Προς το περιεχόμενο

Ryzen 2600X και Wraith Spire - θερμοκρασίες


kokoringo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έστησα χθες νεο pc με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή που έρχεται με θεωρητικά καλη στοκ ψύκτρα, την Wraith Spire και ηταν ας πουμε και ενα απο τα πλεονεκτηματα της επιλογης του εναντι του 8600Κ, όχι ότι αν δεν ειχε καλη ψυκτρα δε θα τον επελεγα αλλα ηταν αλλο ενα απο τα υπερ του.

Αυτό που βλεπω σημερα καθολη τη διαρκεια της μερας ειναι οτι σε περιβαλλον windows με ελαχιστα παραθυρα ανοιχτα, (εναν Chrome με 5-6 καρτελες) μερικους file explorer κτλ να παιζει απο 47 μεχρι 54 βαθμούς και ότι ο ανεμιστηρας του δουλευει μονιμως στις 1700-1800 στροφές και ακούγεται καθαρά. Ακομα χειροτερα, δεν ακουγεται ενας σταθερος θορυβος αλλα ανεβοκατεβαζει σχεδον συνεχως τις στροφες μεταξυ 1680-1800 και αντιστοιχα αλλάζει και ο ηχος που το κανει υπερβολικα εκνευριστικό.

Δεν εχω προβλημα να παω σε aftermarket ψυκτρα, εχω καταληξει σε Cryorig H7, απλά θελω να καταλαβω αν ειναι φυσιολογικες αυτες οι τιμες γιατι σε τοσα reviews διαβαζα ποσο εντυπωσιακες ειναι οι Wraith ψυκτρες (οκ, προφανως εννοουν για εργοστασιακες αλλα και πάλι...)

Το κουτι ειναι midi, Corsair 100R με ενα 12αρι ανεμιστηρακι να εισαγει αερα και ενα πισω να αποβαλλει (οπως ερχεται απο τη μανα του), το mobo MSI X470 gaming Pro και υπαρχει και μια 1070 Ti blower style (ASUS Turbo) αν τυχον παιζει καποιο ρολο.

* Το μονο αλλο που μπορω να σκεφτω ειναι η παστα που ειχε ηδη η ψυκτρα απο το κουτι της: Επειδη ειδα οτι ειχε απλωμενη ηδη οταν το ανοιξα, δεν εβαλα καθολου δικη μου και τη φορεσα κατευθειαν στον επεξεργαστη, με λιγο παλεμα ειναι η αληθεια γιατι οι βιδες δεν πιανανε ευκολα οποτε ισως να την πασαλλειψα περα δωθε κατα το κουμπωμα και να εφυγε απο το κεντρο γιαυτο και οι θερμοκρασιες και το στροφάρισμα; Αν θελησω να προσθεσω τωρα λιγη Arctic Silver το κανω απο πανω απο την υπαρχουσα ή πρεπει να καθαρισω εντελως πρώτα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλησπερα κανονικες ειναι οι θερμοκρασιες σου ετσι δουλευει. Αφτερμαρκετ κατευθειαν γτ χανεις και σε αποδοση. Στους x η ψυκτρα λογω pbo δεν ειναι για να την κρατας μονο για ωρα αναγκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kokoringo είπε

Καλησπέρα,

Ακομα χειροτερα, δεν ακουγεται ενας σταθερος θορυβος αλλα ανεβοκατεβαζει σχεδον συνεχως τις στροφες μεταξυ 1680-1800 και αντιστοιχα αλλάζει και ο ηχος που το κανει υπερβολικα εκνευριστικό.

 

Στην Asus υπάρχει επιλογή στο bios να κάνεις ποιο αναίσθητη την αυξομείωση των στροφών του ανεμιστήρα (αλλάζεις τον χρονικό διάστημα που παίρνει δείγματα θερμοκρασιών η μητρική έτσι ώστε να αυξομειώσει τις στροφές του ανεμιστήρα), λογικά θα έχει και η msi. αν δεν έχει μπορείς να φτιάξεις custom καμπύλη λειτουργίας του ανεμιστήρα που σίγουρα έχει και η msi.... 

