Προς το περιεχόμενο

Ειδική αγωγή


nataligk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι νηπιαγωγος ΠΕ60 αδιοριστη. Διαβαζω για τα διαφορα μοριοδοτουμενα σεμιναρια ειδικης αγωγης και εχω την εξης απορια:

Υπολογιζονται αθροιστικα στον επικουρικο πινακα του ασεπ σμεα; Αν παρακολουθησω 2 σεμιναρια θα παρω 0,50 +0,50 δηλαδη 1 μοριο ή δεν ισχυει κατι τετοιο;;

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nataligk είπε

Ειμαι νηπιαγωγος ΠΕ60 αδιοριστη. Διαβαζω για τα διαφορα μοριοδοτουμενα σεμιναρια ειδικης αγωγης και εχω την εξης απορια:

Υπολογιζονται αθροιστικα στον επικουρικο πινακα του ασεπ σμεα; Αν παρακολουθησω 2 σεμιναρια θα παρω 0,50 +0,50 δηλαδη 1 μοριο ή δεν ισχυει κατι τετοιο;;

Ευχαριστω!!

ο ασεπ τι γραφει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν εδώ και 2 έτη 2 πίνακες
1) Κύριος Πίνακας - Κάτοχοι Μεταπτυχιακού - Διδακτορικού ΕΑ
2) Επικουρικός Πίνακας - Με σεμινάρια ΕΑ

Πρώτα γίνονται προσλήψεις από τον Κύριο πίνακα και μετά από τον Επικουρικό

Για το σεμινάριο, μετρά μόνο ένα και είναι που σε βάζει στην 2η ομάδα.

Πίνακες Κατάταξης Αναπηρωτών
http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_18/20180824/index.html
ΠΕ60/ΠΕ61 - ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ
http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_18/20180824/PE60_smea.xls
* Στις εγγραφές του Επικουρικού θα δεις ότι έχουν όλοι σεμινάριο

Μια ματιά & Γενικά θα ψάξεις στο pde.gr για πληροφορίες
https://www.pde.gr/index.php?topic=32826.0

ετησιο σεμιναριο ειδικης αγωγης
https://www.pde.gr/index.php?topic=33944.0
 
https://www.pde.gr/index.php?topic=34314.0


Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
https://www.pde.gr/index.php?topic=894.1358

fb - ΠΣΑΕΠ
https://www.facebook.com/groups/656219271173103/

* Θέσε ερώτημα ή ψάξε στα παραπάνω links

Επεξ/σία από HamerZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HamerZ σ ευχαριστω!

και κατι τελευταιο αν ξερεις: τα μορια που εχω απο διαγωνισμους ασεπ στον πινακα νηπιαγωγων, εφοσον μπω κ σ αυτον της ειδικης αγωγης προσμετρουνται μαζι με το σεμιναριο;;

Και παλι ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλη μου φυσικος που ηταν πολυ κατω στους πινακες, εκανε μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης στη βουλγαρια (πηγαινε καποια σαβ/κα για να παρουσιασει εργασιες) και φετος εργαζεται για πρωτη φορα σε σχολειο

Επεξ/σία από vasioula1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nataligk είπε

Ειμαι νηπιαγωγος ΠΕ60 αδιοριστη. Διαβαζω για τα διαφορα μοριοδοτουμενα σεμιναρια ειδικης αγωγης και εχω την εξης απορια:

Υπολογιζονται αθροιστικα στον επικουρικο πινακα του ασεπ σμεα; Αν παρακολουθησω 2 σεμιναρια θα παρω 0,50 +0,50 δηλαδη 1 μοριο ή δεν ισχυει κατι τετοιο;;

Ευχαριστω!!

Ένα σεμινάριο μετράει και παίρνεις συγκεκριμένα μορια για αυτο (0,5). Εννοείται οτι μονο με το σεμινάριο μπαινεις σε επικουρικό. Για να μπεις στον κύριο πίνακα χρειάζεσαι μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.

Οχι τα μόρια του ΑΣΕΠ αυτή τη στιγμη δεν προσμετρόνται στους πίνακες της Ε.Α. διότι δεν έχει γινει ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής. 

Υπάρχει περίπτωση να μετρήσουν για τους διορισμούς των 4500, μεταξυ άλλων προσόντων αλλά και πάλι αυτο ειναι σχετικο γιατι θα υπάρξουν τεράστιες αντιδράσεις ακριβως λόγω του παραπάνω λόγου.

Για την ιστορία, γιατι σε ενδιαφέρει η ε.α.? Έχεις δει καθόλου τους πίνακες και πόσο έχει κορεστεί ο κλάδος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, nataligk είπε

τους πινακες γενικης τους εχεις δει;;

πολυ χειροτερα!

απλα ειμαι ανεργη αυτη την περιοδο και θελω να δω τι μπορω να κανω

Ναι φυσικά.

Τα πράγματα ειναι πολυ δυσκολα για κάποιον νεο πτυχιουχο που θέλει να ασχοληθει με την εκπαιδευση (γενικά όχι μονο στο δημόσιο) αυτη την εποχή.

