Προς το περιεχόμενο

Δεν μαρεσει το ποδοσφαιρο, ειμαι ο μονος;


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Techno_Knight είπε

Δεν μπορώ να το κάνω διότι δεν είμαι γνώστης του θέματος. Αλλά σίγουρα μία από τις δύο είναι ανώτερη. 

Το άτομο 1 περνάει τον χρόνο του τρώγοντας. Το άτομο 2 κόβει το δέρμα του με ξυραφάκια. Το άτομο 3 παρακολουθεί επαναλήψεις Survivor. Το άτομο 4 ζωγραφίζει. Το άτομο 5 κάνει γυμναστική. 

Είναι όλες οι συμπεριφορές ισάξια χρήσιμες για το άτομο ;

Αν βγαλουμε το 2ο παραδειγμα απο την εξισοση. Οχι δεν ειναι ολλες ισαξια χρησιμες για το ατομο.Η μονη χρησιμη 100% στις μερες μας ειναι το 1 γιατι καλυπτει βασικη βιολογικη αναγκη. Ολα τα υπολοιπα ειναι εξησου καλα και χρησιμα για το δεδομενο ατομο καθε φορα. Για σενα και για μενα μπορει οχι για αυτον που το κανει ναι. Εσενα παραδειγμα μπορει να σου αρεσει να ζωγραφιζεις και καλα κανεις ενας αλλος μπορει να γουσταρει να σκαρφαλωσει στο εβερεστ. Και ενας τριτος να λεει απο μεσα του "κοιτα κατι μ@λ@κες με τι ασχολουνται" αραχτος στην παραλια κανοντας μπανιο. Και οι τρεις συμπεριφορες ειναι εξησου ισαξιες για το εκαστωτε προσωπο ΕΚΤΟΣ και αν βαλεις εναν τεταρτο στην κουβεντα να τις κρινει με βαση τις δικες του αξιες και προτημησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, primeragt είπε

Η επιδοση ενος μαθητη ειναι μετρησημη γιατι τα τεστ εχουν σαφεις απαντησεις. Και κρινεις μονο την επιδοση του στα τεστ και μονο εκει. Τα πειραματα παλι εχουν μετρησιμα στοιχεια και κρινεις το αποτελεσμα με βαση αυτα οχι αν εβγαλε πχ κοκκινη ή μπλε φλογα η καυση. Στα της ταινιας τωρα. Μπορεις να κρινεις το σεναριο και τους ηθοποιους και να την καταταξεις οπου και οπως γουσταρεις ΑΛΛΑ αυτο αφορα καθαρα εσενα, ο διπλανος σου στο σινεμα μπορει να βγαλει εξισου διαφορετικα συμπερασματα. Αυτο γινεται γιατι οι ταινειες (η τεχνη γενικοτερα) δεν εχουν αντικοιμενικες μετρησεις αλλα καθαρα υποκοιμενικες, αν ειναι καλη ή κακη μια ταινια το κρινει ο καθενας ξεχωριστα.

Πάντα στο τέλος όμως υπάρχει μια ορισμένη ομοφωνία, και γνώμες που αντιτίθενται με αυτήν σε κάθε κομμάτι είναι μια ανωμαλία και όχι ο κανόνας. Είναι πολύ πιθανό μέσα στα 100 άτομα τα 90 από αυτά να έχουν διαφορετικές απόψεις για ορισμένες πτυχές μιας ταινίας, αλλά είναι σπάνιο μια αντικειμενικά ορθή ταινία (σενάριο χωρίς τρύπες, λογική ροή, πιστευτές ερμηνείες) να χωρίζει τα άτομα σε υπέρμετρο βαθμό. όπως και σε ένα πείραμα΄αν ακολουθήσεις τις οδηγίες, οι μετρήσεις συσσωρεύονται γύρω από την αναμενόμενη τιμή βάση των χαρακτηριστικών των εργαλείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Comic maniak είπε

Εγω ουτε παιζω ουτε βλεπω ποδοσφαιρο ουτε ασχολουμαι γενικα. Για εμενα το να βλεπω ποδοσφαιρο ειναι οσο βαρετο ειναι το να περιμενω μια καμπια να γινει πεταλουδα. Μου αρεσουν αλλα σπορ οπως ή κολυμβηση ή η ποδηλασια. Επισης, μου αρεσει πολυ να τρεχω, για αυτο ολα μου τα παπουτσια ειναι αθλητικα....αν και ειμαι τυπος των επιστημων.

