Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κανεις φορματ γλυτωνεις απο την προεγκατεστημενη σαβουρα που ειχε ο κατασκευαστης του λαπτοπ, μπορεις να χρησιμοποιησεις local λογαριασμο και οχι ms account και φυσικα εισαι με κανονικα w10 και οχι με w10s.

Αν το προβλημα σου ειναι το onedrive μονο, εφοσον το απεγκατεστησες δεν θα συγχρονιζει τιποτα. Βεβαια, ποτε δεν ξερεις ποτε η ms θα στο ξαναβαλει με καποιο μελλοντικο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστώ πολύ, νομίζω κατάλαβα. Κάνοντας φορμάτ στο λάπτοπ γλιτώνω απ' όλα αυτά αυτά μαζί (και από το OneDrive). Απλά μιας και είμαι άσχετος, εφόσον έχω προεγκατεστημένα τα S και έκανα λήψη των Home, κάνοντας φορμάτ διαγράφονται τα πάντα; Μαζί και τα Windows; Κι αν ναι πως θα περαστούν τα windows 10home; Γίνεται αυτόματα ή πρέπει να αγοράσω τα windows; Και πως θα διασφαλίσω ότι θα έχω local λογαριασμό και όχι ms; 

 

Σόρρυ για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλά τώρα το πήρα το λάπτοπ, είμαι λίγο άσχετος με όλα αυτά και έχω μια ταλαιπωρία με τα S χωρίς προηγούμενο. Απλά θέλω να ξεμπερδεύω να μπορώ να τρέξω το καινούργιο κατά τ' αλλά λάπτοπ όμορφα κι ωραία σαν να το είχα πάρει με home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ανοίγεις λογαριασμό στην MS, σου δίνει τσάμπα χώρο στο cloud της.
Το OneDrive είναι μια εφαρμογή της MS για να χρησιμοποιείς τον χώρο αυτόν.
Ωστόσο, μπορείς να το απεγκαταστήσεις (ή να το ξαναβάλεις μετά).

Ο χώρος θα εξακολουθεί να είναι δικός σου.
Μπορείς να τον εκμεταλλευτείς με κάποιον άλλον τρόπο.
Π.χ., υπάρχουν κάποια utilities που κάνουν το cloud να φαίνεται σαν ένας τοπικός δίσκος, 
όπως και τους άλλους που έχει το laptop, και να αποθηκεύεις εκεί πράγματα κατά τον συνήθη τρόπο.
Χωρίς συγχρονισμούς και άλλα τέτοια ματζούνια.
Εγώ έτσι το έχω κάνει - και είναι πολύ βολικό (ένας extra δίσκος με πρόσβαση από παντού).

Ο τοπικός λογαριασμός γίνεται αυτόματα αν κατά την εγκατάσταση των Win ΔΕΝ είσαι συνδεδεμένος στο internet.
Όμως χωρίς λογαριασμό στην MS δεν θα  έχεις αυτό το cloud που δίνει τσάμπα.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

 

Ο χώρος θα εξακολουθεί να είναι δικός σου.
Μπορείς να τον εκμεταλλευτείς με κάποιον άλλον τρόπο.
Π.χ., υπάρχουν κάποια utilities που κάνουν το cloud να φαίνεται σαν ένας τοπικός δίσκος, 
όπως και τους άλλους που έχει το laptop, και να αποθηκεύεις εκεί πράγματα κατά τον συνήθη τρόπο.
Χωρίς συγχρονισμούς και άλλα τέτοια ματζούνια.
Εγώ έτσι το έχω κάνει - και είναι πολύ βολικό (ένας extra δίσκος με πρόσβαση από παντoύ.

-

Καλησπέρα. Μπορείς να πείς πώς γίνεται αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ χρησιμοποιώ το AirLiveDrive.

https://www.airlivedrive.com/en/

Τρέχεις το προγραμματάκι, εισάγεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου (username & password) 
για τον cloud provider που έχεις - και τέλος.
Το χειρίζεσαι πλέον όπως τους υπόλοιπους δίσκους.
Ομοίως, για κάθε gmail που έχεις, έχεις τσάμπα και 15 GB Googledrive από αυτό, 
με τον ίδιο τρόπο (username & password του gmail).

