Προς το περιεχόμενο

Ειδική αγωγή


nataligk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς κάλλιστα να βαριέσαι τη ζωή σου και να κάνεις delivery. Δεν μπορείς ή καλύτερα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να συμβαίνει το ίδιο στην εκπαίδευση.

Για το πόσο πολύπαθη είναι η ειδική αγωγή συμφωνώ και επαυξάνω για την εκπαίδευση γενικότερα τόσο για έλλειψη υλικοτεχνικών υποδομών όσο και για την έλλειψη αξιολόγησης που έχει αφήσει να διδάσκουν εντελώς ανάξια άτομα.

Υ.Γ. Η κριτική μου έρχεται εκ των έσω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Oύτε ντιλίβερι δε πρέπει να κάνεις αν δε το γουστάρεις. Ομως ειναι και θέμα ανάγκης. Όταν δεν υπάρχει δουλειά, ο καθένας προσπαθει να μπει όπου υπάρχει φως. Δε ξέρω πολλούς που να κάνουν αυτο που τους αρέσει.

Η ειδικη αγωγή ειναι πολύπαθη με δεκάδες ανίδεους. Φανταστείτε οτι με νομο του 2016, ένας άσχετος μονιμος εκπαιδευτικος μπορει να διδάξει στην ειδική χωρις το παραμικρό προσόν. Αυτό έγινε για να μπορει ο μονιμος να καλύψει το ωράριό του. Αποκτόντας τη προυπηρεσία, γίνεται άμεσα ειδικος εκπαιδευτικός. Και κάπως έτσι ο άσχετος διδάσκει το παιδί με μαθησιακές δυσκολίες.

Αυτό ομως δε θα το αλλάξει καμια κυβέρνηση. Διοτι τους βολευει να μη πάρουν άτομα με εξειδίκευση.

Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Στην εκπαίδευση έχεις την ευθύνη να φτιάξεις σωστούς ανθρώπους για την κοινωνία, στη δε ειδική αγωγή τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Κάποιος που επιλέγει την ειδική αγωγή γιατί βλέπει απλά και μόνο διορισμό ή αποκατάσταση είναι επιοικώς ανεύθυνος. Εκτός του ότι χρειάζεται τεράστια ψυχική δύναμη για να αντιμετωπίσεις ΄τετοιες καταστάσεις πρέπει να το αγαπάς αυτό που κάνεις και να το βλέπεις κυρίως ως λειτούργημα.

Να μου πεις για το στρατό ή την ΕΛ ΑΣ οκ πάει κι έρχεται...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Εκτός του ότι χρειάζεται τεράστια ψυχική δύναμη για να αντιμετωπίσεις ΄τετοιες καταστάσεις πρέπει να το αγαπάς αυτό που κάνεις και να το βλέπεις κυρίως ως λειτούργημα.

Ειτε χρειάζεσαι ψυχική δυναμη, είτε όχι, η ειδική αγωγή, επειδή έχει μια Α απορρόφηση, έχει μαζέψει πολλούς που δε κάνουν για τη δουλειά,ακριβως επειδη προσφέρει έναν μισθό.

Αν υπήρχαν θέσεις εργασίας, ούτε οι μισοί δε θα πηγαιναν να διδάξουν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας ειμαι πε70 αδιοριστη ακομα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αυτοι που μπαίνουν ειτε στον κυριο ειτε στον επικουρικό πίνακα εχουν καποια ελπιδα να δουλεψουν στη γενικη ή απορροφώνται μονο στην ειδικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Valefi είπε

Γεια σας ειμαι πε70 αδιοριστη ακομα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αυτοι που μπαίνουν ειτε στον κυριο ειτε στον επικουρικό πίνακα εχουν καποια ελπιδα να δουλεψουν στη γενικη ή απορροφώνται μονο στην ειδικη?

Ως ΠΕ70 ειναι πολύ δύσκολο να εργαστείς στη γενική αλλά και στην ειδική. Μιλάμε για υπερκορεσμένο επάγγελμα, σε φάση που απορώ γιατί πάει ο κόσμος και τελειώνει το παιδαγωγικό.

