Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, jim_p είπε

Επιτελους iso της 21h2 απο την ms! Η σελιδα της δεν εχει ανανεωθει ακομα και δινει αυτο του Μαϊου, αλλα στο tb.rg-adguard.net τα βγαζει κανονικα.
Φανταζομια το ιδιο θα κανει και στον downloader του heidoc ή σε οποιονδηποτε αλλο.

Ειναι build .1288, δηλαδη με οτι ενημερωση ειχανε τα 10 ως τον Οκτωβριο, οποτε δεν περιλαμβανουν τις ενημερωσεις αυτου του μηνα.
Επιπλεον, το install.wim εχει ημερομηνια δημιουργιας 6/10/21, που σημαινει πως η ms τα ειχε ετοιμα εδω και 40 μερες και σημερα δεησε να τα κυκλοφορησει. 

Και η ανακοινωση της ms.
https://blogs.windows.com/windowsexperience/2021/11/16/how-to-get-the-windows-10-november-2021-update/

Καπου εκει μεσα λεει και αυτο
[QUOTE]The next Windows 10 [B]feature update[/B] is slated for the second half of 2022[/QUOTE]

Μεταφραση: Ειχαμε να βγαλουμε feature update απο τις αρχες του 2020 (20h1), οποτε τωρα που βγαλαμε τα 11, μπορειτε να περιμενετε 9+ μηνες ακομα για το επομενο που θα ειναι στην 22h2.

Jim τι προτιμας? Upgrade απο την 2019 μεσω setup.exe, η clean install? Παντως εγω εχθες το βραδυ εκανα upgrade. Προς το παρον κατι παραξενο δεν εχω δει. Μονο οι προεπιλεγμενες εφαρμογες γινανε λιγο μανταρα που τις ξαναεφτιαξα. Απο drivers, δεν μου περασαν καποιον πιο φρεσκο. Αυτους που ειχα.

Αν και ειμαι fan του clean install σε ολα τα πραγματα.

35 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Jim τι προτιμας? Upgrade απο την ltsc 2019 μεσω setup.exe, η clean install? Παντως εγω εχθες το βραδυ εκανα upgrade. Προς το παρον κατι παραξενο δεν εχω δει. Μονο οι προεπιλεγμενες εφαρμογες γινανε λιγο μανταρα που τις ξαναεφτιαξα. Απο drivers, δεν μου περασαν καποιον πιο φρεσκο. Αυτους που ειχα.

Αν και ειμαι fan του clean install σε ολα τα πραγματα.

αναφερομαι στις ltsc εκδοσεις 2019 και 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρησιμοποιω καν w10, οχι μονο ltsc, στο δικο μου συστημα. Αλλα αν χρησιμοποιουσα, θα ειχα ltsc 2019 και θα την ενημερωνα στην 2021 απο πανω γιατι δεν θελω να χανω το χρονο μου με νεες εγκαταστασεις (γενικα, ακομα και στο λινουξ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΠΑΣΟΚ ορθόδοξο Παπανδρεϊκό που δουλεύει μια χαρά αλλά θεωρείται [;] dated. Αυτό το “18” στο “Version 1809” μου κάθεται άσχημα, σε 1½ μήνα μπαίνουμε στο 2022 ρε φίλε...
Πριν δυο μέρες «κυκλοφόρησαν» 😉 [πολλά winks, τόσα που δεν χωράνε σε μια σειρά] τα πολυαναμενόμενα LTSC 2021.
Τα κατέβασα και επαλήθευσα πως είναι αγνά, παρθένα, ανόθευτα σαν το απάτητο χιόνι στις βουνοκορφές εκεί που ζεί μόνο το Yeti.
[Μετάφραση: επιβεβαίωσα την αυθεντικότητά τους συγκρίνοντας τα hashes - δεν είμαστε τώρα για homebrew ISOs και ιστορίες]