Ps: Εφάμιλλη της cryorig h7 και λίγο φθηνότερη είναι η Deepcool GAMMAXX400 https://www.skroutz.gr/s/2794870/Deepcool-GAMMAXX400.html?from=latest_keyphrases&keyphrase=gammaxx+400

Αν θέλεις κάτι καλύτερο και ποιο ήσυχο https://www.skroutz.gr/s/8024159/Thermalright-HR-02-Macho-Rev-B.html με 14αρη ανεμιστήρα 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η wraith spire δυστυχώς πάνω από τις 1400-1500 στροφές ακούγεται αισθητά εκτός και αν έχεις "silent" κουτί που απορροφά αρκετά τον θόρυβο. To coolermaster fan που διάλεξαν δεν είναι και ότι καλύτερο δηλαδή σε αυτόν τον τομέα. O 2600x με το pbo χρειάζεται καλή ψύξη και για να boostάρει στα υψηλότερα single core ρολόγια του και για να τα διατηρεί για περισσότερο διάστημα. Είναι δηλαδή "overclocked" από μαμά υπό μία έννοια. Δεν είναι όπως με τους 1xxx που κάρφωνες μια τάση και λες ok μέχρι τόσο vcore αντέχει η wraith spire για all core και συμβιβαζόσουν με αυτό σε όλα τα workloads (πχ μέχρι 1.30v 3.8 GHZ για τον 1600).

Η msi στο uefi που αναφέρθηκε, στο hardware monitor έχει custom fan curves για τα πάντα (όχι μόνο το cpu fan). Θα σου πρότεινα ίσως να χαμηλώσεις τις στροφές όσο είναι idle to cpu (πχ 30-40% στους 40 και να ανεβαίνει εκθετικά όσο πλησιάζεις τους 65-70). Και πάλι δε θα γλιτώσεις τον θόρυβο άλλα σε idle δε θα ακούγεται.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, δεν κανω τριπλό quote για να μη γινει δυσανάγνωστο το νήμα αλλά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, όλες με πολύ χρήσιμες πληροφορίες για κάποιον που είχε μείνει μακριά από τα builds για χρόνια και είχε "ξεπέσει" στις έτοιμες λύσεις των laptop, είμαι σε φάση που κάνω μεγάλο update στις γνώσεις μου περί pc tech αυτήν την περίοδο 😋

Καταλήγω στα εξής: 

1) Δοκιμάζω custom καμπύλη έτσι απο περιέργεια κυρίως, να δω αν τουλάχιστον μπορώ να διώξω αυτο το ενοχλητικο ανεβοκατεβασμα της εντασης σε idle που με κανει να θέλω να το χτυπησω, καινουριο μηχάνημα! Όταν παίζω έτσι κ αλλιώς ο ηχος απο τα ηχεια η τα ακουστικά υπερκαλύπτει την ψύκτρα, ειναι η χρηση windows που ηταν ανυποφορη.

2) Αν δε με καλυψει, πάω ειτε σε Cryorig ειτε σε καποια απο τις αλλες που προταθηκαν αναλογα ποια θα βρω διαθεσιμη στα μαγαζια κοντά μου, το κοστος ειναι αμελητεο και προσφερει εκτος απο ησυχία, και τη δυνατοτητα του μετριου overclocking αργότερα


Και ένα γενικό σχόλιο: Καλό είναι να περιγράφεται αυτή η συμπεριφορά της Spire ειδικά στους 2600X//2700X και να μην αναφερεται ως έξτρα πλεονεκτημα επιλογής τους καθώς μόνο τέτοιο δεν είναι. Reviews που την εκθειάζουν με τη λογική "καλή για τσάμπα" θέλουν ενα ευγενικό "κράξιμο". Κανείς δεν παιρνει 2600Χ/2700Χ για μπάτζετ μηχανημα και ακόμα και έτσι να είναι, σιγουρα δεν του ειναι τιποτα να δωσει ακομα 30-50 ευρώ για να εχει σωστη ψυξη και ησυχία. Η φασαρία της χτες μου χάλασε σχεδόν όλο τον ενθουσιασμό της επιστροφής στα desktop μετά από χρόνια έχοντας πιστέψει αυτά που διαβαζα για αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kokoringo είπε