Απορρόφηση απο την ειδική αγωγή μονο αν έχεις μεταπτυχιακό ή σεμινάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Απορρόφηση απο την ειδική αγωγή μονο αν έχεις μεταπτυχιακό ή σεμινάριο

Ή αν είσαι διατεθειμένος να βρεθείς σε κάποιο από τα πολλά νησιά της Ελλάδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Valefi είπε

Γεια σας ειμαι πε70 αδιοριστη ακομα. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αυτοι που μπαίνουν ειτε στον κυριο ειτε στον επικουρικό πίνακα εχουν καποια ελπιδα να δουλεψουν στη γενικη ή απορροφώνται μονο στην ειδικη?

Καλημέρα! Πέρσι πήραν πολλούς αναπληρωτές στην ειδική αγωγή, μάλιστα εξαντλήθηκαν οι δυο πίνακες της ειδικής( κύριος και επικουρικος) και πήραν και από τον πίνακα της γενικής για παράλληλη στήριξη. Χθες που έγινε η πρωτη φαση προσλήψεων για τη φετινή χρονιά, πήραν μεγάλο αριθμό ατόμων και εικάζεται ότι θα εξαντληθούν και πάλι οι δύο πίνακες της ειδικής μέχρι το τέλος της χρονιάς. Επομένως, αν λειτουργήσουν έτσι και τα επόμενα χρόνια, έχει απορρόφηση. Ωστόσο, έχει ψηφιστεί ενα νομοσχέδιο το οποίο ακόμα δεν εχει τεθεί σε ισχύ, σύμφωνα με το οποίο θα αλλάξουν τα κριτήρια κατάταξης στους πίνακες και θα μετράνε και άλλα προσόντα όπως ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακό, διδακτορικό κτλ. Επομένως, ενώ μέχρι τώρα υπήρχε μια άτυπη επετηρίδα και γνώριζε ο καθένας τη σειρά του στους πίνακες και τις πιθανότητες να προσληφθεί, αν το νεο νομοσχέδιο τεθεί σε ισχύ, θα ανατραπεί. 

Αν είναι κάτι που σου αρέσει, κάντο χωρίς να περιμένεις ότι θα εξασφαλιστείς όμως με αυτό. Προσφέρει γνώσεις τις οποίες θα τις χρειαστείς ακόμα και αν θα είσαι σε τάξη γενικής. Και βέβαια, το αν θα σε παίρνουν και πότε, εξαρτάται και απο το αν έχεις σκοπό να δηλώνεις όλη την Ελλάδα ή μονο συγκεκριμένα μέρη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skoulas είπε

Ή αν είσαι διατεθειμένος να βρεθείς σε κάποιο από τα πολλά νησιά της Ελλάδος...

Nαι, με τα γνωστά αρνητικά πλέον αυτής της κατάστασης.

Και αυτό σε β φάση για αρχη και μειωμένου ωραρίου.

Σιγουρα κάποιος που δεν έχει οικονομικο προβλημα μπορει να το αντέξει και να αποκτήσει μια Α προυπηρεσία (ειτε αλλάξει το συστημα, είτε όχι, που θα αλλάξει). Σαντορίνη, Μύκονος, Κέρκυρα, από τις δυσκολες πλέον περιοχές για αναπληρωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα, 
Εγώ έχω τελειώσει μαθηματικό, κάνω μεταπτυχιακό στα οικονομικά και ξεκίνησα να πάρω την πιστοποίηση στην ειδική. Ωστόσο έχω πιθανότητες να μπω σε σχολείο με αυτά? Διότι για να κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό στην ειδική δεν έχω το κουράγιο με τόσο διάβασμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2021 στις 8:41 ΠΜ, Giwtapl είπε

Καλημέρα, 
Εγώ έχω τελειώσει μαθηματικό, κάνω μεταπτυχιακό στα οικονομικά και ξεκίνησα να πάρω την πιστοποίηση στην ειδική. Ωστόσο έχω πιθανότητες να μπω σε σχολείο με αυτά? Διότι για να κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό στην ειδική δεν έχω το κουράγιο με τόσο διάβασμα. 