Δάσκαλοι, νηπιαγωγοι, φιλόλογοι, μαθηματικοι, εικαστικοι, μουσικοι, φυσικοχημικοι κτλ κτλ, ειναι υπερκορεσμένες ειδικότητες.

Αν εισαι τυχερή και δηλωσεις όλη την Ελλάδα, μπορει να σε πάρουν σε κάποια φάση με μειωμένο ωράριο. Αν και με σεμινάριο μονο δε σου δινω ελπιδες. Σορρυ αλλά αυτη ειναι η πραγματικότητα.

Και να θεωρεις και τυχερό τον εαυτό σου που το συμβουλιο της επικρατείας καταψήφισε την  τροπολογία που έδινε προταξη στους ΠΕ61 και έβαζε τους μεταπτυχιακους και διδακτορικους ΠΕ60 σε επικουρικό.

Και αναρωτιέμαι και πάλι τον λόγο που η παιδαγωγικές σχολές ειχαν αυξηση φέτος. Η οι νέοι δεν έχουν πληροφοριθεί σωστά για την αγορά, ή απλά δε τους ενδιαφέρει να εργαστουν.

(άσχετο τα μορια ΑΣΕΠ δεν μετράνε στη γενικη?)

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τα σεμιναρια ειδικής αγωγης εξ αποστάσεως μοριοδοτούνται; επίσης σκέφτομαι να παρακολουθήσω ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ & ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ Ή ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ  που οργανώνει κάθε χρόνο η Μονάδα Αναπτυξιακής Παιδιατρικής της Βʼ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. το έχει παρακολουθήσει κανείς; σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ήθελα να ρωτήσω όλους αυτούς που ακολουθησαν την ειδική αγωγή.

Ξέρετε περι τίνος πρόκειται ή απλά το κάνετε επειδή μυριστήκατε διορισμό; δεν είναι κακό το 2ο, πολλοί κάνουν πράγματα που δε γουστάρουν απλά για τα λεφτά.ούτε οι σκουπιδιάρηδες πιστεύω θέλουν να είναι σκουπιδιάρηδες.

έχοντας έρθει σε επαφή με τέτοια άτομα έχω να πω πως η κατάσταση είναι απάλευτη και πρέπει να έχεις πολύ υπομονή. Εγώ για να καθίσω να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο θα έπρεπε να παίρνω πάρα πολλά λεφτά για να κάνω τη θυσία, αλλά και πάλι δε ξέρω αν το άντεχα. εκτός αν εγώ δεν έχω υπομονή και τα βλέπω έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

Ξέρετε περι τίνος πρόκειται ή απλά το κάνετε επειδή μυριστήκατε διορισμό;

Το μεγαλύτερο ποσοστό ανήκει στη 2η επιλογή.

Και ναι, αρκετοί αμα τους στείλουν σε κανα ΕΕΕΕΚ θα ζητήσουν μετάθεση. 

Ομως τι να κάνει ο κόσμος; Υπάρχουν 40.000 αδιόριστοι. Όλοι να εργαστουν θέλουν. Όπου βρεθει ευκαιρία ορμάνε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει κανείς να έρχεται στην εκπαίδευση, ανεξάρτητως ειδικότητας, αν δεν αγαπά αυτό που κάνει. Δεν είναι μια δουλειά που μπορείς να κάνεις αν δεν τη γουστάρεις.

Ειδάλλως υποφέρουν και τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί. +1 για την ειδική αγωγή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Δεν πρέπει κανείς να έρχεται στην εκπαίδευση, ανεξάρτητως ειδικότητας, αν δεν αγαπά αυτό που κάνει. Δεν είναι μια δουλειά που μπορείς να κάνεις αν δεν τη γουστάρεις.

Ειδάλλως υποφέρουν και τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί. +1 για την ειδική αγωγή.

Oύτε ντιλίβερι δε πρέπει να κάνεις αν δε το γουστάρεις. Ομως ειναι και θέμα ανάγκης. Όταν δεν υπάρχει δουλειά, ο καθένας προσπαθει να μπει όπου υπάρχει φως. Δε ξέρω πολλούς που να κάνουν αυτο που τους αρέσει.

Η ειδικη αγωγή ειναι πολύπαθη με δεκάδες ανίδεους. Φανταστείτε οτι με νομο του 2016, ένας άσχετος μονιμος εκπαιδευτικος μπορει να διδάξει στην ειδική χωρις το παραμικρό προσόν. Αυτό έγινε για να μπορει ο μονιμος να καλύψει το ωράριό του. Αποκτόντας τη προυπηρεσία, γίνεται άμεσα ειδικος εκπαιδευτικός. Και κάπως έτσι ο άσχετος διδάσκει το παιδί με μαθησιακές δυσκολίες.

Αυτό ομως δε θα το αλλάξει καμια κυβέρνηση. Διοτι τους βολευει να μη πάρουν άτομα με εξειδίκευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...