Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για σαμπουάν


Christos c_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, greekparot είπε

Έμεινες ευχαριστημένος; Έχεις ξηροδερμία; Τέλος μπορείς να μου πεις σε ποια σούπερ μάρκετ το βρίσκεις;

ευχαριστω :)

Επαρχία μένω σχετικά με το σούπερ μάρκετ (ΕΛΟΜΑΣ),δεν έχω ξηροδερμία, βγάζω σπυράκια κατά καιρούς.

Το μόνο που έχεις να χάσεις είναι 5 ευρώ περίπου,έχει λίγο βαριά μυρωδιά βέβαια αλλά κάνει δουλειά.

@Vangelis_D9

ότι έγραψε ο παπούς οι δερματολόγοι δε συνταγογραφούν φάρμακα αλλά ακριβά καλλυντικά προϊόντα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρες πράσινο σαπουνι είτε από φαρμακείο είτε από αλλού.Αυτο το τρίβεις κ με μια διαδικασία το κάνεις σαμπουαν..υπάρχουν διάφορες συνταγές πχ http://elyssian.blogspot.com/2012/03/blog-post.html?m=1

Ψάξε κ βρες αιθέριο έλαιο για την ξηροδερμια να προσθέσεις μέσα ( βάλε λιγότερες σταγόνες απ' ότι λέει η συνταγή μήπως κ σε πειράζει) κ έτοιμος. 

Επίσης λούσιμο με χλιαρό νερό κ τροφές με ωμεγα 3 όπως ο σωλωμως 😛

Καλή επιτυχια και ότι κ αν δοκιμάσεις μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα, θέλει υπομονή κ όχι να αλλάζεις σαμπουάν κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, opera είπε

ότι έγραψε ο παπούς οι δερματολόγοι δε συνταγογραφούν φάρμακα αλλά ακριβά καλλυντικά προϊόντα. 

Με τη μόνη διαφορά ότι η ξηροδερμία που λέει ο φίλος ότι έχει μπορεί να είναι κάτι άλλο ή μπορεί να προέρχεται από κάποιο αίτιο το οποίο εσύ, εγώ και οι υπόλοιποι που γράφουμε εδώ μέσα αγνοούμε εντελώς 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Με τη μόνη διαφορά ότι η ξηροδερμία που λέει ο φίλος ότι έχει μπορεί να είναι κάτι άλλο ή μπορεί να προέρχεται από κάποιο αίτιο το οποίο εσύ, εγώ και οι υπόλοιποι που γράφουμε εδώ μέσα αγνοούμε εντελώς 

Το να δοκιμάσει ένα σαπούνι των 4 ευρώ δεν περιέχει ρίσκο για την υγεία του,το σαπούνι αυτό είναι κατάλληλο για πληθώρα προβλημάτων του δέρματος της κεφαλής.

Ότι και να έχει δε θα τον βλάψει δεν του προτείνω χάπια ή να κάνει επέμβαση αλλά λούσιμο και μη νομίζεις ότι σαμπουάν του εμπορίου που είναι τίγκα στα χημικά ότι είναι αθώα.

Το ότι κάνουμε θέμα ένα λούσιμο για πρόβλημα της πλάκας τι να πω.

Εσύ φίλε Αριστείδη είσαι ελεύθερος για το "πρόβλημα" της ξηροδερμίας να επισκεφθείς δερματολόγο να πληρώσεις την επίσκεψη 30-40 ευρώ και άλλα τόσα για καλλυντικά σαμπουάν που θα σου προτείνει,εγώ και πολλοί άλλοι για τέτοια "προβλήματα" δε τρέχουμε στους γιατρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, opera είπε

 Εσύ φίλε Αριστείδη είσαι ελεύθερος για το "πρόβλημα" της ξηροδερμίας να επισκεφθείς δερματολόγο να πληρώσεις την επίσκεψη 30-40 ευρώ και άλλα τόσα για καλλυντικά σαμπουάν που θα σου προτείνει,εγώ και πολλοί άλλοι για τέτοια "προβλήματα" δε τρέχουμε στους γιατρούς.

