Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, ταλαιπωρείσαι και ταλαιπωρείς και εμάς που διαβάζουμε.

τις λύσεις τις ξέρεις.

α) format

β) τοποθέτηση ssd και μετά format 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Παω να ξηλωσω το avast και να δοκιμασω ενημερωση απο το iso.

Έπρεπε να το βγάλεις εξ αρχής. Έχω δει το Avast να κάνει λάπτοπς υπερβολικά αργά, τόσο στην εκκίνηση όσο και στην μετέπειτα λειτουργία τους.

Επεξ/σία από accipio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοντευουν 2 ωρες απο τοτε που ξεκινησα την ενημερωση απο το iso και ειναι ακομα στο <60%. Η αφαιρεση του avast δεν αλλαξε κατι και τα 100αρια υπαρχουν ακομα.
Φορματ δεν μπορει να γινει χωρις να γινει πρωτα backup, που με τετοια καθυστερηση εινια pain in the ass. Γιαυτο ταλαιπωρουμαι, μπας και το βελτιωσω καπως και παρω τα αρχεια.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουτάρεις με Hiren's, παίρνεις τα αρχεία και κάνεις καθαρή εγκατάσταση σε ssd. Ο χρόνος που έχεις σπαταλήσει μέχρι τώρα είναι από πείσμα, κάτι που συμβαίνει συχνά και σε εμένα και αναλώνω πολλές ώρες για μικροπροβλήματα που δεν αξίζουν τόσο χρόνο, από τη στιγμή που υπάρχουν λύσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο αυτο που λες, αλλα το backup το αφηνω να το κανει ο ιδιος ο χρηστης για να μην μου παραπονιεται μετα οτι κατι ξεχασα και ηταν σημαντικο.
Και για τον απλο χρηστη, το περιβαλλον του winpe (γενικα, οχι μονο του hirens δηλαδη, αλλα και του strelec πχ) ειναι ξενο σε σημειο που να φοβαται μην κανει κατι λαθος. Και οπως ειπε και μια φιλη μου (δασκαλα νηπιαγωγειου) που αναγκαστηκε να το χρησιμοποιησει μια φορα για να παρει backup πριν το φορματ: "ειναι τοσο ασχημο και δυσνοητο το περιβαλλον που δεν αντεχα ουτε να το βλεπω" :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Τεχνική υποστήριξη σε πελάτες σου κάνουμε δηλαδή?

9 στους 10 που ρωτανε εδω μεσα για καποιο προβλημα , ειναι για καποιου αλλου μηχανημα και πλειστες φορες ειναι επι πληρωμη.
Ολοι το παιζουν τεχνικοι σε μηχανηματα φιλων/συγγενων/γνωστων/μικρων πελατακων , να βγαινει το χαρτζιλικι , στις πλατες των καλοθελητων του ινσομνια...

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Σωστο αυτο που λες, αλλα το backup το αφηνω να το κανει ο ιδιος ο χρηστης για να μην μου παραπονιεται μετα οτι κατι ξεχασα και ηταν σημαντικο.
Και για τον απλο χρηστη, το περιβαλλον του winpe (γενικα, οχι μονο του hirens δηλαδη, αλλα και του strelec πχ) ειναι ξενο σε σημειο που να φοβαται μην κανει κατι λαθος. Και οπως ειπε και μια φιλη μου (δασκαλα νηπιαγωγειου) που αναγκαστηκε να το χρησιμοποιησει μια φορα για να παρει backup πριν το φορματ: "ειναι τοσο ασχημο και δυσνοητο το περιβαλλον που δεν αντεχα ουτε να το βλεπω" :D 