Παίδες, δεν κανω τριπλό quote για να μη γινει δυσανάγνωστο το νήμα αλλά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, όλες με πολύ χρήσιμες πληροφορίες για κάποιον που είχε μείνει μακριά από τα builds για χρόνια και είχε "ξεπέσει" στις έτοιμες λύσεις των laptop, είμαι σε φάση που κάνω μεγάλο update στις γνώσεις μου περί pc tech αυτήν την περίοδο 😋

Καταλήγω στα εξής: 

1) Δοκιμάζω custom καμπύλη έτσι απο περιέργεια κυρίως, να δω αν τουλάχιστον μπορώ να διώξω αυτο το ενοχλητικο ανεβοκατεβασμα της εντασης σε idle που με κανει να θέλω να το χτυπησω, καινουριο μηχάνημα! Όταν παίζω έτσι κ αλλιώς ο ηχος απο τα ηχεια η τα ακουστικά υπερκαλύπτει την ψύκτρα, ειναι η χρηση windows που ηταν ανυποφορη.

2) Αν δε με καλυψει, πάω ειτε σε Cryorig ειτε σε καποια απο τις αλλες που προταθηκαν αναλογα ποια θα βρω διαθεσιμη στα μαγαζια κοντά μου, το κοστος ειναι αμελητεο και προσφερει εκτος απο ησυχία, και τη δυνατοτητα του μετριου overclocking αργότερα


Και ένα γενικό σχόλιο: Καλό είναι να περιγράφεται αυτή η συμπεριφορά της Spire ειδικά στους 2600X//2700X και να μην αναφερεται ως έξτρα πλεονεκτημα επιλογής τους καθώς μόνο τέτοιο δεν είναι. Reviews που την εκθειάζουν με τη λογική "καλή για τσάμπα" θέλουν ενα ευγενικό "κράξιμο". Κανείς δεν παιρνει 2600Χ/2700Χ για μπάτζετ μηχανημα και ακόμα και έτσι να είναι, σιγουρα δεν του ειναι τιποτα να δωσει ακομα 30-50 ευρώ για να εχει σωστη ψυξη και ησυχία. Η φασαρία της χτες μου χάλασε σχεδόν όλο τον ενθουσιασμό της επιστροφής στα desktop μετά από χρόνια έχοντας πιστέψει αυτά που διαβαζα για αυτήν.

Συγνώμη το laptop σου σε load ήταν πιο αθόρυβο από το desktop?😁

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και το κουτί πάντως. To s340 elite που έχω τώρα σε σχέση με το παλιό coolermaster μου μπορεί και να έχει χειρότερο airflow στα ίδια fan rpm, αλλά είναι η μέρα με την νύχτα σε noise levels συγκριτικά με το παλιό. BTW η wraith spire ειδικά στον 1600 ήταν ένα + για μένα σε αντίθεση με ότι προσέφερε η intel καθώς επιτρέπει άνετα ένα +500-600 Mhz all core oc από τα 3.2 με μηδέν extra κόστος.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά πιο αθόρυβο! ASUS ROG G75VX με Dual cooling, πολύ καλο σασί. Φυσικά και άκουγα τον ανεμιστήρα σε full load αλλά ήταν ένας συνεχής, σταθερός ήχος και με το που έβγαινα στα windows τσιμουδιά. Σε αυτό εδώ τώρα, το πρόβλημα ειναι οτι σε idle/light windows χρηση αφενός ανεβοκατεβαίνει συνέχεια σε εκνευριστικό βαθμό, και αφετέρου δεν σταμάταει να ακούγεται ποτέ. Έλεγα στον έτερον ήμισυ καλά θα δεις τι αθόρυβο που θα ειναι το pc και έχω γίνει και ρόμπα, όχι τίποτε άλλο...

