Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 minutes ago, mphxths said:

Ποια σοβαρα θεματα ακριβως ? Το οτι δεν τραβαει το defrag στην ωρα του ειναι σοβαρο θεμα ? Οχι δεν το τραβαει..σε εμενα λεει 24 μερες απο οταν εκανε τελευταια φορα "retrim" τον SSD.
Τσουπ , μολις του τραβηξα χειροκινητα ενα "optimize" .. retrim δηλ . Γουαου , σιγα το σοβαρο θεμα !! Και ειμαι σιγουρος οτι σιγα μην λυσανε και το θεμα με την stand-by memory... ε και ? 

Κάνεις λες και θα σου σκασει σαν βομβα στο πισι σου αυτη η εκδοση...χαλαρωστε λιγο... σιγουρα εχουν προβληματα τα windows αλλα οχι και να γινομαστε ακραιοι. Εχω περασει την 20Η2 απο την πρωτη στιγμη που εγινε διαθεσιμη στο μηχανημα μου , την περασα πανω απο την προηγουμενη , την πειραξα κιολας λιγο να δοκιμασω κατι εργαλεια περι anti-privacy και συνεχιζει μια χαρα ...

Αν δεν θες συχνες αναβαθμισεις και feature updates , υπαρχει και η LTSC και εχεις ησυχο το κεφαλι σου... ή γυρνας στα 7αρια.. ή στα XP .

Ε όχι και ε και με την standby memory, προσωπικά εγώ όταν παίζω ενα παιχνίδι το τελευταίο πράμα που θέλω είναι να έχω stutters επειδή τα Windows κάνουνε banana διαχείρηση της μνήμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ποια σοβαρα θεματα ακριβως ? Το οτι δεν τραβαει το defrag στην ωρα του ειναι σοβαρο θεμα ? Οχι δεν το τραβαει..σε εμενα λεει 24 μερες απο οταν εκανε τελευταια φορα "retrim" τον SSD.
Τσουπ , μολις του τραβηξα χειροκινητα ενα "optimize" .. retrim δηλ . Γουαου , σιγα το σοβαρο θεμα !

Ακριβώς το αντίθετο, έκανε αυτόματα trim, δεν έκανε ποτέ όμως ενημέρωση του date/time (πότε έγινε), με αποτέλεσμα να κάνει συνεχώς trim τους ssd. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο με το defrag δεν υφισταται καν σα θεμα μιας και δε κανει defrag στον ssd. Ουτε συνεχομενο τριμ εκανε. Αυτο που εκανε και κανει ακομη ειναι το boot defragmantation file το οποιο και κανουν ολες οι εκδοσεις. Απο εκει ξεκινησε το θεμα αυτο και παρερμηνευτηκε οτι κανει συνεχεια τριμ............ και μετα κατεληξε defrag. Οτι ναναι δλδ.

Επεξ/σία από logvphys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Devastor είπε

Ε όχι και ε και με την standby memory

ε και , απο την αποψη οτι ολοι εχουν κατεβασει εκεινο το utility που την σβηνει συμφωνα με τις ρυθμισεις που θα βαλει ο καθενας. Κακως υπαρχει τετοιο utility και θα επρεπε το ιδιο λειτουργικο να εχει λυσει το προβλημα του..αλλα αφου υπαρχει..ε και..δεν θα τρελαθω δηλ και δεν θα περασω την νεα εκδοση για αυτον τον λογο. 
 

1 ώρα πριν, htaccess είπε

Ακριβώς το αντίθετο, έκανε αυτόματα trim, δεν έκανε ποτέ όμως ενημέρωση του date/time (πότε έγινε), με αποτέλεσμα να κάνει συνεχώς trim τους ssd.

Tο να μην τους κανει οποτε πρεπει (εβδομαδιαιως) ή να τους κανει συνεχως ειναι δυσλειτουργια οπως και να το δεις. Δεν ξερω τι απο τα δυο κανει. Ή δεν κανει. Αλλα δεν ειναι deal-breaker.

