Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, imarobot είπε

Πως σας φαίνονται τα 10X; Προσωπικά μου αρέσει αρκετά η απλότητα τους και ανυπομονώ να δω τι στοιχεία θα μεταφερθούν στα 10.

https://www.youtube.com/watch?v=EPirgHua2sE&t=51s

Για μένα κακό ότι το search σου βγάζει web results πρώτα. Το taskbar, αν είδα καλά, δεν έχει κάποιο τρόπο να δεις ότι είναι ανοικτό κάποιο minimized app. Το action center μου θυμίζει android (μάλλον καλό) αν και στα windows τα notifications τις περισσότερες φορές δεν κάνουν κάτι. To files πέταμα απλά :) . Για ένα low budget pc/tablet ίσως οκ αλλά γιατί να μην πας σε android?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, apostolos22 είπε

Για μένα κακό ότι το search σου βγάζει web results πρώτα. Το taskbar, αν είδα καλά, δεν έχει κάποιο τρόπο να δεις ότι είναι ανοικτό κάποιο minimized app. Το action center μου θυμίζει android (μάλλον καλό) αν και στα windows τα notifications τις περισσότερες φορές δεν κάνουν κάτι. To files πέταμα απλά :) . Για ένα low budget pc/tablet ίσως οκ αλλά γιατί να μην πας σε android?

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ελπίζω να προστεθούν μελλοντικά κάποιες απαραίτητες λειτουργίες/δυνατότητες. Στόχος της Microsoft είναι κυρίως ο εκπαιδευτικός τομέας στην Αμερική καθώς εκεί το chrome os  παίζει μπάλα μόνο του. 

Υπήρξαν και αναφορές ότι εξετάζεται το γεγονός να είναι δυνατή η εγκατάσταση android εφαρμογών μέσα από το store. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@skiabox Θεωρω τυχερο τον εαυτο μου που εζησα αυτες τις εποχες , αν και δεν χρησιμοποιησα στο δικο μου πισι τοτε windows , παρα μονο οταν πηρα 486dx στο πανεπιστημιο και ειχα την πρωτη επαφη με τα windows 95 ( και τα 3.1 στα εργαστηρια). Μεχρι τοτε ειχε πηξει το $#%@ μου στο DOS :)

Hyundai Super 16V 8088 4.77MHz/Turbo -> 10MHz , 640KB RAM , 2x floppies 5.25 360kb , δισκος 20mb (μπηκε μετα σαν αναβαθμιση) , πρασινη οθονη cga , σειριακο ποντικι οπως του βιντεο και τρελο DOS 6.22.

Αμα δεν ζησεις την εξελιξη των Η/Υ απο τοτε , απο την αρχη της , δεν μπορεις να καταλαβεις και σεβαστεις το που βρισκομαστε σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mphxths είπε

@skiabox Θεωρω τυχερο τον εαυτο μου που εζησα αυτες τις εποχες , αν και δεν χρησιμοποιησα στο δικο μου πισι τοτε windows , παρα μονο οταν πηρα 486dx στο πανεπιστημιο και ειχα την πρωτη επαφη με τα windows 95 ( και τα 3.1 στα εργαστηρια). Μεχρι τοτε ειχε πηξει το $#%@ μου στο DOS :)

Hyundai Super 16V 8088 4.77MHz/Turbo -> 10MHz , 640KB RAM , 2x floppies 5.25 360kb , δισκος 20mb (μπηκε μετα σαν αναβαθμιση) , πρασινη οθονη cga , σειριακο ποντικι οπως του βιντεο και τρελο DOS 6.22.

Αμα δεν ζησεις την εξελιξη των Η/Υ απο τοτε , απο την αρχη της , δεν μπορεις να καταλαβεις και σεβαστεις το που βρισκομαστε σημερα...

Για αυτό ξεκίνησα να βλέπω το halt and catch fire!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Για αυτό ξεκίνησα να βλέπω το halt and catch fire!