Ισως στους 1600 να κανει καλυτερη δουλειά δεν ξερω (γιαυτό και έγραψα συγκεκριμενα "στους 2600Χ/2700Χ") αλλά εμένα προσωπικά μου είναι εντελως άχρηστη και ειμαι σε αναζητηση ψύκτρας από την 1η μερα. Που ετσι κ αλλιως την ειχα στο πλάνο δηλαδή αλλά διαβάζοντας καποια reviews για την Wraith πειστηκα ότι ίσως να κανει αποτελεσματική δουλειά, λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kokoringo είπε

Χαλαρά πιο αθόρυβο! ASUS ROG G75VX με Dual cooling, πολύ καλο σασί. Φυσικά και άκουγα τον ανεμιστήρα σε full load αλλά ήταν ένας συνεχής, σταθερός ήχος και με το που έβγαινα στα windows τσιμουδιά. Σε αυτό εδώ τώρα, το πρόβλημα ειναι οτι σε idle/light windows χρηση αφενός ανεβοκατεβαίνει συνέχεια σε εκνευριστικό βαθμό, και αφετέρου δεν σταμάταει να ακούγεται ποτέ. Έλεγα στον έτερον ήμισυ καλά θα δεις τι αθόρυβο που θα ειναι το pc και έχω γίνει και ρόμπα, όχι τίποτε άλλο...

Ισως στους 1600 να κανει καλυτερη δουλειά δεν ξερω (γιαυτό και έγραψα συγκεκριμενα "στους 2600Χ/2700Χ") αλλά εμένα προσωπικά μου είναι εντελως άχρηστη και ειμαι σε αναζητηση ψύκτρας από την 1η μερα. Που ετσι κ αλλιως την ειχα στο πλάνο δηλαδή αλλά διαβάζοντας καποια reviews για την Wraith πειστηκα ότι ίσως να κανει αποτελεσματική δουλειά, λάθος.

Και στον 1600 αν βαράει 2400+ στροφές δε σε σώζει τίποτα θα ακούγεται όπως και να έχει. Το ανεβοκατέβασμα στις στροφές είναι γιατί το cpu τρώει spike ακόμα και με ελαφριά χρήση (το έχει και ο 1600 το έχει και ο 8600k). H ψύκτρα είναι αξιοπρεπής, ο ανεμιστήρας δεν είναι noctua.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι να κανω; να αλλαξω fan μονο γινεται; Αν βρηκα σωστα, η Spire εχει 92αρη ανεμιστήρα σε 80αρες τρυπες, παιζει να βρω κατι συμβατο σε αυτες τις διαστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kokoringo είπε

Και τι να κανω; να αλλαξω fan μονο γινεται; Αν βρηκα σωστα, η Spire εχει 92αρη ανεμιστήρα σε 80αρες τρυπες, παιζει να βρω κατι συμβατο σε αυτες τις διαστάσεις;

Παρε ενα κουλερ της προκοπης και πετα το αυτο δεν κανει, ειναι τερμα εκνευριστικο εγω ειχα το συστημα πανω στο γραφειο κιολας και ηθελα να το χτυπησω με βαριοπουλα.... Για τους non x ειναι οκ ,οι x φτανουν τασεις και 1.5v στιγμιαια. Και σε ζαλιζει και χανεις πολυ σε επιδοσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Παρε ενα κουλερ της προκοπης και πετα το αυτο δεν κανει, ειναι τερμα εκνευριστικο εγω ειχα το συστημα πανω στο γραφειο κιολας και ηθελα να το χτυπησω με βαριοπουλα.... Για τους non x ειναι οκ ,οι x φτανουν τασεις και 1.5v στιγμιαια. Και σε ζαλιζει και χανεις πολυ σε επιδοσεις

Ακριβώς οι σκέψεις μου! Αλλά με τόσα επαινετικα σχόλια για τις Wraith φοβόμουν να εκφραστω έτσι... Και εγω θελω να το βαλω πανω στο γραφειο λογω περιορισμενου χωρου και πιστευω οτι θα με ενοχλει αφανταστα. Σου λεω ηδη με μια μερα χρησης και δυσφορούσα που καθομουν διπλα του.