Είναι βαρετό το να βλέπεις ποδόσφαιρο και όχι ποδηλασία ή κολύμβηση; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mylo είπε

Είναι βαρετό το να βλέπεις ποδόσφαιρο και όχι ποδηλασία ή κολύμβηση; 

Μαλλον δεν το εθεσα σωστα. Δεν βλεπω κανενα αθλημα. Για εμενα ειναι εξαιρετικα βαρετο. Μπορει να με παρει και ο υπνος.

Επεξ/σία από Comic maniak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, momotis είπε

Όχι είμαι και γώ λάτρης.

Τι ωραιοι σφικτοι κωλοι ειναι αυτοι. Εξωπραγματικοι. Αν δεν τους εβαζες θα ελεγα δεν υπαρχουν.

10/10

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Techno_Knight είπε

Πάντα στο τέλος όμως υπάρχει μια ορισμένη ομοφωνία, και γνώμες που αντιτίθενται με αυτήν σε κάθε κομμάτι είναι μια ανωμαλία και όχι ο κανόνας. Είναι πολύ πιθανό μέσα στα 100 άτομα τα 90 από αυτά να έχουν διαφορετικές απόψεις για ορισμένες πτυχές μιας ταινίας, αλλά είναι σπάνιο μια αντικειμενικά ορθή ταινία (σενάριο χωρίς τρύπες, λογική ροή, πιστευτές ερμηνείες) να χωρίζει τα άτομα σε υπέρμετρο βαθμό. όπως και σε ένα πείραμα΄αν ακολουθήσεις τις οδηγίες, οι μετρήσεις συσσωρεύονται γύρω από την αναμενόμενη τιμή βάση των χαρακτηριστικών των εργαλείων.

Η ομοφωνια ή οχι αυτης εχει καθαρα κοινωνικοπολιτισμικα στοιχεια. Πχ δεν εχει την ιδια απηχηση το big fat greek wedding στην Ελλαδα και την Γερμανια. Ενω αντιθετα ενα πειραμα οσες φορες και αν το κανεις , χωρις να αλαξεις τη μεθοδολογια, θα περνεις παντα το ιδιο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι τι αποψη έχεις για αυτον που βλεπει?????

4 λεπτά πριν, Comic maniak είπε

Μαλλον δεν το εθεσα σωστα. Δεν βλεπω κανενα αθλημα. Για εμενα ειναι εξαιρετικα βαρετο. Μπορει να με παρει και ο υπνος.

 

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spyros007 είπε

Το θεμα ειναι τι αποψη έχεις για αυτον που βλεπει?????

Δεν με ενδιαφερει. Για να βλεπει του αρεσει. Αρα γιατι να εχω προβλημα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeγ είπε

το βρισκω τραγικο να ειναι καποιος οπαδος μιας ποδοσφαιρικης ομαδας μιας ανωνυμης εταιρειας δηλαδη

ειναι ακριβως σαν να εισαι οπαδος της mercedes,των αλλαντικων ΝΙΚΑΣ,του αλατιου ΚΑΛΑΣ κτλ :lol:

Με την ίδια λογική δεν πρέπει να σου αρέσει κανένας τραγουδιστής , κανένα εστιατόριο , κανένα μέρος για διακοπές κτλ 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, primeragt είπε
7 λεπτά πριν, Techno_Knight είπε