Δυστυχώς επειδή έχω ταλαιπωρηθεί χρόνια με δερματολόγους, θα σου πω ότι μια απλή "ξηροδερμία" που βλέπεις στο κεφάλι μπορεί να είναι ένα αυτοάνοσο το οποίο ενδέχεται να σου δημιουργήσει προβλήματα που δε φαντάζεσαι 

Ο καθένας φυσικά κρίνει και αποφασίζει ανάλογα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Βρες πράσινο σαπουνι είτε από φαρμακείο είτε από αλλού.Αυτο το τρίβεις κ με μια διαδικασία το κάνεις σαμπουαν..υπάρχουν διάφορες συνταγές πχ http://elyssian.blogspot.com/2012/03/blog-post.html?m=1

Ψάξε κ βρες αιθέριο έλαιο για την ξηροδερμια να προσθέσεις μέσα ( βάλε λιγότερες σταγόνες απ' ότι λέει η συνταγή μήπως κ σε πειράζει) κ έτοιμος.

Μισή συνταγή είπες... προσθέτουμε και ένα βατραχοπόδαρο και ένα κοκαλάκι νυχτερίδας και τα βάζουμε όλα μαζί στο μπλέντερ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Βρες πράσινο σαπουνι είτε από φαρμακείο είτε από αλλού.Αυτο το τρίβεις κ με μια διαδικασία το κάνεις σαμπουαν..υπάρχουν διάφορες συνταγές πχ http://elyssian.blogspot.com/2012/03/blog-post.html?m=1

Ψάξε κ βρες αιθέριο έλαιο για την ξηροδερμια να προσθέσεις μέσα ( βάλε λιγότερες σταγόνες απ' ότι λέει η συνταγή μήπως κ σε πειράζει) κ έτοιμος. 

Επίσης λούσιμο με χλιαρό νερό κ τροφές με ωμεγα 3 όπως ο σωλωμως 😛

Καλή επιτυχια και ότι κ αν δοκιμάσεις μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα, θέλει υπομονή κ όχι να αλλάζεις σαμπουάν κάθε μήνα.

Δυστυχώς τα μαλλιά μας έχουν συνηθίσει τις χημικές συνθέσεις των σαμπουάν και δεν συμβιβάζονται με τίποτε.

Έχω περάσει και εγώ από αυτές τις αέναες αναζητήσεις επειδή έχω πρόβλημα με κνησμό και πυτιρίδα κυρίως, έχω φτιάξει  από σαπούνι δικό μου που φτιάχνω με παλιό ελαιόλαδο και άλλα λάδια έχω ρίξει και διάφορά προτεινόμενα έλαια καθώς και  αιθέρια έλαια (λεβάντα - κέδρο - δεντρολίβανο) αλλά μία από τα ίδια.

Μόνο με το h&s έρχονται στα ίσια τους διότι έχει το χημικό που χρειάζονται έστω και τα λίγα που μου έχουν μείνει.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιώ h&s τώρα και πριν ultrex, παρόμοια μου φαίνονται. Αγοράζω ανάλογα ποιος έχει προσφορά. Πάντως θέλω να πω οτι παίζει μεγάλο ρόλο και τι άλλο βάζουμε στο κεφάλι μας. Εγώ που βάζω κάτι "ειδικά" σπρευ τύπου κερί/ζελέ κ.λ.π. δεν μπορώ να έχω και τις μέγιστες απαιτήσεις να με σώζει το σαμπουάν! Έτσι νομίζω, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πληρώσει ένα σωρό δερματολόγους και σαμπουάν ειδικά και τα πέταξα όλα και μαζί και τα λεφτά μου. το μοναδικό που νικά φαγούρα και ξηροδερμια σε μένα είναι το ultrex, κανένα άλλο. ειδικά με το ένα που μου έγραψε μια και το πλήρωσα για χρυσό, αντί να φύγει έγινε διπλάσια και έβγαλα την πέτσα μου από το ξύσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, johnyboy είπε

το μοναδικό που νικά φαγούρα και ξηροδερμια σε μένα είναι το ultrex

Δεν σε αμφισβητώ αλλά για όσα χρόνια το χρησιμοποίησα εγώ ήταν ότι χειρότερο.

