Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Ακομα δε φτιαξανε οι μ@##@ες τα cumulative updates ασφαλειας δοκιμασα και χειροκινητα να εγκαταστησω του φεβρουαριου και του μαρτιου και παλι απετυχε και μου εκανε rollback, μου επανεκινει μονο του καθε λιγες μερες το pc κανα 10λεπτο για να μου κανει στο τελος rollback, πως γινεται να τα κλεισω εντελως τα update με τους ξεφτιλες τους νουμπαδες της m$ που μπλεξαμε, δοκιαμσα απο τα services αλλα παλι μετα απο επανεκινηση μου ανοιξαν κανονικα και μου εκανε update, εχει καποιος καποια λυση???

159543965_772206850344573_8816713108406655103_n.jpg

ffrr.png

Βλέπω σου κάνει για την 2004 έκδοση ενημέρωση. Μπορεί να γίνεται αυτό γιατί έχεις παλιά έκδοση των windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Απορω πραγματικα τι κανετε με τα μηχανηματα σας . Ποτε δεν ειχα προβλημα με update...
Το εν λογω ΚΒ4601319 βλεπω ειναι περασμενο απο τις 11/2. Χθες περασε το ΚΒ5000802 και η εκδοση εχει φτασει πλεον στην 19042.867.

Ουτε χειροκινητα να ασχοληθω , ουτε τιποτα.. όποτε βγαλει , εβγαλε και το περναει μονο του... δεν ασχολουμαι καν .

αυτο ειναι και το προβλημα σε αλλους συνδυασμούς hw τα κανει σε αλλους οχι 
τεσπα εγω εχω κάποια error στο event viewer το εψαξα λιγο κανω καποιες αλλαγές στο device manager πρώτο freeze και restart οπότε αστο μπορεί να φτιαξει μονο του  :lol:

παντως 7χρονια+ ειναι εξω τα win10 μπουρδελο ειναι ακόμα μαλλον δεν τους ενδιαφερει να τα στρώσουν οποιος θελει σταθερότητα επιδόσεις linux και ξεχνάει τα περισσότερα παιχνίδια ( μέχρι να στρώσει kvm)

Επεξ/σία από Aris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, lefstef είπε

Βλέπω σου κάνει για την 2004 έκδοση ενημέρωση. Μπορεί να γίνεται αυτό γιατί έχεις παλιά έκδοση των windows 

Ναι αλλα δεν θελω να τη κανω update τη καινουρια εκδοση “20H2” γιατι αναφερανε πολλα ατομα για ασταθεια και θεματα... τα εφτιαξαν τωρα?

Η εκδοση που εχω τωρα ειναι η παρακατω μηπως γι αυτο εχω θεμα?

efefe.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

γιατι αναφερανε πολλα ατομα για ασταθεια και θεματα... τα εφτιαξαν τωρα?

Yπαρχουν εκατομμυρια windows χρηστες , με εκατομμυρια διαφορετικα hardware configurations. Τα μισα προβληματα που προκυπτουν ειναι επειδη εχουν κανει το μηχανημα τους κωλο. Δεν λεω οτι δεν προκυπτουν προβληματα απο τα ιδια τα updates , κατα καιρους , αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Εγω που εχω περασει τα παντα ολα απο updates/feature updates κλπ , δεν ειχα κανενα προβλημα χοντρο μεχρι τωρα. Βασικα κανενα προβλημα γενικως τωρα που το σκεφτομαι.
Απο την αλλη αν θες να παραμεινεις στην 2004 εκδοση , πρεπει να "ανεβεις" λιγο διοτι οπως λεει εδω , το εν λογω update , θελει 2004-OS Build 19041.804.
Γνωμη μου περνα το 20Η2 να μην εχεις θεματα με τα updates , εκτος και αν εχεις βασιμες υποψιες οτι στο μηχανημα σου θα υπαρξει προβλημα με το 20Η2. Ασε τι ακουσες και σου ειπαν και εμαθες και ειδες... ;)
 

6 ώρες πριν, Aris_ είπε

παντως 7χρονια+ ειναι εξω τα win10 μπουρδελο ειναι ακόμα μαλλον δεν τους ενδιαφερει να τα στρώσουν οποιος θελει σταθερότητα επιδόσεις linux και ξεχνάει τα περισσότερα παιχνίδια ( μέχρι να στρώσει kvm)