Το utility προφανώς πρέπει να είναι εγκατεστημένο σε κάθε μηχάνημα όπου θέλεις να κάνεις το cloud έτσι.
Υπάρχουν κι άλλα παρόμοια utilities, με διάφορες δυνατότητες και ρυθμίσεις. 
Εμένα με βόλεψε μια χαρά το συγκεκριμένο...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Όταν ανοίγεις λογαριασμό στην MS, σου δίνει τσάμπα χώρο στο cloud της.
Το OneDrive είναι μια εφαρμογή της MS για να χρησιμοποιείς τον χώρο αυτόν.
Ωστόσο, μπορείς να το απεγκαταστήσεις (ή να το ξαναβάλεις μετά).

Ο χώρος θα εξακολουθεί να είναι δικός σου.
Μπορείς να τον εκμεταλλευτείς με κάποιον άλλον τρόπο.
Π.χ., υπάρχουν κάποια utilities που κάνουν το cloud να φαίνεται σαν ένας τοπικός δίσκος, 
όπως και τους άλλους που έχει το laptop, και να αποθηκεύεις εκεί πράγματα κατά τον συνήθη τρόπο.
Χωρίς συγχρονισμούς και άλλα τέτοια ματζούνια.
Εγώ έτσι το έχω κάνει - και είναι πολύ βολικό (ένας extra δίσκος με πρόσβαση από παντού).

Ο τοπικός λογαριασμός γίνεται αυτόματα αν κατά την εγκατάσταση των Win ΔΕΝ είσαι συνδεδεμένος στο internet.
Όμως χωρίς λογαριασμό στην MS δεν θα  έχεις αυτό το cloud που δίνει τσάμπα.

-

Σε ευχαριστώ! Αν παρόλα αυτά θέλω να κάνω φορμάτ, κι επειδή πήγα από Windows 10 S σε Home, θα εγκατασταθούν αυτόματα τα Home; Δεν χρειάζεται να κατεβάσω τπτ iso κλπ σε στικάκι; Δεν την ξέρω καλά τη διαδικασία για αυτό ρωτάω. Επίσης θα πρέπει να μην είμαι στο ίντερνετ ώστε να γίνει local account όπως μου είπατε; 

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί έχω φτάσει ως και το σημείο να σκέφτομαι να επιστρέψω ή να να πουλήσω το λάπτοπ και να πάρω κάτι άλλο, αλλά είναι κρίμα γιατί κατά τ αλλά είναι καλό. Απλά θέλω να ξεμπερδεύω με τα S και το OneDrive και θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με τα βήματα για να κάνω το φορμάτ σωστά (δεν με ενδιαφέρει να κάνω ιδιαίτερα Μπακαπ σε drivers γιατί το λάπτοπ το έχω μια βδομάδα). Όποιος μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος (έχω δει κάποια tutorials,απλά δε θέλω να κλειδωθώ έξω από τα windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εγώ είμαι έμπειρος σ' αυτά, και δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά.
Πάντως δεν είναι αυτός λόγος να πουλήσεις το μηχάνημα.
Ίσως το καλύτερο είναι να πάρεις ένα κλειδί, να περάσεις τα Win με φορματ και τέρμα.
Ή να το δώσεις σε έναν τεχνικό να σου το κάνει.
Aς μιλήσουν άλλοι επ' αυτού, που ξέρουν καλά τις διαδικασίες.


Πάντως αν τυχόν πάρεις Windows, πάρε τα Pro, όχι τα Home.
Έχουν επιπλέον δυνατότητες που μπορεί αργότερα να σου φανούν χρήσιμες.
Κυρίως είναι η group policy και το ενσωματωμένο sandbox.

Κι εκεί θα υπάρχουν σαβούρες βέβαια αλλά θα είναι καλύτερα τα πράγματα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανω clean install τα windows 10 απο την αρχη και επειδη δε βρισκω τους drivers της μητρικης μου Z-170-A γιατι αν και ανηκουστο τους κατηργησαν απ το site της asus και δεν υπαρχουν πουθενα (!) τωρα επειδη εχω μεινει χωρις drivers υπαρχει πιθανοτητα να κατεβουν αυτοματα μεσω windows update ή πεταω τη μητρικη γιατι χωρις drivers δεν θα δουλευει τιποτα σωστα?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γράφετε ρε παιδιά; Τι να ξεμπερδεψεις με τα S; Αφού τα ξεκλείδωσες και έγιναν Home. Αγορά κλειδιού λέει ο άλλος για κάτι που είναι ήδη αγορασμένο. Να πουληθεί το μηχάνημα επειδή έχει OneDrive, κάτι που υπάρχει δηλαδή σε κάθε εγκατάσταση Windows. 