Βρίσκομαι προ μεγάλου διλήμματος:
Να κάνω clean install [μακρόσυρτο «ωχ!»] ή upgrade-ξεπέτα που ενδεχομένως να δημιουργήσει (μικρο)προβλήματα στο μέλλον; Εννοείται πως έχω πάρει full backup, το θέμα είναι πως μπορεί μην παρουσιαστούν αμέσως τα θέματα αλλά σε 5-6 μήνες (π.χ. μετά από κάποιο update) και να ψάχνομαι.
Υπάρχουν μέλη που να αναβάθμισαν από LTSC 2019 σε LTSC 2021 σε περιβάλλον Windows να μεταφέρουν τις εντυπώσεις τους; Έστω για αυτό το μικρό χρονικό διάστημα. Έχει σπάσει τίποτα; Διαπιστώσατε καμιά δυσλειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Έχω ΠΑΣΟΚ ορθόδοξο Παπανδρεϊκό που δουλεύει μια χαρά αλλά θεωρείται [;] dated. Αυτό το “18” στο “Version 1809” μου κάθεται άσχημα, σε 1½ μήνα μπαίνουμε στο 2022 ρε φίλε...
Πριν δυο μέρες «κυκλοφόρησαν» 😉 [πολλά winks, τόσα που δεν χωράνε σε μια σειρά] τα πολυαναμενόμενα LTSC 2021.
Τα κατέβασα και επαλήθευσα πως είναι αγνά, παρθένα, ανόθευτα σαν το απάτητο χιόνι στις βουνοκορφές εκεί που ζεί μόνο το Yeti.
[Μετάφραση: επιβεβαίωσα την αυθεντικότητά τους συγκρίνοντας τα hashes - δεν είμαστε τώρα για homebrew ISOs και ιστορίες]

Βρίσκομαι προ μεγάλου διλήμματος:
Να κάνω clean install [μακρόσυρτο «ωχ!»] ή upgrade-ξεπέτα που ενδεχομένως να δημιουργήσει (μικρο)προβλήματα στο μέλλον; Εννοείται πως έχω πάρει full backup, το θέμα είναι πως μπορεί μην παρουσιαστούν αμέσως τα θέματα αλλά σε 5-6 μήνες (π.χ. μετά από κάποιο update) και να ψάχνομαι.
Υπάρχουν μέλη που να αναβάθμισαν από LTSC 2019 σε LTSC 2021 σε περιβάλλον Windows να μεταφέρουν τις εντυπώσεις τους; Έστω για αυτό το μικρό χρονικό διάστημα. Έχει σπάσει τίποτα; Διαπιστώσατε καμιά δυσλειτουργία;

Δεν απαντάω ακριβώς στην ερώτησή σου, αλλά τα 2019 θα υποστηρίζονται για 10 χρόνια, ενώ τα 2021 θα υποστηρίζονται για 5 χρόνια. Δηλαδή τα 2021 παρότι είναι ποιο πρόσφατα, η υποστήριξη τους θα λήξει νωρίτερα από αυτή των 2019. Θα μπορούσες να μείνεις στα 2019 εκτός αν τρέχεις εφαρμογές που απαιτούν νεότερη έκδοση. Επίσης, αν σε παίρνει να περιμένεις, μελλοντικά ίσως βγει ακόμη ποιο καινούρια έκδοση με την ανάλογη υποστήριξη οπότε βλέπεις τι σε συμφέρει. Αν παρόλα αυτά θέλεις οπωσδήποτε να αναβαθμίσεις, εγώ θα πρότεινα καθαρή εγκατάσταση, πλέον τα windows εγκαθίστανται πολύ γρήγορα, η όποια καθυστέρηση αν υπάρξει εξαρτάται από το πόσα προγράμματα έχεις να εγκαταστήσεις εκ των υστέρων.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Έχω ΠΑΣΟΚ ορθόδοξο Παπανδρεϊκό που δουλεύει μια χαρά αλλά θεωρείται [;] dated. Αυτό το “18” στο “Version 1809” μου κάθεται άσχημα, σε 1½ μήνα μπαίνουμε στο 2022 ρε φίλε...
Πριν δυο μέρες «κυκλοφόρησαν» 😉 [πολλά winks, τόσα που δεν χωράνε σε μια σειρά] τα πολυαναμενόμενα LTSC 2021.
Τα κατέβασα και επαλήθευσα πως είναι αγνά, παρθένα, ανόθευτα σαν το απάτητο χιόνι στις βουνοκορφές εκεί που ζεί μόνο το Yeti.
[Μετάφραση: επιβεβαίωσα την αυθεντικότητά τους συγκρίνοντας τα hashes - δεν είμαστε τώρα για homebrew ISOs και ιστορίες]