Δες την ταινια pixels , οι παλιοι θα νοιωσουν μια νοσταλγια , οπως και την σειρα IT crowd που αν και δεν διαδραματιζεται τοοοσο πισω..εχει την πλακα της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Δες την ταινια pixels , οι παλιοι θα νοιωσουν μια νοσταλγια , οπως και την σειρα IT crowd που αν και δεν διαδραματιζεται τοοοσο πισω..εχει την πλακα της...

Δεν τις είχα υπόψην μου.
Θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/12/2020 στις 9:42 ΜΜ, giorgosmcmc είπε

Τωρα μου πεταξε αυτο, δυστηχως τα εχουνε παιξει τελειως τα windows μετα το τελευταιο update, εντελως αποτυχια τα 10αρια, πανωλεθρία.

20201212_214115.jpg

Ρε παιδια τοσες ημερες περασανε απο τοτε εκανα παυση ενημερωσεων εκανα εκ νεου ενημερωση και παλι δεν αντικατασταθηκε αυτη η ρημαδα η ενημερωση απο τη καινουρια, γιατι μου τη βγαζει ακομα και γινεται συνεχεια το ιδιο προβλημα με αυτα τα σαπιο windows που μπλεξαμε. Ποτε θα το διορθωσουν οι ανικανοι εκει στη m$?

Γνωριζετε καποιο fix, εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Τα windows ειναι original φυσικα.

τρτρτρ.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, giorgosmcmc said:

Ρε παιδια τοσες ημερες περασανε απο τοτε εκανα παυση ενημερωσεων εκανα εκ νεου ενημερωση και παλι δεν αντικατασταθηκε αυτη η ρημαδα η ενημερωση απο τη καινουρια, γιατι μου τη βγαζει ακομα και γινεται συνεχεια το ιδιο προβλημα με αυτα τα σαπιο windows που μπλεξαμε. Ποτε θα το διορθωσουν οι ανικανοι εκει στη m$?

Γνωριζετε καποιο fix, εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Τα windows ειναι original φυσικα.

τρτρτρ.png

Στην προσπάθειά τους να τα διορθώσουν, δημιούργησαν άλλα προβλήματα .

KB4598242 και KB4598229 προσοχή προβλήματα > https://iguru.gr/2021/01/19/kb4598242-kai-kb4598229-prosochi-provlimata/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TIL, με ενα μηνα καθυστερηση, πως η 21h1 δεν θα ειναι major release αλλα ενημερωση που θα μπει με enablement package στην 20h2, οπως ακριβως μπηκε η 20h2 στην 2004. 
https://winaero.com/windows-10-21h1-for-desktop-will-be-build-19043/

Μαλλον εχουν πολλη δουλεια εκει στην ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Devastor είπε

Άλλη μια τρομερή επιτυχία της Microsoft 

DirectX End-User Runtime Web Installer no longer available for download : techsupport (reddit.com)

Αυτό νομίζω χρειαζόταν επί εποχές Directx9, αν έχεις από Windows 8 και άνω δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά όπως και να έχει, νά'ναι καλά το filehippo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gokuthelegend said:

Αυτό νομίζω χρειαζόταν επί εποχές Directx9, αν έχεις από Windows 8 και άνω δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά όπως και να έχει, νά'ναι καλά το filehippo.

Πολλά παιχνίδια και εφαρμογές (Όπως το On-screen display) στο MSI Afterburner το χρειάζονται για να δουλέψουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Devastor είπε

Πολλά παιχνίδια και εφαρμογές (Όπως το On-screen display) στο MSI Afterburner το χρειάζονται για να δουλέψουνε

Σωστός, είχα ξεχάσει ότι υπάρχουν ακόμη εφαρμογές που έχρησιμοποιούν ακόμη directx9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Devastor είπε

Άλλη μια τρομερή επιτυχία της Microsoft 

DirectX End-User Runtime Web Installer no longer available for download : techsupport (reddit.com)

Ειναι επειδη το setup του εινια signed με sha1 και η ms δεν θελει να χρησιμοποιει πλεον ο κοσμος sha1 signed stuff, γιαυτο το εβγαλε απο το download center.
https://techcommunity.microsoft.com/t5/windows-it-pro-blog/sha-1-windows-content-to-be-retired-august-3-2020/ba-p/1544373

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...