Ας κράταγε backups όταν έπρεπε, όπως πρέπει όλοι να κάνουν ffs και αν δεν της αρέσει, ας κάτσει να γράψει το δικό της winpe με γατάκια και λουλουδάκια!
Αυτό λέω στους δικούς μου "πελάτες", τραβάμε τα μαλλιά μας να δούμε τι μ@λ@κ1@ έχουν κάνει και θα μας πετάνε και ειρωνείες;
Αλλά στα τόσα χρόνια με τα PC που τα έχω δει και έχω ζήσει ΟΛΑ, τα data backups είναι κάτι που δεν το αναλαμβάνω στις πιο πολλές περιπτώσεις ή ζητάω να το έχω γραπτά ότι έχουν πάρει τα backups τους και δεν φέρω καμία ευθύνη.
Ου μπλέξεις με databackups!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρεμαναμου, της πελατείας το κάγκελο. :P

Αν σκέφτεστε να ανοίξετε μαγαζί, να αγοράσετε 2-3 εργαλεία, κανένα sata κουτί εξωτερικό, ενα-δυο στικάκια να βάλετε reflect, livecd κτλ. Αν είστε δε τίποτε μερακλήδες τύποι, πάρτε ένα δεύτερο δίσκο για full partition backup στα αρχεία του πελάτη. Μη φοβάστε, μέχρι 2 TB δεν τα πιάνει τεκμήριο η εφορία.

Btw, το windows update κλείνει.
Registry --> Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wuauserv -> Start -> 4.  ---> Reboot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να απαντησω και εδω για να μην εχετε παραπονο.

@p4n0s86
Ναι. Αν και εχω ssd εδω και 6 χρονια, το λειτουργικο μου ειναι hdd friendly. Σε δικο μου συστημα, δεν θα εβαζα σε καμια περιπτωση w10 σε hdd και ουτε προτεινω σε κοσμο να το κανει. Αυτο το κανουν μονο κατι κατασκευαστες πλεον και δυστυχως πολλοι καταναλωτες αγοραζουν ακομα τετοια.
Ομοιως, επειδη εχω κανει δεκαδες φορες τεχνικη υποστηριξη εδω μεσα σε χρηστες που δεν ξερουν ουτε τα βασικα, εγω φροντιζω να λεω με καθε λεπτομερια τι εχω κανει.

@comfuzio
Και εγω ετσι κανω για το backup. Οσο για το περιβαλλον του winpe, εγω αναφερα την περιπτωση της φιλης μου που εχει περισσοτερες γνωσεις και iq απο το μεσο χρηστη. Αλλοι ειναι πολλοι χειροτεροι.

@pigeon
Πειραζει που αντι για usb δισκους εχω network shares? Καποτε ειχα στησει και σερβερ για network boot, για εκεινα τα συστηματα που ειναι εντελως χαλασμενα απο τους χρηστες. Πχ εχω δει χρηστη να εχει σπασει και τις 4 usb του λαπτοπ του. Εργαλεια δικα μου εχω απο τοτε που δεν ηξερα να κανω διπλο κλικ.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jim_p είπε

@p4n0s86
Ναι. Αν και εχω ssd εδω και 6 χρονια, το λειτουργικο μου ειναι hdd friendly. Σε δικο μου συστημα, δεν θα εβαζα σε καμια περιπτωση w10 σε hdd και ουτε προτεινω σε κοσμο να το κανει. Αυτο το κανουν μονο κατι κατασκευαστες πλεον και δυστυχως πολλοι καταναλωτες αγοραζουν ακομα τετοια.
Ομοιως, επειδη εχω κανει δεκαδες φορες τεχνικη υποστηριξη εδω μεσα σε χρηστες που δεν ξερουν ουτε τα βασικα, εγω φροντιζω να λεω με καθε λεπτομερια τι εχω κανει.

