Προς το περιεχόμενο

Ryzen 2600X και Wraith Spire - θερμοκρασίες


kokoringo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Μήπως έπεσες σε ελαττωματικό προϊόν?

Τρέχω τον ryzen 1600 στα 3.8ghz και δεν ακούω σχεδόν καθόλου τον ανεμιστήρα

Δεν εχει καμια σχεση ο 1600 με τον 2600x ,ο 2600x χτυπαει 1.48-1.5v για να μπουσταρει στα 4250mhz με αποτελεσμα το φαν να ανεβαζει αμεσως στροφες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Μήπως έπεσες σε ελαττωματικό προϊόν?

Τρέχω τον ryzen 1600 στα 3.8ghz και δεν ακούω σχεδόν καθόλου τον ανεμιστήρα

 

Απ'όσο βλέπω τελικά, ειναι πολύ διαφορετικές περιπτωσεις ο 1600 με τον 2600Χ σε λειτουργια και απαιτησεις. 14 vs 12nm, PB2, XFR, τάσεις κτλ. κτλ. Όλα τα θετικά reviews της Wraith κατα συμπτωση αφορουν χρηση με 1600 και ολοι λενε δεν ακουγεται ποτε ενώ οσο το ψαχνω βλεπω οτι για  2600Χ δεν κάνει αρά εκει ειναι το θεμα: με ποιον επεξεργαστη δουλευει.

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γνωμη μου ριξε μια ματια εδω στος αγγελιες μηπως βρεις κατι που αξιζει να γλυτωσεις κανα φραγκο, το να βαλεις αλλο φαν στην στοκ ψυκτρα δεν θα διορθωσει και πολυ τα πραγματα ,αν το οικονομικο ειναι θεμα ,τον βαζεις να δουλευει στα 4ghz ξερω γω με 1.25v και οσως και λιγοτερο με μινιμουμ power state 5% απο το power plan των windows και οταν μαζεψεις κανα φραγκο παιρνεις κατι καλο. 

Οικονομικό δεν ειναι καθολου, θελω να παω σε κατι σιγουρο και ποιοτικο που θα δουλεψει πολυ καλα, με τον περιορισμο των 150μμ υψος ομως. Απλα ετσι, εκανα σκεψεις για το ανεμιστηρακι αν ηταν κατι plug n play. Βαριεμαι μαλλον να φτιαχνω ανταπτορακια, και για πολυ μικρο κερδος αποτι φαινεται.

6 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

By the way ο ξάδερφος με 2600Χ σε στριμοκWλο κουτί είχε 65-70 σε gaming (prime έπιανε 80). Στοκ όλα στο bios.Και ακουγόταν.

Βάλαμε μια ψυκτρούλα του 30ευρου τύπου και ησύχασε. 60 πλεον πιάνει μετά από ώρες gaming που έχουν όλα ζεσταθεί εκεί μέσα.

Νταξει πειστηκα, παω για ψυκτρα. Απλα να βρω τι καλυτερο μπορω να βαλω μεχρι 150μμ υψος οπως ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε την H7, είναι η καλύτερη επιλογή για έως 150mm height. Αλλά μέτρα και actually πόσα είναι, μπορεί ο κατασκευαστής να λέει 150mm αλλά να είναι 156 ξερω γω στην πραγματικότητα.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kokoringo είπε

Απ'όσο βλέπω τελικά, ειναι πολύ διαφορετικές περιπτωσεις ο 1600 με τον 2600Χ σε λειτουργια και απαιτησεις. 14 vs 12nm, PB2, XFR, τάσεις κτλ. κτλ. Όλα τα θετικά reviews της Wraith κατα συμπτωση αφορουν χρηση με 1600 και ολοι λενε δεν ακουγεται ποτε ενώ οσο το ψαχνω βλεπω οτι για  2600Χ δεν κάνει αρά εκει ειναι το θεμα: με ποιον επεξεργαστη δουλευει.

Οικονομικό δεν ειναι καθολου, θελω να παω σε κατι σιγουρο και ποιοτικο που θα δουλεψει πολυ καλα, με τον περιορισμο των 150μμ υψος ομως. Απλα ετσι, εκανα σκεψεις για το ανεμιστηρακι αν ηταν κατι plug n play. Βαριεμαι μαλλον να φτιαχνω ανταπτορακια, και για πολυ μικρο κερδος αποτι φαινεται.

Ποια μητρικη εχεις? Εχεις δοκιμασει να ριξεις λιγο την ταση με αρνητικο offset? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν εχει καμια σχεση ο 1600 με τον 2600x ,ο 2600x χτυπαει 1.48-1.5v για να μπουσταρει στα 4250mhz με αποτελεσμα το φαν να ανεβαζει αμεσως στροφες. 

