Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 12/10/2018 at 15:56, jim_p said:

Εισαι σιγουρος οτι ειναι 4k? Επισης, h265 δεν νομιζω να ειναι, δεν εχει ο ff καποιο codec για να παιξει h265.

 

On 12/10/2018 at 18:30, pedrojay said:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον @jim_p . 'Εχεις δει στο stream overlay του netflix να πηγαίνει 4k στον firefox; Μήπως κοιτάς την ανάλυση που λέει οτι δέχεται το 4k monitor/tv που φαντάζομαι χρησιμοποιείς; Γιατί είναι διαφορετικά πράγματα,το δεύτερο μπορεί να είναι upscaling.

Sorry guys έχετε δίκιο μπερδεύτηκα εντελώς, Αγγλία που βλέπω από το PC 4k βλέπω από το App του Windows Store εδώ Ελλάδα με FF και μπερδεύτηκα. Τα έκανα μαντάρα με το εκεί-εδώ και το εδώ-εκεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα ωραιο pun που πετυχα πριν λιγο

Αναφορά σε κείμενο

In Windows 10 Update land, nobody can hear you scream
Probably because Microsoft has accidentally disabled your audio

https://www.theregister.co.uk/2018/10/15/in_windows_10_update_land_nobody_can_hear_you_scream/

:devil:

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, j2k said:

Βγηκανε τα rtm 1809?

Δεν βγήκαν ακόμα αλλά αν θες να ρισκάρεις και δεν έχεις κάτι το σημαντικό να χάσεις μπορείς να τα κατεβάσεις και όταν τελειώσεις εγκατάσταση πας κατευθείαν στο Windows Update και κατεβάζεις όλα τα CU fixes. Το εχω περάσει σε 5 pc και ένα laptop μόνο στο laptop αντιμετώπισα ένα χαζό πρόβλημα γιατί έκανα καθαρή εγκατάσταση, μου δημιούργησε 2 users έναν με το email μου και έναν USER έδωσε και στους administrator δικαιώματα αλλά δεν σε άφηνε να το σβήσεις, κατέβασα από το Windows Update ένα CU και εξαφανίστηκε.

Επίσης κάτι άλλο που έγινε σήμερα στο pc που γράφω τώρα, έκανα για κανένα 5ωρο OC δοκιμές και stress tests και πρέπει να έφαγα τουλάχιστον 12 BSOD. Σε μια από αυτές έκανε reboot και μου έβγαλε bsod για το ntkernel.dll δεν υπάρχει κλπ κλπ όπου αυτό παλιό όταν το πάθαινες αν δεν είχες recovery USB ή DVD έπρεπε να κάνεις ξανά καθαρή εγκατάσταση, τον σβήνω τον ξανά ανάβω περιμένοντας ξανά να βγει το ίδιο το οποίο θα με οδηγούσε και στην εγκατάσταση, όμως μου έβγαλε οθόνη ότι κάνει recovery και μετά attempting fixes, κάνει reboot μετά από 20 λεπτά και γύρισε πίσω σε μια κατάσταση πριν πειράξω/αλλάξω κάτι settings ακόμα και σε προγράμματα στις 17 του μήνα το πρωί... σαν να έκανε restore αλλά ότι είχα εγκαταστήσει δεν το αφαίρεσε. Έχει τύχει σε κανέναν; Είναι νέο future;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα παράξενο bug στην έκδοση 1803. Όταν πας στην "προστασία συστήματος" για να απενεργοποιήσεις την αυτόματη δημιουργία restore points, μετά από κάθε update ή εγκατάσταση άλλου λογισμικού ενεργοποιείται ξανά από μόνη της! Επειδή δεν χρειάζομαι τα restore points, μου έχουν σπάσει τα νεύρα ! Ελπίζω στην 1809 να το έχουν διορθώσει αυτό αν και αμφιβάλλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, _Theo_ said:

Υπάρχει ένα παράξενο bug στην έκδοση 1803. Όταν πας στην "προστασία συστήματος" για να απενεργοποιήσεις την αυτόματη δημιουργία restore points, μετά από κάθε update ή εγκατάσταση άλλου λογισμικού ενεργοποιείται ξανά από μόνη της! Επειδή δεν χρειάζομαι τα restore points, μου έχουν σπάσει τα νεύρα ! Ελπίζω στην 1809 να το έχουν διορθώσει αυτό αν και αμφιβάλλω...