Κανένα πρόβλημα, απλά αν γίνεται άνοιξε ένα νέο θέμα γιατί κουράζει το spam στα mails για άκυρη συζήτηση. Την λύση σου την είχαν δώσει τουλάχιστον 2 άτομα, από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι να μάθουμε γιατί ο συγκεκριμένος πελάτης σου δεν θέλει να βάλει ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jim_p είπε

@pigeon Πειραζει που αντι για usb δισκους εχω network shares? Καποτε ειχα στησει και σερβερ για network boot, για εκεινα τα συστηματα που ειναι εντελως χαλασμενα απο τους χρηστες. Πχ εχω δει χρηστει να εχει σπασει και τις 4 usb του λαπτοπ του. Εργαλεια δικα μου εχω απο τοτε που δεν ηξερα να κανω διπλο κλικ.

Μόνο τα φασόλια πειράζουν και η πίτσα πεπερόνι μετά τις 11 το βράδυ. :P

Εφόσον έχεις τα εργαλεία γιατί δεν παίρνεις backup και περιμένεις να το κάνει ο πελάτης; Σπαταλάς χρόνο και κόπο προσπαθώντας να πετύχεις windows updates σε χαλασμένα windows (ή σε ελλατωματικό δίσκο ή σε πειραγμένους drivers ή σε βλαμμένο AV ή σε οτιδήποτε άλλο συμβαίνει). Η διαδικασία που κάνουμε είναι γνωστή από τα windows 95: πρώτα image το boot partition και μετά ακολουθούν πειράματα.

Κατανοητό είναι να θέλεις να κρατήσεις τα αρχεια του πελάτη (ου μπλέξεις) και ενδεχομένως όλα τα windows, αλλά δεν μπορείς να πας παρακάτω αν δεν λύσεις το πρόβλημα της 100% χρήσης δίσκου.

Ομως, δεν φταίει το "υπερπροβληματικο windows update" γι'αυτό που τραβάς. Τα φόρτωσες πάλι στην κακιά microsoft; Αν ήταν το WU, το σύστημά σου θα μπούταρε σε 1 με 1,5 λεπτό με hdd και θα αρχιζε να σέρνεται από εκεί και πέρα, θα έβλεπες χρήση 100% στο WU , στο TrustedInstaller, στο antivirus. Ευκολα ανιχνεύσιμο πρόβλημα δηλαδή..
 

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ειπα παραπανω, θελω να το κανει ο ιδιος γιατι δεν θελω να ακουω γκρινια για αρχεια που τυχον χαθουν. Εχω μαλωσει με τον ιδιο μου τον αδερφο για το συγκεκριμενο πραγμα, οποτε ξερω τι σου λεω.

Για το χρονο μου. Εφοσον ο κατοχος του δεν εινια απαιτητικος σαν αλλους, ειπα να φτασω το troubleshooting οσο παει. Κατι καταφερα, μιας και με ενημερωση απο το iso της 21h2 (εγκατασταση απο την αρχη κρατωντας τα υπαρχοντα αρχεια ειναι βασικα), οι χρονοι του λαπτοπ επανηλθαν σε σχεδον λογικα πλαισια για hdd και σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα απο πριν που το μισαωρο ηταν βεβαιο σε εκκινηση ή τερματισμο. Οποτε κατι εμαθα και αυτη τη φορα και ισως να μου φανει χρησιμο στο μελλον.

Το μονο πραγμα που επρεπε να ειχα κανει διαφορετικα, εφοσον δεν ειναι ενημερωση αλλα νεα εγκατασταση οπως λεω παραπανω, ηταν το να εκκινησω απο το iso και να μην το κανω μεσα απο τα windows, μιας και οι ωρες που χαθηκανε για αυτο ηταν παρα πολλες.

Για το προβληματικο wu. Την εποχη που ειχα hdd και ειχα αφησει το συστημα μου χωρις ενημερωση για περιπου ενα μηνα, η ενημερωση (κατεβασμα, εγκατασταση και επανεκκινηση) ειχε παρει 30 με 40 λεπτα το πολυ. Συστημα με 2 cores, 2gb ram, gnome (μπλιαχ :D) και το sysvinit που ειναι πιο αργο απο το systemd, αλλα εκκινουσε το συστημα σε μισο λεπτο μαξ. Ακομα και το ιδιο το apt διαβαζε πιο αργα τα index files τοτε! Το wu ομως απο παντα ηταν ενα χαλι σε καταναλωση πορων, απλα πλεον το ιδιο το λειτουργικο, που δεν εινια hdd friendly πια, κανει τα πραγματα χειροτερα με ολες τις παπατζες που θελει να τρεξει, ασχετως αν τις εχω κλεισει, πχ μια μπουρδα για τον ηχο και τους updater της adobe για το acrobat reader και της google για τον chrome.