δεν εινα επικινδυνες αυτες οι τασης? εγω ξερω εως 1.4-1.42v max για safe του επεξεργαστη

το 1.5v μου φαινεται υπερβολικο

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, nikos5800 said:

δεν εινα επικινδυνες αυτες οι τασης? εγω ξερω εως 1.4-1.42v max για safe του επεξεργαστη

το 1.5v μου φαινεται υπερβολικο

Και όμως stock/auto πετάει κάτι 1,4-1,45 από μόνο του στα ζόρια. Εγώ έτσι του το έχω αφήσει, αν καεί έχει εγγύηση. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πειράζουμε πράγματα για τη stock λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

δεν εινα επικινδυνες αυτες οι τασης? εγω ξερω εως 1.4-1.42v max για safe του επεξεργαστη

το 1.5v μου φαινεται υπερβολικο

Μην ρωτας εμενα την amd ρωτα 😛

Βασικα αυτες ειναι στιγμιαιες οταν loadαρει πεφτει κατω απο 1.4v ,και ο 1800x με το  fxr τετοιες τασεις χτυπουσε instant.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Πάρε την H7, είναι η καλύτερη επιλογή για έως 150mm height. Αλλά μέτρα και actually πόσα είναι, μπορεί ο κατασκευαστής να λέει 150mm αλλά να είναι 156 ξερω γω στην πραγματικότητα.

Αν εννοεις το Corsair,  η αληθεια ειναι οτι γραφουν οτι εχουν χωρεσει και ψυκτρες 158mm μεσα αρα μαλλον το παιζει πολύ safe η Corsair με την τιμη των 150μμ αλλα για να μαι σιγουρος θελω να μεινω μεχρι αυτο το οριο και εγω.

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ποια μητρικη εχεις? Εχεις δοκιμασει να ριξεις λιγο την ταση με αρνητικο offset? 

MSI X470 Gaming Pro, ολα default τα εχω εκτος απο οτι ενεργοποιησα το XMP για να πανε οι μνημες στα 2966 (ειναι για 3200 κανονικα). Δε θεωρω οτι για στοκ καταστασεις πρεπει να πειραζω τασεις για να εχω νορμαλ θερμοκρασιες και θορυβο. Να πω οτι τα χα ανεβασει ολα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kokoringo είπε

Αν εννοεις το Corsair,  η αληθεια ειναι οτι γραφουν οτι εχουν χωρεσει και ψυκτρες 158mm μεσα αρα μαλλον το παιζει πολύ safe η Corsair με την τιμη των 150μμ αλλα για να μαι σιγουρος θελω να μεινω μεχρι αυτο το οριο και εγω.

MSI X470 Gaming Pro, ολα default τα εχω εκτος απο οτι ενεργοποιησα το XMP για να πανε οι μνημες στα 2966 (ειναι για 3200 κανονικα). Δε θεωρω οτι για στοκ καταστασεις πρεπει να πειραζω τασεις για να εχω νορμαλ θερμοκρασιες και θορυβο. Να πω οτι τα χα ανεβασει ολα οκ.

Καλα σιγουρα το λεω μπας και γλυτωνες λιγη φασαρια μεχρι να δεις τι θα κανεις. Αλλα αφου εχεις msi δεν εχεις επιλογη για οffset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, kokoringo said:

Αν εννοεις το Corsair,  η αληθεια ειναι οτι γραφουν οτι εχουν χωρεσει και ψυκτρες 158mm μεσα αρα μαλλον το παιζει πολύ safe η Corsair με την τιμη των 150μμ αλλα για να μαι σιγουρος θελω να μεινω μεχρι αυτο το οριο και εγω.

MSI X470 Gaming Pro, ολα default τα εχω εκτος απο οτι ενεργοποιησα το XMP για να πανε οι μνημες στα 2966 (ειναι για 3200 κανονικα). Δε θεωρω οτι για στοκ καταστασεις πρεπει να πειραζω τασεις για να εχω νορμαλ θερμοκρασιες και θορυβο. Να πω οτι τα χα ανεβασει ολα οκ.

Ακριβώς το ίδιο λέμε. H7 και καθάρισες.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Ακριβώς το ίδιο λέμε. H7 και καθάρισες.