Όταν λες πιστοποίηση εννοείς επιμορφωτικό σεμινάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εγω θελω να μαθω πληροφοριες σχετικα με τους πινακες καταταξης στη ΔΕ1. Μολις εδωσα για την πιστοποιηση του τμηματος '' Προσχολικης αγωγης ημερησιας φροντιδας παιδιων με ειδικες αναγκες'' και περιμενω να την παραλάβω. Απο εκει και περα εγω περιμενω να ανοιξουν οι πινακες για να κανω τα χαρτια μου? Θα βγει προκυρηξη? Ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω? Επισης να αναφερω οτι εχω αδερφο με ειδικες αναγκες, μονογονεική οικογενεια και ειμαι δικαστικος συμπαραστατης του αδερφου μου, υπαρχει πιθανοτητα να μπορω να ανεβω στον πινακα ωστε να ειμαι στον τοπο που μενουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Niki_Chatz είπε

Καλησπερα, εγω θελω να μαθω πληροφοριες σχετικα με τους πινακες καταταξης στη ΔΕ1. Μολις εδωσα για την πιστοποιηση του τμηματος '' Προσχολικης αγωγης ημερησιας φροντιδας παιδιων με ειδικες αναγκες'' και περιμενω να την παραλάβω. Απο εκει και περα εγω περιμενω να ανοιξουν οι πινακες για να κανω τα χαρτια μου? Θα βγει προκυρηξη? Ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω? Επισης να αναφερω οτι εχω αδερφο με ειδικες αναγκες, μονογονεική οικογενεια και ειμαι δικαστικος συμπαραστατης του αδερφου μου, υπαρχει πιθανοτητα να μπορω να ανεβω στον πινακα ωστε να ειμαι στον τοπο που μενουμε? 

9 ώρες πριν, Giwtapl είπε

Ναι ναι σεμινάριο ήθελα να πω. 

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/251931_kyrioi-kai-epikoyrikoi-pinakes-eidikis-agogis-poia-einai-ta-kritiria-entaxis-kai

Εδώ αναφέρονται τα κριτήρια και η μοριοδότηση. Οι πίνακες εκτός απροόπτου θα ανοίξουν πάλι αρχές του 2022 για να κατατεθούν ξανά προσόντα και να καταρτιστούν οι καινούριοι. Μπορείτε να ανατρέξετε στους πίνακες που είναι σε ισχύ τώρα και στις προσλήψεις που έγιναν φέτος για να πάρετε μια ιδέα για το ποια είναι περίπου η απορρόφηση. Κάτι που βέβαια δεν είναι απόλυτα ενδεικτικό και για την επόμενη-ες χρονιές γιατί εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 10/10/2018 στις 11:12 ΠΜ, pontez2 είπε

Ναι φυσικά.

Τα πράγματα ειναι πολυ δυσκολα για κάποιον νεο πτυχιουχο που θέλει να ασχοληθει με την εκπαιδευση (γενικά όχι μονο στο δημόσιο) αυτη την εποχή.

Δάσκαλοι, νηπιαγωγοι, φιλόλογοι, μαθηματικοι, εικαστικοι, μουσικοι, φυσικοχημικοι κτλ κτλ, ειναι υπερκορεσμένες ειδικότητες.

Αν εισαι τυχερή και δηλωσεις όλη την Ελλάδα, μπορει να σε πάρουν σε κάποια φάση με μειωμένο ωράριο. Αν και με σεμινάριο μονο δε σου δινω ελπιδες. Σορρυ αλλά αυτη ειναι η πραγματικότητα.

Και να θεωρεις και τυχερό τον εαυτό σου που το συμβουλιο της επικρατείας καταψήφισε την  τροπολογία που έδινε προταξη στους ΠΕ61 και έβαζε τους μεταπτυχιακους και διδακτορικους ΠΕ60 σε επικουρικό.