Σε καμμια απο τις δυο περιπτωσεις δεν χαλαει ο SSD. Στην περιπτωση του συνεχους trimming προβλημα ειχαν κατι SSD που ειχαν πρωτοκυκλοφορησει οταν πρωτοβγηκαν αυτοι οι δισκοι. Για αυτο και στις λινουξ διανομες , ειχε προταθει να σταματησει ο κοσμος να ρυθμιζει συνεχες trimming και να το γυρισει σε περιοδικο trimming (εβδομαδιαιο). Aλλα ενας συγχρονος SSD δεν εχει προβλημα με το συνεχες..απλα ειναι περιττο.
Οπως και να χει , ειναι δυσλειτουργια (αν υφισταται ακομα) αλλα δεν θα χασω και τον υπνο μου , ουτε ειναι κατι τοσο τραγικο που θα πω..πωωωω δεν το φτιαξανε ακομα , δεν περναω την νεα εκδοση.
 

1 ώρα πριν, logvphys είπε

δε κανει defrag στον ssd

H λεξη defrag εχει ξεμεινει απο την εποχη των μηχανικων δισκων. Πλεον το utility των windows λεγεται "defragment & optimize" για να καλυψει τις περιπτωσεις υπαρξης μηχανικων και ssd δισκων. Στους ssd κανει optimize (trimming) , στους μηχανικους defrag. Δεν υπαρχει λογος να μπλεκομαστε με τις λεξεις. Το ποσο σωστα δουλευει το trimming δεν ξερω , δεν με καιει και ιδιαιτερα , όποτε το θυμηθω θα το τραβηξω με το χερι να χω το κεφαλι μου ησυχο.
 

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Τι ειναι το LTSC? Βασικα θελω να παίρνω ανβαθμισεις ασφαλειας μονο οχι τα features 

Γοογλαρε και θα βρεις ο,τι πληροφορια θες για το LTSC . Θα κανεις ακριβως αυτο που περιγραφεις. Καλη τυχη στο activation ;)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mphxths said:

ε και , απο την αποψη οτι ολοι εχουν κατεβασει εκεινο το utility που την σβηνει συμφωνα με τις ρυθμισεις που θα βαλει ο καθενας. Κακως υπαρχει τετοιο utility και θα επρεπε το ιδιο λειτουργικο να εχει λυσει το προβλημα του..αλλα αφου υπαρχει..ε και..δεν θα τρελαθω δηλ και δεν θα περασω την νεα εκδοση για αυτον τον λογο.

Όλες μα όλες οι εκδόσεις τον Windows το έχουνε το θέμα αυτό και για τον λόγο που είπες (επειδή η ίδια η Microsoft δεν θα το φτιάξει) υπάρχει αυτό το πρόγραμμα.

Σίγουρα η MS έπρεπε να το φτιάξει αλλά επειδή γνωρίζει οτι υπάρχει το Islc δεν το βλέπω να το φτιάχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Devastor είπε

Όλες μα όλες οι εκδόσεις τον Windows το έχουνε το θέμα αυτό και για τον λόγο που είπες (επειδή η ίδια η Microsoft δεν θα το φτιάξει) υπάρχει αυτό το πρόγραμμα.

Σίγουρα η MS έπρεπε να το φτιάξει αλλά επειδή γνωρίζει οτι υπάρχει το Islc δεν το βλέπω να το φτιάχνει

Δεν μπορω να το ξερω αυτο. Οτι δηλ δεν το φτιαχνει επειδη σου λεει δεν πειραζει θα κατεβασουν το utility. Αν ημουν microsoft 1ον θα καταλαβαινα οτι υπαρχει προβλημα μιας και βγηκε αυτο το utility και 2ον ποσο δυσκολο θα ειναι για εναν τετοιον κολοσσο να το φτιαξει ? 
Δεν ξερω τι σκεφτονται εκει περα και τι προθεσεις εχουν. Η ουσια των οσων γραφω ειναι οτι καποιοι κανουν σαν υστερικοι με καθε νεο feature update που βγαινει , λες και θα τους φορμαρει το πισι και θα τους καψει το μηχανημα. Καπου αραχτε δηλ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mphxths είπε

Tο να μην τους κανει οποτε πρεπει (εβδομαδιαιως) ή να τους κανει συνεχως ειναι δυσλειτουργια οπως και να το δεις. Δεν ξερω τι απο τα δυο κανει. Ή δεν κανει. Αλλα δεν ειναι deal-breaker.