Ανοιγεις μεγαλο θεμα. Μιλαμε για ενα λειτουργικο που πρεπει να "παιξει" σε απειρα διαφορετικα hardware configurations + εγκατεστημενα προγραμματα. Και ετσι που λειτουργει , παλι καλα να λεμε :) Οτι εχει τα προβληματακια του και οτι κανει τις μαλακιτσες του κατα διαστηματα , ειναι γεγονος παντως.
Για το λινουξ , δεν ειναι μονο θεμα παιχνιδιων που πρεπει να ξεχασεις , αλλα και πολλα προγραμματα που δεν κυκλοφορουν σε λινουξ , οπως και πολλες ανεσεις σε θεματα διαθεσιμων εργαλειων. Θα μου πεις οκ αν ανεβει το λινουξ θα φτιαξουν και οι εταιριες λογισμικο για αυτο. Αλλα πως θα ανεβει το λινουξ χωρις αυτο το λογισμικο ωστε να τραβηξει κοσμο ? Φαυλος κυκλος μην το ψαχνεις.
Τελος να πω , αυτο που λεω συνεχεια.. το λινουξ δεν ειναι προγραμματακι ή παιχνιδι , που το εβαλες και ενταξει ρε αδελφε θα το μαθουμε κουτσα στραβα. Θελει διαβασμα , ενασχοληση , πειραματισμο για να το καταλαβει καποιος εις βαθος και να κανει την δουλεια του.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Ναι αλλα δεν θελω να τη κανω update τη καινουρια εκδοση “20H2” γιατι αναφερανε πολλα ατομα για ασταθεια και θεματα... τα εφτιαξαν τωρα?

Η εκδοση που εχω τωρα ειναι η παρακατω μηπως γι αυτο εχω θεμα?

efefe.png

Πολύ πιθανόν, για να ξέρουμε όμως θα πρέπει να έχουμε μαντικές ικανότητες. Αν έχεις πρόβλημα τώρα δεν χάνεις κάτι, ίσα ίσα μπορεί να φτιάξουν. Εμένα με την τελευταία ενημέρωση δουλεύει πάντως μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δουλειά είχαμε πρόβλημα με το ΚΒ5000802 update.

Με το που πέρασε, οι Dymo εκτυπωτές μας σταμάτησαν να τυπώνουν (εκτύπωναν κενές ετικέτες για την ακρίβεια).

Το αφαίρεσα χειροκίνητα και όλα οκ!

Έγινε σε 20 pc, επικράτησε πανικός!

Λετε να ξανακατέβει αυτόματα σε ανύποπτο χρόνο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Da_rudakos είπε

Λετε να ξανακατέβει αυτόματα σε ανύποπτο χρόνο;

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο, μπορει να εχει ξανακατεβει ηδη αν αφηνετε ανοιχτα τα pc's.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gogotsa είπε

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο, μπορει να εχει ξανακατεβει ηδη αν αφηνετε ανοιχτα τα pc's.

Γίνεται να εξαιρεθεί κάπως το συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δλδ ανδε κανω καθολου update και τα απενεργοποιησω απ το registry εντελως θα εχω προβλημα με ιους και malware και ας εχω αγορασμενο internet security να τρεχει realtime 24/7? Ρωταω γιατι κανω αρκετα συχνα συναλλαγες μεσω τραπεζης και paypal απο το pc μου.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maarinos είπε

Με την 10.0.19042.867 έχω επιλέξει dark theme άλλα στα αποτελέσματα αναζήτησης έχει άσπρο χρώμα, πως το κάνω να είναι μαύρο??

Εδω διαβαζω οτι ερχεται σε μελλοντικη εκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και όλες, 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα windows 10 S. Πήρα ένα λάπτοπ που (κακώς) δεν πρόσεξα ότι έχει προεγκατεστημένα τα Windows 10S. Εννοείται ότι τα μετέτρεψα σε 10 Home κατευθείαν αλλά κάπου διάβασα ότι από τη μία με την μετατροπή θα είναι πιο αργός ο υπολογιστής (δε θα με έψηνε αλλά τι να κάνω) και δεύτερον τα 10S είναι συγχρονισμένα με το OneDrive και οτιδήποτε κάνεις σώζεται εκεί, κάτι που επίσης δε θα με έψηνε. Για το λόγο αυτό έκανα uninstall το OneDrive από το λάπτοπ. Χρειάζεται να κάνω εκτός αυτού και με κάποιο τρόπο unsync? Δεν υπάρχει το app πλέον όταν το ψάχνω στην μπάρα αναζήτησης ή στα προγράμματα, αλλά έχει κάποια αρχεία setup και cache όταν κάνω αναζήτηση, με ημερομηνία των αρχείων πολύ παλιότερη απ' όταν αγόρασα (καινούργιο) το λάπτοπ. 