Πάντα στο τέλος όμως υπάρχει μια ορισμένη ομοφωνία, και γνώμες που αντιτίθενται με αυτήν σε κάθε κομμάτι είναι μια ανωμαλία και όχι ο κανόνας. Είναι πολύ πιθανό μέσα στα 100 άτομα τα 90 από αυτά να έχουν διαφορετικές απόψεις για ορισμένες πτυχές μιας ταινίας, αλλά είναι σπάνιο μια αντικειμενικά ορθή ταινία (σενάριο χωρίς τρύπες, λογική ροή, πιστευτές ερμηνείες) να χωρίζει τα άτομα σε υπέρμετρο βαθμό. όπως και σε ένα πείραμα΄αν ακολουθήσεις τις οδηγίες, οι μετρήσεις συσσωρεύονται γύρω από την αναμενόμενη τιμή βάση των χαρακτηριστικών των εργαλείων.

Αν κάνεις στατιστική μελετη του ποιος βλεπει και ποιος οχι μπαλα στον αντρικο πλυθισμο μαλλον εσυ θα βγεις παραφωνία

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Το θεμα δεν ειναι ποια ειναι ανωτερη αλλα το οτι δεν εισαι γνωστης του θέματος.

Δεκτό. Αλλά και εσύ που είσαι, ποίο το νόημα στην ευρύτερη κοινωνία ; Πρόσθεσε κάτι στον χαρακτήρα σου ; Δεν πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερο αν έχεις χρησιμοποιήσει τον χρόνο σου διαφορετικά ; Αν είχες αφιερώσει περισσότερο χρόνο σε μία ικανότητα που κατέχεις; Μπορείς, ξανά, να μου πεις "επιλογή μου", αλλά αν δεν έχουμε καμία ιεραρχία, τότε οδηγούμαστε σε μία πραγματικότητα χωρίς κριτήρια.

3 λεπτά πριν, primeragt είπε

Αν βγαλουμε το 2ο παραδειγμα απο την εξισοση. Οχι δεν ειναι ολλες ισαξια χρησιμες για το ατομο.Η μονη χρησιμη 100% στις μερες μας ειναι το 1 γιατι καλυπτει βασικη βιολογικη αναγκη. Ολα τα υπολοιπα ειναι εξησου καλα και χρησιμα για το δεδομενο ατομο καθε φορα. Για σενα και για μενα μπορει οχι για αυτον που το κανει ναι. Εσενα παραδειγμα μπορει να σου αρεσει να ζωγραφιζεις και καλα κανεις ενας αλλος μπορει να γουσταρει να σκαρφαλωσει στο εβερεστ. Και ενας τριτος να λεει απο μεσα του "κοιτα κατι μ@λ@κες με τι ασχολουνται" αραχτος στην παραλια κανοντας μπανιο. Και οι τρεις συμπεριφορες ειναι εξησου ισαξιες για το εκαστωτε προσωπο ΕΚΤΟΣ και αν βαλεις εναν τεταρτο στην κουβεντα να τις κρινει με βαση τις δικες του αξιες και προτημησεις.

Συγγνώμη, αλλά αυτό απλά δεν το δέχομαι. Το άτομο που τρώει ασταμάτητα κάνει κακό στην υγεία του. Το άτομο που βλέπει Survivor απλά σκοτώνει χρόνο. Το άτομο που κάνει γυμναστική όμως, χτίζει ένα όμορφο και υγιές σώμα. Το άτομο που ζωγραφίζει κάνει εξάσκηση σε μια ικανότητα, η οποία είναι χρήσιμη σε αρκετούς τομείς. Η απόλυτη εξίσωση των πάντων οδηγεί σε χάος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alexandros7474 είπε

Με την ίδια λογική δεν πρέπει να σου αρέσει κανένας τραγουδιστής , κανένα εστιατόριο , κανένα μέρος για διακοπές κτλ 

Συμφωνω. Ολα καλα αρκει να μην υπαρχει φανατισμος. Δεν ειμαι φαν καποιας ομαδας αλλα ειναι σωστο αυτο που λες :) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kolumvitis είπε