Βλέπω ότι οι 92αρηδες ανεμιστηρες της Noctua εχουν 82.5 x 82.5 καρέ για τις τρύπες. H Spire εχει 80x80 αλλά μπορώ να φτιάξω έναν αντάπτορα απο 82.5 σε 80 στο μηχανουργειο στη δουλεια και να τον κουμπωσω, θα μου πεις κανει 20 ευρω ο ανεμιστηρας και 45 η ψυκτρα, τα 25 θα σε σωσουνε; Οχι, απλα ετσι μου εκατσε απο περιεργεια.

Το προβλημα μου ειναι οτι το Corsair 100R ειναι πολυ στριμοκ***** τελικα, 150mm μεγιστο υψος ψυκτρας αποκλειει αρκετες επιλογες και επισης, για την H7 που χωραει σιγουρα δεν ξερω αν χρειαζεται ανταπτορακι για να μπει στο ΑΜ4 socket. Στο site τους λεει τσεκαρετε το backplate της ψυκτρας και αν ειναι ενος τυπου συγκεκριμενα τοτε μπαινει οπως ειναι. Δεν το καταλαβαινω αυτο, ολες οι Η7 δεν εχουν το ιδιο back plate?

http://www.cryorig.com/getam4.php

Επεξ/σία από kokoringo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kokoringo είπε

Ακριβώς οι σκέψεις μου! Αλλά με τόσα επαινετικα σχόλια για τις Wraith φοβόμουν να εκφραστω έτσι... Και εγω θελω να το βαλω πανω στο γραφειο λογω περιορισμενου χωρου και πιστευω οτι θα με ενοχλει αφανταστα. Σου λεω ηδη με μια μερα χρησης και δυσφορούσα που καθομουν διπλα του.

Βλέπω ότι οι 92αρηδες ανεμιστηρες της Noctua εχουν 82.5 x 82.5 καρέ για τις τρύπες. H Spire εχει 80x80 αλλά μπορώ να φτιάξω έναν αντάπτορα απο 82.5 σε 80 στο μηχανουργειο στη δουλεια και να τον κουμπωσω, θα μου πεις κανιε 20 ευρω ο ανεμιστηρας και 45 η ψυκτρα, τα 25 θα σε σωσουνε; Οχι, απλα ετσι μου εκατσε απο περιεργεια.

Το προβλημα μου ειναι οτι το Corsair 100R ειναι πολυ στριμοκ***** τελικα, 150mm μεγιστο υψος ψυκτρας αποκλειει αρκετες επιλογες και επισης, για την H7 που χωραει σιγουρα δεν ξερω αν χρειαζεται ανταπτορακι για να μπει στο ΑΜ4 socket. Στο site τους λεει τσεκαρετε το backplate της ψυκτρας και αν ειναι ενος τυπου συγκεκριμενα τοτε μπαινει οπως ειναι. Δεν το καταλαβαινω αυτο, ολες οι Η7 δεν εχουν το ιδιο bkac plate?

http://www.cryorig.com/getam4.php

Γνωμη μου ριξε μια ματια εδω στος αγγελιες μηπως βρεις κατι που αξιζει να γλυτωσεις κανα φραγκο, το να βαλεις αλλο φαν στην στοκ ψυκτρα δεν θα διορθωσει και πολυ τα πραγματα ,αν το οικονομικο ειναι θεμα ,τον βαζεις να δουλευει στα 4ghz ξερω γω με 1.25v και οσως και λιγοτερο με μινιμουμ power state 5% απο το power plan των windows και οταν μαζεψεις κανα φραγκο παιρνεις κατι καλο. 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

By the way ο ξάδερφος με 2600Χ σε στριμοκWλο κουτί είχε 65-70 σε gaming (prime έπιανε 80). Στοκ όλα στο bios.Και ακουγόταν.

Βάλαμε μια ψυκτρούλα του 30ευρου τύπου και ησύχασε. 60 πλεον πιάνει μετά από ώρες gaming που έχουν όλα ζεσταθεί εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...