Προς το περιεχόμενο

Ryzen 2600X και Wraith Spire - θερμοκρασίες


kokoringo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είχες πάρει Η5 και ήσουν Αθήνα θα μπορούσαμε να βρεθούμε να σου δώσω άμεσα αυτό που μου είχαν στείλει για την Μ9, κάνει και για Η5 και R1. Η Η7 βλέπω έχει κιτ Type B μόνο γι αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

21 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Αν είχες πάρει Η5 και ήσουν Αθήνα θα μπορούσαμε να βρεθούμε να σου δώσω άμεσα αυτό που μου είχαν στείλει για την Μ9, κάνει και για Η5 και R1. Η Η7 βλέπω έχει κιτ Type B μόνο γι αυτήν.

Ευχαριστώ αλλά τίποτα απο αυτα δεν παιζει δυστυχως, ουτε Αθηνα, ουτε Η5! Μπορω να κανω υπομονη βέβαια μεχρι να μου τη στειλουνε αλλά απλα για το γαμωτο...

Το λοιπον μετα από ενα μισαωράκι FarCry 5, με την τρεχουσα custom καμπυλη η CPU σε χρηση 45% εφτασε 82C αλλα το ανεμιστηρακι δεν ανεβηκε πανω απο 1300rpm, 400 πιο κατω από εκεί που έκανε idle παλια με την XMP ενεργοποιημενη, μαλλον την παρακατεβασα μου φαινεται! Θα ανεβασω λιγο στροφες μετα τους 70 βαθμους για σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, actionstudiogr said:

Για ψύκτρα θα πρότεινα arctic freezer 33 tr Μικρή, αθόρυβη, αποτελεσματική και πολύ οικονομική.

Δηλαδή την Η7 να τη πετάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι οτι δεν την εχω ανοιξει και μπορω να επιστρέψω την Η7 και να την αλλαξω για κατι άλλο ή να παρω χρηματα πισω. Μου αρέσει που διαβαζω ότι η 33 eSports edition (για αυτη λεω να παω γιατι παιζει σε παορμοια τιμη με την απλη TR του ενος ανεμιστηρα) ειναι ιδιαίτερα αθόρυβη, ειναι το πρωτο πραγμα που με ενδιαφερει, και επισης ειναι 150μμ που σημαινει οτι χωραει ακριβως. Μάλλον παμε για αλλαγή, βαριεμαι να περιμενω το plate της Η7...


https://www.tomshardware.com/reviews/arctic-freezer-33-esports-edition-cpu-cooler,5422-2.html

Επεξ/σία από kokoringo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε μου τις μνημες μπορεις να τις κανεις overclock στα 2933 χωρις να έχεις on το A-XMP  απλα επιλέγεις την συχνοτητα αλλα να ξέρεις πόλλες μητρικές μαλλόν msi έχεις μετα τα 2800 mhz ανεβαζουν τις στροφες του ανεμιστήρα έγω την άλλαξα και πήγα σε ASUS για αυτο το λόγο .

Καλή συνέχεια Γιωργος 

Επεξ/σία από Georgea5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kokoringo είπε

Η αληθεια ειναι οτι δεν την εχω ανοιξει και μπορω να επιστρέψω την Η7 και να την αλλαξω για κατι άλλο ή να παρω χρηματα πισω. Μου αρέσει που διαβαζω ότι η 33 eSports edition (για αυτη λεω να παω γιατι παιζει σε παορμοια τιμη με την απλη TR του ενος ανεμιστηρα) ειναι ιδιαίτερα αθόρυβη, ειναι το πρωτο πραγμα που με ενδιαφερει, και επισης ειναι 150μμ που σημαινει οτι χωραει ακριβως. Μάλλον παμε για αλλαγή, βαριεμαι να περιμενω το plate της Η7...


https://www.tomshardware.com/reviews/arctic-freezer-33-esports-edition-cpu-cooler,5422-2.html

Στο 8600k σύστημα που την έχω τα fans είναι κλειστά σε idle/ελαφριά χρήση. και όλα αυτά με oc στα 4.7 Ghz. BTW μη ψάξεις για βιβλιαράκι μέσα δεν έχει μονό QR code για οδηγίες χρήσης. Σε AM4 θα χρησιμοποιήσεις το μαμά backplate και θα σετάρεις την ανάλογη θέση στις βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ilos είπε

Στο 8600k σύστημα που την έχω τα fans είναι κλειστά σε idle/ελαφριά χρήση. και όλα αυτά με oc στα 4.7 Ghz. BTW μη ψάξεις για βιβλιαράκι μέσα δεν έχει μονό QR code για οδηγίες χρήσης. Σε AM4 θα χρησιμοποιήσεις το μαμά backplate και θα σετάρεις την ανάλογη θέση στις βίδες.

Για την Arctic λες;

Τελικά ξανα-άλλαξα γνώμη και θα πάω σε Scythe Mugen 5 PCGH (6 heat pipes και 2 ανεμιστηρες σε push-pull διάταξη που δουλευουν μαξ 800 rpm) 😛  Βλέπω τοπ επιδόσεις, ανωτερες και απο Cryorig και απο Arctic, εφάμιλλες ή και οριακά καλύτερες και από Noctua (λιγο πανω απο την u14, λιγο κατω απο την d15) τόσο σε θερμοκρασίες αλλα και κυρίως σε θόρυβο. Απο τη στιγμη που δινω 40 ευρω, με αλλα 20 να παω σε κορυφαιο μοντελο ειναι αμελητέο, η ησυχία μου αξιζει πολλά περισσότερα νομιζω.

Στα 154.5μμ παιζω λιγο λοττο συμφωνα με την Corsair αλλά αφου εχουν χωρεσει μεχρι και 158αρες λογικα θα ειμαι οκ

Επεξ/σία από kokoringo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως η στοκ ψυκτρα ειναι οικτρα μικρη. Η prism επρεπε να ειναι στην 2600Χ και η απλη Spire στην 2600. Απο την πρωτη στιγμη ειχα την U14S γτ στο XFR και στα 1,45βολτ δεν ειναι ανεκτος ο θορυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kokoringo είπε

Για την Arctic λες;

Τελικά ξανα-άλλαξα γνώμη και θα πάω σε Scythe Mugen 5 PCGH (6 heat pipes και 2 ανεμιστηρες σε push-pull διάταξη που δουλευουν μαξ 800 rpm) 😛  Βλέπω τοπ επιδόσεις, ανωτερες και απο Cryorig και απο Arctic, εφάμιλλες ή και οριακά καλύτερες και από Noctua (λιγο πανω απο την u14, λιγο κατω απο την d15) τόσο σε θερμοκρασίες αλλα και κυρίως σε θόρυβο. Απο τη στιγμη που δινω 40 ευρω, με αλλα 20 να παω σε κορυφαιο μοντελο ειναι αμελητέο, η ησυχία μου αξιζει πολλά περισσότερα νομιζω.

Στα 154.5μμ παιζω λιγο λοττο συμφωνα με την Corsair αλλά αφου εχουν χωρεσει μεχρι και 158αρες λογικα θα ειμαι οκ

Θα χωρέσει η scythe μην αγχώνεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...