Αλλα κανενα απο τα οσα αναφερεις δεν εδειχνε να ειναι ο λογος για την υπερβολικη χρηση του hdd. Αντιθετα, ακομα και τωρα, οι διεργασιες που προκαλουν την περισσοτερη χρηση hdd ειναι ενα system (πιο generic ονομα δεν παιζει να εχουν σκεφτει) και το antimalware service.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κράτω την θέση μου πως χαλάς το χρόνο σου άδικα, προσπαθώντας να αποδείξεις ότι φταίει κάτι άλλο από το πλέον προφανές: Το σύστημα που πήρες στα χέρια σου έχει πολλά θέματα πριν καταλήξει να φταίει η microsoft και το wu. Μακάρι να έφταιγε αυτό, αλλά δεν... Επειδή μας διαβάζει κόσμος θα γράψω 2-3 πράγματα που δουλεύουν για να μη παιδευόμαστε με αλχημείες.

Εφόσον έχεις υψηλό cpu% στο system, το πρόβλημα είναι στο kernel που συνήθως σημαίνει λάθος drivers (wifi? sata? πάντως 3rd party) ή εντέλει χαλασμένη εγκατάσταση windows για 1000+2 λόγους, που φωνάζει ξήλωσε τα windows πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο. Μάλιστα αναφέρθηκε η απάντηση-λύση πολύ νωρίς. Τώρα αν θες να βρεις το λόγο που έχεις κατανάλωση στο system πρέπει να το ψάξεις μέσω process explorer ή process hacker που χρησιμοποιώ εγώ, την ίδια δουλειά κάνουν. Τρέχεις με δικαιώματα admin, κοιτάς τα threads που καταναλώνουν πόρους και πράττεις αναλόγως.

Τα ίδια και για το hdd 100%. Με process explorer βλέπεις την χρήση, με process hacker βλέπεις και ποιο αρχείο ακριβώς γράφει/διαβάζει το σύστημα. Αν είσαι σε idle κατάσταση και παρόλα αυτά βλέπεις 100% χρήση, φωνάζει ότι φταίει ο δίσκος. Δοκιμάζεις το ίδιο με ένα live cd ή το δίσκο σε άλλο σύστημα, αν κάνει το ίδιο, πετάς το δίσκο , αν όχι, πετάς τα windows.

Για το θέμα του backup όπως είπα η φάση είναι "ου μπλέξεις". Ομως, όταν ένα laptop καταλήξει στο μάστορα, το backup πρέπει να είχε φροντιστεί πριν και αυτά τα "θα τα κάνει ο πελάτης" δεν τα καταλαβαίνω καθόλου. Τώρα για να δώσω και μια λύση ανάγκης για περίεργους πελάτες, παίρνεις αρχικά ένα image backup σε φορματ .vhdx και όταν τελειώσεις την <επισκευή> σου, το βάζεις μέσα στο δίσκο ως αρχειο. Οποτε θέλει ο χρήστης κάνει attach το αρχείο μεσω computer management και έχει όλα τα αρχεία του ανέπαφα σαν εικονικό σκληρό δίσκο.
 

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pigeon είπε

Οποτε θέλει ο χρήστης κάνει attach το αρχείο μεσω computer management και έχει όλα τα αρχεία του ανέπαφα σαν εικονικό σκληρό δίσκο.

Πώς κάνεις το attach από το computer management; Εκτός αν εννοείς το disk management.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...