Το πέταξα και βρήκα την υγειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Έχω δοκιμάσει εδώ και πάνω από 25 χρόνια πολλά σαμπουάν για ξηροδερμία.

Πολύ καλά αποτελέσματα είδα μόνο με το Fungoral (φαρμακευτικό) για 2 περίπου χρόνια (μετά μάλλον το συνήθισα;;;), με το προηγούμενο της Phyto (Phytheol-σταμάτησε να βγαίνει-δοκίμασα και τα 2 νέα Phytosquam που έβγαλε αλλά δεν με βοηθάνε) και σταθερά τώρα βάζω της Apivita https://www.skroutz.gr/s/10906213/Apivita-Dry-Dandruff-Σαμπουάν-κατά-της-Ξηροδερμίας-Με-Σέλερι-Και-Πρόπολη-250ml.html

Το βασικό πρόβλημά μου ήταν ανέκαθεν όταν το αφήνω να δράσει για 2-4 λεπτά. Μου κάνει περισσότερη ξηροδερμία και αν χρειαστεί να βάλω κάποιο από τα άλλα, το βάζω μόνο στο 1ο χέρι απλά να πάρει την πολλή βρωμιά για το πολύ 15-20 sec.

Το Ultrex & το Head & Shoulders μου έκαναν πολλή ξηροδερμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά σε κάθε προϊόν. Οπότε κάνεις δε μπορεί να προτείνει κάτι με σιγουριά. 

Το σωστό είναι να μας σε δερματολόγο να σε δει,ν αποκλείσει άλλες αιτίες και να σου κάνει κάποιες προτάσεις για σαμπουάν. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα με Fungoral και T Gel της Neutrogena είχαν δει πολύ καλά αποτελέσματα αλλά (όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω) μάλλον τα συνήθισε το δέρμα μου και μετά δε μου έκαναν τίποτα. Τα τελευταία 3-4 χρόνια λούζομαι αποκλειστικά με H&S αμύγδαλο (μου το είχε προτείνει ο κομμωτής μου) και έχω βρει την υγειά μου. Λούσιμο μέρα παρά μέρα (καθημερινά το Καλοκαίρι) και bye ξηροδερμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Παλιότερα με Fungoral και T Gel της Neutrogena είχαν δει πολύ καλά αποτελέσματα αλλά (όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω) μάλλον τα συνήθισε το δέρμα μου και μετά δε μου έκαναν τίποτα. Τα τελευταία 3-4 χρόνια λούζομαι αποκλειστικά με H&S αμύγδαλο (μου το είχε προτείνει ο κομμωτής μου) και έχω βρει την υγειά μου. Λούσιμο μέρα παρά μέρα (καθημερινά το Καλοκαίρι) και bye ξηροδερμία. 

Το T Gel περιέχει πίσσα όπως το σαπούνι που πρότεινα,το Fungoral είναι αντιμυκητιακό.

Πρέπει να κάνει δοκιμές για να καταλήξει κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vspyr είπε

 

Πολύ καλά αποτελέσματα είδα μόνο με το Fungoral (φαρμακευτικό) για 2 περίπου χρόνια (μετά μάλλον το συνήθισα;;;)

2 χρόνια το fungoral;:blink: 

Μα το συγκεκριμένο είναι μονο για θεραπεία ή πρόληψη. Οι οδηγίες χρήσης λένε 2 φορές την εβδομάδα για 2-4 εβδομάδες ή 1 φορά κάθε 1-2 εβδομάδες για προφύλαξη.

Αν έχεις ακόμα τα μαλλιά σου είσαι τυχερός..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...