Νομίζω δεν έχει αλλάξει κάτι, αν και το είχα πάντα ενεργοποιημένο. Ποτέ κανένα restore point δεν μου δούλεψε όταν τα χρειάστηκα, όλα βγάζανε και βγάζουν fail. Εκτός από αυτό που έγραψα παραπάνω... τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Νομίζω δεν έχει αλλάξει κάτι, αν και το είχα πάντα ενεργοποιημένο. Ποτέ κανένα restore point δεν μου δούλεψε όταν τα χρειάστηκα, όλα βγάζανε και βγάζουν fail. Εκτός από αυτό που έγραψα παραπάνω... τι να πω...

 

 

Και σε εμένα τα ίδια. Γι αυτό και το απενεργοποίησα. Συν του ότι αν και έχω SSD κάνει 100 ώρες να επανέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει να παιξει παρεταιρω με insider με skip ahead και fast ring εχει βγει update με build 18262

Windows 10 [19H1] Build 18262

https://blogs.windows.com/windowsex...ncing-windows-10-insider-preview-build-18262/
επισης επιβεβαιωνω οτι τα κατωθι  βγηκαν  με απεγκατασταση κανονικα οπως αναφερετε !
 
  • 3D Viewer (previously called Mixed Reality Viewer)
  • Calculator
  • Calendar
  • Groove Music
  • Mail
  • Movies & TV
  • Paint 3D
  • Snip & Sketch
  • Sticky Notes
  • Voice Recorder
  • Microsoft Solitaire Collection
  • My Office
  • OneNote
  • Print 3D
  • Skype
  • Tips
  • Weather
 
 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα  , θα προχωρησω σε αγορα Windows 10 Professional key απο το ebay . Σε ολες τις αγγελιες γραφει 32/64 Bit χωρις να εχει επιλογη μεσα στην αγγελια. Τα key ειναι ιδιο και για τις 2 εκδοσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, iCyd said:

Καλημερα  , θα προχωρησω σε αγορα Windows 10 Professional key απο το ebay . Σε ολες τις αγγελιες γραφει 32/64 Bit χωρις να εχει επιλογη μεσα στην αγγελια. Τα key ειναι ιδιο και για τις 2 εκδοσεις?

Το ίδιο είναι, εχω αγοράσει πολλές φορές από ebay για εμένα και άλλους, άλλα αν δεν εμπιστεύεσαι κάποιον πωλητή, τότε αγόρασε από εδώ https://psngames.org/software/windows/microsoft-windows-10-professional

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Το ίδιο είναι, εχω αγοράσει πολλές φορές από ebay για εμένα και άλλους, άλλα αν δεν εμπιστεύεσαι κάποιον πωλητή, τότε αγόρασε από εδώ https://psngames.org/software/windows/microsoft-windows-10-professional

Ευχαριστω πολυ . 

Δεν τιθεται θεμα εμπιστοσυνης απλα νομιζα ειναι διαοφορετικα keys. Θα παρω απο καποιον που εχει πουλησει αρκετα  :P 

https://www.ebay.com/itm/Windows-10-Professional-32-64-Bit-MS-Win-10-Pro-Activation-Key-Product-Code/113186222157?hash=item1a5a6cb04d:g:nZ4AAOSwGt9baE75:rk:7:pf:0

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ultraex2003 είπε
https://blogs.windows.com/windowsex...ncing-windows-10-insider-preview-build-18262/
επισης επιβεβαιωνω οτι τα κατωθι  βγηκαν  με απεγκατασταση κανονικα οπως αναφερετε !

Ωραιο νέο! Μπες αν θες στα services να δεις αν έφυγαν αυτά (ή τουλάχιστον δεν τρέχουν). Ελπίζω να γλιτώσαμε οριστικά.

Contact Data_*****
Sync Host_*****
User Data Access_*****
User Data Storage_*****
Windows Push Notifications User Service_*****

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...