Βρίσκομαι προ μεγάλου διλήμματος:
Να κάνω clean install [μακρόσυρτο «ωχ!»] ή upgrade-ξεπέτα που ενδεχομένως να δημιουργήσει (μικρο)προβλήματα στο μέλλον; Εννοείται πως έχω πάρει full backup, το θέμα είναι πως μπορεί μην παρουσιαστούν αμέσως τα θέματα αλλά σε 5-6 μήνες (π.χ. μετά από κάποιο update) και να ψάχνομαι.
Υπάρχουν μέλη που να αναβάθμισαν από LTSC 2019 σε LTSC 2021 σε περιβάλλον Windows να μεταφέρουν τις εντυπώσεις τους; Έστω για αυτό το μικρό χρονικό διάστημα. Έχει σπάσει τίποτα; Διαπιστώσατε καμιά δυσλειτουργία;

Αναβαθμισα εγω. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ κανενα προβλημα. Θα προτιμουσα ομως clean install. Το οποιο θα κανω και εγω συντομα. Τωρα, αν θες να το αποφυγεις οπως ο διαολος το λιβανι για πολλους δικους σου λογους, κανε upgrade. Αλλιως μεινε με την 2019. Εκτος αν καποιο ιδιοτροπο προγραμμα/παιχνιδι ζηταει παραπανω build απο την 1809

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο θέμα customization και αδειών είναι. Αν υπήρχε ένα πρόγραμμα που να έκανε migration των προγραμμάτων (και των licenses) τα πράγματα θα ήταν πιο απλά.
Δυστυχώς δεν είναι όλες οι εφαρμογές σαν τον Firefox που αντιγράφεις το profile και «γειά σας». Έχει πολλή μανούρα η καθαρή εγκατάσταση. Ίσως αν αντέγραφα τη registry, δεν ξέρω. Αλλά αυτό μάλλον αναιρεί τον σκοπό...

11 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Δεν απαντάω ακριβώς στην ερώτησή σου, αλλά τα 2019 θα υποστηρίζονται για 10 χρόνια, ενώ τα 2021 θα υποστηρίζονται για 5 χρόνια. Δηλαδή τα 2021 παρότι είναι ποιο πρόσφατα, η υποστήριξη τους θα λήξει νωρίτερα από αυτή των 2019. Θα μπορούσες να μείνεις στα 2019 εκτός αν τρέχεις εφαρμογές που απαιτούν νεότερη έκδοση. Επίσης, αν σε παίρνει να περιμένεις, μελλοντικά ίσως βγει ακόμη ποιο καινούρια έκδοση με την ανάλογη υποστήριξη οπότε βλέπεις τι σε συμφέρει. Αν παρόλα αυτά θέλεις οπωσδήποτε να αναβαθμίσεις, εγώ θα πρότεινα καθαρή εγκατάσταση, πλέον τα windows εγκαθίστανται πολύ γρήγορα, η όποια καθυστέρηση αν υπάρξει εξαρτάται από το πόσα προγράμματα έχεις να εγκαταστήσεις εκ των υστέρων.

Το σκέφτηκα. Αλλά σε 5 χρόνια από τώρα κατά >90% θα έχω αλλάξει hardware (έχω i5-6500 Skylake που κυκλοφόρησε το 2016 2015) οπότε θα προχωρήσω σε ριζικές αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο δυσκολο ειναι πια να βρει το προβληματικο wu εναν driver για καρτα γραφικων ~10 χρονων?
Σε ενα λαπτοπ με μια 4570, το device manager λεει οτι ειναι ηδη περασμενος ο καλυτερος διαθεσιμος driver και οτι εινια της ati, αλλα το λαπτοπ δεν παει πανω απο 1024*768 και ψηνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναβάθμιση ίσως όχι, τα νέα 11 μπορεί. Το πιο γνωστό πρόβλημα: δεν λειτουργεί η ζωγραφική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, vastegial_74 said:

να προχωρησω σε αναβαθμιση; εχει θεματα;

     image.png.63fbcf9545a2c3e4b96622f59fe0473d.png

Αμφιβάλω αν θα καταλάβεις ότι άλλαξε κάτι. 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,μια ερωτηση.Αντιμετωπιζει κανεις προβλημα με το ποντικι του στα windows 10;επειδη υποψιαζομαι οτι θα ευθυνεται καποιο update των windows.Συγκεκριμενα εδω και 2 μηνες περιπου ειτε κανει διπλο κλικ ειτε χρειαζεται αρκετα κλικ για να πατησεις σε αυτο που θελεις.Το ιδιο προβλημα εχει και φιλη μου,επισης το τελευταιο διαστημα και αλλαξε το ποντικι της μπας και εφταιγε αυτο αλλα το προβλημα παραμενει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...