολλά πράγματα στη ζωή είναι «εμπορικά», χωρίς να αμοίβονται επειδή η κοινωνία μας έχει συγκεκριμένα μέτρα για την αξία της εργασίας και χωρίς να έχουν σπόνσορα το κράτος ή να εμπλέκονται με τον υπόκοσμο, κάθε άλλο...

πιθανότατα όσοι δεν απορούν με τα χρήματα που βγάζουν οι ποδοσφαιριστές, πιθανότατα νομίζουν ότι οι άνθρωποι αυτοί δε ζουν ανάμεσά μας...

6 minutes ago, bluesattack said:
Quote

το ποδόσφαιρο είναι ένα κοινωνικό εργαλείο εκτόνωσης της συλλογικής έντασης, κάτι σαν τις ιερόδουλες... δεν είναι τυχαίες οι εκφράσεις «σκοράρω, «βάζω γκολάκι» κοκ...

προφανώς η χρησιμότητα του εργαλείου αυτού αναδεικνύει την ύπαρξη ελλειμμάτων,  κοινωνικών και προσωπικών

Μην ξεχναμε το σας ''σκισαμε'' και ''ρουφα το μπαλακι'' 😅

ασφαλώς LOL

μα στην ίδια λογική ακριβώς, έχει να κάνει κι αυτό...

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βλέπω μόνο μουντιάλ και πανευρωπαϊκό (άντε και κάνα τελικό τσου-λου) για την παρέα - το τζέρτζελο και μόνο

οι ελληνικές ομάδες πλέον μου είναι εντελώς αδιάφορες, αν τύχει και βρεθώ μπροστά σε τηλεόραση που δείχνει έναν απλό αγώνα με έχει πάρει ο ύπνος στο λεπτό

τα παρασκήνια του ποδοσφαίρου όμως (βαρώνοι, λαμογιές, μεγάλες μεταγραφές) με ενδιαφέρουν περισσότερο από το παίγνιο καθεαυτό

 

 

 

Επεξ/σία από McNerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν μου άρεσε. Γενικώς ποτέ δεν τα πήγα καλά με τα ομαδικά αθλήματα. Πάντα ήμουν των ατομικών. Τένις, Στίβος, Παγκράτι, κτλπ. Ούτε και εγώ καταλαβαίνω την εμμονή ατόμων με αυτό, να πω και την αλήθεια. Να παίζει κάποιος, ναι, το παραδέχομαι. Του αρέσει το ίδιο το άθλημα. Το να παρακολουθεί απλά και μόνο... Να μου πει κάποιος ότι ασχολείται με βιβλία/ταινίες/κτλπ, σαν χόμπι, για να χαλαρώσει, το κατανοώ. Μυριάδες κατηγορίες, προσωπικότητες, είδη. Έχεις κάτι να κερδίσεις μέσω αυτών. Από την παρακολούθηση απλώς ενός σπορ, και ειδικά του ποδοσφαίρου, δεν βλέπω την ανταμοιβή. Τι να πω, καλλιτεχνικό πατινάζ, ξιφασκία, τένις, παραδείγματος χάρη τα βλέπω ευχάριστα, οπότε μπορεί απλά να είμαι εγώ.  

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Πίστευε ότι σε κάνει να κοιμάσαι ανέμελος τα βράδια :)

Και εσυ πιστευε οτι θα φας την γυναικα του αλλουνού επιδει βλεπει μπαλα   🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...