Σου λεω μονο το ζητημα του back plate ειναι που με απασχολει, δεν εχω καταλαβει αν χρειαζεται εξτρα η κουμπωνει απευθειας. Μαλλον παω να την παρω τωρα το απογευμα που την βρισκω εδω κοντα σε ενα μαγαζι ετοιμοπαραδοτη και αν ειναι παραγγελνω μετα το back plate αν και η Cryorig λεει οτι τα στελνει δωρεαν σε οσους τα χρειαζονται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν έχει σχετικά νέα παρτίδα θα έχει, αν του έχει ξεμεινει από τον καιρό του νωε θα έχει το παλιό backplate, αλλά στέλνουν δωρεάν το καινούριο. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα θα πηγαινα σε Noctua NH-U12S SE-AM4 που ειναι κορυφη και ας μην με νοιαζει extreme OC αλλά ειναι 158μμ και μαλλον θα μαι στο οριο (εχουν χωρεσει και τετοιες στο Corsair αποτι λενε) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειχα γραψει το πρωι αλλά τα στελνω τωρα...

Καλημέρα,
και εγώ το ίδιο θέμα με εναν απλό ryzen 5 2600 και msi b450 tomahawk.

Κουτί Be Quiet Pure Base 600.

Η εργοστασιακή δεν επαρκεί.Παιζει 45-50 με σχετικα λιγες εφαρμογες ανοικτες.Αν αυξησω συχνοτητα δεν το συζηταω...

Ο ηχοςτου ανεμιστηρα δε με ενοχλει αν και εχω θεμα με τον ηχο γενικοτερα . Σημαντικο ειναι να πειραματιστειτε με τη θεση του κουτιου,το λιγο αριστερα λιγο δεξια μπορει να εχει σημαντικη επιδραση σε αυτο που λεμε ενοχληση, ειδικα αν το κουτι ειναι πανω στο γραφειο.

Θέλω κάτι σε αεροψυκτρα ώστε απο τη stock 3400 να πηγαινω ανετα στα 3850 που το εχει σαν δυνατοτητα με ενα κλικ. 

Πρωτη προτεραιοτητα η ησυχια ομως και μετα η ψυξη. Για αρχη ψαχνω στα 30€-40€.

1)Εχω καταλήξει Παράγγειλα την Arctic Freezer 33 Plus την οποια σκεφτομαι να την χρησιμοποιησω με τον ενα μονο ανεμιστηρα(1350 rpm) για περισσοτερη ησυχια και να χρειαστει καποια στιγμη προσθετω και τον αλλο..

Να επιβεβαιωσω οτι οι msi έχουν στο bios λειτουργια να ρυθμισεις την καμπυλη των στροφων του ανεμιστηρα,αλλα αυτο γινεται ευκολα και απο την εφαρμογη MSI command center.

Κατι που μου εκανε εντυπωση μεσα απο την εφαρμογη MSI command center,απο οπου παρατηρω θερμοκρασιες ρολογια κλπ ειναι οτι η συχνοτητα παιζει απο 2600-3900 και δεν ειναι σταθερη στα 3400 (ΜΠΟΡΕΙ ομως να γινει σταθερη και να επηρεασει τον ανεμιστηρα).Επισης ο ανεμιστηρας κινειται πανω στην καμπυλη στροφων,αρα αν φτιαξεις σχεδον ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ καμπυλη στο smart mode οι στροφες θα ειναι σχεδον σταθερες και θα μεταβαλονται αρκετα αργα με αποτελεσμα μειωμενη οχληση...

Εναλλακτικα απο την ιδια εφαρμογη βαζεις στο manual mode 75% και εχεις μονιμα σταθερες στροφες .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν τελικά βρέθηκε κάποια άκρη στο τούνελ. Τη ζημιά την έκανε η επιλογή A-XMP στο BIOS. Την ειχα ενεργοποιησει για να πανε οι μνημες από τα 2133 στα 2933 αλλά φαινεται οτι επηρρεαζει και το προφιλ λειτουργιας της CPU και τον ανεμιστηρα. 

Με το που την απενεργοποιησα, ο ανεμιστηρας του CPU επεσε απο τα 1800 στα 1100, χωρις ανεβοκατεβασματα, και βρηκα την ησυχία μου.  Βεβαια οι μνημες πεσανε στα 2133 παλι οποτε την ξαναενεργοποιησα και κατεβασα την καμπυλη χειροκινητα οποτε πλεον εχω μνημες στα 2933 και ανεμιστηρα στα 1200 και παλευεται ανετα. 

Ωστόσο, το γεγονος οτι κανει idle μεταξυ 56-60 βαθμών δεν ξερω ποσο καλο σημάδι ειναι για το που θα παει σε φουλ φορτιο. Παω για ενα τεταρτακι FarCry5, αν δεν τον καψω θα επανελθω για να γραψω ποσο ανεβηκε 😛

PS. Η Cryorig H7 ειναι πανω στο γραφειο μου, ωραια ειναι αλλα η βαση της δεν ταιριαζει. Εστειλα τα στοιχεια στην Cryorig και περιμενω να ερθει το κιτ προσαρμογης για ΑΜ4...

Επεξ/σία από kokoringo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...