Σε καμμια απο τις δυο περιπτωσεις δεν χαλαει ο SSD. Στην περιπτωση του συνεχους trimming προβλημα ειχαν κατι SSD που ειχαν πρωτοκυκλοφορησει οταν πρωτοβγηκαν αυτοι οι δισκοι. Για αυτο και στις λινουξ διανομες , ειχε προταθει να σταματησει ο κοσμος να ρυθμιζει συνεχες trimming και να το γυρισει σε περιοδικο trimming (εβδομαδιαιο). Aλλα ενας συγχρονος SSD δεν εχει προβλημα με το συνεχες..απλα ειναι περιττο.
Οπως και να χει , ειναι δυσλειτουργια (αν υφισταται ακομα) αλλα δεν θα χασω και τον υπνο μου , ουτε ειναι κατι τοσο τραγικο που θα πω..πωωωω δεν το φτιαξανε ακομα , δεν περναω την νεα εκδοση.

 Και πολύ σωστά πράττεις. :)

Για την "ιστορία" και μόνο, διαβάζω ό,τι το διόρθωσαν με την ενημέρωση (KB4571756, or Build 19041.508)

https://www.techradar.com/news/windows-10-update-fixes-annoying-ssd-drive-issue

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@htaccess Στο αρθρο λεει "Windows 10 is designed to defrag and optimize an SSD once a month" . Το default ειναι το "weekly". Μπορει να το ρυθμισεις daily ή monthly. Μηπως νομιζαν οτι το εχουν ρυθμισει για μια φορα τον μηνα , αυτο εκανε το default δηλ μια φορα την εβδομαδα και νομιζαν οτι δυσλειτουργει ? :)
Εδω παντως δεν αναφερει κατι για το defrag/optimize , και κατι τετοιο πιστευω θα το διαφημιζαν αρκετα.

Οπως και να χει , πολυ ασχοληθηκαμε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

@htaccess Στο αρθρο λεει "Windows 10 is designed to defrag and optimize an SSD once a month" . Το default ειναι το "weekly". Μπορει να το ρυθμισεις daily ή monthly. Μηπως νομιζαν οτι το εχουν ρυθμισει για μια φορα τον μηνα , αυτο εκανε το default δηλ μια φορα την εβδομαδα και νομιζαν οτι δυσλειτουργει ? :)
Εδω παντως δεν αναφερει κατι για το defrag/optimize , και κατι τετοιο πιστευω θα το διαφημιζαν αρκετα.

the optimization tool was failing to record the last time a drive had been defragged.

Συνεπώς λειτουργούσε σε κάθε reboot.

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οπως και να χει , πολυ ασχοληθηκαμε :) 

+1

Πάμε παρακάτω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eν τελη την εκανα χωρις clean install γιατι με επριξε, μεχρι στιγμης ολα καλα.. αυτο το νεο feature τι ακριβως κανει, εχει αισθητα αποτελεσματα στο gaming?

gdgd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgosmcmc είπε

Eν τελη την εκανα χωρις clean install γιατι με επριξε, μεχρι στιγμης ολα καλα.. αυτο το νεο feature τι ακριβως κανει, εχει αισθητα αποτελεσματα στο gaming?

gdgd.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας

Μετά από καιρό και αφού έχουν σπάσει τα νεύρα μου εδώ και καιρό με την αναβάθμιση σε 1903 από 1803 έχω 3 ημέρες που το παλεύω και ψάχνω λύσεις και πάντα βγάζει σφάλμα μετά από πολλές ώρες...ψάξιμο σε site Κια forum....τελικά δεν έχω βγάλει άκρη....θα παρακαλούσα για την βοήθεια σας...μήπως και δω άσπρη μέρα...Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

Καλημέρα σας

Μετά από καιρό και αφού έχουν σπάσει τα νεύρα μου εδώ και καιρό με την αναβάθμιση σε 1903 από 1803 έχω 3 ημέρες που το παλεύω και ψάχνω λύσεις και πάντα βγάζει σφάλμα μετά από πολλές ώρες...ψάξιμο σε site Κια forum....τελικά δεν έχω βγάλει άκρη....θα παρακαλούσα για την βοήθεια σας...μήπως και δω άσπρη μέρα...Ευχαριστώ

Δώσε μας παραπάνω στοιχεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, prigipa_m είπε

Δώσε μας παραπάνω στοιχεία....

Windows Home 10

Εκδοση 1803

Δομή Λειτουργικού Συστήματος 17134.1304

Επεξεργαστής Τεχνολογίας 64 bit (x64)

Τι άλλο χρειάζεται;

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...