Αυτό που λέει ο τίτλος. Μικρός έπαιζα ποδόσφαιρο στο σχολείο κλασικά και γενικά αν είχα την ευκαιρία θα έπαιζα ακόμα. Μου άρεσε να παίζω ποδόσφαιρο και γενικά είμαι αθλητικός τύπος. Αλλά να βλέπω ποδόσφαιρο δεν την παλεύω καθόλου και το εννοώ. Έχω προσπαθήσει. Σε όλους τους φίλους και τους γνωστούς ακόμα και σε κάποιες κοπέλες βλέπω ότι αρέσει πολύ το ποδόσφαιρο. Πάνε και γήπεδο. Δεν έχω πάει ποτέ γήπεδο με το ζόρυ έχω δει στιγμιότυπα αγώνων. Δεν νιώθω καμία αγωνία, καμία συγκίνηση, καμία έλξη προς καμία ομάδα, δεν ξέρω παίκτες δεν ξέρω τίποτα. Και δεν καταλαβαίνω πως αρέσει σε όλους γύρω μου εκτός από εμένα. Δεν το έχω συζητήσει αλλά όλοι οι γύρω μου έχουν καταλάβει ότι δεν ασχολούμαι. Ακόμα και σε συζητήση με πολλά άτομα με το που ακουστεί κάτι με ποδόσφαιρο πραγματικά δεν έχω τίποτα να πω. Απλά νιώθω περίεργα και ήθελα να το πω κάπου.

Εγω είμαι hooligan . Το γήπεδο είναι η ζωή μου 

ACAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexandros7474 είπε

Με την ίδια λογική δεν πρέπει να σου αρέσει κανένας τραγουδιστής , κανένα εστιατόριο , κανένα μέρος για διακοπές κτλ 

μπορει να μου αρεσει ο ταδε τραγουδιστης,το ταδε εστιατοριο,να προτιμω μπυρα αμστελ κτλ αλλά...

1)ενδεχεται συντομως να αλλαξω προτιμησεις πραγμα το οποιο δεν κανει ο οπαδος ομαδας

2)δεν προκεται ποτε να ερθω σε αντιπαραθεση με καποιον προσπαθωντας να τον πεισω οτι η εταιρεια της οποιας αγοραζω το προιον ειναι πιο γαματη απο την εταιρεια που προτιμαει ο αλλος 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Techno_Knight είπε

Δεκτό. Αλλά και εσύ που είσαι, ποίο το νόημα στην ευρύτερη κοινωνία ; Πρόσθεσε κάτι στον χαρακτήρα σου ; Δεν πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερο αν έχεις χρησιμοποιήσει τον χρόνο σου διαφορετικά ; Αν είχες αφιερώσει περισσότερο χρόνο σε μία ικανότητα που κατέχεις; Μπορείς, ξανά, να μου πεις "επιλογή μου", αλλά αν δεν έχουμε καμία ιεραρχία, τότε οδηγούμαστε σε μία πραγματικότητα χωρίς κριτήρια.

Συγγνώμη, αλλά αυτό απλά δεν το δέχομαι. Το άτομο που τρώει ασταμάτητα κάνει κακό στην υγεία του. Το άτομο που βλέπει Survivor απλά σκοτώνει χρόνο. Το άτομο που κάνει γυμναστική όμως, χτίζει ένα όμορφο και υγιές σώμα. Το άτομο που ζωγραφίζει κάνει εξάσκηση σε μια ικανότητα, η οποία είναι χρήσιμη σε αρκετούς τομείς. Η απόλυτη εξίσωση των πάντων οδηγεί σε χάος.

Δεν εγραψες οτι τρωει ασταματητα καθε φορα που εχει ελευθερο χρονο. Ακομα και αυτο να ενοεις οσο κακο πιστευεις οτι κανει στον εαυτο του αλλο τοσο πιστευω εγω και για τους υπολοιπους γιατι ειναι πραγματικα μονοδιαστατοι κανοντας ο καθενας τους μονο 1 πραγμα καθε φορα που εχουν ελευθερο χρονο.

Τελος για το ληξουμε εδω, συμφωνουμε οτι διαφονουμε. Εσυ πιστευεις οτι μπορεις να βαλει αντικειμενικα κριτηρια στις επιλογες των αλλων ενω εγω οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...