Και αναρωτιέμαι και πάλι τον λόγο που η παιδαγωγικές σχολές ειχαν αυξηση φέτος. Η οι νέοι δεν έχουν πληροφοριθεί σωστά για την αγορά, ή απλά δε τους ενδιαφέρει να εργαστουν.

(άσχετο τα μορια ΑΣΕΠ δεν μετράνε στη γενικη?)

Νομίζω οι δάσκαλοι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα σε σχέση με φιλολόγους και μαθηματικούς αυτές οι δυο ειδικότητες αυτή την στιγμη έχουν τόσους αποφοίτους..δεν ξέρω βέβαια  τι γίνεται με την φιλολογία ακριβώς διότι από ότι έχω καταλαβει φιλόλογος θεωρειτε στο πίνακα και ένας που τελείωσε ιστορία και αρχαιολογία το ίδιο και κάποιος από το τμήμα φιλοσοφίας δηλαδή 3 κατευθύνσεις είναι φιλολογοι(ιστοριας&αρχαιολογιας,φιλόλογοι και φιλόσοφοι) σωστα?

Στις 6/9/2019 στις 11:40 ΠΜ, Lilith19 είπε

Καλημέρα! Πέρσι πήραν πολλούς αναπληρωτές στην ειδική αγωγή, μάλιστα εξαντλήθηκαν οι δυο πίνακες της ειδικής( κύριος και επικουρικος) και πήραν και από τον πίνακα της γενικής για παράλληλη στήριξη. Χθες που έγινε η πρωτη φαση προσλήψεων για τη φετινή χρονιά, πήραν μεγάλο αριθμό ατόμων και εικάζεται ότι θα εξαντληθούν και πάλι οι δύο πίνακες της ειδικής μέχρι το τέλος της χρονιάς. Επομένως, αν λειτουργήσουν έτσι και τα επόμενα χρόνια, έχει απορρόφηση. Ωστόσο, έχει ψηφιστεί ενα νομοσχέδιο το οποίο ακόμα δεν εχει τεθεί σε ισχύ, σύμφωνα με το οποίο θα αλλάξουν τα κριτήρια κατάταξης στους πίνακες και θα μετράνε και άλλα προσόντα όπως ξένες γλώσσες, μεταπτυχιακό, διδακτορικό κτλ. Επομένως, ενώ μέχρι τώρα υπήρχε μια άτυπη επετηρίδα και γνώριζε ο καθένας τη σειρά του στους πίνακες και τις πιθανότητες να προσληφθεί, αν το νεο νομοσχέδιο τεθεί σε ισχύ, θα ανατραπεί. 

Αν είναι κάτι που σου αρέσει, κάντο χωρίς να περιμένεις ότι θα εξασφαλιστείς όμως με αυτό. Προσφέρει γνώσεις τις οποίες θα τις χρειαστείς ακόμα και αν θα είσαι σε τάξη γενικής. Και βέβαια, το αν θα σε παίρνουν και πότε, εξαρτάται και απο το αν έχεις σκοπό να δηλώνεις όλη την Ελλάδα ή μονο συγκεκριμένα μέρη. 

 

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο,όλοι όσοι κάνουν μεταπτυχιακό η σεμινάριο στην ειδική αγωγη δεν δουλεύουν κανονικά 7-8ωρο κάνοντας μάθημα στην τάξη? Πχ. Μαθηματικος που έκανε μεταπτυχιακό στη ειδική αγωγη θα διδάσκει μαθηματικά σε ολόκληρο την τάξη η θα ασχοληθεί μόνο με τα απίδια που έχουν κάποιο νοητικό πρόβλημα? Δηλαδή η ειδική αγωγη ως μετάτυχιακο/σεμινάριο για κατοχους μαθηματικουσ,φυσικούς,φιλολόγους κλπ. Είναι να Για δουλεύουν αποκλειστικά και μόνο παράλληλη στήριξη? Και όχι ως καθηγητες ολοκλήρου τμήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...