 

Κάνε disable το OneDrive αν δεν το χρειάζεσαι και είσαι μια χαρά. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Κανω clean install τα windows 10 απο την αρχη και επειδη δε βρισκω τους drivers της μητρικης μου Z-170-A γιατι αν και ανηκουστο τους κατηργησαν απ το site της asus και δεν υπαρχουν πουθενα (!) τωρα επειδη εχω μεινει χωρις drivers υπαρχει πιθανοτητα να κατεβουν αυτοματα μεσω windows update ή πεταω τη μητρικη γιατι χωρις drivers δεν θα δουλευει τιποτα σωστα?

Κανε εγκατασταση και ασε τα windows να βαλουν οσους drivers δινει το windows update. Βεβαια, για να δουλεψει το windows update θα χρειαστει να εισαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ, αρα να δουλευει εξαρχης η καρτα δικτυου της μητρικης...

---edit
Αυτοι εδω δεν ειναι?
https://www.asus.com/supportonly/Z170-A/HelpDesk_Download
 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jim_p είπε

Κανε εγκατασταση και ασε τα windows να βαλουν οσους drivers δινει το windows update. Βεβαια, για να δουλεψει το windows update θα χρειαστει να εισαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ, αρα να δουλευει εξαρχης η καρτα δικτυου της μητρικης...

---edit
Αυτοι εδω δεν ειναι?
https://www.asus.com/supportonly/Z170-A/HelpDesk_Download
 

Αδερφε πως στο καλο το βρηκες? Εγω σε αυτο το link προσπαθω να μπω εδω και ωρες και δε μου εβγαζε τιποτα, πολλα ευχαριστω! 

Βασικα τι προτεινεις να τους περασω αυτοματα απ το Link για να ειμαι σιγουρος οτι περαστηκε οτι πιο latest ή να αφησω απλα τα windows να κανουν το job για μενα?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου βρουνε αυτοματα την καρτα δικτυου τα windows, περνα αυτον που δινει η asus και ασε το wu να κατεβασει τους υπολοιπους. Αν μετα εχεις καποια συσκευη με ερωτηματικο στον device manager, κατεβασε μονο για αυτη τον driver απο την asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dwarman5 είπε

θα εγκατασταθούν αυτόματα τα Home;

Ναι

4 ώρες πριν, Dwarman5 είπε

Δεν χρειάζεται να κατεβάσω τπτ iso κλπ σε στικάκι;

Χρειάζεται

3 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Ίσως το καλύτερο είναι να πάρεις ένα κλειδί

Δεν χρειάζεται να πάρει κλειδί, ο υπολογιστής έχει ήδη για Windows 10 Home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα καλα τελικα εκανα καλου κακου τους βασικους drivers της μητρικης μεσα απο το site της asus, μου εκανε κατι κουλα με τη πρωτη εκκινηση αλλα μετα την πρωτη επανεκινηση εστρωσαν ολα ενημερωθηκα στην 20H2, μου εβγαλε κατι προεραιτικα updates που δεν εχω ιδεα τι ειναι, χρειαζεται να τα κανω install για το συστημα της υπογραφης? Χρησιμευουν καπου?

 

Επισης ειναι δυνατόν μετα απο φορματ να εχω το ιδιο ακριβως προβλημα που ειχα και πριν το φορματ, δλδ παλι το safe mode με δικτυο δεν λεοτουργει με τιποτα, τι μπορει να συμβαινει?

δφδφδφδ.png

received_1135549126916663.jpeg

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σε καινούργια εγκατάσταση σε νεο pc windows, χρειάζεται να δημιουργηθεί λογαριασμός microsoft που το ζητάει κατά το install ή όχι? Γιατί λεει κάτι για περιορισμένες δυνατότητες αν δεν υπάρχει....Ισχύει?

Επεξ/σία από Antman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...