Καμία ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dwarman5 είπε

Καλησπέρα σε όλους και όλες, 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα windows 10 S. Πήρα ένα λάπτοπ που (κακώς) δεν πρόσεξα ότι έχει προεγκατεστημένα τα Windows 10S. Εννοείται ότι τα μετέτρεψα σε 10 Home κατευθείαν αλλά κάπου διάβασα ότι από τη μία με την μετατροπή θα είναι πιο αργός ο υπολογιστής (δε θα με έψηνε αλλά τι να κάνω) και δεύτερον τα 10S είναι συγχρονισμένα με το OneDrive και οτιδήποτε κάνεις σώζεται εκεί, κάτι που επίσης δε θα με έψηνε. Για το λόγο αυτό έκανα uninstall το OneDrive από το λάπτοπ. Χρειάζεται να κάνω εκτός αυτού και με κάποιο τρόπο unsync? Δεν υπάρχει το app πλέον όταν το ψάχνω στην μπάρα αναζήτησης ή στα προγράμματα, αλλά έχει κάποια αρχεία setup και cache όταν κάνω αναζήτηση, με ημερομηνία των αρχείων πολύ παλιότερη απ' όταν αγόρασα (καινούργιο) το λάπτοπ. 

Καμία ιδέα; 

Όταν λες τα μετέτρεψες σε 10 Home τι εννοείς; Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έκανες format οπότε η λύση είναι απλή. Κάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγχρονισμος με το onedrive υπαρχει οχι επειδη εισαι/ησουν σε 10S αλλα επειδη για να σε βγαλει η ms απο τη σαπιλα των 10s απαιτει ms account, το οποιο συνεπαγεται προσβαση στο onedrive απο τη στιγμη που θα βαλεις τα στοιχεια σου εκει περα.

In other news...
Με αφορμη αυτο εδω, που περασε στα ψιλα πριν 2 βδομαδες που βγηκε η ανακοινωση για ενημερωση του chromium καθε 4 εβδομαδες
[QUOTE]Additionally, we will add a new Extended Stable option, with milestone updates every 8 weeks. Extended Stable will be available to enterprise administrators and Chromium embedders who need additional time to manage updates. Security updates on Extended Stable will be released every two weeks to fix important issues, but those updates won’t contain new features or all security fixes that the 4 week option will receive. [/QUOTE]
η ms βρηκε την ευκαιρια για extended stable (μα και το ιδιο ονομα) για τον edge.

Microsoft to add new 'Extended Stable' Edge option, updating every eight weeks
https://www.zdnet.com/article/microsoft-to-add-new-extended-stable-edge-option-updating-every-eight-weeks/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Όταν λες τα μετέτρεψες σε 10 Home τι εννοείς; Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έκανες format οπότε η λύση είναι απλή. Κάνε.

Μέσω του Microsoft Store, έχει να κάνεις λήψη την αναβάθμιση σε 10 Home. Το format πώς θα εξυπηρετήσει; Απλά κάνοντας uninstall το OneDrive δεν ξεμπερδεύεουμε με το συγκεκριμένο θέμα;

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Ο συγχρονισμος με το onedrive υπαρχει οχι επειδη εισαι/ησουν σε 10S αλλα επειδη για να σε βγαλει η ms απο τη σαπιλα των 10s απαιτει ms account, το οποιο συνεπαγεται προσβαση στο onedrive απο τη στιγμη που θα βαλεις τα στοιχεια σου εκει περα.

Νομίζω καταλαβαίνω τι λες, μιας και γίνεται από το Microft Store το να βγεις από το S Mode, παρόλα αυτά δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μην είναι αυτό το λάπτοπ sync με το OneDrive; Αυτά που έκανα είχαν κάποιο νόημα (όπως η διαγραφή του προγράμματος δλδ); Ή από τη στιγμή που έκανα το MS account "κουβαλάω" και το OneDrive και το συγχρονισμό του στη συσκευή;

Σόρρυ που ρωτάω ίσως προφανή πράγματα αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...